اعتماد به نفس چیست ؟ راه های افزایش و تمرینات صحیح در بالا بردن اعتماد به نفس

18

زمان لازم برای مطالعه این مقاله ارزشمند 15 دقیقه است.


 

اعتماد به نفس چیست و راههای تقویت آن؟

 

اعتماد به نفس

 

دقیق‌ترین تعریف اعتماد به نفس:

 

اعتماد به نفس به موضوع عملکرد و باورتان از میزان کارایی و کیفیت عملکرد شما اشاره می کند. (به انگلیسی self-confidence) است. واژه «self» به خویشتن خود شما اشاره می کند. «confidence» به میزان اطمینان و اعتماد به خود تاکید می کند. چقدر به خودتان اطمینان دارید که از عهده کارها بر می آیید؟ شما به همان میزان اعتماد به نفس دارید.

معنای اصطلاح اعتماد به نفس

 

اعتماد به نفس یا اطمینان به نفس (اطمینان به توان خود یا خود باوری) میوه و ثمره درخت عزت نفس و شاید اصلی ترین راز موفقیت است. اعتماد به نفس به این معناست که به‌طور کلی و عمومی من درزمینهٔ انجام کارها می‌دانم و می‌توانم. اصل و موضوع کلی توانایی انجام کارها، وظایف و مسئولیت‌ها در مسیر رسیدن به اهداف است. داشتن اعتماد به نفس یا افزایش اعتماد به نفس برای رسیدن به موفقیت، ضروری و لازم  می باشد. کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند نسبت به خود احساس بهتری داشته و از قابلیت ها و مهارت هایشان بهتر استفاده می کنند. حتی تحقیقات نشان داده است که، اعتماد به نفس بالا تاثیر بسیاری در استفاده از قانون جذب و جذب موفقیت های افراد دارد.

شایدها، اگرها و کاش ها و به طور کل تردیدهای زیاد در زندگی می توانند نشانه هایی از اعتماد به نفس پایین در فرد باشند. این افراد خود را حقیر شمارده و احساس می کنند مورد قبول و علاقه هیچ کس نیستند. افراد موفق اعتماد به نفس را یکی از مهم ترین دلایل موفقیت خود می دانند. در این مقاله به چگونگی شکل گیری اعتماد به نفس می پردازیم؛ ملاک هایی برای اندازه گیری اعتماد به نفس به شما ارائه می دهیم و سپس روش هایی به منظور افزایش اعتماد به نفس پیشنهاد می کنیم.

یکی از کلیدهای مهم برای موفقیت، داشتن اعتماد به نفس است. – آرتور اَش

اعتماد به نفس پایین به چه معنا است؟

 

حال با توجه به مفهوم اعتماد به نفس اگر کسی گفت که من اعتماد به نفس دارم یعنی “باور و اعتقاد دارم که من در عموم زمینه‌ها در مواجه با موضوعات پیش رو می‌دانم و می‌توانم و یا باوجود آنکه واقعاً نمی‌دانم اما باور دارم که می‌توانم و کسی که اعتماد به نفس منفی دارد در نظام باورهایش به این اعتقاد قدرتمند رسیده که من نمی‌دانم و نمی‌توانم و حتی متأسفانه باوجود اینکه میدانم ولی همچنان نمی‌توانم.

برای استفاده از قانون جذب نیازمند اعتماد به نفس بالا هستیم؟ 

 

ویدئو اعتماد به نفس یا قانون جذب

همانطور که در مقاله قانون جذب نیز بیان کردیم، هدف ما از بالا بردن فرکانس هایمان جذب آرزوها و خواسته هایمان است. اما چه چیزی کمک می کند تا ما به آرزو هایمان برسیم؟

در واقع مهم ترین عاملی که اهدافمان را به سمت ما جذب می کند، اطمینان و باوری است که نسبت به خودمان در ضمیر ناخودآگاهمان نقش بسته است. اینکه ما چقدر نسبت به خودمان حس خوبی داریم و چقدر باور داریم که می توانیم به خواسته هایمان برسیم، همان موضوع حیاتی است که باعث افزایش فرکانس ما در قانون جذب می شود.  به باور و اطمینانی که هر شخص در طول زندگی، نسبت به خود و استعداد ها و توانایی هایش دارد، اعتماد به نفس می گویند. افرادی که حس خوبی نسبت به خودشان دارند و به استعداد ها و توانایی هایشان باور دارند و یقین دارند که به خواسته های خود می رسند با قدرت جذب بسیار بالایی دارند.

افراد با اعتماد به نفس بالا به چنان خود باوریی در مورد خواسته ها و کارهای مورد پسندشان رسیده اند، که به سادگی آنها را جذب می کنند. پس اگر به دنبال جذب رویاها و آرزو های خود از طریق قانون جذب هستید، لطفا حتما پیش از آن به تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس خود بپردازید تا نتیجه دلخواهتان را با سرعت بیشتری تجربه کنید.

 

راه های افزایش اعتماد به نفس در خود (داشتن اعتماد به نفس بالا)

 

اعتماد به نفس - اعتماد به نفس بالا

 1. مرحله اول
  مسئولیت های خود را در محیط کار و منزل مشخص کنید.
  تعیین کنید کدام جنبه از نقش هایی را که پذیرفته اید، خوشایندتر بوده و شما را راضی می کند.
  بخش هایی را که در آن مغایرت و ناسازگاری با نقش وجود دارد مشخص کنید.
 2. مرحله دوم
  چهار راه حل یا جایگزین جهت ایفای مناسب و یا تکمیل نقش به خود ارائه دهید.
  فواید و زیان های هر یک از راه حل ها را با خود ارزیابی کنید.
 3. مرحله سوم
  باید اقدامات لازم برای اجرای هریک از راه حل های انتخابی قبلی را انجام دهید. سپس لازم است اهدافی را تعیین کنید و با استفاده از یک رویکرد حل مساله خود را به طور فعال برای حل مسائل درگیر کنید. این رویکرد اعتماد به نفس و عزت نفس شما را افزایش می دهد.

دو عنصر اصلی دیگر که به باور و اعتماد به نفس کمک می‌کنند:

 • خودکارآمدی
 • عزت نفس.

​در واقع ریشه، خمیرمایه و ستون اصلی ؛ خود کار آمدی و عزت نفس است. ما زمانی احساس خودکارآمدی می‌کنیم که در خود (و دیگرانی که شبیه به ما هستند) پیشرفت در کسب مهارت‌ها و دست‌یابی به هدف‌هایی را می‌بینیم که در آن حوزه‌های مهارتی از اهمیت برخوردار هستند. ما اگر باور و اعتماد به خود را یاد بگیریم و در حوزه‌های خاصی تلاش کنیم، موفق خواهیم شد. همچنین اعتماد به نفس به ما کمک می‌کند تا چالش‌ها را بپذیریم و به هنگام بروز دشواری‌ها سرسخت باشیم.

این مسئله با ایدۀ عزت نفس همپوشانی دارد. عزت نفس یک حس کلی‌تر است که به‌وسیلۀ آن می‌توانیم با آن‌چه که در زندگی‌مان می‌گذرد، کنار آییم و این‌که حق داریم خوشحال باشیم. بخشی از این احساس ناشی از تائید اطرافیان ماست که ممکن است چندان تحت کنترل ما نباشد. با این وجود می‌تواند ناشی از این حس باشد که ما پرهیزکارانه رفتار می‌کنیم، در کاری که انجام می‌دهیم کفایت داریم و این‌که اگر بخواهیم می‌توانیم به شکل موفقی رقابت کنیم.

برخی افراد بر این باورند که اعتماد بنفس را می‌توان به وسیلۀ تائید و تفکر مثبت ایجاد کرد. در سایت راز موفقیت ما باور داریم که این قضیه تا حدودی حقیقت دارد، اما جنبه‌های دیگری نظیر تعیین و دستیابی به اهداف نیز وجود دارد که موجب ایجاد حس کفایت می‌گردد. بدون وجود احساس کفایت، شما اعتماد به نفس نخواهید داشت: شما اعتماد به نفس کاذبی خواهید داشت که در صورت بروز شکست و ناراحتی برایتان مشکل ساز خواهد شد.

