Login

Register

Login

Register

عزت نفس چیست؟| 5 راز افزایش عزت نفس که زندگیتان را متحول میکند

52 8,386

زمان لازم برای مطالعه این مقاله ارزشمند 21 دقیقه است.


چرا نیازمند به، تقویت عزت نفس خود هستید؟

اگر به دنبال سرچ کلمه عزت نفس در گوگل به این صفحه وارد شده اید، شاید شما هم اهمیت وجود عزت نفس در زندگیتان را حس کرده اید. مشکل افراد با عزت نفس پایین این است که همیشه می دانند یک جای کار می لنگد اما نمیدانند مشکل از کجاست. همواره در عذاب اند و حس بدی که همیشه به همراه دارند مانند یک خوره وجودشان را می خورد. اما حقیقتا نمی دانند که باید برای خود چه کاری انجام دهند. می خواهند اقدام کنند و از این باتلاقی که در آن افتادند رها شوند اما راه فرار را نمی دانند. شاید اعتماد به نفس بالایی داشته باشند و ازنظر دیگران، افراد موفقی باشند اما، این حساس دنیارا به جای وحشتناکی برایشان تبدیل کرده است.

چه چیزهایی افراد با عزت نفس پایین را آزار می دهد؟

 

عزت نفس پایین

دوستی داشتم که هر وقت در جمعی بود و در آن جمع دونفر باصدای آهسته باهم حرف می زدنند، احساس می کرد که حتما دارند در مورد او بدگویی می کنند و خجالت زده می شد. این احساس انقدر در وی بزرگ می شد و مانند یک خوره وجودش را می خورد که حتما جمع را با حالت قهر ترک میکرد

مراجعه دیگردی داشتم که به علت کاهش عزت نفس، عادت به مقایسه کردن شدید خود با دیگران داشت. او هیچگاه دست از مقایسه خود با دیگران بر نمیداشت. تعریف می کرد در زمان دانشجوی صمیمی ترین دوستم بخاطر عملکرد خوبش جایزه ای از طرف انجمن علمی دانشگاه دریافت کرد و او به شدت ناراحت شده بود. میگفت احساس بی ارزشی می کردم. چرا من آنجا بالای آن سن نبودم. با لبخند دست می زدم هورا می کشیدم و دوستم را تشویق می کردم فقط برای اینکه کسی از ظاهرم متوجه نشود که چقدر احساس حقارت و بی ارزشی می کنم.

میبینید دوستان، وقتی عزت نفس فرد پایین باشد، حال بدش در تمام جنبه های زندگی اش تاثیر می گذارد. هیچ گاه احساس آرامش نمی کند. فکرش را بکنید، عمری را با این حس بگذرانید که بسیار بی ارزش هستید و لیاقتی بیشتر از توهین و تحقیر دیگران ندارید. از یک سو انرژی زیادی را صرف پنهان کردن این موضوع از دیگران می کنید و از سوی دیگر این احساس را لحظه به لحظه به همراه دارید و عذاب می کشید. بدترین قسمت ماجرا این است که فردا شدیدا در حال عذاب کشیدن است و میخواهد در حق خودش کاری کند اما از آنجایی که تعریف عزت نفس عموما با اعتماد به نفس اشتباه گرفته میشود، او حتی نمیداند این همه عذاب بخاطر عزت نفس پایینش است.

فراموش نکنید که کمبود عزت نفس و حرمت نفس تضعیف شده، ریشه‌ی بسیاری از مشکلات رفتاری و ذهنی ماست.

در این مقاله به بررسی دقیق عزت نفس می پردازیم و سعی می کنیم تا تاثیرات فقدان عزت نفس را عنوان کنیم. در ادامه به بررسی 5 راهکار طلایی برای افزایش عزت نفس میپردازیم. تا برای همیشه از شر تمامی احساسات منفی که ریشه در عزت نفس پایین فرد دارد راحت شویم.

 

عزت نفس چیست؟

 

قبل از ارائه هر تعریفی در مورد عزت نفس باید بگویم که، افراد با عزت نفس پایین نسبت به خودشان افکار و احساسات منفی بیشماری دارند که، آنهارا آزار میدهد. همواره به دنبال انجام کاری هستند تا این احساس را خنثی کنند. افراد با عزت نفس پایین برای رسیدن به حس ارزشمندی، نیازمند تایید دیگران هستند. اما حتی وقتی مورد تایید هم واقع می شوند این احساس شادی ایجاد شده در آنها، زودگذر است و به زودی احساس پوچی و بی ارزشی بیشتری می کنند.

بنظر من تعریف عزت نفس سالم در یک جمله خلاصه می شود: عزت نفس سالم یعنی دوست داشتن و پذیرش خودتان. این بدان معنی است که شخصی خودش را با تمام معایب و محاسنش بپذیرد و دوست داشته باشد. در عین حال که به هرکدوم از معایبش به عنوان یک چالش نگاه می کند و حتی شاید برای تغییر برخی از آنها تلاش کند اما از خودش متنفر نیست و احساس پوچی و بی ارزشی نمی کند.

عزت نفس مهم ترین عامل در تعیین شکست ها و موفقیت های شماست.

 1. اگر برایتان پیش آمده که کاری را بلد بودید اما جرات انجام آن را نداشتید
 2. مساله را می دانستید ولی جرات بیان آن میان جمع را نداشتید
 3. مدام خود را به خاطر کوچکترین اشتباهات سرزنش می کنید، همیشه فکر میکنید به اندازه دیگران خوب نیستید و…

پس جای درستی آمده اید ، ما به شما در به دست آوردن عزت نفس  کمک می کنیم پس با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

عزت نفس در لغت

«عزت نفس» یا «حرمت نفس» ارزیابی شما از میزان ارزشمندی خودتان است. عزت نفس به انگلیسی «self-esteem»است.واژه self به مفهوم خود است و واژه esteem از واژه ای لاتین به معنای برآوُرد کردن، می آید. پس «self esteem» تصویر و برآورد ذهنی شما از میزان ارزشمندی خویشتن خودتان است. در کتاب عزت نفس روی میز شام ، کمبود حرمت نفس ، ریشه‌ی بسیاری از مشکلات رفتاری و ذهنی ما معرفی شده است.

آیا می دانید دقیق ترین تعریف عزت نفس چیست؟

گوته می گوید:  اگر ثروتمند نیستی مهم نیست، بسیاری از مردم ثروتمند نیستند،
اگر سالم نیستی، هستند افرادی که با معلولیت و بیماری زندگی می کنند،
اگر زیبا نیستی برخورد درست با زشتی هم وجود دارد،
اگر جوان نیستی، همه با چهره پیری مواجه می شوند،
اگر تحصیلات عالی نداری با کمی سواد هم می توان زندگی کرد،
اگر قدرت سیاسی و مقام نداری، مشاغل مهم متعلق به معدودی از انسان‌هاست،
اما، اگر «عزت نفس نداری، هیچ نداری.


عزت نفس از دیدگاه روانشناسان

عزت نفس

از نگاه روانشناسی برای پاسخ به این سوال که عزت نفس چیست، باید ریشه و مفهوم آن را پیدا کرد. عزت نفس، بر اساس تصویری که از خودمان داریم شکل می گیرد. اما این تصویر ذهنی، حاصل و نتیجه موارد بسیاری است از جمله، تجربه های که در زندگی کسب کرده ایم، رفتاری که در محیط خانواده، مدرسه و گروه همسالان با ما شده است و از همه مهم تر تجربه های دوران کودکی(به خصوص سه سال اول زندگی). وقتی در حال رشد و کسب تجربه بودیم، عواملی مانند شکست ها و پیروزی هایمان، رفتار خانواده، مربیان، دوستان و همسالان، همگی در ایجاد عزت نفس در ما، نقش داشته‌اند.

اگر تجارب شما در کودکی به مثابه موارد زیر باشد، احتمالا از عزت نفس سالمی برخوردار هستند:

 • حرف‌های شما شنیده می شد؛
 • مورد توجه و حمایت کامل والدینتان قرار می گرفتید.
 • احترام شما حفظ می شد؛
 • توجه و محبت کافی را دریافت کردید؛
 • با لحنی شدید و نا منصفانه مورد انتقاد واقع نمی شدید؛
 • مورد سو استفاده، جسمی، فکری و احساسی قرار نگرفته اید؛
 • توسط والدین یا دیگر افراد مهم زندگیتان، با دیگرا مقایسه نمی شدید؛
 • مورد توهین، تمسخر و آزار و اذیت دیگران قرار نمی گرفتید و اگر کسی شما را آزار می داد، در چتر حمایتی افراد مهم زندگیتان قرار می گرفتید؛
 • از شما انتظار نمی رفت همیشه کاملا و بی عیب و نقص باشید و شما را با تمام خطاهایتان همجنان دوست داشتند؛
 • و….

سه عامل شکل دهنده بنیاد عزت نفس در کودکی:

بنیاد عزت نفس

در شکل گیری عزت نفس در افراد عوامل بیرونی بسیاری دخیل هستند، اما از آنجا که حیاتی ترین سال ها، برای شکل گیری عزت نفس در افراد کودکی آنها است، برای پی بردن به حرمت نفس یک فرد، باید عوامل مؤثر را در ارتباطات فرد با خانواده و اجتماع در همان سال های نخست زندگی وی جست‌وجو کرد. لذا به معرفی سه عامل اساسی در شکل گیری و افزایش عزت نفس در افراد می پردازیم.

 

۱) خانواده و در حالت کلی تر والدین اساسی ترین نقش در شکل گیری حرمت نفس کودک را دارند!

 

پدر و مادر هرفرد شاید اساسی ترین عامل شکل گیری و افزایش عزت نفس وی در سال های کودکی او هستند. این والدین هستند که در تمام دوران کودکی، به ما یاد می دهند که چه رفتاری درست و چه رفتاری غلط است. ریشه خجولی و کمرویی یا عزت نفس سالم و اعتماد به نفس تماما به خانواده، برمیگردد. ما تمام برچسب گذاری های رفتاری اعم از خوب و بد، زشت و زیبا، رفتار های اخلاقی پسندیده و ناپسند را از والدین خود می آموزیم. در کودکی مواقعی که رفتار و اعمال پسندیده ای از ما سرمیزد، مورد تشویق والدینمان قرار می گرفتیم و در مقابل رفتار ناپسندمان تنبیه می شدیم.

شاید حیاتی ترین مسئله برای یک کودک این باشد که، مورد پذیرش افراد نزدیک زندگی خود به خصوص والدینش قرار بگیرد. شاید این مهم ترین راز موفقیت هر فردی باشد. کودکان در تمامی جنبه‌ها به پدر و مادرشان وابسته هستند و از این موضوع به خوبی مطلع هستند و همواره این ترس را دارند که اگر طرد شوند زنده‌بودنشان به خطر می‌افتد. آن ها به صورت هوشیار و یا حتی در ضمیر ناخودآگاه خود خاطراتی از تمامی دفعاتی که احساس بد بودن کرده‌اند را در حافظه خود دارند. این‌ خاطرات دقیقا ضرباتی هستند که ممکن است عزت نفس یک فرد را خدشه دار کنند و تا سالها همراه او بمانند.

در این میان والدینی وجود دارند که به علت عدم آگاهی روش های تربیتی اشتباهی اعم از “مستبد، سهل‌گیر و بی‌ثبات” را در پیش می گیرند. این سبک های تربیتی تأثیر منفی بر عزت‌ نفس کودکان می‌گذارد. برای پیش گیری از این صدمات نیاز است که  والدین با فرزندانشان تعاملات و گفتگو‌های دوستانه داشته باشند. در تمامی کارها با آن‌ها مشورت کنند و یاد بگیرند که به آرزوها و اهداف فرزندشان احترام بگذارند.

تذکر: هیچ گاه فراموش نکنید که در نقش پدر و مادر اگر قانونی وضع می‌کنید حتما پیش تر تمام جنبه‌های آن را در نظر بگیرید و غیر منعطف و خشک عمل نکنید.

تاثیر خانواده بر عزت نفس

5 اشتباه والدین که میتواند بنیاد عزت نفس کودک را نابود کند از نگاه دکتر ماتیو مک کی

 

در کتاب رشد و افزایش عزت نفس، نوشته ی ماتیو مک کی ۵ عامل نامبرده می شود که احساسات اولیه فرد نسبت به خودش را در کودکی تعیین می کند. این عوامل عبارتند از:

۱- برچسب های اخلاقی اشتباه که از سوی والدین به نیاز های فرد زده می شود نابود کننده حرمت نفس هستند.

 

برای مثال کودکان یک مدل مو را دوست دارند که منطبق بر سلیقه والدینشان نیست، با این جمله روبرو می شوند که ” این مدل مو برای بچه های بد است. ” پسر بچه ای را در نظر بگیرید که عاشق رنگ صورتی است اما، والدینش به او میگویند این رنگ دخترانه است و او باید رنگ های مردانه تری را انتخاب کند.

تذکر: بخاطر بسپارید که کودکان وقتی احساس می‌کنند از نظر اخلاقی کار اشتباهی را انجام داده اند، بنیاد عزت نفس آنها تخریب می شود و همین امر عامل کاهش عزت نفس در آنها می شود.

۲- والدینی که رفتار فرد را از هویتش متمایز نمی دانند حرمت نفس او را لکه دار می کنند.

 

برای مثال کودکی را تصور کنید که ظرفی را می شکند، تربیت سالم به این صورت است که، با انجام این اشتباه بچه بدی خطاب نشود، بلکه تنها این حس را داشته باشد که کاری که انجام داده مورد پسند والدین نیست. اما اگر بد بودن به جای فعل صورت گرفته به خود کودک نسبت داده شود، هویتش خدشه دار می شود.

۳-والدینی که به فرزند خود پیغام های منفی منتقل می کنند حرمت نفس او را لکه دار می کنند!

