Login

Register

Login

Register

راز موفقیت چیست ؟ راز موفقیت 12 فرد موفق جهان چیست ؟ – راز موفقیت

19 3,962

زمان لازم برای مطالعه این مقاله ارزشمند 13 دقیقه است.


راز موفقیت افراد موفق جهان چیست؟

زمانی که من در دهه ی هشتاد مشغول نگارش کتاب رازها و نیازهای موفقیت ایرانی بودم، یکی از مهمترین سوالات ذهنم این بود که آیا افراد موفق سایر کشورها نیز مثل ما فکر و عمل می کنند؟
پرسش اساسی ذهن من در زمان نگرارش کتاب روانشناسی موفقیت این بود : موفقیت یعنی چه ؟
این سوال و سوالات مربوط به رازهای موفقیت دیگر افراد ثروتمند و موفق جهان، کنجکاوی عجیبی در ذهن من ایجاد کرده بود.
در نهایت بعد از حدود 12 سال مطالعه و تحقیق در حوزه موفقیت به تعریف موفقیت و راز بزرگ موفقیت های بزرگ افراد موفق و ثروتمند جهان رسیدم. روح حاکم بر کتاب رازها و نیازهای موفقیت ایرانی، نگرش بنده را در تعریف موفقیت از نگاه افراد موفق جهان که الگوی بنده و میلیون ها آدم موفق در جهان هستند، را بیان می کند. خواندن اولین کتاب موفقیت، تألیف یک ایرانی موفق را به شما نیز توصیه میکنم.

معنی موفقیت چیست ؟ تعریف علمی موفقیت چیست ؟

موفقیت معادل انگلیسی واژه success است که در دیکشنری کمبریج اینگونه تعریف شده است :

موفقیت به انگلیسی (Success)

the achieving of the results wanted or hoped for

کسب نتایج مورد نظر فرد و یا نتایجی که امید دست یابی داشته است

آیا شما دوست عزیز نیز مثل بسیاری از ایرانیان سرتاسر جهان تصور می کنید موفقیت یعنی :

 • موفقیت مالی و ثروتمند شدن ؟!
 • موفقیت در ازدواج عاشقانه ؟!
 • موفقیت در کسب و کار ؟!
 • موفقیت در کار و شغل ؟!
 • موفقیت در ارتباطات ؟!
 • موفقیت در معنویات ؟!
 • موفقیت در زندگی ؟!
 • موفقیت در کنکور ؟!
 • یا شاید موفقیت در کسب اهداف بزرگ زندگی و یا هر تعریف مشابه دیگری است ؟

راز موفقیت - ده راز موفقیت در زندگی - عوامل موفقیت در زندگی

هر فردی در جهان به یک تعریف شبه فلسفی از موفقیت رسیده است که خط و مسیر حرکت زندگی فرد نشان دهنده کیفیت پاسخی است که به پرسش : معنی موفقیت چیست؟ داده است.

از نظر شما موفقیت چیست ؟ چه تعریفی برای موفقیت در ذهن شما شکل گرفته است ؟ حتما این پرسش ها را قبل از خواندن ادامه این مقاله در ذهن مرور و پاسخ بدهید.

راز موفقیت 12 نفر از افراد موفق جهان

در اینجا قصد داریم راز موفقیت و تعریف موفقیت افراد موفقی که الگوی جهانی ما هستند را برایتان آشکار کنیم.
راز موفقیت و تعریف موفقیت 12 فرد ثروتمند و قدرتمند جهان را از طریق گردآوری گزارشات بیزینس اینسایدر، در تنها سایت راز موفقیت در ایران با شما به اشتراک می گذاریم :

 • افراد موفق خود را ضرورتاً به خاطر اینکه ثروتمند یا قدرتمند هستند، موفق نمی‌دانند.
 • افراد موفق خود را صرفا بخاطر دست یابی به موفقیت در یک زمینه خاص موفق نمی دانند.
 • بلکه معمولاً دربارۀ موفقیت همه جانبه زندگی، مالی، روابط، سلامتی و تاثیر اجتماعی سخن می‌گویند.