حتما بخوانید:  آزمون اعتماد به نفس و خودکارآمدی | چقدر اعتماد به نفس دارید؟

 • یکی از شناخته‌شده‌ترین منابع علمی، آن را به‌عنوان باور به خود تعریف می‌نماید (بینابو و تیرول، 2002).
 • یکی دیگر از مقالات محبوب، آن را به‌عنوان انتظارات فرد از عملکرد و خود ارزیابی از توانایی‌ها و عملکرد قبلی خویش تعریف می‌نماید (لنی، 1997).
 • در نهایت، دیکشنری آنلاین روان‌شناسی آمریکا (منبع معتبر برای روانشناسان)، اعتماد به نفس را به‌عنوان اعتماد فرد به توانایی‌ها، ظرفیت‌ها و قضاوت‌های خویش یا این اعتقاد که فرد می‌تواند به شکل موفقیت‌آمیزی با چالش‌ها و خواسته‌های روزمره مواجه شود، تعریف می‌کند.

اعتماد به نفس بالا - اعتماد به نفس

6 راهکار ساده برا افزایش اعتماد به نفس در زنان

 

زنان به علت اینکه کانون خانه و خانواده هستند و عموما در فرهنگ ما سهم بسیار زیادی در تربیت و پرورش فرزندان دارند، از این رو افزایش اعتماد به نفس در زنان از موضاعات حائز اهمیت است که در اعتماد به نفس کودکان نیز تاثیر دارد. راز موفقیت یک بانوی موفق در عزت نفس و اعتماد به نفس او خلاصه می شود. از آنجای که در فرهنگ ما عموما بیشترین مسولیت در پرورش و تربیت فرزندان به عهده مادران است، زنان با عزت نفس بالا فرزندان موفق و با حرمت نفس سالمی تربیت می کنند. در مقاله افزایش اعتماد به نفس به معرفی شش مورد بسیار ساده و کاربردی که سهم چشم گیری در افزایش اعتماد به نفس در زنان دارد میپردازیم.

 

1-برای افزایش اعتماد به نفس در زنان از مراقبت از پوست غافل نشوید.

 

زیبایی ظاهری و آگاهی از آن و انجام فعالیت های که باعث افزایش این زیبایی میشود، معمولا در افزایش اعتماد به نفس در زنان تاثیر چشم گیر و غیر قابل انکاری دارد. تحقیقات نشان داده بیشتر زنانی که اعتماد به نفس صحبت در جمع را ندارند و یا به اصطلاح کمرویی و خجالت پیشه می کنند، به ظاهر خود اهمیت چندانی نمیدهند. همواره سعی کنید ظاهر زیبای خود را حفظ کنید. بدین منظور مراقبت از پوست باعث جذابیت بسیار چهره می شود. البته منظور ما این نیست که بسیار هزینه کنید. با صرف هزینه اندک هم میتوان روتین مراقبت از پوست را اجرا کرد.

 

2- ارتباط چشمی راهکاری ساده برای افزایش اعتماد به نفس در زنان.

 

مشخصه ای که تمام افراد با اعتماد به نفس بالا دارند توانایی آنها در برقرار ارتباط چشمی است. تحقیقات نشان می دهد افراد با عزت نفس و اعتماد به نفس بالا 80% بیشتر از دیگران هنگام صحبت کردن تماش چشمی برقرار می کنند و از نگاه کردن به چشمان دیگران خجالت نمی کشند. هنگام صحبت کردن با افراد با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید تا تاثیر صحبت هایتان دوچندان شود.

 

3-هنگام راه رفتن زبان بدن خود را حفظ کنید.

 

اگر بخواهیم از ظاهر افراد در مورد آنها قضاوت کنیم، معمولا از نظر اکثر ما افراد با اعتماد به نفس پایین شانه های افتاده دارند و به هنگام راه رفتن سر به زیر می اندازند و خجالت زده به نظر میرسند. متخصصین زبان بدن توصیه میکنند هنگام راه رفتن، راست بایستید و به روبرو نگاه کنید.

 

4-شیک پوشی، راهی برای افزایش اعتماد به نفس در زنان

 

انسان های شیک پوش در نظر همگان جذاب به نظر میرسند و افراد دوست دارند با آنها مراوده و معاشرت داشته باشند. پس شاید یک تغییر کوچک در ظاهرتان تاثیر شگرفی در افزایش اعتماد به نفس شما داشته باشد. شاید فکر کنید نیاز دارید که هزینه و زمان زیادی را صرف کنید. در پاسخ باید بگویم که خیر کافیست در انتخاب لباستان دقت کنید و یا عطر مناسبی برای خود انتخاب کنید و ..

همین عوامل کوچک تاثیر زیادی در افزایش اعتماد به نفس در زنان دارد.

 

5-خودباوری، یک کلید اساسی برای افزایش اعتماد به نفس در زنان

 

مراقب باشید! اگر تمام وقت خود را صرف ظاهرتان کنید و به موارد دیگر اهمیت ندهید، بی شک کمتر احساس خوشحالی می کنید چرا که افراط در خودآرایی باعث می شود از جنبه های دیگر زندگی غافل شوید و حتی ممکن است شما را دچار اختلال رفتاری نقص و شرم کند. اگر در مورد طرحواره نقص و شرم و کمرویی اطلاعات کافی ندارید پیشنهاد میکنیم مقاله خجولی را مطالعه کنید.

حتما بخوانید: 5 روش تضمینی برای درمان خجالت و کم رویی 

 

6-اگر می خواهید اعتماد به نفس بالا داشته باشید از افراد ایراد گیر فاصله بگیرید.

 

شاید باورتان نشود اما افراد بهانه گیر که مدام به دنبال ایراد گیری و انتقاد بی پایه و اساس از ظاهر و رفتارتان هستند سمی ترین عامل در زندگیتان هستند که در نهایت به مرگ عزت نفس و اعتماد به نفس در شما منجر میشوند، پس تا میتوانید زمان خود را با افراد خوش برخورد و مثبت نگر بگذرانید.

تعریف اعتماد به نفس از زبان چند صاحب نظر و روانشناس:

 

اعتماد به نفس چیست - افزایش اعتماد به نفس

همراهان سایت راز موفقیت، امیدوارن تفاوت اعتماد  و عزت نفس یا حرمت نفس را بخوبی درک کرده باشید. اگر لازم می دانید مقاله «عزت نفس چیست» و یا «مقالات اعتماد به نفس» را کلیک کرده و با دقت مطالعه بفرمایید. اما ببینیم بزرگان اندیشه چه تعریفی از اعتماد به نفس ارائه کرده اند:

« حرمت نفس » چگونگی نگرش و قضاوت شما درباره خودتان است. این عبارت ارزش ها، اعتقادات و بازخوردهای شما را توصیف می کند. «سیندی پیج، اندروپیچ»
« اعتماد به نفس » باور به توانایی و قابلیت انسانی خویش است، اینکه با هر آنچه در زندگی پیش آید روبرو می شوید، از عهده آنها برمی آیید و آنچه را که ضروری است انجام می دهید. «باربارا دی آنجلیس»
« حرمت نفس » ایمان به خود به رغم ترس هایتان است. «باربارا دی آنجلیس»
« اعتماد به نفس » به معنای خودشناسی، احترام به خود و ارزش قایل بودن برای خود می باشد. «جین یودر – ویلیام پراکتور»
« حرمت نفس » عبارت است از احساس ارزشمند بودن. این حس از مجموع افکار، احساسات و عواطف فرد در طول زندگی ناشی میشود. «پروین علیپور»

آیا همه اعتماد به نفس بالا دارند ؟

 

علائم کمبود اعتماد به نفی - راه افزایش اعتماد به نفس

بله همه ی ما با اعتماد به نفس به دنیا می آییم. واقعیت این است که در دوران کودکی و مخصوصاً در 14 ماه اول زندگی اعتماد به نفس در همه ما شکل و قوام پیدا می‌کند. پس دوست خوب من، متوجه شدیم همه افراد اعتماد به نفس دارند.

اما عده کمی آن را در جهت مثبت رشد می دهند و متأسفانه اکثر افراد آن را در جهت منفی در خود رشد می‌دهند. شرایط رشد ذهنی خاصی که در کودک انسانی این باور را پایه ریزی می‌کند که “من می‌دانم” و “من می‌توانم” یا “من نمی‌دانم” و “من نمی‌توانم” یا علیرغم آنکه می‌دانم، ولی همچنان نمی‌توانم.

این باور مثبت یا منفی از توانایی‌های فرد، بعدها تا پایان عمر با فرد می‌ماند و عموماً تغییر بسیار کمی ممکن می‌گردد.
نوزاد یک ماهه اگر اعتماد به نفس نداشت شیر نمی‌مکید و در نتیجه هرگز رشد نمی‌کرد.

