موفقیت، موفقیت-فردی، موفقیت-مالی، موفقیت-شغلی

مراقبه چیست؟ | چگونه مدیتیشن کنیم ؟ | روش های مدیتیشن (20)

تعداد امتیاز: 5

چکیده محصول :

انتشار : 1396/04/29 0 نظر 1,589 بازدید

مراقبه یا مدیتیشن چیست؟ مدیتیشن یا مراقبه به کاری گفته می شود که فرد انجام میدهد تا به تمرکز برسد. به نظر من مدیتیشن حالتی است که در آن ذهن خالی از فکر میشود. همانطور که بدن فیزیکی ما در طول شبانه روز آلوده شده و نیاز به شستشو دارد، پیکر روانی و سیستم عصبی ما نیز نیاز به شستشو دارد. مدیتیشن و خود هیپنوتیزم بهترین تکنیک این کار است. و همان طور که خوابیدن را نمی‌توان آموزش داد، مدیتیشن را هم نمی توان آموزش داد. فردی ممکن است یک تشک بزرگ و راحت، اتاقی با تهویه مطبوع در اختیار داشته و هیچ‌گونه مزاحمتی هم نداشته باشد ولی باز خوابش نبرد. خواب دست هیچ‌کس نیست. به همین ترتیب مراقبه هم خودش پیش می‌آید.
 

مراقبه چیست؟ | چگونه مدیتیشن کنیم ؟ | روش های مدیتیشن (20)

مدیتیشن یا مراقبه چیست ؟

مجموعه فعالیت‌های فیزیکی و ذهنی که برای آرام سازی جسم و روان انجام می‌شود را مدیتیشن و یا مراقبه می‌نامند.

مدیتیشن چگونه عمل می‌کند؟

در این تکنیک با ایجاد تمرکز در ذهن عمل می‌کند. یعنی فرد آگاهانه و عمداً در ذهن خود تمرکز ایجاد می‌کند. افراد عموماً از روش تمرکز بر تنفس خود را مدیتیت می‌کنند. این روش به خاطر سادگی اجرا و امکان عمق بخشیدت تمرکز، در همه دنیا مورد توجه قرار گرفته است. 

مدیتیشن-چیست، چگونه-مدیتیشن-کنم

چرا باید مدیتیت کنیم؟

شاید من از شما بپرسم: چرا حمام می‌کنیم؟ جواب شما: برای زدودن گرد و غبار و آلودگی‌هایی که در طول روز بر جسم ما می‌نشیند.

دقیقاً به همین دلیل باید آلودگی‌های پیکر روانی را نیز شستشو داد.

در زندگی‌های بسیار پیچیده و پر مشغله امروز که از صبح تا شام در معرض استرس و فشارهای عصبی زیادی از بیرون قرار می‌گیریم، نیاز به شستشوی سیستم عصبی جسم و فضای کاری مغز کاملاً مشهود است. ما برای سلامتی و طول عمر بیشتر به این کار نیاز داریم.

مدیتیشن-چیست، چگونه-مدیتیشن-کنم

آیا همه می‌توانند مدیتیت کنند؟

در واقع اگر شما بتوانید بخوابید، حتماً قادر به مدیتیشن نیز خواهید بود. اگر کسی نمی‌تواند به‌راحتی بخوابد و یا خواب آرامی داشته باشد، این به خاطر این نیست که قادر به این کار نیست. بلکه ذهن فرد درگیر مسائلی هست که پارازیت‌هایی در سیستم خواب رفتم او ایجاد می‌کند.

(همین‌جا شدیداً پیشنهاد می‌کنم اگر دچار اختلال خواب هستید؟ و یا قادر نیستید به‌راحتی و سریع بخوابید ؟ یعنی بلافاصله بعد از اینکه سرتان را بر بالشت گذاشتید خوابتان نمی‌برد و افکار مزاحم دارید؛ حتماً توصیه می‌کنم محصول :

"چرا من خواب عمیق و سریع ندارم؟؟؟"

را تهیه کنید و از این به بعد آرام‌ترین خواب عمرتان را تجربه کنید. بعد از مدتی استفاده از این فایل ذهن شما نسبت به خواب سریع و باکیفیت شرطی خواهید شد.)

بله. همه می‌توانند مدیتیت کنند. اما نه خیر همه از ابتدا نمی‌توانند خودشان مدیتیت کنند. تقریباً همه در ابتدا نیاز دارند که با استادی همراه باشند و با فرمان‌ها استاد گام به گام ذهن و تن خود را همراه سازند.