در ادامه 12 شخصیت موفق افسانه‌ای، تعاریف خود از موفقیت ارائه داده‌اند، از جان پال دجوریا (تلاش سرسختانه) گرفته تا مایا آنجلو (از کار لذت ببرید).

هنگامی که در مورد یک شخص موفق حرف می‌زنیم، معمولاً از کسی سخن می‌گوییم که میلیاردها دلار پول در حسابش دارد، نویسندۀ پرفروش‌ترین کتاب‌ها بوده است یا شاید کسی که هدایت یک ملت را به عهده دارد.

اما اگر از کسانی که در چارچوب تعریف عرف از موفقیت می‌گنجند، راجع به تعریف و رازهای موفقیت آنها سؤال کنید، بسیاری به شما خواهند گفت که این دستاوردها چیزی نبوده که به آن‌ها حس موفقیت داده باشد.

1-راز موفقیت میلیاردر موفق جهان

ریچارد برنسون میلیاردر، معتقد است که موفقیت مربوط به خوشحالی است.

راز موفقیت - عوامل موفقیت در زندگی - راز زندگی چیست

اگرچه سِر ریچارد برنسون، بنیانگذار گروه ویرجین، سرمایه‌ای معادل 5 میلیون دلار دارد، اما وی معتقد است که موفقیت معادل کمال فردی است. او در لینکدین نوشته است: «بسیاری از مردم، موفقیت خود را با مقدار پولشان و افرادی که با آن‌ها ارتباط دارند، می سنجند. به نظر من، موفقیت واقعی باید با میزان خوشحالی شما اندازه‌ گرفته شود.»

2-راز موفقیت بنیانگذار هافینگتون پست

آریانا هافینگتون می‌گوید که پول و قدرت کافی نیست.

خانم هافینگتون می‌گوید موفقیت را با دو معیار می‌سنجیم – پول و قدرت – اما لازم است معیار سومی هم اضافه کنیم. او به فوربس دن شاوبل گفت: «به منظور اینکه زندگی‌ای را داشته باشیم که حقیقتاً می‌خواهیم و مستحقش هستیم، به معیار سوم نیاز دارم. این معیار فراتر از پول و قدرت است و شامل چهار جزء می‌شود: سلامتی، خرد، کنجکاوی و بخشش.» این فاکتورها به شما کمک می‌کنند تا به زندگی روان‌شناختی خود رسیدگی نموده و حقیقتاً موفق شوید. همان‌گونه که از عنوان کتاب وی در سال 2014 – «عطش» –  پیدا است.

3- راز موفقیت سرمایه‌گذار میلیاردر

مارک کوبان، می‌گوید برای موفق بودن به پول نیاز ندارید.

مجری برنامۀ «Shark Tank » راه بسیار ساده‌ای را برای موفقیت پیشنهاد می‌دهد. وی در مصاحبه‌ای با استینر اسپورتس گفت: «برای من تعریف موفقیت این است که صبح از خواب بیدار شوی و لبخندی روی لبانت باشد، بدانی که روز فوق‌العاده‌ای در پیش خواهی داشت. هنگامی که فقیر بودم، خوشحال بودم و حس می‌کردم موفق هستم. شش نفر در یک آپارتمان سه خوابه زندگی می‌کردیم و روی زمین می‌خوابیدیم.»

4- راز موفقیت مربی افسانه‌ای بسکتبال،

جان وودن می‌گوید که مسئلۀ رضایت مطرح است.

وودن با 620 پیروزی و 10 مقام ملی، پر افتخارترین مربی در تاریخ بسکتبال کالج است. اما تعریف او از موفقیت بیشتر به رقابت با خود مربوط بود تا رقابت با دیگری. او در سخنرانی تد در سال 2001 گفت: «آرامش ذهنی فقط از طریق رضایت از خود به دست می‌آید. هنگامی که بدانید نهایت توان خود را به کار بسته‌اید.»

5- راز موفقیت سرمایه‌گذار افسانه‌ای،

وارن بوفت، روابط را بیش از هر چیز دیگری مهم می‌شمارد.