متوجه می‌شویم، همه‌ی ما اعتماد به نفس داریم ولی کیفیت و همینطور میزان این حس در افراد مختلف متفاوت است. در واقع تفاوت افرادی که می‌توانند؛ در بسیاری موارد ربطی به توان و استعداد و شرایط محیطی فرد ندارد و عامل اصلی خود باوری و اعتقادی است که فرد از توانستن خود دارد.

چرا و چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم (ریشه افزایش اعتماد به نفس چیست؟)

 

افزایش اعتماد به نفس - تمرینات عملی افزایش اعتماد به نفس

هنگامی که به خود باور داشته باشیم، می‌توانیم خطر کنیم، ماجراجویی کنیم، به ناشناخته‌ها سرک بکشیم، شعف خودانگیخته داشته باشیم و یا هرگونه احساسی که روح انسانی را جلا می‌بخشد، تجربه کنیم. این همان تعریف اعتماد به نفس است. « ای.ای کامینگز»

اعتماد به نفس یعنی فرد نسبت به توانایی انجام کارهایش چه باوری در درون خود دارد!( دقیقا نقطه مقابل باور فرد در مورد خویش در مبحث خجالت زدگی و کم رویی).

شاید شما هم دیده باشید تعدادی از افراد زمانی که می خواهند کاری را شروع کنند، ابتدا کار را خیلی بزرگ و سخت و دشوار می کنند و بعد احتمال زیاد انجام آن را به بعد موکول می کنند و یا در میانه راه خیلی خسته می شوند و رهایش می کنند.

این افراد نمی دانند که اعتماد به نفس پایینی دارند وگرنه به راحتی از عهده انجام آن کار بر می آیند. به نظر بنده (محمود جولایی) اعتماد به نفس عبارت است از کیفیت خودپنداره شما از توانایی تان در مواجه با کارهای روزمره و مخصوصا کارهای جدید پیش رو. افراد با اعتماد به نفس، افرادی موفق و عملگرا افرادی هستند که در ذهنشان باوری قوی وجود دارد که به آن ها می گوید:

 • تو می توانی.
 • تو کار را شروع کن و ترس خود را مدیریت کن.
 • تو مهارت این کار را بیاموز و پیش برو.

همه ما برای موفق شدن در زندگی و رسیدن به اهداف خود در جهت دست یابی به زندگی رویایی مان نیاز به دو بال داریم؛ یکی عزت نفس و دیگری اعتماد به نفس. 
تیم راز موفقیت برای شما عزیزان دوره حضوری پرواز را تدارک دیده تا با به دست آوردن دو بال عزت نفس و اعتماد به نفس، زندگی جدیدی را شروع کنید.
 باید بگوییم یکی از ویژگی های افراد با عزت نفس پایین، به تعویق انداختن کارهاست؛ پس اگر در حال خواندن این مقاله هستید و شرکت در این دوره را میخواهید به زمانی دیگر موکول کنید،باید به شما بگوییم فردایی وجود ندارد. زندگی همین اکنون است.
به شما پیشنهاد میکنیم همین حالا اولین قدم را در جهت ارتقای زندگی خود بردارید .

افزایش اعتماد به نفس

امیدوارم تعریف اعتماد به نفس را صحیح درک کرده باشید. من در کتاب عزت نفس روی میز شام، دو مفهوم عزت نفس و اعتماد به نفس را به زبانی بسیار ساده توضیح داده ام تا اول درک درستی از این دو مفهوم داشته باشیم و بعد تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس را به درستی بفهمیم.

درک و برداشت درست باعث می شود ذهن به تدریج راه های افزایش عزت نفس و تقویت اعتماد به نفس را نیز از هم تفکیک کند. بسیاری مواقع ساده سازی مفاهیم آموزش روانشناسی موجب گام برداشتن افراد در مسیر شناخت درمانی و ارتقای فردی می گردد.

تعریف اعتماد به نفس

(تعاریف و تفاوت‌ها : خودکارآمدی، اعتماد به نفس و عزت نفس)

 

« با وجود این‌که بسیاری از افراد گمان می‌کنند عزت نفس و اعتماد به نفس دو نام مشابه برای یک مفهوم روانشناختی هستند و به ندرت واژۀ خود کارآمدی را شنیده‌اند، اما در واقع این سه واژه برای روان‌شناسانی که بر روی آن‌ها سال هاست مطالعه می‌کنند، معانی بسیار متفاوتی دارد. » ( دراکم و بیورک؛ اونی و اکسازوگلو گووان)

خوب حالا ببینیم که اعتماد به نفس توسط چند صاحب نظر یا مؤلف و مترجم دیگر چگونه تعریف شده است:

 

راه های افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان - حملات اعتماد به نفس دهنده

« اعتماد به نفس » چگونگی نگرش و قضاوت شما درباره توان خودتان است. این عبارت ارزش ها، اعتقادات و بازخوردهای شما را توصیف می کند. «سیندی پیج، اندروپیچ»
« اعتماد به نفس » باور به توانایی و قابلیت انسانی خویش است، اینکه با هر آنچه در زندگی پیش آید روبرو می شوید، از عهده آنها برمی آیید و آنچه را که ضروری است انجام می دهید. «باربارا دی آنجلیس»
« اعتماد به نفس » ایمان به خود به رغم ترس هایتان است. «باربارا دی آنجلیس»
« اعتماد به نفس » به معنای خودشناسی، احترام به خود و ارزش قایل بودن برای خود می باشد. «جین یودر – ویلیام پراکتور»
« اعتماد به نفس » عبارت است از احساس ارزشمند بودن. این حس از مجموع افکار، احساسات و عواطف فرد در طول زندگی ناشی میشود. «پروین علیپور»

حتما بخوانید: عزت نفس چیست؟

خود کارآمدی چیست ؟ آیا اعتماد به نفس همان خود کار آمدی است ؟

 

خود کارآمدی عبارت جدیدی است که متاسفانه در کتاب های روانشناسی تالیف داخل کشور، زیاد به آن پرداخته نشده است و هرچه هست در کتاب های ترجمه شده آمده است.

 آنقدر موضوع خودکارآمدی را بنده مهم و اساسی می دانم که به امید خدا قصد دارم کتابی در توضیح این مفهوم اساسی ارائه کنم.

آلبرت بندورا شناخته شده‌ترین نویسنده  محقق در زمینۀ خود-کارآمدی (Self-efficacy) است که احتمالا او را می‌شناسیم، بنابراین استفاده از تعریف او برای این موضوع، کاری عاقلانه است.

«  خودکارآمدی عبارت است از  اعتقادات فرد در مورد ظرفیت خویش برای تأثیرگذاری بر حوادث زندگی. » (بندورا )

این موضوع به شکل بسیار مهمی با عزت نفس تفاوت دارد: معنای عزت نفس به ارزش فرد وابسته است، درحالی‌که خود‌کارآمدی ریشه در اعتقاد فرد در رابطه با توانایی‌ او برای مواجهه با موقعیت‌های آینده دارد.

از این لحاظ، عزت نفس باوری است که بر زمان حال متمرکز است درحالی‌که خود-کارآمدی بیشتر به زمان آینده مربوط می‌باشد. پس خود کار آمدی را می توان از این منظر هم ردیف اعتماد بنفس معنی کرد.

عناصر اصلی اعتماد به نفس چیست؟ چگونه اعتماد به نفس داشته باشید ؟

 

اعتماد به نفس چیست - اعتماد به نفس - افزایش اعتماد به نفس

به نظر من امکان ندارد برای فردی که راز تحقق رویاهای خویش را می‌شناسد، قله‌ای وجود داشته باشد که نتواند فتح کند. به نظر من این راز در چهار حرف C یعنی (Curiosity, Confidence, Courage and Constancy) خلاصه می‌شود. کنجکاوی، اعتماد به نفس، شجاعت و ثبات . مهم‌تر از همه اعتماد به نفس است. وقتی به چیزی باور دارید، به طور کامل به آن باور داشته باشید. بدون هیچ چون و چرایی.
–    والت دیزنی

علائم اعتماد به نفس بالا

 

این حس باعث خوشحالی و در واقع خشنودی بیشتر نیز می‌شود. به‌طور معمول، هنگامی که اعتماد به نفس بالا، به خاطر موفقیت‌های خویش خوشحال‌تر خواهید بود.

همچنین، هنگامی که اعتماد به نفس بالا، انگیزه و انرژی بیشتری برای انجام کارهای لازم و دستیابی به اهداف خود خواهید داشت.