 

منظورمان این است که چقدر لغات با بار منفی به کودک خود منتقل می کنید؟

به طور مثال: تو احمقی، بی‌شعور، نمی فهمی، مدام تنبلی میکنی و… هیچگاه فراموش نکنید که این پیام‌ها میتواند صدمات جبران ناپذیری را بر احساس ارزشمندی کودک شما وارد کنند که تا سالیان سال همراه او باشند.

۴- والدین تا چه مقدار نسبت به قوانینی که وضع می کنند با ثبات هستند؟(عاملی اساسی در شکل گیری حرمت نفس)

 

برای مثال رفتار اشتباهی مثل توهین به دیگران از کودکتان سر میزند اگر گاهی نسبت به آن رفتار اشتباه بی تفاوت باشید و در مواقعی دیگر فرزندتان را بخاطر آن اشتباه تنبیه کنید دچار بی ثباتی در وضع قوانین تربیتی شده اید. بی‌ثباتی در رفتار والدین علاوه بر اینکه فرزندی با طرحواره نقص و شرم تحویل جامعه می دهد، باعث می‌شود  این احساس به کودک دست بدهد که شاید والدینش خود او را دوست ندارند و مسئله، فعلی نیست که وی مرتکب شده است،  چون بعضی‌اوقات خوب و بعضی‌اوقات بد بوده است.

۵-والدینی که انتقادات آنها همراه با طرد کردن کودک است به حرمت نفس فرزند خود خیانت می کنند.

 

کودکان انتقاد را می‌توانند تحمل کنند و این امر نه تنها آسیب جدی و زیادی به کودک وارد نمی کند بلکه در مواقعی به رشد و بالندگی شخصیت او نیز کمک میکند، اما فراموش نکنید اگر انتقاد با پرخاشگری همراه شود بسیار خطر ناک است و ممکن است عزت نفس کودکتان را بکشد!

۲) تاثیر معلمان در افزایش عزت نفس کودکان و تقویت حرمت نفس در آنان

 

تاثیر معلمان در عزت نفس

مدرسه نقشی اساسی در تربیت کودکان دارد، چرا که کودکان بخش زیادی از زمان خود را در این محیط می گذرانند. نگرش معلمان نسبت به دانش ‌آموزان تاثیر چشم گیری بر عزت نفس آنها دارد به خصوص رفتاری که بر اساس سیستم پاداش و تنبیه پایه ریزی شده باشد. اینکه یک مربی کودک را کاملا بپذیرد، بنیان اساسی رشد و سازگاری کودک را پایه ریزی کرده است. یکی از عواملی که سبب می شود یک کودک نسبت به خودش، مدرسه و مربیان احساس بدی داشته باشد، تنبیه شدن وی در مدرسه است. در مقابل تشویق دانش‌ آموزان می تواند به آنها حس ارزشمندی دهد و موجب افزایش عزت نفس آنها شود.

۳) تاثیر دوستان و گروه همسالان در افزایش عزت نفس افراد

 

تاثیر گروه همسالان بر عزت نفس

دوستان و همسالان از راه‌های گوناگونی بر نگرش، نظام ارزشی و رفتارهای فرد تأثیر می‌گذارند. به طور مثال اگر دقت کنید کودکانی که در مدرسه مورد پذیرش تعداد زیادی از همسالان خود قرار می گیرند از عزت نفس بالاتری برخوردار هستند.

تا به اینجا به بررسی دقیق مفهوم و ریشه عزت نفس پرداختیم و بررسی کردیم چه مواردی می تواند به عزت نفس یک فرد لطمه وارد کند. همچنین به بررسی، نقش والدین، مربیان و گروه همسالان در شکل گیری عزت نفس پرداختیم. اکنون که به طور کامل به اهمیت عزت نفس پی بردید و متوجه شدید این مورد چقدر حیاتی است به شما 5 تکنیک طلایی برای افزایش عزت نفس را آموزش میدهیم.

5 تکنیک کاربردی برای افزایش عزت نفس در بزرگسالان و همچنین نوجوانان

 

این 5 تکنیک را حتما انجام دهید تا شاهد نتایج شگفت انگیزی باشید.

تکنیک اول افزایش عزت نفس: نوشتن شجره نامه و سرگذشت زندگیتان را از دوران کودکی خودتان شروع کنید.

 

چگونه به رویاهام برسم - من به رویاهام میرسم

بدین منظور تمام زندگی خود را بنویسید. نوشتن خاطرات مربوط به کودکی، نوجوانی و اکنونتان معجزه میکند. اگر نقاط ابهامی در زندگی شما هست این نقاط ابهام را بپرسید، تحقیق کنید، بررسی کنید و برای خودتان کاملا شفاف سازی کنید. شما در این تکنیک کافیست شبی ده دقیقه وقت بگذارید. و هر چیزی که از گذشته در یاد دارید را روی کاغذ بیاورید. همین طور در حین نوشتن تاریخچه زندگی خودتان نقاط مثبت را پررنگ تر کنید بیشتر راجع به آن بنویسید. چه اتفاق های مثبتی در کودکی افتاده است. چه کارهای خوبی کرده اید حتی شیطنت هایی که به شما حس خوبی می دهد. چطور درس خوانده اید و چه نمرات خوبی گرفته اید. یعنی بیشتر توجه و تمرکز روی نقاط مثبت باشد.

تمرین مهم برای افزایش عزت نفس

 

در مرحله بعد شما باید شبی پنج مورد که از خودتان شناخته اید و به آن افتخار می کنید را یادداشت کنید. یعنی از دل آن سرگذشتی که نوشته اید و آن نقاط مثبتی را که به آنها اشاره کرده اید هر شب 5 مورد را که به آنها افتخار می کنید و در خودتان مثبت، خوب و بارز می دانید را یادداشت کنید.

هر شب 5 مورد زیر را برای افزایش عزت نفس یادداشت کنید :

 

 • فلان مورد در قیافه و اندامم را دوست دارم چون …..
 • فلان دوره را گذراندم و فلان مدرک رو گرفتم.
 • فلان مقطع تحصیلی رو با این رتبه قبول شدم.
 • پدرم این خوبی رو دارد.
 • مادرم….. (یک چیزی را پیدا کنید و روی آن متمرکز شوید.)

هر شب 5 مورد یاداشت کنید. می توانید به خیلی چیزها اشاره کنید. ارتباطاتتان، افرادی که با آنها دوست هستید، توانایی های خاصی که دارید، استعدادهایی که دارید، مثلا موردی که من دیشب در این یادداشت های پنج گانه شبانه ام نوشتم؛ ناگهان یادم افتاد که بعد از مدتها کم کم لیستم خالی شده است و نمی توانم موردی را پیدا کنم. ولی لحظه ای به همان روز خودم نگاه کردم و یادم افتاد که من امروز با فرزندم به گونه ای خاص صحبت کردم. این شیوه گفتگو را  خیلی دوست دارم در صورتی که اصلا تا بحال به آن توجه نکرده بودم.

این را به عنوان اولین آیتم آن لیست پنج گانه نوشتم. منظورم این است که شاید در دفعات اولی که می خواهید این لیست را پر کنید. چیزی به ذهنتان نرسد یا ندانید. این کاملا طبیعی است بخاطر اینکه چیزهای مثبت زیادی را در خودتان نمی بینید. چون عزت نفس پایین اصلا تعریفش همین هست. اما به تدریج یاد می گیرید که نقاط قوت و مثبت خودتان را بزرگ تر و بزرگ تر بکنید و با شروع عدد اول عددهای بعدی را حتما در لیست بگذارید.

 تکنیک دوم افزایش عزت نفس: دیدن نقاط مثبت در دیگران

 

رابطه عزت نفس ومثبت نگری - افزایش عزت نفس

تکنیک و روش دومی که در افزایش عزت نفس می خواهم خدمتتان بگویم دیدن چیزهای خوب در دیگران است. ما عموما در دیگران نقاط منفی را خیلی بارز می بینیم.  مخصوصا هر چقدر عزت نفستان پایینتر باشد. شما افراد دیگر را ضعیف تر و منفی تر از خودتان خواهید دید. اما اینجا می خواهیم دقیقا برعکس عمل کنیم. نباید در مورد دیگران قضاوت بکنیم. فقط می خواهیم یک مقایسه مثبت بکنیم. نقاط مثبتی که در خودتان می بینید را جستجو کنید و در اطرافیان ببینید. و یا نقاط مثبتی را که در دیگران می بینید را در دیگری جستجو کنید. اینجا هم باز ممکن است در یافتن نقاط مثبت در دیگران با مشکل مواجه شویم و نتوانیم پیدا کنیم.

این باز طبیعی است ولی به تدریج و با فکر کردن بر روی این موضوعات می توانیم نقاط بسیار مثبتی را در اطرافیان خودمان پیدا کنیم که در شما هم هست  یا در شما هست و در دیگران هم هست. بیشتر ما در دیگران فقط به دنبال مسائل و جوانب منفی آنها هستیم و فقط آن نکات منفی را می بینیم. مثلا با دوستی سالها ست ارتباط داریم و سال هاست داریم قضاوتش می کنیم و همیشه در ذهنمان به گفتگو با این فرد مشغولیم.

 • که چرا این فرد این کار را کرد و یا چرا این کار را نکرد.
 • چرا اینجوری یا چرا اون جوری لباس پوشید.
 • چرا به من اینجوری سلام داد.
 • چرا اونجوری رفتار نکرد یا کرد.

روی افکار مثبت و منفی خود فکوس کنید

 

کمی به این افکار توجه کنیم تمام عمرمان داریم این کارها را، این گفتمان را در درون خودمان تکرار می کنیم و اکنون ما فرض می کنیم که نمی خواهیم از این به بعد این کار را بکنیم و بر عکس می خواهیم فقط و فقط نقاط قوت و مثبت دیگران را ببینیم و آن را به زبان بیاوریم؛ در واقع ما می خواهیم از اختلاف هایمان به پذیرش تفاوت هایمان برسیم. پس زیاد به نقاط ضعف هم کاری نداشته باشیم بیشتر جنبه های مثبت را ببینیم و با این جنبه های مثبت طبعا ارتباط خوبی بین ما برقرار خواهد شد، تا اینکه بخواهیم جنبه های منفی را ببینیم و حالا در ارتباط صد در صد با مسائل و مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

نشانه‌های عزت نفس پایین و نشانه های عزت نفس بالا

دوستان در اینجا هدف من این نیست که مشکلات خودم و دیگران را کتمان بکنم؛ اصلا بحث عزتمندی این نیست!! برای همین هم اینجا نمی خواهیم این بحث را باز کنیم که با جوانب منفی خودمان این کار را بکنیم یا با جوانب منفی دیگران این کار را بکنیم. طبیعی است که وقتی در خودم این جوانب منفی را بشناسم احتمال دارد که بتوانم تغییر بدهم و در دیگران هم یا می پذیرم و یا کمکش می کنم تغییر بدهد و یا اینکه با همان شرایط با آن مواجه می شویم.

تکنیک سوم تقویت عزت نفس: به وجود آوردن حس خوب در دیگران

 

عزت نفس - افزایش عزت نفس

تکنیک سوم این است که حالا ما باید ببینیم که چطور می توانیم در دیگران حس خوب را به وجود بیاوریم. چطور به دیگران می توانیم کمک بکنیم مثلا دیروز یکی از همکاران من ناراحت بود از شرایطش از وضعیتش و برای آینده به شدت غصه می خورد و نگران بود من اینجا گفتم خب ببینم می توانم از این تکنیک استفاده بکنم. آمدم کلی صحبت های مثبت با او کردم. به آینده امیدوارش کردم و تازه به او گفتم  تو در اینجا ، در این شرکت توانایی هایی داری که همه ی ما به این تواناییهای تو غبطه می خوریم. پس تو آدم خوب و متفاوتی هستی، پدر خوبی هستی تو همکار خوبی هستی.

در کل خیلی حس خوبی نسبت به حرف های من پیدا کرد. باورتان نمی شود فردای آن روز بعد از این گفتگوی خیلی کوتاه به من زنگ زد و با حالتی که خیلی احساساتی شده بود از من بابت این گفتگوی خیلی خوبی که بینمان رد و بدل شده بود خیلی تشکر کرد. خب می خواهیم این کار را آنالیز کنیم. من با یک گفتگو، با اشاره به نقاط قوت همکارم در ایشان حس خوبی ایجاد کردم. اما این کار چه سودی برای من داشت؟سودش برای من این بود که احساس بسیار بهتری در من ایجاد شد. با واکنش ایشان نسبت به این گفتگو من متوجه شدم که یک آدم خوبی هستم و دوم یک سری توانایی های خاص دارم و سوم دیگران نسبت به من حس خوبی دارند و در نهایت در واقع به این ایمان می رسم که

یک: من خوب هستم، 

دو:دیگران خوب هستند،

سه:ارتباط من با دیگران خوب است.

 تکنیک چهارم افزایش عزت نفس: تمیز و مرتب بودن و در حالت کلی حفظ ظاهر

 

تکنیک دیگری که خیلی موثر می دانم این است که خوش لباس باشید و به سر و وضع خودتان برسید. از عطر و ادکلن خوب و مناسبی استفاده کنید و در کل ظاهرتان را حفظ کنید. لازم نیست که منتظر یک شرایط ، وضعیت و روز خاصی باشید. تا زیبا لباس بپوشید، موهایتان را مرتب کنید یا خانم ها آرایش کنند. این کار را یکبار برای خودتان بکنید، بروید جلوی آینه و با یک حس خوب به سر و وضع خودتان برسید. از لباسی که می پوشید لذت ببرید ، از کفش نویی که خریده اید، در واقع از ظاهر خودتان بیشترین لذت را ببرید. اینجا اشاره می کنم که شاید بسیاری از مردم با پوشیدن لباس نو حس خوبی ندارند. این دقیقا بخاطر این است که وقتی من خوب نیستم چیزهای خوب هم نباید داشته باشم. یک نگاه تلخ است که ته ضمیر این افراد نشسته است.