بوفت با سرمایه‌ای معادل 77.4 میلیارد دلار، تقریباً ثروتمندترین فرد جهان است و فقط بیل گیتس از او بالاتر است. اما تعریف او از موفقیت هیچ ارتباطی با پول یا شهرت ندارد. همان‌گونه که جیمز آلتاچر می‌نویسد، رئیس برکشایر هاتوای در یک اجلاس سالانه به سهام‌داران گفت: «من موفقیت را با تعداد افرادی که دوستم دارند، اندازه می‌گیرم.»

6-راز موفقیت نویسندۀ تحسین شده،

مایا آنجلو معتقد است که موفقیت به معنای لذت بردن از کار است.

راز موقیت - راز زندگی چیست - عوامل موفقیت در زندگی

این شاعر بزرگ که در سال 2014 درگذشت، کتاب‌ها و بیانات فراوانی از خویش به جا گذاشته است. تعریف او از موفقیت یکی از بهترین‌هاست: «موفقیت یعنی لذت بردن از خود، لذت بردن از آنچه انجام می‌دهید، و لذت بردن از نحوۀ انجام آن.»

7-راز موفقیت بنیانگذار مایکروسافت،

بیل گیتس، معتقد است که موفقیت به معنای تاثیرگذاری بر جامعه می‌باشد.

راز-موفقیت، رازهای-موفقیت، موفقیت، راز

گیتس ثروتمندترین فرد جهان است و سرمایه‌ای معادل 86 میلیارد دلار دارد، اما به نظر او، موفقیت به معنای روابط و جا گذاشتن میراثی از خود است. در نشست Reddit، هنگامی که از گیتس دربارۀ موفقیت سئوال پرسیده شد، وی به پندی که از وارن بوفت گرفته بود اشاره کرد: «وارن بوفت همیشه به من گفته بود که معیار موفقیت این است که افراد نزدیک به تو خوشحال باشند و دوستت داشته باشند.» وی افزود: «خیلی خوب است که حس کنی تغییری ایجاد کرده‌ای – چیزی ابداع نموده‌ای، بچه‌ بزرگ کرده‌ای یا به افراد نیازمند کمک کرده‌ای.

8-راز موفقیت معلم معنویت مشهور جهان،

دیپاک چاپرا، معتقد است که موفقیت به رشد دائمی مربوط است.

این پزشک و نویسنده می‌گوید که موفقیت به معنای رشد مستمر است. وی در کتاب هفت قانون معنوی برای موفقیت می‌نویسد: «موفقیت در زندگی را می‌توان به عنوان گسترش مستمر خوشحالی و ادراک اهداف ارزشمند تعریف کرد.»

9-راز موفقیت رئیس جمهور،

اوباما قصد دارد زندگی مردم را تغییر دهد.

اوباما زمانی بالاترین مقام را داشت – اما او قدرت را معادل موفقیت نمی‌داند. در اجلاس ملی دموکراسی در سال 2012، بانوی اول، میشل اوباما، به مخاطبین گفت که همسر او «حرفۀ خود را با نپذیرفتن شغل‌هایی با حقوق بالا و کار کردن در محلۀ فقیری که کارخانه فولاد آن تعطیل شده بود، شروع کرد.» وی ادامه داد: «برای باراک، موفقیت ارتباطی به کسب پول ندارد. بلکه به تغییری مربوط است که در زندگی مردم ایجاد می‌کند.»

یک مطلب بسیار جالب در مورد اوباما که می خواهم با شما درمیان بگذارم، باور وی به قانون جذب است. اوباما می گوید: ” سال ها پیش هنگامی که کودک بودم چشمان خود را می بستم و تجسم می کردم که در کاخ سفید قدم میزنم.” سالها بعد باراک حسین اوباما به عنوان اولین رییس جمهور رنگین پوست ایالت متحده آمریکا انتخاب شد.

10-راز موفقیت مخترع بزرگ تاریخ بشریت،

توماس ادیسون مخترع جهانی، دریافت که موفقیت یک آسیاب است.