این ها مهمترین ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا محسوب می شود. بنابراین، اعتماد به نفس از این جهت به خودکارآمدی شباهت دارد که بر عملکرد آیندۀ فرد متمرکز است؛ با این وجود، به نظر می‌رسد بر اساس عملکرد قبلی باشد، یعنی به نحوی بر گذشته متمرکز است.

بسیاری از روان‌شناسان هنگامی به خودکارآمدی اشاره می‌کنند که بحث اعتقاد فرد در مورد توانایی‌های خویش در رابطه با وظایف یا مجموعه‌ای از وظایف پیش می‌آید، درحالی‌که اعتمادبه نفس بالا یک ویژگی با ثبات‌تر و گسترده‌تر است که به ادراک فرد از توانایی‌های کلی خویش باز می‌گردد.

عزت نفس چیست و ارتباط آن با اعتماد به نفس چیست؟

 

راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالات

شناخته‌شده‌ترین چهره‌ها در حوزۀ تحقیقات عزت نفس، موریس روزنبرگ و ناتانیل برندن هستند. روزنبرگ در سال 1965 در کتاب خود با عنوان جامعه و خودپندارۀ نوجوانی، عزت نفس را به بحث می‌گذارد و این مفهوم را در مقیاسی ارائه می‌دهد که به شکل گسترده پذیرفته می‌شود.

تعریف او از عزت نفس تصورات فرد بر اعتقاد به اثبات در مورد ارزش کلی شخص است. به زبان ساده تر، روزنبرگ عزت نفس را باور و تصویر فرد نسبت به میزان ارزشمندی خود می داند.

این یک تعریف گسترده از عزت نفس است که آن را به‌عنوان یک ویژگی تعریف می‌کند که تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی است و تغییر آن نسبتاً دشوار است. بر خلاف او، برندن معتقد است که عزت نفس از دو مولفۀ مجزا تشکیل شده است :

1- خود-کارآمدی یا اعتماد به توانایی خویش برای مواجهه با چالش‌های پیش رو در زندگی.

2- احترام به خود یا باور به این‌که فرد مستحق خوشحالی، عشق و موفقیت می‌باشد (1969).

در واقع اگر در روح هر دو تعریف توجه کنید، متوجه خواهید شد که روزنبرگ خود ارزیابی را اصل می داند و برندن بیشتر به جنبه اعتماد به نفس و حرمت نفس یا حرمت به نفس توجه دارد.

به نظر من تعاریف مشابه هستند، اما این موضوع که تعریف روزنبرگ بر باورهای مربوط به ارزش خویش وابسته است، کمی تشخیص را دشوار می کند.

این باور می‌تواند معانی مختلفی برای افراد داشته باشد، درحالی‌که برندن به شکل مشخص‌تری به باورهای مربوط به عزت نفس اشاره می‌کند.

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

 

اعتماد به نفس چیست - افزایش اعتماد به نفس - معنی اعتماد به نفس

عزت نفس خودپنداره و باور شما از خود و میزان ارزشمندی شماست ولی اعتماد به نفس باور شما نسبت به توانایی و مهارت انجام کار در شما را تعریف می کند.

می بینیم که دو تعریف کاملا متفاوت هستند. به طور ساده عزت نفس توضیح می دهد که چرا حال من خوب و یا بد است و چقدر خودم را دوست دارم!

این حس

توضیح می دهد که چرا دست آوردهای زندگی من کم یا زیاد است و چقدر عملکرد خود را دوست دارم! اما اعتماد به نفس و عزت نفس ارتباطاتی هم، با هم دارند که باعث شده بسیاری آن ها را یکی و یا در داخل دیگری فرض می کنند.

شباهت های اعتماد به نفس و عزت نفس

 

اعتماد به نفس و عزت نفس دو پدیدۀ روان‌شناختی هستند که تقریباً به یکدیگر مرتبط هستند، هر دو بر اساس تجارب گذشته است و هر دو عملکرد فرد در گذشته را در نظر می‌گیرند. هردو تاثیر مستقیمی بر همه جوانب زندگی فرد دارند.

نکته : در ادامۀ بحث برای جلوگیری از افزایش سردرگمی، استثناً در این مقاله و برای اهداف آموزشی مفاهیم هر دو را یک مفهوم تقریبا یکسان در نظر می‌گیریم.(البته می دانیم که به هیچ وجه یکسان نیستند.)

حتما بخوانید: دقیق ترین تعریف عزت نفس چیست؟

در اینجا می خواهم یک نگاه شخصی خودم را به شما منتقل کنم. مشکل عزت نفس و اعتماد به نفس از زمانی شروع می شود که فرد بخاطر تصورات غلط و ناقصی که راجع به خودش و بعد توانش دارد می آید و تلاش می کند ضعف هایش را از دید دیگران بپوشاند.

چرا که بابت وجود نقاط ضعفش خجول است. چرا باید این همه تلاش کند؟ چون سیستم هشدار و دفاعی ذهن عمل کرده و فرد به طور اتوماتیک وارد مرحله اعلام خطر و بحران شده که باید با تمام قدرت و تا هر زمان که لازم باشد از خودش محافظت کند.

چون ذهن فرد با اعتماد به نفس پایین، خطر را جدی و آنی فرض کرده است.

 • حالا آن بخش از نگرش او به ضعف های فردی و جسمی و فیزیک خودش را که می خواد دیگران نبینند، میشود عامل اختلال عزت نفس.
 • ​آن بخش از نگرش او به ضعف های مربوط به توانایی ها، استعدادها و هر چیز مربوط به عملکردش را که می خواهد دیگران نبینند، میشود عامل اختلال اعتماد به نفس.

و تنها راهکار برون رفت از این دنیای نگرانی و احساس تهدید، واقع بینی هست.

نظریه‌های جهانی اعتماد به نفس

 

راه افزایش اعتماد به نفس در اسلام - اعتماد به نفس بالا

حال که تعریف‌ها را دانستیم، می‌توانیم نگاه عمیق‌تری به عقاید رایج و نظریه‌های محبوب در باب اعتماد به نفس و عزت نفس بیندازیم.

همان‌گونه که قبلاً هم مطرح شد، نظریۀ ناتانیل برندن در مورد عزت نفس در جهان به شکل گسترده‌ای پذیرفته شده است، اما نظریه‌ها و چارچوب‌های دیگری نیز برای درک عزت نفس در ادبیات روان‌شناسی وجود دارد.

سلسله‌ مراتب نیازهای مازلو ( افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران )

 

سلسله‌ مراتب نیازهای مازلو، یک چارچوب شناخته‌شده اما قدیمی در روان‌شناسی است که به نیازهای متعدد انسان اشاره دارد. این نیازها باید برطرف شوند. به‌طور کلی، برای این‌که نیازهای پیچیده رفع گردند، ابتدا باید نیازهای ابتدایی و پایه ارضا شوند (1943).

در هرم او، عزت نفس در دومین سطح از بالا، یعنی دقیقاً زیر خود شکوفایی قرار دارد.

چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم - اعتماد به نفس پایین - اعتماد به نفس ندارم

طبق نظر مازلو، برا داشتن اعتماد به نفس بالا باید نیازهای ثباتِ روان‌شناختی، امنیت، عشق و تعلق خاطر انسان برطرف شوند تا شخص بتواند عزت نفس سالمی رشد دهد. او همچنین خاطر نشان کرد که دو نوع عزت نفس وجود دارد، عزت نفس «بالاتر» و «پایین‌تر». عزت نفس پایین‌تر از احترام دیگران نشات می‌گیرد و اعتماد به نفس بالا از درون خود انسان بر می‌خیزد. پس از گذشت چندین سال، مازلو نظریۀ خود را اصلاح کرد تا با افراد خودشکوفایی که بی‌خانمان بودند و یا افرادی که در مناطق خطرناک جنگی زندگی می‌کردند اما از عزت نفس بالایی برخوردار بودند، مطابقت یابد. امروزه این سلسله مراتب، دیگر به‌عنوان یک نظریۀ بی‌جهت برای رشد در نظر گرفته نمی‌شود،  بلکه آن را توضیحی برای رفع نیازهای اساسی انسان می‌دانند که به افراد اجازه می‌دهد  به توانایی و آزادی لازم برای احقاق نیازهای پیچیده‌تر دست یابند.

نظریۀ مدیریت وحشت (Terror Management Theory)

 

اعتماد به نفس چیست - افزایش اعتماد به نفس - اعتماد به نفس ندارم

یک نظریۀ تاریک‌تر که برای توضیح  به اعماق تجربه انسانی می‌رود، «نظریۀ مدیریت وحشت» است.