اما افراد عزتمند همه ی چیزهای خوب را متعلق به خود می دانند و می خواهند که برای خود بکنند.من در این مورد نظرم این نیست که باید گران قیمت ترین لباس ها را بپوشیم تا به افزایش عزت عزت نفس برسیم. خوب و مناسب پوشیدن، مرتب بودن، شلخته نبودن، این که وقتی می خواهید بیرون بروید جلوی آینه نگاهی به خودتان می اندازید و دستی به سر و گوش خودتان میکشید. بیشتر، این منظورم هست، نه اینکه حالا حتما برند خاصی را باید بپوشید تا احساس خوبی داشته باشید. یادمان باشد همان قدر که شلخته بودن ما را در فاز اختلال شخصیتی می برد، خیلی مرتب بودن یا خیلی گران پوشیدن ، خیلی خرید کردن هم می تواند ما را دچار مشکلات دیگری بکند. این مورد و حفظ ظاهر مخصوصا برای خانم ها می تواند خیلی خیلی حیاتی و موثر باشد. می تواند در آنها اثر گذارتر باشد.

تاثیر زبان بدن در حفظ ظاهر

در این جا متذکر می شوم در حفظ ظاهر، چگونه ایستادن، راه رفتن، نشستن، حالت های اندام خیلی خیلی مهم هستند. ما از ظاهر افراد خیلی وقت ها قضاوتشان می کنیم و می دانیم آدمی با کتف افتاده ، سر شانه های افتاده، شل که با دست های کاملا بی حال راه می رود. آرام راه می رود، خب مسلما این آدم، آدم حرمت نفس پایین دارد. سرش پایین به کسی نگاه نمی کند. ولی بر عکس شما تصور کنید آدمی که سر بالا، سینه جلو ، دست ها را آرام و محکم در کنار شانه هاش تکان می دهد. خیلی محکم راه می رود.

تند راه می رود، تماس چشمی با دیگران دارد، ظاهر آرام و شاید تبسمی هم دارد. خب طبعا ، این آدم احتمالا لباس مرتبی هم دارد و عرض شود که به خودش و کاری که آن لحظه دارد انجام می دهد و جایی که دارد می رود، ایمان ، اعتقاد و باور دارد، منظور از خوش پوشی بیشتر داشتن احساس خوب از ظاهر خود است و این حفظ ظاهر در رابطه با کیفیت عزت نفس و یا افزایش عزت نفس خیلی خیلی موثراست. خود به خود یک اثر متقابل هم از دیگران می گیرد، این فرد همین که مورد توجه قرار می گیرد، همین که دیگران از لباسش، تیپش، راه رفتنش، عطر و ادکلنش ، کفشش، ظاهرش، حتی شیوه نشستنش به او می گویند یا حتی با نگاهشان یک حس خوب به او انتقال می دهند. این دقیقا اثر بسیار بسیار قدرتمندی در درون خود فرد ایجاد می کند که دیگران تاییدش می کنند. در واقع خیلی وقت ها ما به این تاییدها نیاز داریم تا مطمئن شویم تائید خودمان تایید درستی بوده است.

عزت نفس - افزایش عزت نفس - عزت نفس چیست

در مقابل تعریف ها و تمجدید ها مقاومت نکنید

 

زمانی هم که تعریف می شود لطفا به سبک ایرانی اصلا منکر آن تعریف نشوید یا نگویید که “اصلا اینجور نیست که شما می گویید و این لباس نو نیست، لباس کهنه فلانی است، و این اصلا مارک معروفی نیست. من این را توی حراجی گرفتم، چیز مهمی نیست. تصادفا اینجوری راه میرم.” نه اینجوری نه، اتفاقا برعکس باید تشکر بکنیم از اینکه شما را اینجور می بینند. که از شما تعریف می کنند یا از مسایل مرتبط با شما تعریف می کنند. هرگز قدر دانیها و تشکرها را رد نکنید و  به تعارف نکشانید. نه اتفاقا از آنها تشکر کنید. جمله ای که یکی از روانشناسان در یک سمینار در این مورد می گفت این بود که بگویید: من سپاس گزار لطفتان هستم.

50 باور قدرتمند که در شما انگیزه انجام هر کار دشواری را ایجاد میکند!

 

تکنیک پنجم بالابردن عزت نفس: بخشنده بودن

 

عزت نفس و بخشندگی - افزایش عزت نفس

آخرین تکنیک این است که بخشنده باشید. من از بزرگی شنیدم که می گفت انعکاس بخشش دیگران در ما بخشش خودمان می شود. ما خیلی وقتها باید خودمان را ببخشیم اما کاری که می کنیم این است که بلاهایی سر خودمان می آوریم که اگر سر دیگری بیاوریم. صد در صد از ما شکایت می کنند یا هر کاری از دستشان برآید در قبال ما انجام می دهند.

 ما احتیاج به بخشش خودمان داریم و برای اینکه خودمان را ببخشیم با این تکنیک با بخشش دیگران در واقع این را به خودمان انتقال می دهیم. بر اساس آموزش های قانون جذب، با بخشش و گذشت، افکار و باورهای ناخواسته و منفی را نیز کنار میگذارید و این یعنی ظهور نتایج بهتر در زندگی و افزایش باورنکردنی اعتماد به نفس و خودکار آمدی. قانون جذب و ان ال پی میگوید با بخش و گذشت شما اثرات کارمای منفی را از خود دو می کنید.

در این مقاله به بررسی عزت نفس پرداختیم و با معرفی ریشه های عزت نفس تلاش کردیم از طرفی اهمیت آن و از طرف دیگر تفاوت های آن با اعتماد به نفس را عنوان کنیم. آنگاه به بررسی و معرفی 5 تکنیک کاربردی برای تقویت عزت نفس پرداختیم. با انجام و تکرار این 5 مورد به سادگی می توان به تقویت حرمت نفس پرداخت. اگر تا به اینجا قانع نشدید که تقویت و بهبود عزت نفس، چقدر موضوع مهمی است و اگر به تقویت آن نپردازیم چه تاثیراتی بر آرامش و خوشبختی ما می گذارد، حتما ادامه مقاله را ممطالعه کنید.

پیامد های عزت نفس پایین

یکی از اصلی ترین پیامد های عزت نفس پایین، تله و طرحواره نقص و شرم و سه دسته اختلال شخصیتی است که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.

طرحواره نقص و شرم ( از آثار مخرب عزت نفس پایین)

 

افرادی که با مشکل عزت نفس روبرو نیستند (دقت داشته باشید عزت نفس یک طیف است که عزت نفس شما بر روی این طیف مدام در حرکت است. پس عموم افراد در میان این طیف هستند و افرادی که اعتماد به نفس آنها صفر یا صد باشد تقریبا بسیار نادر هستند.)، صدای درونی آنها حاکی از پذیرش و اطمینان است. اما افرادی که از عزت نفس پایین رنج می برند صدای درونی انتقاد گر و سخت گیر و خشنی دارند، که مدام به انتقاد از آنها می پذیرد و پیام هایی نظیر شما “دوست داشتنی نیستید” را تکرار می کند. تکرار این روند به عادتی تبدیل می شود که فرد در آن به مقایسه خود با دیگران می پردازد و در هر مقایسه نهایتا به این نتیجه می رسد که، بازنده است و از هر فرد دیگری کمتر و نا موفق تر است. به این سلسله باورها، که آرامش و زندگی شخص را تحت تاثیر قرار می دهد، طرحواره نقص و شرم می گوییند.

عزت نفس - افزایش عزت نفس

سه تیپ اختلال شخصیتی افراد با عزت نفس پایین

 

شاید با خواندن تیتر این بالا با خود فکر کرده اید که افرادی که از خجولی و کمروی رنج می برند حرمت نفس پایینی دارند و اصلا چند تیپ شخصیت با عزت نفس پایین بی معنا است. خب راستش را بخواهید این تفکر کاملا اشتباه است و متاسفانه افراد با عزت نفس پایین، همیشه به این سادگی ها هم قابل تشخیص نیستند. مسله اصلی این است که عزت نفس تضعیف شده، به انسان آسیب می رساند اما این آسیب در افراد مختلف به سبک های مختلفی نمایان می شود. برخی وانمود می کنند کاملا بی عیب و نقص اند(اعتماد به نفس کاذب)، برخی آنقدر برای کسب موفقیت و تایید بیرونی می کوشند که دیگر رمقی برای زندگی کردن ندارند و برخی دیگر مانند یک قربانی در مقابل این روند تسلیم میشوند. هر سه دسته از یک موضوع رنج می برند آنهم عزت نفس پایین است اما، شیوه رفتاری متفاوتی دارند که به این شیوه های رفتاری بیمارگونه که، فرد هیچ کنترلی روی آن ندارد اختلال شخصیتی می گویند. در علم روانشناسی سه تیپ شخصیتی افراد با حرمت نفس پایین مطرح می شود که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم:

بررسی حرمت نفس افراد با اختلال شخصیت وانمودگرا

 

وانمودگر ها سخت ترین تیپ شخصیتی افراد با عزت نفس پایین هستند. در این تیپ شخصیتی فرد می گوید من به آن اندازه خوب و موفق عمل می کنم که هیچکس حتی به اینکه من عزت نفس پایینی دارم و از احساس حقارت رنج می برم شک نکند. این افراد آنچنان از شکست وحشت دارند که همیشه با ترس و عذاب زندگی می کنند. از نزدیکی و ارتباط صمیمی با افراد می ترسند و همیشه سعی می کنند روابطشان را سطحی نگهدارند چرا که می ترسند چهره واقعیشان برای دیگران برملا شود. زنگ خطر و هشدار شناسای این افراد مشکلاتی مانند کمالگرایی، تنبلی، تعلل در کارها و مواردی مشابه است. پس اگر با فردی در ارتباط هستید که مدام شغل خود را رها می کند، در انجام وظایفش تنبلی می کند و در موفقیت هایش اغراق می کند به احتمال 90% از عزت نفس پایین رنج می برد و تیپ شخصیتی وانمودگرا دارد.

بررسی عزت نفس افراد با اختلال شخصیت عصیانگر

 

عصیانگرا ها تا حد اغراق آمیزی شیوع رفتاری بی تفاوتی را در پیش گرفته اند. آنان به گونه ای رفتار می‌کنند که انگار عقاید یا تمایلات دیگران اهمیتی ندارد. این افراد تا حدی از کمبود عزت نفس رنج می برند که از معاشرت با افرادی که آنان را موفق می دانند به شدت عذاب می   کشند. احساس خشم احساس غالب بر این افراد است و از اینکه با این عارضه شخصیتی، یعنی کمبود اعتماد به نفس روبرو هستند به شدت عصبی هستند. مدام در حال اثبات این موضوع به دیگران هستند که به قضاوت های آنان اهمیتی نمی دهند و این امر باعث تحلیل سطح بالایی از انرژی آنها می شود. هشدار و زنگ خطر شناسایی افراد با عزت نفس پایین در اختلال شخصیت عصیانگر عموما بی قانونی و حق طلبی است. اگر با فردی در ارتباط هستید که خودشیفته است و مدام فکر می کند مورد تجاوز همگان واقع شده است. اگر از اینکه حقوق دیگران را ضایع کند دچار عذاب و ناراحتی نمی شود قطعا اختلال شخصیت عصیانگر دارد.

بررسی حرمت نفس افراد با اختلال شخصیت قربانی

 

این تیپ شخصیتی کاملا واقف اند که حرمت نفس پایینی دارند و در مقابل آن کاملا منفعل، خنثی و تسلیم هستند. احساس ناتوانی می کنند و منتظر نشسته اند تا فردی بیاید و آنها رانجات دهد. همان خجالتی ها که خجولی بیش از حدشان مانع از صحبت در جمع و حضور در اجتماع می شود. تشخیص این افراد بسیار ساده است، چرا که عموما احساس درماندگی دارند و کم رویی پیش می کنند.

 

کم رویی و خجالت و راهکارهای غلبه بر آن

تئوری دکتر فیلد در باب عزت نفس و حرمت نفس

دکتر فیلد می گوید: من اگر بخواهم دوباره در مورد خودم بگویم. سالیان سال خشم کوبنده ای از جانب مادرم داشتم و این خشم در درون من به یک آتش کوره ای تبدیل شده بود که در و پیکرش بسته است و در درون من محبوس شده بود.

همیشه آماده بودم که با او بحث کنم؛ دعوا کنم که چطور یک مادر بچه ی خودش را رها می کند و می رود. آن هم یک دختر بچه ی کوچیک. چطور یک مادر اجازه می دهد فرزندش را یک مرد بزرگ کند. بعد کم کم این نگاه را عوض کردم.

من همان قدری که فرزند مادرم هستم. فرزند پدرم هم هستم. پدرم از من نگهداری کرده است، این قضیه را بعدها خیلی در خودم تغییر دادم. گفتم خب اگر من بخواهم از دل این اتفاق یک چیز خوب برداشت کنم و به خودم بدهم چی هست. خب متوجه شدم  این که من پیش پدرم بزرگ شدم در واقع یک موهبت بود . چون ایشان خیلی خوب از من مراقبت کردند و شاید نبود مادرم باعث شد که من با پدرم اینجوری بزرگ بشوم. و تربیت پدر را بگیرم در واقع براساس همین تکنیک آخر، من بعد از سالیان سال جنگ ونبرد ذهنی با مادرم، آمدم شکر گزاری کردم و تشکر کردم بخاطر نعمتی به نام پدر که از من اینگونه مراقبت و نگهداری کرد. در واقع تنفر در درون من به عشق تبدیل شد . حتی در مورد مادرم هم از او ممنونم و سپاس گزارش هستم. در واقع مادرم من را به دنیا آورد و اگر او نبود خب من نمی توانستم این دنیا را تجربه کنم و از ایشان هم سپاس گزارم من مادرم را به گونه ای بخشیدم و شکر گزار شرایط کودکی ام هستم.