توماس الوا ادیسون،  مخترع بزرگ و مشهور آمریکایی است که در ۱۱ فوریه سال ۱۸۴۷ دیده به جهان گشود و در ۱۸ اکتبر سال ۱۹۳۱ نیز از دنیا رفت. وی در سال های حیات خود به بازرگانی نیز مشغول بود. ادیسون اختراعات زیادی را در کارنامه خود دارد. مهم ترین اختراع او که علت شهرت جهانی ادیسون نیز است، اختراع لامپ الکتریکی است.

ادیسون ۲۵۰۰ امتیاز اختراع را در ایالات متحدهٔ آمریکا، فرانسه، آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر را به نام خود ثبت کرد.  راز موفقیت ادیسون  اخلاق کاری وی بود. گزارش شده که گاهاً وی 60 ساعت بی‌وقفه کار می‌کرده است. بنابراین طبیعی است که تعریف وی از موفقیت، بلند پروازانه باشد: «موفقیت یعنی 1 درصد الهام و 99 درصد عرق ریختن».

11-راز موفقیت نویسندۀ محبوب و موفق،

استفن کووی می‌گوید که تعریف وی از موفقیت عمیقاً شخصی است.

استیون کووی یک نویسنده بسیار موفق و مشهور، مدیر و سخنران آمریکاییست که به تدریس در دانشگاه نیز مشغول است. وی در سال 1932 در ایالت یوتا در آمریکا به دنیا آمد. شهرت استفن کووی، بیشتر بخاطر تجربه موفقش در کتاب “هفت عادت مردمان موثر” است.

وی در سال ۱۹۹۶ توسط مجله‌ی تایمز به عنوان یکی از ۲۵ فرد تاثیرگذار و مهم جهان معرفی شد. او سال های پایانی عمرش (سال 2012) را در مدرسه‌ی کسب و کار Jon M. Huntsman در ایالت یوتا تدریس میکرد.

کووی فرد بسیار موفقی است – و بخشی از فرهنگ عامه است – کتاب وی در سال 1989 با عنوان «هفت عادت افراد به شدت تاثیرگذار» بیش از 25 میلیون نسخه فروخته است. با این وجود، موفقیت برای کووی یک امر شخصی است. او در کتابش می‌نویسد: «اگر آنچه که دوست دارید در تشییع جنازۀ شما گفته شود را با دقت در نظر بگیرید، تعریف خود از موفقیت را درخواهید یافت.»

12- راز موفقیت ثروتمند موفق،

جان پال دجوریای میلیاردر، موفقیت را سخت‌کوشی در تمام اوقات می‌بیند.

جان پل دوجوریا بنیانگذار شرکت جان پل میشل سیستمز است. همانطور که میدانید این شرکت یکی از معروف ترین برند های آرایشی جهان است و سالیانه چیزی حدود ۹۰۰ میلیون دلار درآمد دارد. همچنین سرمایه خالص این شرکت  ۴ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

در مصاحبه‌ای با بیزینس اینسایدر، وی‌ درس‌هایی که به عنوان یک کارگر جوان در خشکشویی فرا گرفته بود را مورد اشاره قرار داد. ظاهرا، صاحب‌کار او بسیار تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته بود که دجوریا زمین را بسیار پاکیزه نگه می‌داشت، حتی زمانی که کسی نبود بر او نظارت کند. به همین دلیل او معتقد است: «موفقیت ربطی به این ندارد که چقدر پول دارید. موفقیت ربطی به جایگاه شما ندارد. موفقیت یعنی هنگامی که کسی روی سر شما نیست، چقدر خوب کارتان را انجام می‌دهید.»

 

برای دانلود رایگان فایل pdf مقاله راز موفقیت افراد موفق جهان بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

برای دانلود PDF راز موفقیت کلیک کنید

چنانچه از خواندن این مقاله لذت بردید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

19 نظرات
 1. فاطمه نظرات کاربران

  خیلی جالب بودنتیجه میگیریم موفقیت به دیدگاه ادمامربوط می شودویه تعریف نداره علی بود استاد مرسی.