نظریه مدیریت وحشت (TMT) بر اساس این ایده است که تمامی انسان‌ها پتانسیل زیادی برای پاسخ وحشت‌زده به آگاهی از مرگ و فانی بودن خویش دارند، و آن دسته از جهان‌بینی‌ها که بر اهمیت اعتقادات افراد تأکید می‌کنند، انسان‌ها را از این وحشت در امان نگه می‌دارند (گرینبرگ و آرنت).

TMT اصل را بر این قرار می‌دهد که عزت نفس و اعتماد به نفس راهی برای محافظت در برابر اضطراب می‌باشد و متعاقباً مردم تشنۀ این حس هستند و نسبت به هرکس یا هر چیزی که اعتقادات و جهان‌بینی آرامش‌بخش آنان را به خطر بیندازند، واکنش منفی نشان می‌دهند.

علائم کمبود اعتماد به نفس

 

اگر بخواهیم در علائم کمبود اعتماد به نفس در افراد دقیق شویم، در واقع نشانه های زیادی را باید در نظر بگیریم. از سری فاکتور های که در بررسی علائم کمبود اعتماد به نفس باید بررسی شوند، میتوان به، زبان بدن، کلام و رفتار های فرد اشاره کرد. در اصل ما باید بر این موارد روی هر فرد دقیق شویم تا علائم کمبود اعتماد به نفس را در آن فرد، کشف کنیم.

 • ویژگی های رفتاری افراد با اعتماد به نفس پایین
  از سری علائم کمبود اعتماد به نفس که در رفتار افراد هویداست عبارتند از: مطیع، تابع، تسلیم، سلطه پذیر، کناره گیر، سربه زیر، بامحبت، بی پناه، دستپاچه، دودل، بدبین، خودمقصر، مردد، بدبین، هراسان، نامطمئن
 • رفتارهای کلامی افراد با اعتماد به نفس پایین
  آن دسته از علائم کمبود اعتماد به نفس که از کلامات افراد می توان به آنها پی برد عباراتی هستند از جمله: تعجب میکنم، شاید، فکر میکنم، احتمالا، ببخشید، حدس میزنم، نمیتوانم، از اینکه زحمتتان می دهم متاسفم، نمیدانم چه بر سرم آمد
 • رفتارهای بدنی افراد با اعتماد به نفس پایین
  علائم کمبود اعتماد به نفس که خود را در زبان بدن افراد نشان می دهند: دستها را به هم مالیدن، حرکات ناآرام، پاها را روی هم انداختن، وول خوردن، چشمان پایین افتاده، قامت خمیده و قوزدار، صدای یکنواخت و بی حالت، صحبت کردن ملایم، غرولند کردن، خاموش شدن
 • رفتارهای هیجانی افراد با اعتماد به نفس پایین
  علائم کمبود اعتماد به نفس که از هیجانات فرد مشخص می شوند عبارتند از: ترس، تشویش، اضطراب، افسردگی، احساس گناه، آزار و اذیت کردن، رفتار کنایه آمیز، تنبلی، گیجی

اهمیت اعتماد به نفس ( self-confidence )

 

اعتماد به نفس چیست - علائم کمبود اعتماد به نفی - راه های افزایش اعتماد به نفس

به خویشتن اعتماد بنمای: تمام قلب‌ها برای آن سیم آهنین می‌لرزند. (رالف والدو امرسون)

یک بررسی گسترده از همبستگی‌های عزت نفس و اعتماد به نفس نشان داد که عزت نفس سالم و همچنین اعتماد به نفس بالا با سلامتی، زندگی اجتماعی بهتر، مصونیت در برابر بیماری‌های روانی و مشکلات اجتماعی، زندگی موفقیت آمیز و سلامت روانی ارتباط دارد.کودکانی که اعتماد به نفس بالا دارند، در مدرسه بهتر عمل می‌کنند و بعدها در زندگی شغل‌های بهتری خواهند داشت و در دوران میان‌سالی از رضایت بیشتری برخوردار خواهند بود.

عزت نفس به‌شدت به خوشحالی مربوط است، هرچه میزان عزت نفس بیشتر باشد، میزان خوشحالی نیز بیشتر خواهد بود. تحقیقات نشان داده که اعتماد به نفس بالا ، شانس زنده ماندن پس از یک عمل جراحی خطرناک را بیشتر می‌کند. (منبع: مان و همکاران، 2004)!

پس تا می توانیم روی «تقویت عزت نفس» و «افزایش اعتماد به نفس» کار کنیم. ناگفته پیداست با سرمایه گذاری روی «افزایش عزت نفس فرزندان» آینده شکوفای سرزمین خود را تضمین خواهیم کرد.

حتما بخوانید: افزایش اعتماد به نفس در چهار گام سریع و راحت

اعتماد به نفس و موفقیت

 

اعتماد به نفس چیست - راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

همان گونه که قبلاً هم ذکر شد، هزاران مقاله در رابطه با «تقویت اعتماد به نفس» و «افزایش عزت نفس» منتشر شده است و بسیاری از این مقالات، اعتماد به نفس بالا و موفقیت در زندگی را به هم مرتبط می‌دانند. دوستان هیچ موفقیت بزرگی محقق نمی شود مگر فرد دارای سطح مقبولی از این حس و البته عزت نفس باشد. به نظر بنده که سال هاست در حوزه موفقیت تلاش میکنم، راز موفقیت های افراد موفق جهان داشتن اعتماد به نفس بالا و عزت نفس قوی است. برخی تحقیقات رابطه بسیار قدرتمندی میان این حس و دستیابی به اهداف یا سلامت روانی نشان‌ داده‌اند.

موفقیت افرادی که عزت نفس بالایی دارند، در 6 خصیصه نهفته است :

 

 • احساس ارزشمند بودن
 • لذت بیشتر از زندگی و فعالیت‌ها
 • رهایی از شک کردن به خود
 • رهایی از ترس و اضطراب، رهایی از اضطراب اجتماعی و استرس کمتر
 • انرژی و انگیزۀ بیشتر برای عمل کردن
 • لذت بردن از معاشرت با سایر افراد در مراودات اجتماعی

هنگامی که شما در آرامش باشید و اعتماد به نفس بالا داشته باشید، اطرافیان شما نیز احساس راحتی خواهند کرد. اما خبر دیگری که چندان خوشحال کننده نیست، این می‌باشد که تحقیقات نشان داده افزایش اعتماد به نفس همیشه به تقویت خروجی‌های مثبت نمی‌انجامد (برینکم، تیچلار، ون اگتمیل، دِ ورایز و ریچیر، 2016؛ فورسیت، لارنس، برونت و بامیستر، 2007).

روزنامه‌نگاران در رسانه‌های پر رونق اشاره کرده‌اند که همبستگی‌های منفی نیز برای آن وجود دارد. برای مثال، اعتماد به نفس مردم به شکل ثابتی در طی 50 سال گذشته افزایش یافته است و همراه با آن، نارسیسم و توقعات غیر واقع‌گرایانه نیز افزایش یافته است (کریمر، 2013).

اعتماد به نفس - اعتماد به نفس بالا

راه های افزایش اعتماد به نفس در جوانان

 

در ادامه  9 راهکار عملی را برای افزایش اعتماد به نفس به شما معرفی می کنیم.

تمرین شجاعت و ایجاد اعتماد به نفس (مزایای ترس)

 

غلبه بر ترس یکی از بهترین تکنیک های موفقیت و تحول فردی است. اما ترس به خودی خود چیز بدی نیست. ترس برای این وجود دارد تا ما را از خطر فیزیکی حفظ نماید.

غریزه‌ای است که برای حفاظت از ما در برابر خورده شدن توسط شکارچی وجود دارد. اما با وجود این‌که در خانه‌های مدرن خویش در امنیت به سر می‌بریم، این ترس برای مواجه با استرس روزمرۀ مدرن فعال می‌شود که باعث تحریک احساسات منفی مانند شرم، ناراحتی و ترس می‌گردد.

این تجربه‌ها در پس زمینۀ روان ما اجرا می‌شوند و فضای ذهنی زیادی را اشغال می‌کنند. درست همانند اپلیکیشن‌های موبایل که در پس زمینه اجرا می‌شوند و حافظه و باطری گوشی را مصرف می‌نمایند.

هنگامی که در نقطۀ امن خویش به سر می‌بریم و با فعالیت‌های روزمره از این تجارب ناخوشایند در امان هستیم، بدون آگاهی از توانایی خویش برای رشد و پیشرفت مهارت‌هایمان زندگی می‌کنیم. هرچقدر کمتر فرصت‌هایی برای اشتباه و شکست داشته باشیم، خروج از نقطۀ امن هراس‌انگیزتر خواهد بود.