دقیقاً این محصول آموزشی این هدف را دارد که دست شما را بگیرد و در جهان کیهانی مدیتیشن شما را راهبری کند. بعد از یک مدت شما خود این کار را به‌راحتی انجام خواهید داد.

 

آیا در خانه هم می‌توان مدیتیشن کرد؟

بیشتر دوستان در کارگاه این سؤال را می‌پرسند که آیا حتماً باید به مدرسه یوگا و یا کلاس مدیتیشن بریم؟

خیر، لزومی ندارد شما به گروه‌های خاصی بپیوندید و یا هزینه‌های سنگین باشگاه‌های مدیتیشن را بپردازید.

شما به‌راحتی قادر خواهید بود در خانه و هر زمانی که خودتان نیاز دارید، در هر لحظه از شبانه روز که وقت آزاد دارید می‌توانید این کار را انجام دهید.

اصولاً هدف از این بسته آموزشی دقیقاً همین بوده که به شما آموزش و اعتماد بنفس انجام این کار در خانه بدهد. شما به‌راحتی می‌آموزید و بعد آن‌قدر تکرار می‌کنید که حتی قادر خواهید بود به دیگران هم آموزش دهید.

آیا در محیط کار هم می‌توان این کار را انجام داد؟

بله. شما در هر جایی می‌توانید این کار را به‌راحتی انجام دهید.در کلیپ همراه این بسته آموزشی شما یاد می‌گیرید که حتی اگر محیط کاری شما شلوغ و پر رفت و آمد باشد، دقایقی را مدیتیت کنید.

اما، در ابتدای کار توصیه اکید می‌شود که در جایی ساکت و تنها و ترجیحاً آشنا مثل خانه باشد. بعداً بیشترین لذت را در دامان طبیعت تجربه خواهید کرد. باتجربه فضاهای مختلف متوجه خواهید شد که نسبت به چه محیط و شرایطی راحت‌تر وارد فضای مراقبه می‌شوید.

آیا برای مدیتیشن مکان و شرایط خاصی لازم هست؟

خیر. ما در مدیتیشن هیچ شرط اکید نداریم. چه در حالت نشستن و چه در محل و شرایط محیطی. من در متن این درس توضیح دادم که در هندوستان استاد سختگیری داشتم که برای حالت نشستن فقط یک حالت چهار زانو "نیلوفر" را قبول داشت و من بشدت روی زانوها در این حالت مشکل داشتم. طوری که کم‌کم داشتم با مدیتیشن خداحافظی می‌کردم تا اینکه با استاد دیگری آشنا شدم که این مسئله من را حل کرد....

اما همین‌جا اشاره کنم که چون اساتید تأکید دارند که در حالت مدیتیشن باید پاها با زمین تماس داشته باشد. علت هم آن است که با تماس با زمین در حالت مدیتیت عمیق، فرد انرژی زیادی از زمین دریافت می‌کند. بهترین حالت همان چهار زانو می‌باشد و اگر پاهایتان به خواب می‌رود و یا دشواری دارید می‌توانید از بالشت و یا پتو استفاده کنید.

 

8 نکته مهم در انجام موثرتر مدیتیشن

دوستانم در عین حالی که بنده به هیچ تشریفاتی در مدیتیشن قایل نیستم اما توصیه میکنم در ادامه به 8 نکته مهم در انجام موثرتر مدیتیشن توجه کنید:

1- ساکت و به دور از هرگونه احتمال مزاحمت مدیتیشن کنید

تلفن، گوشی موبایل، زنگ منزل، انتظار ورود کسی، صداهای بلند محیطی، حضور کودک و ...

دوستان من نمی‌دانم در محیط شما چه عواملی می‌تواند مزاحم باشد. لطفاً فکر کنید و حتماً برای زمان انجام مدیتیشن عمیق برطرف کنید. مثلاً اگر سگ یا گربه در منزل دارید و احتمال می‌دهید در زمان اجرای برنامه تمرکز شما را بر هم زند، حتماً فکری کنید.

توجه: همین که احتمال بدهید مثلاً کسی ممکن است وارد شود و شما را در این حالت ببیند و .... همین نگرانی مانع تمرکز شما خواهد شد.

مدیتیشن-چیست، چگونه-مدیتیشن-کنم

2- تنها باشید

اگر استادی همراهی‌تان نمی‌کند. ترجیحاً تنها باشید. مخصوصاً در ابتدای کار.