وقتی نگاه را اینطور تغییر می دهید فکر نکنید فقط در همین زمینه مثلا در مورد من در زمینه نگاهم نسبت به پدر و مادر تغییر کوچکی ایجاد شد. نه اینگونه نگرش ها ی جزئی، انعکاس پیدا می کنند در نگرش های عمومی و کلی تر و به تدریج نگاهتان نسبت به زندگی و مفهوم زندگی عوض می شود.

عزت نفس چیست - افزایش عزت نفس

این جاست که تاثیر افزایش عزت نفس درانسان به یک صورت قشنگی مشخص می شود. با بخشش دیگران ما به راحتی می توانیم بسیاری از خشم های درون مان را فروکش کنیم. می توانیم خیلی از تنفرها را ضعیف تر یا از بین ببریم. می توانیم یک آرامش درونی در خودمان بوجود بیاوریم.

این پنج روش و تکنیک بود که من برای بهبود وضعیت عزت نفس و در حالت کلی تر حرمت نفس بیان کردم. این پنج روش کاربردی را همیشه در زندگی خود بکار بگیرید. ایمان دارم که با وجود این تکنیک ها زندگیتان را رویایی خواهید کرد.

حتما بخوانید: عزت نفس سالم و عزت نفس کاذب چیست؟

تا این لحظه از مقاله سعی نمودیم در مورد عزت نفس اطلاعاتی جامع را در اختیارتان گذاشتیم.ابتدا تعریف عزت نفس را به طور دقیق شرح دادیم و دقیقا عنوان داشتیم که عزت نفس چیست و چگونه به افزایش عزت نفس برسیم و یا از کاهش حرمت نفس در خود و عزیزانمان جلوگیری کنیم، سپس به بررسی خطرات عزت نفس پایین پرداختیم و طرحواره نقص و شرم که اصلی ترین فرآیند مخرب عزت نفس پایین است، پرداختیم و در انتها نیز راهکار های برا افزایش عزت نفس ارائه دادیم.

اگر تا کنون قانع نشدید که افزایش عزت نفس تا چه اندازه موضوع مهمی در تمامی روابط فردی و اجتماعی ما است، پیشنهاد میکنیم به مطالعه ادامه مقاله بپردازید تا در مورد اهمیت افزایش عزت نفس بیشتر بدانید.

اهمیت عزت نفس

از آنجا که ما و والدینمان همیشه برای اموری چون یادگیری زبان انگلیسی ، ورزش ، موسیقی و …. پول و زمان هزینه کرده ایم و هرگز به مقوله پراهمیت عزت نفس آنطور که باید نپرداخته ایم، شرکت در دوره های مربوط به افزایش عزت نفس و خرید کتاب ها و محصولات مربوطه نه تنها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است.

عزت نفس یا «عزت به نفس» مهمترین یافته حوزه تحول فردی و موفقیت در دو دهه گذشته معرفی شده است. جنبش عزت نفس یا حرمت نفس و مسابقه افزایش عزت نفس در طی 50 سال گذشته در فرهنگ غرب تجلی درخشانی یافته و نور آن در دو دهه گذشته چشمان مردم جهان را به دنیای درون رهنمون کرده است.

ما امروز متوجه شده ایم که افزایش عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس  کودکان باعث بهبود عملکرد آنان و در بزرگسالان به‌طور کلی منجر به موفقیت در زندگی می‌شود (باسکین، 2011).

هر چه باشد، تمام افراد موفق اول عزتمند هستند  و برای افزایش عزت نفس خود دنیای درون را به چالش کشیده اند، آیا این‌طور نیست؟

انواع عزت نفس

انواع عزت نفس - بالا بردن عزت نفس

جنبش عزت نفس با انتشار کتابی در سال 1969 آغاز شد که در آن روان‌شناسی به نام «ناتانیل برندن» اظهار داشت که بیشترین مشکلات روانی یا احساسی افراد را می‌توان در عزت نفس پایین آنان و یا کمبود بنیادی در حرمت نفس آنان ردیابی کرد.

برندن با بیان این‌که بهبود عزت نفس فرد نه‌تنها باعث بهبود عملکرد بلکه موجب درمان بیماری‌ها نیز می‌شود، جنبش عزت به نفس را پایه‌گذاری نمود.
انواع عزت نفس شامل عزت نفس کاذب، عزت نفس سالم و عزت نفس پایین است؛ بعبارت دیگر ردپای عزت نفس را در سه دسته از افراد با حرمت نفس پایین می توان دنبال کرد:

 • دسته اول شامل افراد خودشیفته است که عزت نفس آنها از نوع عزت نفس کاذب است.
 • دسته دوم شامل افرادی است که در همه حال خود واقعی شان را می بینند و در مواجهه با هر پدیده ای براساس ارزش گذاری ذهنی که از خودشان دارند واکنش نشان می دهند.
 • دسته سوم شامل افرادی است که همیشه خودشان را پایین تر، بدتر و کم ارزش تر از دیگران می بینند، این افراد عزت نفس آسیب دیده ای دارند.

​مهم نیست جزو کدام دسته باشید. اکثر ما انسانها به دلایل اجتماع، آموزشی، فرهنگی و خانوادگی با مشکلات کمبود عزت نفس و یا عزت نفس کاذب روبرو هستیم.

این مساله ما را از دست یابی به زندگی دلخواهمان باز داشته است. شما دوست عزیز که در حال خواندن این مطلب هستید، اگر نگران خود و یا اطرافیانتان هستید و از روابط و شرایط شغلی و اجتماعی تان راضی نیستید؛ همین حالا یک بار برای همیشه تصمیم بگیرید و زندگی خود را تغییر دهید.

تیم راز موفقیت کارگاه پرواز استاد محمود جولایی را به شما معرفی میکند.

 • دوره ای با رضایت 100% شرکت کنندگان.
 • دو ماه برای زندگی پرارزش خود وقت بگذارید.
 • مهم نیست در گذشته چه اتفاقات ناگواری را پشت سر گذاشته اید و یا شرایط اخیر شما به چه صورت بوده است؛ امروز روز شماست. از همین امروز میتوانید در پهنه آرام آسمان زندگی ایده آلتان پرواز کنید.
 • دوره پرواز با دو بال عزت نفس و اعتماد به نفس این مهم را برای شما ممکن میسازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام دوره پرواز کلیک کنید.

«کتاب عزت نفس» آقای ناتانیل برندن با عنوان «6 ستون عزت نفس» بعد از سال ها تحقیق در مورد عزت نفس، چاپ شد و تا به امروز در سرتاسر جهان همچنان یکی از مراجع خوب برای شناخت و بعد افزایش عزت نفس به شمار می رود و به افراد زیادی برای افزایش حرمت نفس کمک کرده است. از آن پس، هزاران مقاله و پژوهش در مورد ارتباط میان موفقیت و عزت نفس انجام گرفت. این ایده نه‌تنها در حوزۀ روان‌شناسی بلکه در ادبیات عامه نیز بسیار محبوب است. قبل از این‌که به بررسی‌ پیچیدگی‌های آن بپردازیم، لازم است که تفاوت‌های میان مفاهیم خودکارآمدی، اعتماد به نفس و عزت نفس را مشخص کنیم.

 •  آیا احساس می کنید که لایق شادی هستید؟ (خود یابی در حرمت نفس و عزت نفس)
 •  خودتان را چطور ارزیابی می کنید؟ (خود باوری در عزت نفس)
 • چقدر خودتان را پذیرفته اید؟ (پذیرش خویشتن در عزت نفس)
 • آیا خودت را دوست داری؟ (خود دوستی در عزت نفس)
 •  آیا قادرید به مردم نه بگویید ؟ (دگر دوستی در عزت نفس)

چرا عزت نفس مهم است؟

عزت نفس چیست - افزایش عزت نفس - عزت نفس

اگر چه نمی‌توان به عزت نفس به‌عنوان اکسیر معجزه گر برای رفع همه‌ مشکلات نگاه کرد و انتظار داشت با بهبود حرمت نفس به یکباره راز موفقیت را بیابید، اما واقعیت این است که اگر کمی دقیق‌تر و عمیق‌تر بررسی کنیم، در بسیاری از مشکلات، اختلالات و چالش‌های زندگی شخصی و شغلی خود، می‌توانیم ردپای اختلال عزت نفس را به‌عنوان یکی از عوامل اصلی و ریشه‌ای معیوب ببینیم.

به نظر بنده (محمود جولایی) که سال هاست در حوزه تغییر و تحول فردی مطالعه و تحقیق می کنم، ضعف عزت نفس علت ناکامی های افراد در زندگی است. حرمت نفس پایین ریشه بسیاری از مشکلات است.

عزت نفس یعنی تصویر تمام عیاری که شما از خود دارید. ترازوی اندازه گیری عزت نفس به شما می‌گوید، چه میزان خود را خوب و ارزشمند میدانی؟«محمود جولایی-کتاب عزت نفس روی میز شام»

 

دوست من آیا نوع واکنش، تعامل و ارتباط شما با دیگران بر اساس قضاوت و ارزشی که برای آن ها متصور هستید، تفاوت نمی‌کند. امروزه می‌بینیم که ما در همان نگاه اول در مورد هر فردی قضاوت و ارزش‌گذاری می‌کنیم و عموماً و متأسفانه با توجه به میزان دارایی‌های مادی‌اش بر او برچسب ارزشمندی می‌زنیم. لذا در مورد خودتان نیز با توجه به میزان ارزشمندی، نوع واکنش و تعامل شما نسبت به خود و با خود متفاوت خواهد بود و از اینجاست که اهمیت عزت نفس مشخص می‌شود.

عزت نفس در اسلام

عزت نفس یعنی باور و تصور افراد در رابطه با احساس ارزشمندی نسبت به خود و هرچه مربوط به خود است. منشاء این احساس افکار، احساسات، عواطف و تجربه های ما در طول زندگی است.همه افراد، صرف نظر از همه ویژگی های منحصر به فردی که دارند نیازمند عزت نفس هستند. عزت نفس بر همه جنبه های زندگی انسان تاثیرگذار است و چنانچه افراد عزت نفس سالمی نداشته باشند از رسیدن به قله های موفقیت در همه عرصه های زندگی شان باز می مانند. اگر حرمت نفس نداری، هیچ نداری.

معنای لغوی عزت نفس در اسلام

عزت به معنای ارجمندی و بزرگی است و در برابر عزت، ذلت است که به معنای نبود شرافت و بزرگی در انسان است؛ کسی که عزت نفس ندارد به راحتی پذیرای شکست و مغلوب دیگران می شود.در آموزه های دینی، عزت، هم شامل  ثروت و بهره مندی از امکانات مادی است و هم  شامل بندگی، معنویت گرایی و رهایی از قید و اسارت و شهوت و دنیاگرایی تفسیر می گردد. امام علی ( علیه السلام ) می فرماید:

اِلهِی کفی بِی عِزّاً اَنْ اَکونَ لَک عَبْداً وَکفی بِی فَخْراً اَنْ تَکونَ لِی رَبّاً.

خداوندا! برای من این عزت بس که بنده تو باشم و این افتخار مرا بس که تو خدای من هستی.

تعریف عزت نفس کوپر اسمیت یا روش تشخیص کوپر اسمیت چیست؟ (آزمون عزت نفس)

رابطه عزت نفس و تشخیص کوپراسمیت - عزت نفس

آزمون عزت‌ نفس کوپراسمیت نگرش فرد را نسبت به خودش در چند حیطه به‌ویژه در رابطه با گروه همسالان و والدین و محیط مدرسه می‌سنجد،‌ این آزمون مشتمل بر 58 سؤال است که هرکدام از سؤالات دارای 2 گزینه است. جواب‌ها تحت عنوان”بلی و خیر” مشخص‌شده است.

کسی که پرسش‌نامه را پرمی‌کند باید توجه داشته باشد که کدام گزینه دقیقاً گویای احوال درونی‌اش است. مقیاس عزت‌ نفس کوپراسمیت یک مقیاس خود- گزارشی، مداد – کاغذی است که 8 ماده آن دروغ‌سنج است و 50 ماده دیگر آن به 4 خرده مقیاس عزت‌ نفس کلی، عزت‌ نفس اجتماعی ، عزت‌ نفس خانوادگی  و عزت‌ نفس تحصیلی تقسیم‌شده است. آزمون عزت نفس کوپر اسمیت که یکی از برترین آزمون های ارزیابی عزت نفس است به زودی در سایت راز موفقیت قرار داده می شود و شما می توانید عزت نفس و حرمت نفس خود را بسنجید.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

عزت نفس چیست - افزایش عزت نفس

بسیاری افراد و حتی متخصصین را دیده ام که مفهوم اعتماد به نفس را به جای عزت نفس درک کرده اند و اصولا عزت نفس در ایران زیاد شناخته شده نیست. و افراد کاری برای بهبود حرمت نفس خود انجام نمی دهند.

هرچند ما در تئوری برای عزت نفس و اعتماد بنفس تعاریف کاملاً متفاوتی داریم ولی واقعیت آن است که در روانشناسی بالینی تفاوت و مرز کاملا مشخص و دقیقی بین این دو وجود ندارد.

دلیل اصلی آن هم به خاطر این بوده که عزت نفس و اعتماد بنفس آن‌چنان در هم تنیده و لابه‌لای هم هستند که مثل یک قاشق مخلوط نمک و شکر، هرچند دو عنصر کاملاً متفاوت و مشخصی هستند.

فراموش نکنید که جدا کردن اعتماد به نفس و عزت نفس از هم هنگام کار بر روی روان و کارکرد ذهن بسیار سخت می‌نماید.بطور خلاصه کمبود اعتماد به نفس میوه و نتیجه عزت نفس پایین است.

پس اگر عزت نفس پایینی دارید به احتمال زیاد در آینده ای نه چندان دور با مشکلاتی اعم از کم رویی و خجولی نیز روبرو می شوید.

اعتماد به نفس چیست ؟

جالب اینجاست که کسانی که صفحه Self-Confidence‌ در ویکی‌پدیا را هم تنظیم کرده‌اند، نهایتاً به درک درستی از این مفهوم به‌ظاهر ساده نرسیده‌اند و کمابیش آن را با عزت نفس (Self-Esteem) اشتباه گرفته‌اند. که حتماً در آینده در این مورد کمکی به این سایت خوب خواهم رساند.