اما هنگامی که از آن خارج می‌شویم، حتی اگر به توانایی‌مان اعتماد نداشته باشیم، شجاعت ما را فرا می‌گیرد. در قلمرو شناخته‌ها، اعتماد به خویش،  بدون هیچ‌گونه مشکلی کار خودش را انجام می‌دهد، اما در قلمرو ترس از ناشناخته‌ها، شجاعت کنترل را به دست می‌گیرد.

شجاعت خصیصه‌ای است که به نسبت حرمت نفس، نیکوتر می‌باشد زیرا نیازمند توان بیشتری است و معمولاً یک شخص شجاع هیچ‌گونه محدودیتی برای رشد و موفقیت نمی‌شناسد.

شکرگزار ترس هایتان باشید

 

ما می‌توانیم به خاطر ترس شکرگزار باشیم. می‌توانیم یاد بگیریم مشتاقانه آن را بپذیریم، منشأ آن را درک کنیم و به‌عنوان نشانه‌ای برای آن‌چه که نیاز است مورد رسیدگی قرار گیرد، از آن استفاده ببریم.

ترس ابزاری قدرتمند برای مرتب‌سازی کمد ذهن است. دقیقاً همانند مرتب کردن کمد، می‌توانیم چیزهایی که می‌خواهیم برای مدت بیشتری نگه داریم را دسته‌بندی کنیم. هنگامی که مرتب‌سازی انجام گیرد، احساس تازگی و پر انرژی بودن خواهیم کرد.

اما همیشه نمی‌توان با خم کردن انگشتان بر روی هم و امیدوار بودن بر ترس غلبه کرد.

ما انسان‌ها موجودات عجیبی هستیم، انتظار داریم ترسمان در یک لحظه ناپدید شود. ما نباید انتظار داشته باشیم که ویولن را برداریم و فوراً قطعۀ Vivaldi را بنوازیم.

9 راهکار برای ساختن و حفظ اعتماد به نفس

 

اعتماد به نفس چیست - اعتماد به نفس بالا - افزایش اعتماد به نفس

می دانید که من نیز مثل بسیاری از روانشناسان نوین بر این باورم که اعتماد به خویش نیز چون عزت نفس یک مهارت است و برای کسب هر مهارتی باید تمرین و تکرار کرد. برای ایجاد حرمت نفس، باید این حس را تمرین کنید. مارتین سلیگمن به ما یادآوری می‌کند که خودپندارۀ مثبت به تنهایی هیچ چیزی تولید نمی‌کند. حس امنیت در فرد از رفتار مثبت و سازنده بر می‌خیزد.

اما «پاجارس» می گوید: این بدان معنا نیست که احساس امنیت و اطمینان به خویشتن برای سلامتی مهم نیست. اعتماد به نفس و خودکارآمدی بالا با بسیاری از جنبه‌های سلامت روانی و جسمانی در ارتباط است. بسیاری از ما می‌خواهیم و بسیار هم دوست داریم که اعتماد به نفس بالا داشته باشیم اما درگیر غلبه بر تزلزل، ترس و افکار منفی هستیم. با اندکی تفکر، تلاش زیاد و شاید تغییری در ادراک خود بتوانیم به سمت اعتقادی قدرتمند و با ثبات دربارۀ خویش پیش برویم.

سلامتی نمی‌تواند فقط در ذهن ما وجود داشته باشد. سلامتی ترکیبی است از معنا، روابط خوب و دستاوردها «  مارتین سلیگمن »

1. در حالتی مطمئن بنشینید یا بایستید

 

اعتماد به نفس - افزایش اعتماد به نفس

روان‌شناس دانشگاه هاروارد، «اِمی کادی و سایرین»، بر روی تاثیرات حالت‌های مطمئن بدن بر هورمون‌های ما تحقیق کرده‌اند. به دنبال احساسات اطمینان و اعتماد به خود در بدن خود بگردید و آن‌ها را بیشتر تمرین کنید. پاهای خود بر روی زمین را حس کنید، بدن خود را باز و راحت نگه دارید. شکوهمند فکر کنید.

پیام اصلی او در ویدئو این است که حالات بدن فرد، تنها سطح اعتماد یا تزلزل او را منعکس نمی‌کند.  حالت بدن پیام‌هایی به مغز می‌فرستد که به شما می‌گوید دقیقاً چه حسی دارید. با توجه به این مسئله، اگر می‌خواهید احساس قدرتمندی از اوج اعتماد به خویش داشته باشید، باید کاری کنید که بدنتان آن پیام‌ها را به مغز ارسال کند. استوار بایستید، صاف بنشینید و لبخند به لب داشته باشید.

2. حضور را تمرین کنید

 

این تکنیک که شبیه به مفهوم ذهن آگاهی است، مزایای زیادی برای سلامت جسمانی و روانی شما دارد. شما می‌توانید در هر زمانی و هرجایی ذهن آگاهی را تمرین کنید. می‌توانید همین الان با دنبال کردن مراحل زیر، آن را امتحان کنید:

از آگاهی خود آگاه شوید؛ یعنی خودتان و محیط اطرافتان را مشاهده کنید. با احساسات بدنی خویش شروع کنید، پاهای خود، شکم و سینه، بازوها و گردن و سر خود را حس کنید. دقت کنید که نفستان وارد و خارج می‌شود. دقت کنید که احساسات فراوانی را تجربه می‌نمایید. به آن‌چه که در دامنۀ بینایی شما قرار دارد، دقت کنید. به آن‌چه که می‌شنوید نیز دقت کنید. شاید احساسات طعم و بو نیز وارد آگاهی شما بشوند. سپس فراتر از این احساسات بروید تا انرژی، سکوت یا سر و صدای اطراف خود را حس کنید. حضور خود را حس کنید.

حتما بخوانید: 50 باور قدرتمند که در شما انگیزه انجام هر کار دشواری را میدهد

3. برای انرژی در خود ظرفیت ایجاد کنید

 

افزایش اعتماد به نفس - اعتماد به نفس - راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

این یعنی چه؟ مقدار کمی استرس می‌تواند به ما کمک کند که هشیارتر باشیم و انرژی بیشتری برای عملکرد داشته باشیم. سعی کنید ترس و اضطراب عصبی خود را با هیجان جایگزین نمایید! اگر یاد بگیرید چگونه با این احساسات در بدن خود برخورد کنید، حضور شما به جای اینکه محدود گردد، گسترش می‌یابد.

4. به‌طور منظم ورزش کنید

 

ورزش تأثیر قدرتمندی بر افزایش سطح خود اعتمادی دارد. ورزش منظم باعث ترشح اندورفین می‌گردد که با گیرنده‌های آرام‌کنندۀ مغز تعامل می‌کند. تعامل اندورفین با این گیرنده‌ها باعث می‌شود حالتی لذت بخش برای مغز پیش آید و در نتیجۀ آن شما خود را با نور مثبت‌تری خواهید دید. اگر شما به‌طور منظم این کار را انجام دهید، نه‌تنها سلامت جسمانی شما افزایش می‌یابد بلکه انگیزۀ بیشتری می‌یابید تا به نحوی عمل کنید که حرمت نفس شما تقویت گردد.

5. تجسم اعتماد به نفس بالا: خودتان را فردی با اعتماد به نفس بالا تصور کنید

 

اعتماد به نفس چیست - اعتماد به نفس پایین - افزایش اعتماد به نفس

از تکنیک تجسم خلاق استفاده کنید. چشمانتان را ببندید و بدن خود را کاملاً ریلکس کنید. عمیقاً بااحساس آرامش در ارتباط بمانید و در ذهنتان خود را ببینید که با دوربین حرف می‌زنید و یا فعالیتی را انجام می‌دهید که نیازمند حرمت نفس بیشتری است. اجازه دهید که احساساتِ حضورِ راحت بر ذهن و بدن شما غالب شود.

6. به خود اجازه دهید در فرآیند قرار گیرید، خطر کنید و اشتباه نمایید

 

همیشه از بیرون با خود فکر می‌کنیم که « وای، همه خوشحال‌، خوشگل، خلاق، موفق، فعال و غیره هستند، به‌جز من. من به‌اندازۀ کافی خوب نیستم تا مثل آنان باشم». مسئله‌ای که نمی‌خواهیم مد نظر داشته‌ باشیم این است که شکست بخشی از موفقیت است و به‌وسیلۀ شکست‌هاست که ما اهداف خود را دنبال می‌کنیم، سخت تلاش می‌نماییم و با ضعف‌های خود روبرو می‌شویم تا آن‌ها را برطرف کنیم.