تنهایی ذهن شما را متمرکزتر خواهد کرد. اگر کسی در کنارتان باشد، حتما بخشی از توجه ذهن و ضمیرناخودآگاه شما را به خود خواهد گرفت.

 

3- از موزیک ملایم و بی‌کلام استفاده کنید

بهتر است یک موسیقی خاص را که در شما احساس و هیجان آرامی ایجاد می‌کند انتخاب کنید و همیشه همان را گوش کنید.

توصیه می‌کنم با صدای کم و از موزیک باکیفیت استفاده کنید. من خودم صدای دریا و طبیعت را بسیار دوست دارم. شما نیز ببینید چه موسیقی شما را آرام تر میکند.

 

4- از یک عود مخصوص خودتان استفاده کنید

اگر مشکلی ندارید حتماً استفاده از عود و موسیقی به‌تدریج ذهن شما را برای مدیتیشن سریع و عمیق شرطی خواهد کرد.

ما هزاران نوع عود داریم. بوی خاص خودتان را بیابید و هرگز از بویی که خوشتان نمی‌آید به‌زور استفاده نکنید.

در مورد نو محیط هم همیشه توصیه به نور کم و ملایم می‌باشد. البته در فضای آزاد این شرط لازم نیست.

 

5- لباس ساده و راحتی بپوشید

توصیه می‌کنم به سبک اساتید شرقی از لباس دو تکه کتان سفید با الیاف طبیعی و نازک استفاده کنید. به هیچ وجه بالباس تنگ و نامناسب مثل، کت و شلوار مدیتیت نکنید.

از تشکچه مخصوص خود استفاده کنید. اگر لازم شد حتی از بالشت نرمی استفاده کنید و بدن خود را در راحت‌ترین حالت ممکنه قرار دهید.

مدیتیشن-چیست، چگونه-مدیتیشن-کنم

6- مدت مدیتیشن چقدر باشد؟

طول زمان مناسب بین 5 دقیقه تا 20 دقیقه می‌باشد. اما برای افراد مختلف این زمان می‌تواند متفاوت باشد، چون هرکسی برای تمرکز زمان خاصی را لازم خواهد داشت. اما به‌طور کلی زمان کم تمرکز لازمه را ایجاد نخواهد کرد و زمان زیاد خواب آلودگی و حتی بی‌حوصلگی و خستگی ممکن است ایجاد کند. شما باید خودتان تشخصی دهید که چقدر زمان مناسب شماست. به توصیه هیچ‌کس هم توجه نکنید.

مثلاً من در اوایل 20 دقیقه طول می‌کشید تا تازه افکارم را آرام و تخلیه کنم اما بعدها این زمان به 2 دقیقه رسید.

موضوع مهم دیگر اگر در یک نوبت با تلاش زیاد نتوانستید تمرکز کنید، بهتر آن است که خود را بیشتر خسته نکنید. این خطر وجود دارد که شرطی شوید و یا از این کار زده شوید و حالت اجبار به خود بگیرد که اصلاً خوب نیست.

همچنین اگر در حالت مدیتیشن خوابتان برد، نگران نشوید. این چیز بدی نیست. من در کلاس‌ها می‌دیدم که تعدادی همیشه خوابشان می‌برد و این به خودی خود مشکلی ندارد منتها طبعاً از کار بهره کافی نخواهند برد. با تمرین بیشتر و کوتاه کردن زمان این موضوع مدیریت خواهد شد.

 

7- بهترین زمان مدیتیشن چه زمانی است؟

بهترین زمان مدیتیشن زمانی است که شما تشخیص می‌دهید. اما بر اساس توصیه اساتید فن، بهترین زمان درست قبل از طلوع خورشید و همچنین قبل از غروب خورشید است. علت هم آن است گه گفته شده در این لحظات طبیعت در بهترین و بالاترین سطح انرژی خود قرار دارد و لذا برای جذب انرژی کیهانی بیشتر بهتر است در این دو زمان مدیتیت کرد.

 

8- بهترین شرایط مدیتیشن چیست؟

بهترین حالت به نظر من، تمرکز بیشتر و طولانی‌تر و البته عمیق‌تر هست. این حالت امکان ندارد مگر اینکه بتوانید ذهن را از هرچه افکار منفی و پریشان است خالی کنید.