نظریۀ حرمت نفس جامعه سنجی (Sociometer Theory) در عزت نفس

رابطه عزت نفس و نظریه جامعه شناسی - راز موفقیت

مارک لیری (mark-leary) یک روان‌شناس اجتماعی می‌باشد که بر روی عزت نفس در ساختار روان‌شناسی تکاملی تحقیق می‌کند. وی نظریه‌ای در مورد عزت نفس به ادبیات روان‌شناسی وارد کرده است.

نظریۀ جامعه‌سنجی می‌گوید که عزت نفس یک معیار درونی است که فرد طبق حرمت نفس خود درجۀ پیوند خود با دیگران یا جدا افتادگی خود از دیگران را تعیین می‌کند « مارک لیری »
این نظریه، عزت نفس را به‌عنوان ادراک درونی فرد از پذیرش یا طرد اجتماعی قلمداد می‌کند.شواهد محکمی دال بر دقت و کارایی این نظریه وجود دارد. برای مثال، تحقیقات نشان داده که تأثیر رخدادها بر عزت نفس افراد با تصور آنان از این‌که این موضوعات چگونه باعث خواهند شد دیگران آن‌ها را بپذیرند یا طرد کنند، همخوانی دارد «  لیری، تمبور، تردال و داونز »
علاوه بر این، لیری و همکارانش دریافتند که امتیازات مربوط به احساس آزمودنی‌ها با امتیازات مربوط به عزت نفس آنان موازی بود. در نهایت، شواهد نشان می‌دهند که جدا افتادگی اجتماعی به دلیل ویژگی‌های شخصیتی، باعث کاهش عزت نفس می‌شود. « لیری و همکاران »

اثرات کمبود عزت نفس چیست ؟

 1. مشکل در عملی کردن تصمیم گیری ها و به تعویق انداختن آنها
 2. اضطراب ، استرس و افسردگی
 3. عدم کار و فعالیت براساس استعداد ها و توانمندی های شخصی و متمرکز شدن بر تمایلات جامعه به استعدادها و توانمندی هایی که شاید در وجود ما نباشد
 4. مقایسه دائمی خودمان با اطرافیان بجای مقایسه وضعیت امروزمان با گذشته خودمان
 5. افزایش حتمال مصرف الکل و مواد مخدر
 6. از آنجا که فرد با عزت نفس پایین پس از هر شکستی به تمرین و تلاش بیشتر ترغیب نمیشوند و انگیزه کافی برای بهبود ندارند ، مهارت های فردی آنها توسعه نمیابد.
 7. برزو مشکلاتی در روابط دوستی و خانوادگی ، عاشقانه ، شغلی و تحصیلی
 8. احترام مطلق به نقد همه افراد و یا سرباز زدن از پذیرفتن نقدهای دیگران
 9.  کمبود عزت نفس باعث میشود تا دنیا را از دریچه نگاه خودمان تجربه نکنیم و به دلیل حرمت نفس پایین نتوانیم سبک دلخواهمان برای زندگی را انتخاب کنیم.

اثرات آموزش در افزایش عزت نفس

آموزش و عزت نفس - عزت نفس

شاید هنگامی که سعی می‌کنیم عزت نفس کودک خود را بسازیم، بیش از حد به آن‌ها خوبی می‌دهیم. عزت نفس و اعتماد به نفس در 25 سال گذشته در فرهنگ غرب مورد ستایش قرار گرفته است.

باور بر این است که داشتن یک خودپندارۀ مثبت، کلید دستیابی به یک زندگی شاد و موفقیت‌آمیز است. بنابراین عصر آموزش عزت نفس متولد شد. کودکان این نسل در مدرسه یاد می‌گیرند که خود را استثنایی بپندارند و فقط بر روی خصوصیات مثبت خویش تمرکز کنند و به خاطر دستاوردهای بسیار کوچک مورد ستایش قرار گیرند.

تحقیقات جدید نشان داده است که این آموزش‌ها و اعتقادات، به جای این‌که افراد را از افسردگی در امان نگه دارد، ممکن است باعث کاهش انگیزش و رفتارهای هدف-محور شود (دووِک، 2007).

اگر تقویت اعتماد به نفس باعث می‌شود نارسیسم و بلندپروازی بیشتر از موفقیت تقویت گردد، پس چرا باید این کار را انجام دهیم؟

آیا باید ایدۀ ارتقای اعتماد به نفس را نادیده بگیریم؟

عزت نفس بخشی از اعتماد به نفس نیست، عزت نفس ریشه و اعتماد به نفس میوه درخت شخصیت انسان است. «محمود جولایی»

تئوری مطرح شده توسط بومسیر

بومیستر و همکاران پاسخی دارند. رفتارهایی وجود دارد که در آن‌ها افزایش اعتماد به نفس باعث بهبود کارایی می‌شود و این فرصت‌ها را نباید نادیده گرفت.

 آن‌ها توصیه می‌کنند که اعتماد به نفس همچنان تقویت شود، اما با دقت و احتیاط بیشتری این کار انجام گردد. آن‌ها والدین و معلمین را تشویق می‌کنند که کودکان را ستایش نمایند تا اعتماد به نفس آنان افزایش یابد، اما این کار باید فقط به‌عنوان پاداشی برای رفتارهای مطلوب اجتماعی انجام گیرد.

این روش تضمین می‌کند که کودکان توجه مثبت دریافت نمایند و فرصتی برای رشد عزت به نفس سالم به دست آورند، اما این خطر را ندارد که کودکان متقاعد شوند به‌شدت از دیگران کارآمدتر هستند و نیازی نیست سخت تلاش کنند. (منبع: بومیستر و همکاران، 2003)

استیو بسکین به یک حرکت مثبت جدید اشاره می‌کند که والدین می‌توانند انجام دهند: اجازه دهند کودکانشان شکست بخورند.

هرچند اخیراً والدین به خوبی از کودکان خود در برابر درد و مشکلات محافظت کرده‌اند و یک حباب حفاظتی از عشق و عزتمندی در اطراف آنان شکل داده‌اند.

این کار نه‌تنها برای محافظت از کودکان در برابر دشواری‌ها، بلکه در رابطه با رشد نیز عواقب ناخواسته‌ای دارد. اما شاید تعجب کنید «بسکین» افراط در این کار را به هیچ وجه نمی پسندد و پیشنهاد می‌دهد که والدین یک قدم به عقب بردارند و اجازه دهند کودکان یاد بگیرند چگونه با نا امیدی و درد کنار آیند.

چگون

چنین سازشی باعث رشد آنان و کسب مهارت‌های جدید می‌گردد. پس اگر می‌خواهیم کودکان را تشویق کنیم تا علاوه بر این‌که احساس خوبی نسبت به خویش داشته باشند، بهترین عملکرد را نیز داشته باشند، به نظر می‌رسد مواردی که ذکر شد راه‌حل‌های خوبی باشند. «دکتر ایوان جوزف»، مربی اسبق فوتبال، در سخنرانی TED خود از اهمیت ایجاد اعتماد به نفس و تأثیر آن بر موفقیت ورزشی سخن گفت و تماشاچیان را تشویق کرد تا از توصیه‌های او برای ایجاد یک «اعتماد به نفس سالم در کودکان» خویش پیروی کنند.

عزتنفس چیست؟

به یاد داشته باشید: شما منحصر به فرد هستید! بله شما!

یک راه خوب برای شروع بهبود عزت نفس تان این است که بپذیرید شما منحصر بفرد هستید چون هیچ کس دیگری کاملا شبیه شما نیست. نه فقط اثر انگشت یا DNA ما منحصر بفرد است، بلکه ذهن و شیوه­ای فکرو عمل مانیز کاملا منحصر به ماست. این به این معنی است که در بیش از 7 میلیارد نفر در دنیا تنها یک نسخه از شما وجود دارد.

بنابراین اگر طبیعت خود را به زحمت انداخته تا شما را منحصر به فرد بیافریند، باید این احساس را داشته باشید که مهم هستید و به اندازه هر کس دیگری در این سیاره حق دارید.

شما حقوق دیگری نیز دارید. یکی از آنها حق اشتباه کردن است فراموش نکنید که انسان ممکن الخطاست و بسیاری از قبل از آنکه یاد بگیریم کاری را درست انجام دهیم آن را اشتباه انجام می­ دهیم.

به علاوه، ما این حق را داریم که به خودمان احترام بگذاریم و مورد احترام واقع شویم. و شاید مهمتر از همه برای خودمان بله یا نه بگوییم. در این جا قصد داریم در مورد عزت نفس صحبت کنیم و با انجام پنج روش متفاوت و عملی در مورد راه کارهایی که برای افزایش سطح آن یعنی بالا بردن عزت نفس را توضیح دهیم.

 اما شاید همین ابتدا بپرسید که چرا اینقدر تاکید و اینقدر راجع به آن صحبت می شود؟ مگر عزت نفس چه اهمیتی دارد؟

اهمیت عزت نفس - افزایش اعتماد

عزت نفس اهمیت زیادی دارد زیرا به ما می گوید ما خود را چطور می بینیم و چطور قضاوت می کنیم. گذشته خودمان را چطور می بینیم. خودمان، ماهیت خودمان را چطور می بینیم. در مورد اشتباه کاری خودمان، فامیل، افراد فامیل، خانواده، اسم خودمان، زیبایی خودمان چه نظری داریم.

ترکیب نگرش ما نسبت به این موضوعات مختلف از جمله موارد بالا در درون ما ضریب شناختی را بوجود می آورد که ما به آن عزت نفس می گوییم.

در واقع با عزت نفس پایین، فرد یک آدم بسته، خسته و تنیده ای هست که انگار در درون یک جعبه قرار گرفته است. عزت نفس پایین می تواند عامل بروز قطعی افسردگی باشد حتی از آن هم فراتر برود .

بسیاری از روانشناسان بر این باورند که عامل اصلی و ویروس بوجود آورنده بسیاری از بیماری های روان تنی و روان پریشی عزت نفس است.

“مادر بیماری های روانی و بسیاری بیماری های فیزیکی، عزت نفس آسیب دیده است.” – محمود جولایی

مثالی که من می توانم در مورد تشریح حرمت نفس بزنم این است که فرض کنید شما زیباترین، بزرگترین و گران قیمت ترین الماس دنیا را دارید. اگر شما عزت نفس پایین داشته باشید.

وقتی از شما بپرسند شما چه چیز گران قیمتی نزد خود دارید؟ یا اصلا درباره آن الماس حرفی نمی زنید و یا به عنوان دارایی شماره یک از آن یاد نمی کنید. دوم اینکه هرگز دنبال این نیستید که آن الماس درون خودتان را بروز بدهید یا به دیگران نشان بدهید یا از آن استفاده ای بکنید.

عزت نفس شاید یکی ازمهمترین موضوعات روی میز روانشناسان عصر جدید باشد.

شاید روانشناسان امروزی متوجه شده اند که آن مشکل عمومی که سالها در بیماران خودشان به دنبالش هستند عزت نفس پایین است و اگر بتوانند این مشکل بزرگ بشر امروز را حل کنند، به طبع بسیاری از بیماریهای پیچیده ی بعدی که در گرو آن بوده ، کاهش یا از بین خواهند رفت.

 عزت نفس یا همان حرمت نفس تمام جوانب زندگی من و شما را تحت الشعاع قرار می دهد:” سلامتی، ارتباطات، برخوردی که با خودمان و پدیده های پیرامون خودمان داریم”.

پادکست صوتی این مقاله در مورد عزت نفس بخش پنجم

دانلود فایل صوتی

  حتی دلیل اینکه برخی از افراد به مواد مخدر گرایش پیدا می کنند این است که تصور شخصی که در ذهن خودشان از خودشان دارند بسیار ضعیف، ناکافی و ناتوان هست! با این توضیحات می رسیم سر وقت بحث اصلی خودمان یعنی کارهایی که برای بهبود وضعیت آن می خواهیم ارائه دهیم.

توجه کنید که همه ما در هر سن، شرایط و وضعیتی می توانیم از این راه ها و تکنیک ها برای بهبود وضعیت عزت نفسمان استفاده بکنیم.

به شرح حال بزرگ زنی که بعدها مدرس دوره های تقویت عزت نفس شد در ادامه توجه کنید: ( این یک داستان واقعی است. داستان شما چیست؟)

دکتر فیلد زندگی خود را اینگونه تعریف می کند:

من اگر بخواهم در مورد گذشته خودم بگویم در دوران کودکی عزت نفس بسیار بسیار پاییینی داشتم. یکی از چیزهایی که قبلا هم گفتم من تا سن هفت سالگی هرگز چیزی به اسم محبت و عشق را تجربه نکرده بودم من تا سن 16 ، 17 سالگی کلا مادرم را دو بار دیده بودم.

من فرزند پدر و مادری هستم که وقتی مرا حامله شدند خیلی سن کمی داشتند. مادرم 16 سالش بود وقتی من در شکمش بودم.

از زندگی چیز زیادی نمی فهمید و کار و شغل و درآمد خوبی نداشتند. بطور کلی در موقعیت و صلاحیتی نبودند که از من مراقبت و حفاظت کنند. مادر من شرایط بدتری داشت.

چون از کس دیگری فرزندی با خودش آورده بود. و بعد از به دنیا آمدنم با پدرم، بزرگ شدم. اگر از من بپرسید که مادرم کی، چی و چجوری بود هیچی یادم نیست.

چون هرگز مادرم را ندیده ام. طبیعی است که خانواده مادرم و پدرم و از خود پدرم و مادرم هرگز و هیچ وقت چیز خوب و مثبتی نشنیده ام و اصلا راجع به مادرم حرفی نمی زدند و در نتیجه من چیزی راجع  به مادرم نمی دانم.