حتی کسانی که در برخی جنبه‌های زندگی استثنا به‌حساب می‌آیند، احتمالاً در دیگر جنبه‌ها دچار دشواری هستند. به خود اجازه دهید که یادگیرنده باشید، نوآموز باشید. بی‌نقص نبودن اشکالی ندارد؛ در واقع، همین وضعیت شما باعث می‌شود که در سایر موقعیت‌ها به دیگران الهام‌بخشی کنید. هنگامی که از نقطۀ امن خویش خارج می‌شوید و چیز جدیدی را امتحان می‌کنید، در واقع محدودیت‌های خویش را گسترش می‌دهید و هنگامی که کاری را با موفقیت به پایان می‌رسانید که خارج از نقطۀ امن شماست، در خود اعتماد به نفس ایجاد می‌کنید.

7. اهداف خود را مشخص کنید

 

اعتماد به نفس چیست - اعتماد به نفس کاذب

پیشرفت به‌سوی اهدافی که برای ما معنای شخصی دارند، باعث می‌شود که چارچوب اعتماد به نفس سالم در ما پایه‌گذاری گردد. سلیگمن در کتاب شکوفایی پیشنهاد می‌دهد که PERMA را به کار گیریم، یک چارچوب که از 5 فاکتور برای سلامتی تشکیل شده که در آن حرف «A» به معنای دستاورد است.

سیستم اهداف S.M.A.R.T دستورکاری پیشنهاد می‌دهد که به وسیلۀ آن می‌توان اهداف مشخص، قابل‌ اندازه‌گیری، دست‌یافتنی، مرتبط و زمان‌بندی شده تعیین کرد. این سیستم بر اساس تحقیقی است که عنوان می‌کند این اهداف منجر به موفقیت‌های بزرگ‌تر و با دوام‌تر می‌شوند (لاک، 1967).

هنگام فکر کردن در مورد اینکه چه اهدافی برای خود تعیین کنیم، تفکر دربارۀ ارزش‌های مرکزی و اهداف بلند‌مدت نیز می‌تواند مفید باشد. سپس می‌توانید مراحل قابل انجامی برای رسیدن به اهداف خود تعیین کنید. نوشتن یک اظهاریۀ شخصی می‌تواند راه بسیار خوبی برای جهت‌دهی به خود باشد.«خوشحالی چیزی نیست که خود به خود برای ما اتفاق بیفتد، بلکه خودمان باید آن را ایجاد کنیم. خوشحالی زمانی به وجود می‌آید که بهترین عملکرد خود را داشته باشیم». (میهالی سیکزنت‌)

8. با خود به نیکی سخن بگویید

 

اعتماد به نفس چیست - اعتماد به نفس پایین - اعتماد به نفس ندارم

دریافت بازخورد خوب از دیگران همیشه لذت‌بخش است. اما اگر همیشه به دنبال تائید خارجی باشیم، به تله خواهیم افتاد. «خود را تائید کنید، کسی باشید که شما را تشویق می‌کند و در گوشتان حرف‌های انگیزه‌بخش می‌زند» بامحبت، مهربانی و تشویق با خود سخن بگویید. هر چه باشد مهم‌ترین رابطه‌ای که در زندگی دارید، رابطه با خودتان است – پس سعی کنید رابطۀ خوبی داشته باشید!

حتما بخوانید: بهترین و موثر ترین روش برای تقویت عزت نفس

9. تقاضای کمک کنید و به دیگران پیشنهاد کمک دهید

 

بسیاری از ما از ترس اینکه طرد شویم یا بی‌کفایت به نظر آییم، در تقاضای کمک مشکل داریم. در فرهنگ غربی، ارزش فراوانی که اتکا به نفس دارد باعث شده ما را از رسیدن به دیگران محروم سازد، درحالی‌که دیگران بخش مهمی از تلاش ما برای رسیدن به اهداف خویش هستند. با این وجود، یکی از خصیصه‌های مرکزی حرمت نفس، ارزشمند جلوه کردن در نظر دیگران است. احساس تعلق به نظام اجتماعی برای سلامت شخصی ضروری است (بومیستر و لیری، 1995).

در بررسی های اخیر از منابع روان‌شناسی معاصر، استفن پست، سرپرست دانشکدۀ پزشکی کیس وسترن رزرو، متوجۀ ارتباط عمیقی میان بخشش، نوع‌دوستی و خوشحالی شد . هنگامی که در خانواده‌ها، دوستان یا اجتماعات خود نقش مثبتی ایفا می‌نماییم، به شدت نسبت به خود احساس مثبتی پیدا می‌کنیم. احساس می‌کنیم که هدف بزرگ‌تر و بامعناتری در زندگی خویش را احقاق می‌نماییم. پژوهش انجام شده توسط فرانک فلین، استاد رفتار سازمانی در استنفورد، نشان داد که افراد به‌طور فاحشی تمایل به دریافت کمک از سوی دیگران را دست‌کم می‌گیرند (2008).

 فلین می‌گوید:« پژوهش ما باید افراد را تشویق کند تا تقاضای کمک نمایند و تصور نکنند که دیگران تمایلی به کمک کردن ندارند».

همکاری میان افراد باعث به وجود آمدن قدرتمندترین نتایج می‌شود. هنگامی که از سوی دیگران کمک دریافت می‌کنیم، می‌بینیم که تلاش‌های ما چنان نتیجه‌ای داده که هرگز به‌تنهایی نمی‌توانستیم به آن دست یابیم.

« مهربانی بیش از هر عملی دیگری که ما آزموده‌ایم، افزایش سلامتی را تضمین می‌کند». ( مارتین سلیگمن )

چگونه فوری اعتماد به نفس داشته باشیم ؟

 

اعتماد به نفس چیست - اعتماد به نفس پایین - اعتماد به نفس ندارم

با کمی شناخت از کار سیستم روان به راحتی میتوان نتیجه گیری کرد که اعتماد به نفس بالا را نمی‌توان یک شبه به دست آورد و باقی عمر را استراحت کرد. اگر شما یک والد، معلم یا شخصی هستید که مرتباً با کودکان در تعامل است، دست از تلاش برای ایجاد عزت نفس در آن‌ها به‌وسیلۀ حفاظت و ستایش بردارید.

در نظر داشته باشید که کودکان را تشویق می‌‌کنید تا چیزی از اعمالشان یاد بگیرند، برای آن‌ها فرصت کافی فراهم آورید تا از شکست‌ها با امنیت عبور کنند و به آن‌ها فضا دهید تا شجاعت خود را بسازند و خودکارآمدی خویش را بیان کنند. اهمیتی ندارد که چقدر با اعتماد به خویش به نظر می‌رسند، دیر یا زود با موقعیتی مواجه می‌شوند که عزت نفس، انعطاف‌پذیری و قدرت حل مسئلۀ آن‌ها را دچار چالش می‌کند. این حس فرازها و نشیب‌ها دارد و ایجاد، رشد و نگهداری از آن تلاش زیادی می‌طلبد. همۀ ما لحظاتی را تجربه می‌کنیم که اعتماد به نفسمان به چالش کشیده می‌شود، اما با این وجود، هنگامی که منبع اعتماد سالم را پیدا می‌نماییم، می‌توانیم بر روی خود کار کنیم.

نظر شما در مورد چالش‌های ایجاد اعتماد به نفس چیست؟ دربارۀ ایجاد آن در امر آموزش چه احساسی دارید؟ قوی‌ترین تشدید کننده و تضعیف‌ کنندۀ آن به نظر شما چیست؟ جواب‌های خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

پس چگونه باید این حس متعادل از اعتماد به نفس، که بر اساس درکی صحیح از واقعیت است را ایجاد کرد؟ خبر بد این است که هیچ راه‌حل فوری یا راه‌حل پنج دقیقه‌ای وجود ندارد. خبر خوب این است که افزایش اعتماد به نفس امکان‌پذیر است. کافی است شما تمرکز کنید و مصمم شوید که کارهای لازم را انجام دهید. چه چیزی بهتر از این‌که همان کارهایی که برای افزایش آن انجام می‌دهید، موفقیت را نیز برایتان به ارمغان آورد؟ هر چه باشد، اعتماد به خود شما از دستاوردهای واقعی به دست می‌آید. هیچ‌کس نمی‌تواند آن را از شما بگیرد!