جالب است بدانید من در هندوستان استادی داشتم که شدیداً تأکید داشت فکر سم است و خوب و بدش باید از ذهن خارج شود. او ما را آموزش داده بود که در زمان مدیتیشن ذهن را خالی کنیم. البته زمان می‌برد ولی همه می‌توانند و حالت بسیار جالبی است.

من به خاطر این بسته آموزشی در فضای بسیار زیبایی در وسط یک رودخانه و بر روی سنگی در حالت نشسته بعد از حدود 20 دقیقه توانستم این کار را بعد از مدت‌ها در خود ایجاد کنم که کلیپ کوتاهی از آن لحظه ملکوتی را به دوستان هدیه کردم.

مدیتیشن-چیست، چگونه-مدیتیشن-کنم

دوستان در این درس شما با لحظه، با اکنون، با حال واقعی، با آرامش، با خودِ خودِ خود حال حاضر روبرو و آشتی می‌کنید. لطفاً از این فضای دلنشین لذت ببرید.

برای همه دوستان آرامش درونی و حضور آگاهی در لحظه و اکنون را در کنار موفقیت‌های بسیار بزرگ خواهانم.

شما به‌راحتی می‌توانید، برای پرسش در مورد این درس در زیر این پست بخش نظرات سوالات خود را مطرح کنید.

جهت شنیدن نظرات کسانی که این محصول را خریداری و استفاده کرده اند به کانال تلگرام نظرات و تجربیات (razemovafaghiat_ir@) و یا  لینک "معرفی کارگاه اسرار ناگفته قانون جذب" کلیک کنید.

 

اگر در خرید و یا زمان دانلود فایل‌های صوتی و پی دی اف این محصول مشکلی داشتید و یا به دلیل ضعف اینترنت و یا استفاده از گوشی موبایل در خرید و یا دانلود اختلالی ایجاد شد. و یا حتی خرید از طریق اینترنت برای شما سخت بود. لطفاً از طریق تلگرام و یا تماس تلفنی با شماره 09121752854 اطلاع دهید تا به‌راحتی فایل‌ها از هر طریقی که شما دوست دارید برایتان ارسال گردد.

لطفاً این پست را با دیگران در فیس‌بوک، توییتر و تلگرام و اینستاگرام و ... به اشتراک بگذارید، بیایید کمک کنیم تا دوستان بیشتری "موفقیت" و "شادی" و "سعادت" را در زندگی خلق کنند.

یادتان باشد هر قدر آرامش بیشتری برای دیگران خلق کنیم، خودمان بیشتر دریافت می‌کنیم

 

با انگیزه و عالی بمانید.

مدیتیشن-چیست، چگونه-مدیتیشن-کنم لطفا، همچنان با ما باشید

سایت راز موفقیت - محمود جولایی

کانال راز موفقیت

خرید محصول مراقبه چیست؟ | چگونه مدیتیشن کنیم ؟ | روش های مدیتیشن (20)

آنچه با پرداخت 35000 تومان شما دانلود میکنید:

فایل پی دی اف - 1.8 مگابایت - 24 صفحه.

فایل تصویری : 38 مگابایت - 15 دقیقه.

فایل تصویری : 20 مگابایت - 10 دقیقه.

با خرید دانلودی این محصول:

1. قیمت آن به نسبت خرید فیزیکی ارزان تر است
2. 10% مبلغ پرداختی، خرید دانلودی، به کیف پول شما اضافه می گردد که می توانید برای خرید دیگر محصولات دانلودی سایت از آن استفاده نمائید.
3. بعد از دانلود به سرعت قابل استفاده می باشد و لازم نیست منتظر باشید تا 2 روز آینده از طریق پست به دستتان برسد.
4. مهمتر از همه در صورتی که در آینده مطلبی به صورت تصویری، صوتی و یا نوشتاری به این محصول دانلودی اضافه شود بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای می توانید با استفاده از لینک آن در قسمت "سفارشات من" آن را دانلود نمائید.

توجه: بعد از خرید محصول دانلودی، لینک های دانلود در پروفایل شما (با همان نام کاربری که آن محصول را خریده اید وارد شوید) در قسمت "سفارشات من" برای همیشه موجود می باشد و می توانید هر زمان که خواستید با استفاده از آنها، فایل مورد نظر را دانلود نمائید.

افزودن به لیست آرزوها

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

نظرات سایر دوستان

نرم افزار موبایل “ راز موفقیت ”

اپلیکیشن موبایل (آندروید) برای راحتی کاربران سایت و سوپر گروه استاد جولایی را از اینجا دانلود کنید.