بچه های عمویم مدام در همان سنین کم به من طعنه میزدند که من بچه ی ناخلفی هستم و مادرم مرا اصلا دوست ندارد و از آن جایی که عموما دختر دوست دارد که با مادر باشد  ولی خب زندگی به شکلی بود که باید با پدر، بزرگ می شدم در نتیجه من از چارچوب تربیتی یک دختر خارج شدم.

به تدریج حرف های دیگران در مورد اینکه مادرم مرا دوست ندارد به یک باور تبدیل شد. ولی خوب الان می دانم او در وضعیتی نبود که بتواند از من مراقبت کند و این اصلا ربطی به دوست داشتنش ندارد.

در واقع دلیلی که من با پدرم هستم این هست که ایشان در شرایط بهتری بود. و در نتیجه من با پدر هستم و این افکار و این درگیری های ذهنی مدام در ذهن من در جریان بود.

به رفتارتان واقع بینانه نگاه کنید تا حرمت نفس خود را تضعیف نکنید

رابطه عزت نفس و واقع گرایی - افزایش عزت نفس

متاسفانه بسیاری از افراد با عزت نفس ضعیف وقتی اشتباهی می­ کنند یا قضاوت نادرستی می کنند خیلی خودشان را سرزنش می­ کنند. احساس می ­کنند که خوب نیستند چون در امتحان قبول نشده­ اند، شغلشان را از دست داده ­اند یا سرزنش و تخریب شده ­اند.

اما این اتفاقات احساسی که در مورد آن­ها داریم و اینکه چطور با آنها کنار می­ آییم فقط بخش کوچکی از ما است و خیلی مهم است که این را یادمان باشد. افراد با عزت نفس سالم خودشان را با شکست های مقطعی تعریف نمی ­کنند.

آنها خودشان را در تصویر بزرگتری می بینند. اگر عمیقا از برخی جنبه­ های خودتان رنج می­ برید، تلاش کنید که به خودتان بگویید این فقط قسمت کوچکی از چندین لایه و جزء از شماست که شما را واقعی می­ سازد و زمانی که اشتباهی انجام می دهید یا کاری می­ کنید که چندان باعث افتخار نیست سعی کنید که تمام موجودیت خود را محکوم نکنید.

چگونه افکار مخرب و منفی را برای افزایش عزت نفس متوقف کنم؟

بسیاری افراد با عزت نفس ضعیف فکر می­ کنند که چندان مهم نیستند و نظرات آنها تاثیر و ارزشی ندارد. آیا شما هم این طور فکر می­ کنید؟ اگر این طور است تلاش کنید که این افکار مخرب را متوقف کنید چون اگر آنها را باور کنید دیگران هم تشویق می شوند که تا آنها را باور کنند.

به جای آن، خودتان را انسانی ببینید که حقوق، نظرات و عقایدی دارد که به اندازه دیگران ارزشمند هستند. این به شما کمک می­ کند که عزت نفستان را افزایش دهید.

بهترین دوره تضمینی حضوری و غیر حضوری تقویت عزت نفس در ایران کدام است؟ 

دو تکنیک عملی قدرتمند دیگر برای افزایش عزت نفس

بکارگیری این دو تکنیک به همراه 5 راهکاری که ارائه کردم، عزت نفس شما را در حد بسیار زیادی افزایش می دهد:

1- نکات مثبت را برجسته کنید

تکنیک های طلایی تقویت عزت نفس - عزت نفس

اغلب ما احساس نارضایتی می ­کنیم چون بارها و بارها به اشتباهاتی فکر می­ کنیم که انجام داده ­ایم. اما می­ توانیم عزت نفسمان را بهبود ببخشیم اگر نگاهی دوباره به موضوعاتی کنیم که باور داریم اشتباه یا بد انجام داده ­ایم.

برای مثال، یکی از شاگردان من سخنرانی کاری داشت. عادت داشت که خیلی انتقادی به ارائه سخنرانی­ هایش فکر کند و برای کوچکترین اشتباه شب خوابش نمی­ برد.

اما الان یک گزارش از هر کدام از سخنرانی ­هایش می نویسد و فقط در مورد نکات خوب و مثبت آن سخنرانی می نویسد.  نیازی ندارد که در مورد موارد منفی بنویسد آنها به ذهنش چسبیده ­ا­ند و خیلی تلاش می کند که آنها را تکرار نکند- اما نکات خوب و مثبت را فراموش می­ کند مگر آنکه آنها را بنویسد.

گزارش نویسی

بنابراین وقتی روز بدی داشته ­اید یا چیزی در رابطه یا محل کارتان خوب پیش نمی­ رود برای خودتان گزارشی بنویسید که در این اتفاق چه چیزی خوب پیش رفته است. نتیجه این کار شما را شگفت زده می­ کند و تصویر شما از خودتان را بهبود می ­بخشد.

50 چیز که در مورد خودتان دوست دارید را فهرست وار بنویسید.

اگر کمبود عزت نفس جدی داشته باشید، احتمالا برایتان سخت خواهد بود در مورد خودتان مثبت فکر کنید. بنابراین این تمرین را انجام دهید: 50 مورد را که در خودتان دوست دارید و خودتان را بخاطر آن تحسین می کنید بنویسید. این کار ممکن است هفته ها طول بکشد اما استقامت داشته باشید.

می توانید در مورد ویژگی های شخصیتی تان بنویسید. می تواند چیزهایی در مورد ظاهرتان باشد. چقدر دیگران شما را فردی خجالتی فرض میکنند؟ چقدر استرس دارید یا آدم مظربی هستید؟

خودتان را باور کنید

چقدر خودتان را باور دارید و فرد موفق میپندارید؟ حتی می تواند در مورد کارهایی باشد که انجام می ­دهید. برای مثال، ممکن است با وجود اینکه پول کمی دارید کتاب بخرید و بخوانید یا ممکن است زمانی که خودتان موقع خرید از سوپر مارکت عجله دارید جایتان را به فرد سالمندی بدهید.

وقتی به عدد 50 رسید آنها را دوباره روی فلش کارتهایی بنویسید که بتوانید همیشه همراه خود داشته باشید. احتمالا ممکن است روی هر کارت 5 نکته بنویسید بنابراین ده کارت همراه خود خواهید داشت.

سپس دو بار در روز کارتها زیرورو کنید با این کار می­ توانید آنها را به ترتیب جدیدی مرور کنید.اگر این کار را هر روز انجام دهید کم کم شروع به پذیرش خودتان به عنوان انسانی خوب و ارزشمند می­ کنید.

اگر کار سختی پیش رو دارید مثلا قرار ملاقات یا مصاحبه ای شغلی، در زمان اضافی قبل از آن این کارت­ها را بخوانید این کار به شما کمک می­ کند تا آرام تر و خوشبین تر باشید.

چگونه بر خجولی و کمرویی خود غلبه کنیم ؟

2- هرگز از خودتان انتقاد نکنید

یکی از زمینه های که افراد با اعتماد بنفس پایین بسیار در آن مشکل دارند انتقاد کردن و پذیرش انتقاد است. که هر دو می تواند به شدت سخت باشد.

چطور با انتقادها برخورد کنیم ؟(راهکاری برای افزایش حرمت نفس)

رابطه عزت نفس و برخورد با انتقاد - عزت نفس

اغلب وقتی که مورد انتقاد قرار می­ گیریم. آنقدر ناراحت می ­شویم شروع به تبرئه کردن خود می­ کنیم و بدون اینکه واقعا گوش کنیم که چه گفته می ­شود آن را رد می­ کنیم. این کار کمکی به ما نمی­ کند! در این قسمت نکاتی در ارتباط با برخورد با انتقادها وجود دارد.

 • بدون اینکه انتقادها را قطع کنید به آنها گوش دهید.
 • سپس اگر نکاتی در این انتقادها وجود دارد که با ارزش هستند با ابراز موافقت با آنها شروع کنید.
 • اگر بخش­هایی از آن واضح نیستند بخواهید تا برایتان توضیح بدهند.
 • اگر متوجه شده ­اید که اشتباه کرده ­اید بپذیرید و عذرخواهی کنید.
 • اگر انتقادها نادرست و غیر منصفانه است، لبخند بزنید و بگویید ” ببخشید ولی با شما موافق نیستم”.

چطور انتقاد کنیم ؟! (انتقاد کشنده عزت نفس )

رابطه عزت نفس و انتقاد درست - عزت نفس

افراد با عزت نفس ضعیف انتقاد کردن برایشان به اندازه پذیرش انتقاد سخت است. در حقیقت بسیاری از افرادی که از حرمت نفس پایین رنج میبرند، از پیشرفت خودشان جلوگیری می­ کنند چون نمی­ توانند با این موضوع که قدرت و اختیاری داشته باشند و بتوانند از دیگران انتقاد کنند روبرو شوند.

چطور می توانید یاد بگیرید در زمانی که لازم است انتقاد کنید؟(ویژگی افراد با حرمت نفس بالا)

آرامش خود را حفظ کنید،

در زمان مناسب انتقاد کنید.

آنقدر منتظر نمانید تا از آن فرد متنفر و به شدت عصبانی شوید. اگر اینطور شود معمولا نمی توانید درست انتقاد کنید.

از تکنیکی به عنوان ساندویچ انتقاد استفاده کنید که به این معنا است ابتدا چیزهای خوب بگویید و از طرف مقابلتان تعریف کنید و سپس انتقاد خود را مطرح کنید و در انتها دوباره نکته مثبتی بگویید.

از کلمه “من” به جای “تو” استفاده کنید.

شاید دقت کرده باشید افرادی که در انتقاد کردن از دیگران منصف هستند تمایل دارند که بیشتر از کلمه من به جای تو استفاده کنند. چون کلمه من نشان می دهد که کنترل دست خودتان است و بنابراین در مورد آنچه که می­ گویید فکر می­ کنید.

ممکن است بگویید ” فکر نمی کردم امروز خوب برخورد کنید.” یا ” نگرانم که موضوع را کاملا برایتان روشن نکرده باشم چون فکر نمی­ کنم شما در این موضوع با من همراه باشید” یا ” فکر می ­کنم این کار با استانداردی که همیشه در کار شما است فرق دارد”.

قبل از آنکه دیر شود اقدام کنید.

اغلب ما در ابتدا  یعنی زمانی که باید با مشکل مواجه شویم چیزی نمی­ گوییم، در عوض صبر می کنیم تا زمانی که منفجر شویم. سپس از کلماتی مانند تو، شما ، تقصیر توست به فراوانی استفاده می­ کنیم.

مثلا می گوییم ” تو بی لیاقتی” ، ” تو احمقی”، “کارت چنگی به دل نمی زند” یا حتی: “تو منو مریض کردی” این حرف ها وقتی خیلی عصبانی هستیم زده می ­شود.

همچنین نشان می­ دهد که کنترلمان را از دست داده ­ایم و بعد از انجام این کارها عموما احساس بدی نسبت به خودمان داریم و عزت نفسمان کاهش می­ یابد.

   مروری کوتاه برای راهنمایی بیشتر

 

هیچ دو نفری را نمی‌توان و نباید با هم مقایسه کرد، از مقایسه خود با دیگران دست بردارید، تنها شخصی که باید خودتان را با آن مقایسه کنید خود شما هستید.

کمال گرا نباشید

دست از کمال‌گرایی کشیده و اشتباهات خود را بپذیرید، هیچکس کامل نیست و تلاش برای رسیدن به حداکثر کمال فقط باعث نا‌‌ امیدی می‌شود در حالیکه پذیرفتن اشتباهات به رشد شما کمک چشمگیری خواهد کرد.

با خودتان مهربان باشید و همانطور که هستید خود را بپذیرید

خودتان را دوست داشته باشید و همانگونه که هستید، بپذیرید. مهربان نبودن با خود از نتایج عزت نفس پایین است، به خودتان عشق بورزید و خود را ارزشمند بدانید، با مهربانی با خود صحبت کنید و از یادآوری نقاط مثبتتان به خود غافل نشوید، برای خود هدیه خریده و از تفریح کردن لذت ببرید. این است احساس فردی با حرمت نفس سالم نسبت به خودش.

خودداری از تحقیر کردن خودتان حتی در قالب جملات با محتوای شوخی و مسخره.

عاشق خودتان باشید

اگر تصور بدی از خودتان داشته باشید، افکارتان منفی می‌شود و تأثیر بدی بر احساس و رفتارتان می‌گذارد. زمانی که احساس بدی دارید فقط چیزهای ناخوشایند را به خاطر می‌آورید و بدبین می‌شوید پس افکار منفی در مورد خودتان که در ذهنتان جاری است را دور بریزید و انتقاد کردن از خود را متوقف کنید و از خود قدردانی کنید. تمام بخش‌های وجودتان را همان‌گونه که هست دوست بدارید و نقایص خود را بپذیرید، هیچکس کامل نیست.

از منفی باف ها فاصله بگیرید

افرادی که عزت نفس پایین دارند مدام احساس می‌کنند باعث ناراحتی و آزار دیگران شده‌اند بنابراین برای بالا بردن عزت نفس، حس گناهکار بودن را از خود دور کنید.

هر چقدر تمایل داشته باشید باور کنید انسانی ارزشمند هستید باعث تقویت یکی از مولفه‌های اساسی عزت نفس شده‌اید.

برای افزایش عزت نفس شبکه های اجتماعی را الگو قرار ندهید

استفاده از شبکه‌های اجتماعی را تا حد ممکن کم کنید و زمان بیشتری را برای تجربه کردن دنیای واقعی پیرامون‌تان صرف کنید. این عمل قطعا دو حسن بزرگ دارد اول اینکه تجربیاتتان واقعی تر و ملموس تر هستند و تمام افراد با حرمت نفس سالم از این مهم غافل نمیشوند.

دوم اینکه الگوی رفتاری غلطی را برای خود انتخاب نکرده اید. این را بدانید افراد زیادی در دنیای مجازی وجود دارند که شاید زندگیشان به آن زیبایی که در دنیای مجازی میبینید نباشد اما باعث میشوند حس خوبی نسبت به خود نداشته باشید و خود را دست کم بگیرید.