 2. الهه قربانی نظرات کاربران

  خیل ی مفید و کاربردی بود تشکر فراوان

 3. مهدی نظرات کاربران

  عالی بد …ممنون از استاد جولایی عزیز

 4. جمال نظرات کاربران

  خیلی خوب بود واقعا تاثیر گذاره. لطفا زندگی نامه این افراد رو هم بذارید. تشکر

 5. مهساغ فتوحی نظرات کاربران

  عالی بنظیر تاثیر گذارم هم هست صدرصد اکه انجامشبدی که من صدرصد انجامش میدم

 6. مهسا نظرات کاربران

  چقدر جالب بود. بسیار آموزنده و خواندنی. سپاس استاد

 7. الناز نظرات کاربران

  درود بر استاد جولایی عزیز.
  و سپاس فراوان بابت این مقاله بسیار جذاب و عالی…

 8. آزیتا اسدی نظرات کاربران

  سلام و عرض ادب
  درود بر شما استاد بزرگوار و فرهیخته . مقالتون خوب و سودمند است و دید نسبتا وسیعی را برایم باز نموده . ممنونم .

 9. شیرین ثناگو نظرات کاربران

  سلام .
  خیلی فوق العاده بود
  همون نتیجه ای که من تو این مدت بهش رسیدم …شاد بودن در همه حال ..روابط اجتماعی عالی همراه با محبت و خیرخواهی برای دیگران کلید موفقیت هست …با این مقاله متوجه شدم که درست فکر کردم
  ممنون استاد جولایی عزیز

 10. نسیم نظرات کاربران

  منونم از مطالب خوبتون

 11. فرزانه نظرات کاربران

  بسیار کاربردی

 12. منیر نظرات کاربران

  عاااااااالی

 13. امینی نظرات کاربران

  سلام استاد امروز به سایتتون سر زدم چقدر مطالب عالی و جامع هست.
  شاگرد قدیمی شما
  مرضیه

 14. نظرات کاربران

  درود بر شما آقای ناصری عزیز

  ما هم از شما ممنونیم برای همراهیتون

 15. محمد جوااد ناصری نظرات کاربران

  عالی بود. راز موفییت افراد بسیار جالب و تکراری است. راز موفقیت خود را پیدا کنید و به آن بچسبید.
  من راز موفقیت خودم را در دوره نخبگان استاد جولایی کشف کردم. مرسی سایت راز موفقبت

 16. بختیار بختیاری نظرات کاربران

  سپاس و درود همه تعریف های موفقیت عالی هستند بسیار لذت بردم .

 17. رضا نظرات کاربران

  راز موفقیت بنظر من اینگونه است که
  از هر چیزی به سادگی عبور نکنیم
  حتی وقتی ک میخواهیم کار ساده ای مثل بستن یک پیچ را انجام دهیم

 18. نظرات کاربران

  درود بر شما دوست عزیز که خودتونو معرفی نکردین

  اولا متاسفیم که میشنویم فایل های دوره آرزوی تو دستور توست را خریداری نکردن و از دوستتون گرفتین و گوش می کنید. ما از این کار رضایت نداریم.

  چطور میفرمایید دوره آرزوی تو دستور توست در سایت راز موفقیت 4 ساعته؟؟؟؟

  اگر حداقل در صفحه محصول آرزوی تو دستور توست بررسی میکردید متوجه میشدید که نه تنها زمان 13 ساعت هست بلکه 11 فایل جداگانه که صحبت های کوین را کاملتر توضیه داده شده در اختیار شما قرار میگیرد که در هیچ سایت دیگر ارایه نشده است.

  موفق باشید

 19. راما نظرات کاربران

  سلام دوره ارزوی تو دستور توست رو یکی از دوستان از سایت شما تهیه کرده و با صدای شما
  یک سوال برام پیش اومد و اینکه چرا 4 ساعته در صورتیکه با دو صدای دیگه هم شنیدم و زمانش دو برابر فایل شما بود
  ممنون میشم علت رو بفرمایید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما پس از بررسی منتشر می شود

پشتیبانی سایت توسط : پشتیبان وردپرس