اگر میخواهید عزت نفس خود را بهبود ببخشید تمرین کنید

تمرین مراقبه ذهن آگاهی را بطور منظم در برنامه زندگی خود قرار دهید. این تمرین به شما کمک میکند تا ذهنی آرام و بدون استرس داشته باشید. ذهن آرام معجزه میکند!

اگر آرامش داشته باشید با قدرت بیشتری در راستای افزایش عزت نفس خود قدم برمیدارید و بی شک با سرعت بیشتر نتیجه میگیرید.

صبور باشید افزایش عزت نفس فرآیندی مستمر است

بالا بردن عزت نفس فرآیندی مستمر و پیوسته است و هیچ گاه به پایان نخواهد رسید، بنابرین همواره به رشد و حرکت خود ادامه دهید، صبوری پیشه کنید و هیچ گاه از تلاش برای تقویت حرمت نفس خودتان غافل نشوید و در این راه پشتکار داشته باشید.

گاهی که از این مسیر خارج می‌شوید، دوباره از اول شروع کنید و با قدرت بیشتری به حرکت ادامه دهید، خود را شایسته زندگی شاد بدانید و در نظر داشته باشید که هر چقدر بیشتر برای خودتان ارزش قائل شوید دیگران نیز برای شما ارزش بیشتری قائل خواهند شد.

نکته پایانی

عزت نفس ضعیف شده حقیقتا می تواند زندگی، کار و ارتباطات ما را بسیار مشکل تر از آنچه واقعا هست کند. بنابراین، اگر عزت نفس پایین دارید، امیدوارم که این مقاله به شما کمک کند تا آن را بهبود ببخشید و بتوانید به خجولی و کم رویی خود غلبه کنید.

چرا که دقیقا از زمانی که دید مثبت تری نسبت به خودتان داشته باشید، می ­فهمید که همه چیز در زندگی به مراتب راحت­ تر از حال حاضرتان پیش می­ رود و در پایان می خواستم بگویم مهم نیست کجا هستیم، در چه شرایط روانی هستیم.

برای تغییر شرایط و افزایش حرمت نفس همیشه راهی است

بلکه مهم این است که اگر بخواهیم از وضعیت کنونی که طبعا دوستش نداریم به وضعیتی برویم که رضایتمندی شما را جلب بکند همیشه راهی وجود دارد فقط باید بخواهیم و تصمیم بگیریم و از تکنیک ها و روش هایی که دیگران آزمایش کرده اند و جواب گرفته اند استفاده کنیم.

عزت نفس چیست pdf را می توانید دانلود کنید و آن را در آرشیو مطالب سودمند خود ذخیره کنید و در فواصل زمانی مختلف مرور کنید.

 اگر به دنبال مقاله عزت نفس + doc هستید یعنی قالب word این مقاله را می خواهید تلاشتان بی نتیجه است و می توانید pdf این مقاله را دانلود کنید.

عزت نفس چیست pdf

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم

دوره حضوری و غیر حضوری تضمینی تقویت عزت نفس(خود دوستی واقعی) و اعتماد به نفس

52 نظرات
 1. سارا نظرات کاربران

  سلام خدمت استاد محمود جولایی عزیز و بچه های سایت راز موفقیت
  میخوام براتون یه داستان تعریف کنم ک با خوندن این مقاله به یادم اومد.
  میگن روزی شمس تبریزی در بازار حرکت میکرد و دید که در گوشه ی پیرمردی بچه اش رو بغل کرده و گریه میکنه ازش پرسید چی شده؟ پیرمرد گفت که پسرش مریض بوده و چند دقیقه ای است نفس نمی کشد شمس دلش سوخت و برای پسر نزد خداوند دعا و شفاعت کرد. پس از چند دقیقه پسر شروع به نفس کشدن کرد و بلند شد. با این اتفاق در بازار غوغایی به پا شد و مردم شمس را بر بالای دست گذاشتند و ستایش کردند. شمس که از رفتارهای این چنینی شاد نمیشد شروع به ادرار در ملا عام کرد ناگهان مردم با دید این صحنه از دور او پراکنده شدند و شروع به ناسزا گفتن به او کردند. دوستانش علت این کار او را پرسیدند و شمس با خشنودی گفت که مردمی که تا چند لحظه پیش تو را بالای دست می بردند با دیدن عیوب تو، تو را به باد ناسزا میگیرند همان بهتر که در نظرشان دیوانه به نظر بیایی تا مردی مورد احترام.
  این داستان عزت نفس بالای شمس تبریزی را نشان میدهد چرا که میدانسته مردم تمام آنچه که به تو بخشیده اند و تو با آن احساس غرور میکنی را در لحظه ی دیگر از تو میگیرند و اینجاست که تو آنچه داشته ای را هم بر سر این غمار خواهی باخت .
  با مرور این داستان میخواستم بگم که شاید هم بخشی از عزت نفس پایین ما بخاطر اینکه بیش از حد به حرف و نظر مردم اهمیت میدهیم و بسیار تایید طلب هستیم.

 2. محدثه نظرات کاربران

  سلام خدمت استاد عزیز و بزرگوار ممنونم از مقاله خوبتون در مورد عزت نفس بسیار راهکار های جالبی رو ارائه داده بودین به خصوص به ما والدین

 3. سارا نظرات کاربران

  ممنونم از مقاله خوبتون استاد جولایی عزیز مث همیشه عالی بود

 4. احمد نظرات کاربران

  سلام و سپاس استاد جولایی
  واقعا مقاله ارزشمندی بود

 5. منییر عرب نیا نظرات کاربران

  سلام به استاد گرامی انقدر الان خوشحالم که نمیدونم چی کار کنم با خوندن ابن مقاله عهمبدم چی کار
  باید کنم چه جوری خودمو تغییر بدم واقعا ممنونم استاد خدا رو شکر که من با شما اشنا شدم
  همیشه سلامت باشید در پناه حق

 6. نظرات کاربران

  خیلی عالیه که اینقدر مقالات سایت تونسته با مخاطبین خوب خود ارتباط برقرار کنه. این عالیه که شما تصمیم گرفتید بنویسید. این تکنیک معجزه میکنه. دقیق و با حوصله بنویسید. نوشتن همیشه معجزه میکنه.

 7. فرریبا نظرات کاربران

  سلام استاد عالی بود سپاسگزارم با خوندن مطالب شما ادم کلی انرژی میگیره .ب قول دوستمون منم تا اخر مقاله تو خلسه بودم همراه با نوشته های شما ب گذشته برگشتم میخام بنویسم از بچگی تا الان رو.

 8. نظرات کاربران

  سلام. خیلی خوشحالم که مقالات سایت مورد توجه همه دوستان قرار گرفته است. عزت نفس پایین ریشه تمام مسایل و مشکلات فردی و شخصیتی است. من در راه کمک به این دوستان برنامه ها و کارهای بسیار زیادی در پیش دارم. لطفا منتظر خبر های خوب باشید.

 9. معصومه کامل نظرات کاربران

  سلام استاد
  بینهایت از شما بابت این مقاله زیبا و کاربردی سپاسگذارم . واقعا تکنیک های عالی رو مطرح کردین که هرکسی باید اونهارو سرلوحه زندگیش قرار بده و من به کار بردن این تکنیک هارو در زندگیم الزامی میدونم تا اون حس خوب ارزشمندی و عزت نفس بالا رو با آخرین درجه بدست بیارم.
  واینکه ما ایرانیا چرا انقدر از تعارفات استفاده میکنیم و چرا دایم میخوایم خودمونو کم نشون بدیم آیا به نظر شما میتونه دلیلش تواضع باشه ؟

 10. مریم خدادادی نظرات کاربران

  ضمن عرض سلام
  این مقاله خیلی خوبه و اثرش روی من خوب بوده ولی وقتی سرگذشتم رو از کودکی نوشتم و بعد خوندمش دلم به حال خودم خیلی سوخت و نکات مثبت کمی رو برای شکرگزاری پیدا میکردم و وقتی میخوام روزانه پنج مورد مثبت برای خودم پیدا کنم چیزی به ذهنم نمیرسه ولی هنوز در ابتدای راهم و امید زیادی به آینده دارم
  از نشر و گسترش علم و تجربیاتتون نهایت تشکر را دارم

 11. نقدی نظرات کاربران

  واقعا عالی بود مثل همیشه…. خوشحالم که ندونسته بیشتر این کارها رو انجام میدم و خداروشکر میکنم که از وقتی که توصیه های استاد رو انجام میدم واقعا حالم عالیه و از زندگی لذت میبرم … ازتون بینهایت سپاسگذارم

 12. فاطمه کریمی پور نظرات کاربران

  عرض سلام.طبق قولی که دادم اولین مقاله رومطالعه کردم.عالی بود ممنون.حتما اجراوتمرین میکنم.

 13. فاطمه نظرات کاربران

  بسیار تاثیر گذار

 14. نظرات کاربران

  در تایید فرمایش شما ، باید بگم هرکسی به دنبال موفقیتهای بزرگ در زندگی است، حتما باید اول روی عزتن نفس خود کار کند. هیچ موفقیت بزرگی بدون داشتن عزت نفس قدرتمند و عالی میسر نیست. فیال خود هیپنوتیزم تقویت عزت نفس، فرایند بهبود عزت نفس را تسریع کرده و خیلی سریع این مهم را برای شما ممکن میسازد.

  جهت اطلاعات بیشتر، لطفا توضیحات محصول را از طریق لینک زیر بخوانید: http://razemovafaghiat.com/Self-hypnosis-audio-file-self-esteem

 15. اعظم اعلمی نظرات کاربران

  مقاله عالی بود
  خوندن این مقاله میتونه در کنار گوش دادن فایل صوتی قدرتمند خود هیپنوتیزم افزایش سریع و 10 برابری عزت نفس اثرات خیلی خیلی موثرتر و بهتری داشته باشه
  سپاسگذارم از لطفتون استاد

 16. فاطمه نظرات کاربران

  ممنونم از مقالات خوب و کاربردیتون

 17. ندا نظرات کاربران

  من برای اینکه هم اکنون به تمام رویاهایم بدون زحمت و ب راحتی رسیدم شاکر و سماسگزارم.من برنده رویاهایم هستم.من جادویی ام.من برکت و فراوانی ام.

 18. شیرین ثناگو نظرات کاربران

  بسیار عالی بوود ممنونم

 19. مریم سورامی نظرات کاربران

  سلام استاد عزیزم واقعا عالی بود البته بگم من این مقاله تون و همون روز که تو سوپر گروه گذاشتین اومدم سایت همون زمان بلافاصله مطالعه کردم ولی یادم رفت نظر بزارم ببخشید الان ک دوباره خوندم نکات جدیدی دستگیزم شد من خوبخود دو مورد از تکنیک های عزت نفس و انجام میدادم ولی خب نمی دونستم از تکنیک های عزت نفس هست یکیش همون آراسته بودن هست که من هیچوقت یادم نمیاد جایی رفته باشم حتی توی خونه ی مهمون معمولی هم داشته باشیم سرو وضعم و مرتب بودنم خیلی واسم اهمیت داره و اگر ی بار حتی اینکار وو انجام ندادم احساس میکنم اعتماد ب نفسم میاد پایین و خیلی مرتب بودنم به من آرامش میده تکنیک بعدی ک استفاده کردم همیشه بخشتده بودن هست من شده کسی منو تا سر حد جنون و مرگ رسونده و زندگی شاید برام به اخر رسیده ی زمانایی ولی همون شخص و بخشیدم همون زمان و حتی براش طلب عفو کردم و عاقیت بخیری و خوشبختی
  به هر حال استاد عزیز واقعا عالی بود این مقاله تون کلی بهره بردم .

 20. خدیجه نظرات کاربران

  باسلام و خدا قوت .واقعا در عجبم که چنین مطالب باارزشی به این راحتی در اختیار عموم قرار میگیرد .ان شاالله خداوند خیر دنیا و آخرت را بشما بدهد .سپاسگزارم

 21. الناز نظرات کاربران

  با سلام و خسته نباشید خدمت استاد بزرگوار. استاد همواره این تکنیک های عزت نفس در من کاربرد بیشتری داشتن. که با خوندن این مقاله بسیار زیباتون. میتونم ب راحتی با بخشیدن خودم و دیگران احساس شادی و ارامش بیشتری کرده و اتفاقات و رویدادهای خوش ایندی را ب زندگیم دعوت بکنم. ممنون از مقاله بسیار خوبتون واقعا مطالب این مقاله بسیارکاربردی و تاثیرگذار بود.

 22. رویا شیرالی نظرات کاربران

  مقاله عمیق و تاثیر گذاری هست برام جالب بود که با پنج راهکار ساده میشه عزت نفس رو بهبود بخشید استاد عزیز بی نهایت سپاسگزارم که روشنگر راهم هستی به دوستان عزیز توصیه میکنم حتما درسهای 21 جلسه سایت رو تهیه کنند و اتفاقات و معجزات زندگیشون رو شاهد باشند.

 23. فاطمه کریمی نظرات کاربران

  سلام استاد بزرگوار این عالیییییییییی بود قبلا خونده بودم ولی عمل نکرده بودم انجام دادم عالی بود .مممنونم استاد

 24. پروانه جمشیدی نظرات کاربران

  عالی بود استاد جولایی عزیز
  بسیار جامع و قابل فهم بود..استاد عزیز کمال تشکر وقدر دانی رو ازتون دارم که به ملت شریف ایران کمک میکنین زندگی پر از عشق و اعتماد بنفس عالی رو داشته باشن..شما فرشته ی نجات من از سمت خداوند بودین 🙂

 25. نسیم نظرات کاربران

  بسیار عالی بود و هر فردی لازمه یعنی باید معنی واقعی عزت نفس رو بدونه و خودشو تو این زمینه تقویت کنه تا با تقویت و افزایش آن به موفقیت هایش دست پیدا کنه که تمام آن در این مقاله گفته شده
  از زحماتتان متشکرم

 26. نظرات کاربران

  درود بر شما

  دوست من سوالتون خیلی کلیه. هیچ نظر مشخصی نمیشه داد.

  اما جواب کلی اینه که در جایی در دوران کودکی افراد در ذهن شما به دو گروه خوب و بد تقسیم شدن. افراد خوب خانواده هستن و غیر از این گروه همه بد هستن…..

  علت رو باید ریشه یابی کنید.

  زمان شکل گیری رو باید در ذهنتون پیدا کنید و بعد این تعریف رو تصحیح کنید.

  اما عزت نفس حتما یکی از ریشه های اصلی کیفیت نگاه ما به دیگران و ارتباط ما با اونها هست.

  ما تا قبل از دو دهه گذشته عزت نفس رو جزو اعتماد به نفس می دونستیم. اما امروز عزت نفس رو ریشه و اعتماد به نفس رو میوه درخت خود باوری میدونیم.

  لطفا و حتما کتاب عزت نفس بنده رو سفارش بدین و بیش از 10 بار بخونید.

  در دوره تقویت عزت نفس هم شرکت کنید.

  موفق باشید

 27. .... نظرات کاربران

  سلام استاد. من در جمع غریبه ها راحت نیستم و نمیتونم ازادانه بخندم، حرف بزنم و شادی کنم. این مربوط میشه به عزت نفس یا اعتماد به نفس؟ اینو میدونم که عزت نفس پایه ی اعتماد به نفس است و در مواردی مشترک اند. با تشکر

 28. نظرات کاربران

  درود بر شما دوست عزیز

  بهتون تبریک میگم چون خودتون قدم اول رو برداشتین و به نوعی متوجه شدین که ریشه مسائلتون چیه و مقاله مرتبط با مشکلتون یعنی ضعف در عزت نفس رو مطالعه کردین

  مطمئن باشین که راه درستی رو در پیش گرفتین و مشکل شما قطعا راه حل داره چون همونطور که بارها از من شنیدین و دیدین؛ من همیشه میگم ک :

  زندگی صاحبی دارد و صاحب آن عزت نفس است

  بهتون پیشنهاد میکنم مقاله جدیدی که در سایت گذاشته شده، پنج کتاب برتر عزت نفس در دنیا که بهترین کتاب های عزت نفس در دنیا رو معرفی کرده رو حتما بخونید

  مطمئن باشین با بکار گیری راهکارهای عملی کتابها بخصوص کتاب عزت نفسی که خودم نوشتم ، عزت نفس روی میز شام و حاصل تجربیات خودم هست،با بالا رفتن عزت نفستون، پی ب ارزش های وجودی خودتون می برید و علاوه بر اینکه احساستون خوب میشه بلکه میتونید احساس خوبتون رو ب دیگران هم منتقل کنید.

  موفق باشید

 29. معصومه نظرات کاربران

  سلام من احساس می کنم که دیگران همیشه من رو می خوان تحقیر کنن و همیشه و به هر کس که نزدیک می شم قصد مسخره کردن منو داره تا حالا با ادمای زیادی سر این موضوع دعوا کردم ولی خب یکی دو نفر نیستن که نمی شه با همشون دعوا کرد چیکار کنم؟چجوری باهاشون رفتار کنم که احساس بدی پیدا نکنم؟

 30. رویا شیرالی نظرات کاربران

  با سلام
  مقاله عالی بود من چند ماه پیش این مقاله رو خوندم و از تکنیک سرگذشت زندگی استفاده کردم که تو این مقاله قید شده و نقاط قوت و خاطرات خوبم رو تو گذشته نوشتم و هر بار با مرور نوشته هام حس قدرت و حس مثبتی رو تو خودم احساس میکردم همچنین از فایل خودهیپنوتیزم عزت نفس و کتاب فوق العاده عزت نفس روی میز شام استفاده کردم و تونستم حس و حال عالی وخوبی داشته باشم و عزت نفسم رو بهبود بدم امشب بار دیگه این مقاله پربار رو خوندم و به خودم قول دادم که تکنیکهای دیگر این مقاله و مطالعه مجدد کتاب عزت نفس روی میز شام رو جز برنامه روزانم قرار بدم با تشکر از شما

 31. مرادی نظرات کاربران

  سلام و درود بی پایان به شما استاد توانمند و مهربانم
  مقاله عالی بود و راهکارهای فوق العاده کاربردی و موثری داشت
  من به شخصه خیلی زیاد بهره بردم، پایدار باشید

 32. مریم نظرات کاربران

  یه مقاله کامل بودم برام و راهکارهاتون خیلی عالین … ممنون

 33. محمد رضا نظرات کاربران

  سلام
  استاد خداخیرتان بدهد مطالبتان مقید ونگارش ساده وروانی دارد موفق باشید ودر پناه خدا

 34. شیخ زاده نظرات کاربران

  عالی بود و جامع. پس واقعا عزت نفس و اعتماد به نفس اینهمه اهمیت داره؟ چرا اینها رو به ما نمیگن؟
  من چطور میتونم توی دوره عزت نفس و اعتماد به نفس شما شرکت کنم؟؟ لطفا از طریق ایمیل به من اطلاع بدین.

 35. نظرات کاربران

  درود بر شما امیر عزیز

  شما مقاله اعتماد به نفس چیست رو بخونید و حتما کتاب های سایت ما رو هم میتونید تهیه کنید.

  اگر قصدتون یک کار جدی و تضمینی هست دوره پرواز رو برای تقوت عزت نفس و اعتماد به نفس شرکت کنید.

  موفق باشید

 36. امیر افشار نظرات کاربران

  استاد جولایی سلام
  این مطلب عزت نفس که الان خوندم یکی از بهترین مقالات بود اما هنوز دقیق ترین راه برای افزایش اعتماد به نفس رو نمیدونم… خیلی راه است اما دنبال راه مخصوص خودم هستم.. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

 37. محمد صالحی نظرات کاربران

  عزت نفس خیلی موضوع مهمیه. عزت نفس و بعد اعتماد به نفس مهمترین نیاز انسان هست
  به نظر من که روانشناس هستم مقاله عزت نفس چیست کاملترین مطلبی بود که من تا کنون دیدن و نگاه به موضوع عزت نفس بسیار دقیق بود چراکه بسیاری همچنان عزت نفس را همان اعتماد به نفس معنی میکنند
  عالی بود مطالب

 38. فریبا مرشدی نظرات کاربران

  وای چقدر عالی عزت نفس و اعتماد به نفس رو توضیح دادین.
  شما اینستاگرام هم دارید؟ اونجا فیلم آموزشی برای تقویت عزت نفس و اعتماد به نقس هم میذارید یا نه مثل اساتید دیگه فقط عکس نوشته میذارید؟

 39. علی گودرزی نظرات کاربران

  سلام و احترام
  دوره عزت نفس بسیار کاربردی بود، کیفیت برگزاری دوره مثل همیشه عالی بود و ممنونم از استاد جولایی بابت مطالب بسیار ارزشمند که بصورت آنلاین بسیار عالی آموزش دادند.
  تمارین دوره بسیار کاربردی است و برای من شخصا به کارگیری روش ها در این مورد بسیار کمک کننده است. تعاریف و شفاف سازی تمایز بین عزت نفس و اعتماد به نفس و انواع عزت نفس هم بسیار به من کمک کرد.
  با آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما و تیم پر انرژی راز موفقیت و همچنین آرزو می کنم حال دل تمام مردم دنیا در این روزهای سخت خوب باشه.

 40. علی نادف نظرات کاربران

  شاید عزت نفس احترام به خودمون باشه ادم وقتی به خودش احترام‌میزاره و ارزش برا خودش قائل میشه خیلی کارها رو تو جامعه انجام نمیده که انجام ندادن اون کارها احترام به دیگران رو منجر میشه و کلا این روند باعث جایگاه اجتماعی مناسب به واسطه ی عزت نفس میشه که متقابلا همون جایگاه باز هم بر عزت نفس ادم می افزایدشاید عژت نفس احترام به خودمون باشه ادم وقتی به خودش احترام‌میزاره و ارزش برا خودش قائل میشه خیلی کارها رو تو جامعه انجام نمیده که انجام ندادن اون کارها احترام به دیگران رو منجر میشه و کلا این روند باعث جایگاه اجتماعی مناسب به واسطه ی عزت نفس میشه که متقابلا همون جایگاه باز هم بر عزت نفس ادم می افزاید

 41. حسین مرادی نظرات کاربران

  بسیار عالی بود همچنین این مقاله اعتماد به نفس

 42. کیان زارع نظرات کاربران

  یکی از روان ترین محتواها در زمینه عزت نفس بود که مطالعه کردم و تقریبا ذهنیت جدیدی نسبت به اعتماد به نفس و عزت نفس در من ایجاد شد…مرسی از مقاله خوبتون

 43. زهرا خبر نظرات کاربران

  سلام خیلی ممنون مطالب درمورد عزت نفس عالی بود گتاب عزت نفس هارق العاده بود توضیح و تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس بالاخره برای من جا افتاد بازهم سپاس از شما و سایت خوبتون

 44. زهرا حضرتی نظرات کاربران

  درود و عرض ادب بسیار بسیار مطالب عالی بود دروه عزت نفس خارق العاده هست من لذت برد از درگ و فهم عزت نفس و اعتماد به نفس و مطالعه گتاب عزت نفس روی میز شام خسلی ساده و روان و گاربردی عزت نفس و اعتماد به نفس رو توضیح دادید خیلی تمرین ها درمورد عزت نفس و اعتماد به نفس دقیق و مفید هستند همه میتونند باهاش تمرین گنند من با خانواده هم شریگ گردم تا آنها هم استفاده بگنند از مطالب خئب و مفید عزت نفس و اعتماد به نفس شما آقای جولایی

 45. نظرات کاربران

  دورد برشما امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم

 46. لیلا شادیان نظرات کاربران

  سلام بسیار عالی بود مطالب عزت نفس و اعتماد به نفستون من اصلا نمیدونستم متفاوت هستند و از گلمه حرمت نفس خیلی خوشم امد بهم اعتماد به نفس داد استاد جولایی واقعا مقاله عزت نفستون گاملا توضیح داده شده و روان هست و من بسیار پرخاشگر بودم و متوجه شدم عزت نفسم آسیب دیده و با این مقاله بسیار مثمر ثمر بود و ختما به دوستانم هم این مقاله عزت نفس و اعتماد به نفس رو معرفی میگنم امیدوارم بازهم از این مطالب بگذارید قول نیدهم دوره عزت نفس و اعتماد به نقستون رو شرگت گنم

 47. زهرا تقوی نظرات کاربران

  سلام استاد عزیزم واقعا عالی بود مقاله عزت نفس و اعتمادبه نفس خونده بودم تکنیک بعدی ک استفاده کردم همیشه بخشتده بودن هست من شده کسی منو تا سر حد جنون و مرگ رسونده و زندگی شاید برام به اخر رسیده ی زمانایی ولی همون شخص و بخشیدم همون زمان و حتی براش طلب عفو کردم و عاقیت بخیری و خوشبختی به هر حال استاد عزیز گتاب عزت نفس روی میز شام واقعا عالی بود در گنار این مقاله تون کلی بهره بردم . با اجازهتون عزت نفس روی میز شام رو همسرم و فرزندانم هم مطالعه گردند خدارو شگر شما هستید براتون ارزوی موفقیت میگنم امیدوارم تمام ایران این گتاب و مقاله رو درمورد عزت نفس اعتماد به نفس مطالع گنند

 48. نظرات کاربران

  سلام حواهش میکنم همین دقت کردن به نکات کوچیک میتونه کلی به شما دلگرمی میده خوشحالم که تونستم به شما کمکی بکنم

 49. الهه نظرات کاربران

  سلام استاد عزیز واقعا یه دنیا سپاسگزارم,,من ب موضوع عزت نفس خیلی علاقمندم,چندتا کتاب هم خوندم ولی حس میکنم این مقاله با چند تکنیکش همون چیزیه
  که من دنبالش بودم در واقع همونی که دنبالش میگشتم ,,حس میکنم این مقاله رو جذب کردم
  الان ک دوباره خوندم نکات جدیدی فهمیدم تکنیک های عزت نفس هست یکی همون آراسته بودن هست که
  من هیچوقت یادم نمیاد جایی رفته باشم حتی توی خونه ی مهمون معمولی هم داشته باشیم سرو وضعم و مرتب بودنم خیلی واسم اهمیت داره .ممنون که ب فکر ما جوون های این خاک هستید

 50. نظرات کاربران

  سلام چه قدر عالی … خیلی جای خوشحالی هست امیدوارم روز به روز موفق باشید

 51. آزیتا اسدی نظرات کاربران

  سلام استاد روزتون بخیر
  من عزت نفسم رو بکلی از دست داده بودم آدم افسرده و گوشه گیری بودم ولی شکر خدا مدتی بود که داشتم تلاش میکردم از این وضعیت نجات پیدا کنم که با گروه عالی شما آشنا شدم و
  الان چند ماهی هست که تغییرات چشمگیری در خودم و زندگیم میبینم نمیدونم چطور بگم تمام این پنج تکنیک رو من نا خواسته
  در این مدت داشتم بکار میبرم. نوشتن برای شما ب من ارامش روحی میده ممنونکه مسیری رو برای ما روشن ساختید

 52. علی نظرات کاربران

  عالی بود استاد عزیز
  من در سالهای گذشته خیلی تلاش کردم عزت نفس و اعتماد به نفس خودم رو بالا ببرم
  بسیار از مقاله عزت نفس و اعتماد به نفس شما استفاده گردم
  به دور از هرگونه اغراق بسیار بسیار مطلب مفید و خوبی درمورد عزت نفس و حرمت نفس. امیدوارم که باز هم چنین مطالب مفید و کاربردی از عزت نفس و اعتماد به نفستون در سایت خود منتشر کنید. ممنونم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما پس از بررسی منتشر می شود

پشتیبانی سایت توسط : پشتیبان وردپرس