راهکارهای بهبود اعتماد به نفس

 

سه گام نهایی برای ایجاد و یا قوت بخشیدن تدریجی اعتماد به نفس

در اینجا به بررسی سه گام تدریجی در جهت رسیدن به اعتمادمندی مطلوب می‌پردازیم که برای آن از استعارۀ سفر استفاده می‌کنیم :

 •   آماده شدن برای سفر؛
 •   عازم شدن؛
 •   سرعت گرفتن به‌سوی موفقیت.

گام اول: آماده شدن برای سفر

 

اعتماد به نفس چیست - اعتماد به نفس بالا - اعتماد به نفس کاذب

گام اول این است که خود را برای سفر به اعتماد به نفس آماده کنید. شما باید جایگاه فعلی خود را مشاهده کنید و آن‌چه که لازم است را بردارید، در مورد جایی که می‌خواهید بروید فکر کنید، ذهنیت خود را برای سفر آماده کنید و برای شروع و انجام آن متعهد شوید. در آماده شدن برای سفر، این پنج کار را انجام دهید:

 

 • به دستاوردهای فعلی خود نگاه کنید

 

به وضعیت زندگی خود فکر کنید و لیستی از ده دستاورد خود تهیه نمایید. شاید رتبۀ اول یک آزمون مهم شده‌اید، شاید نقشی مهم در یک تیم ایفا کرده‌اید، بیشترین فروش را در یک دوره داشته‌اید.

شاید هم کاری انجام‌ داده‌اید که در زندگی کسی تغییری اساسی داده است و یا پروژه‌ای را تحویل داده‌اید که برای کسب و کار شما از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است.

 • این‌ها را با یک قالب‌بندی مناسب ثبت کنید تا بتوانید بعداً آن را نگاه نمایید. سپس هر هفته چند دقیقه‌ای را صرف لذت بردن از موفقیت‌های فعلی خویش کنید.
 • در مورد توانایی‌های خویش فکر کنید
 • به لیست دستاوردها نگاه کنید، به زندگی موخر خود فکر کنید، در مورد آن‌چه که از نظر دوستانتان نقاط قوت و ضعف شما است فکر کنید. با توجه به این‌ها، به فرصت‌ها و خطراتی که متوجه شماست فکر کنید.
 • مطمئن شوید که چند دقیقه‌ای از تفکر دربارۀ نقاط قوت خویش لذت می‌برید!
 • در مورد آن‌چه که برایتان مهم است و جایی که می‌خواهید بروید فکر کنید. سپس در مورد‌ چیزهایی که واقعاً برایتان مهم است و آن‌چه که می‌خواهید در زندگی به دست آورید، فکر کنید.

تعیین و دستیابی به اهداف، بخش مهمی از این موضوع است و اعتماد به نفس واقعی نیز از همین حاصل می‌گردد. تعیین هدف به فرآیندی گفته می‌شود که شما مقاصد خود را تعیین کرده و موفقیت خود را بر اساس دستیابی به آن‌ها اندازه‌گیری می‌کنید.

 • اهدافی تعیین کنید که توانایی‌های شما را به کار می‌گیرد، ضعف‌های شما را به حداقل می‌رساند، فرصت‌ها را شناسایی می‌کند و خطراتی که با آن مواجه می‌شوید را کنترل می‌نماید.
 • پس از این‌که اهداف اصلی زندگی خود را تعیین نمودید، اولین گام هرکدام را شناسایی نمایید. مطمئن شوید که گام بسیار کوچکی است، شاید تکمیل آن بیشتر از یک ساعت زمان نبرد!
 • مدیریت ذهن خویش را آغاز کنید

در این مرحله، شما باید مدیریت ذهن خویش را آغاز کنید. گفتگوی درونی (self-talk) منفی‌ای که اعتماد به نفس شما را نابود می‌کنند، شکست دهید.

بخش نهاییِ آماده‌سازی برای سفر، این است که به خود قولی مشخص و صریح بدهید که کاملاً به سفر خود متعهد هستید و تمام توان خویش را به کار خواهید گرفت.

اگر دچار تردید شده اید، آن‌ها را بنویسید و با آرامش و به صورت منطقی آن‌ها را به چالش بکشید. اگر تحت فشار محو می‌شوند، عالی است. اما اگر بر اساس خطرات اصیل هستند، مطمئن شوید که اهداف جانبی تعیین می‌کنید تا این موارد را به شکل مناسبی مدیریت نمایید.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مدیریت خطراتی که در انتظار شما هستند، مقالۀ آنالیز خطر و مدیریت ما را بخوانید.

ریسک پذیر باشید و از خطر کردن نهراسید

 

 • اگر شما اعتماد به نفس پایین دارید، از خطرپذیری پرهیز می‌کنید و خود را تحت فشار نمی‌گذارید؛ و ممکن است اصلاً تلاش نکنید. اگر بیش از حد اعتماد به خود دارید، بیش از حد خطر می‌کنید و خود را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهید که فراتر از توانایی‌های شماست. احتمالاً شکست‌های سنگینی خواهید خورد. شاید هم خوش‌بین باشید اما به اندازۀ کافی تلاش نمی‌کنید تا حقیقتاً موفق شوید.

برای اعتدال داشتن، لازم است به اندازۀ کافی و بر مبنای واقعیت، اعتماد به خویشتن خویش داشته باشیم. اعتمادی که ریشه در توانایی‌های ما دارد.

با مقدار مناسبی از آن، به صورت آگاهانه خطر خواهید کرد، به خود فشار می‌آورید (اما از توانایی‌های خود فراتر نمی‌روید) و سخت تلاش خواهید نمود.

با این حساب، شما چقدر اعتماد به نفس دارید؟ میزان آن را در خود دریابید و سپس استراتژی‌های خاصی که برای ارتقای سطح اعتماد به نفس را مورد بررسی قرار دهید. اگر هم فراتر از واقعیت به خود اعتماد دارید، حتما و حتما با واقعیت خود آشتی کنید.

گام دوم:  عزیمت

 

چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم - افزایش اعتماد به نفس - راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

این‌جاست که شما به آهستگی حرکت به سوی هدف خویش را آغاز می‌کنید. با انجام کارهای درست و برداشتن قدم‌های مناسب، خود را در مسیر موفقیت قرار می‌دهید و اعتماد به نفس ناشی از آن را به دست خواهید آورد.

دانشی که برای موفقیت لازم دارید را به دست آورید با بررسی اهداف خویش، توانایی‌هایی که برای احقاق آن‌ها نیاز دارید را شناسایی کنید. سپس ببینید چگونه می‌توانید این‌ مهارت‌ها را با اطمینان خاطر به دست آورید.

راه‌حل‌های مقطعی و صرفاً قابل قبول را نپذیرید ؛ به دنبال راه‌حل، برنامه یا راهکاری باشید که شما را برای احقاق اهدافتان کاملاً تجهیز می‌کند و در حالت ایده‌آل، به شما صلاحیتی بدهد که بتوانید به آن افتخار کنید.

 

 • بر اصول پایه تمرکز کنید

 

هنگامی که تازه شروع کرده‌اید، سعی نکنید کاری هوشمندانه یا پیچیده انجام دهید. به دنبال کمال نباشید؛ از کارهای ساده‌ای که با موفقیت و به درستی انجام می‌دهید، لذت ببرید.

 

 • اهداف کوچک تعیین کنید و به آن‌ها دست یابید

 

با تعیین اهداف کوچکی که در گام اول شناسایی شدند، شروع کنید. خود را عادت دهید که آن‌ها را تعیین نموده، به دست آورید و دستیابی به آن ها را جشن بگیرید. در این مرحله، از تعیین اهداف چالش برانگیز پرهیز کنید، فعلاً عادت دستیابی و جشن گرفتن را در خود پرورش دهید. سپس موفقیت‌های شما اندک‌ اندک به روی هم انباشته می‌شوند!

 

 • به مدیریت ذهن خود ادامه دهید

 

 • مثبت فکر کنید، جشن بگیرید و از موفقیت‌های خویش لذت ببرید. تصویر ذهنی مثبت خویش را حفظ کنید. می‌توانید از تکنیک‌های ساده‌ای مثل نقشۀ گنج نیز استفاده نمایید تا تصویرسازی شما قوی‌تر شود.

 

در عین حال، یاد بگیرید که با شکست کنار آیید. اشتباهاتی که به هنگام امتحان یک کار جدید رخ می‌دهند را بپذیرید. در واقع اگر خود را عادت دهید که اشتباهات را همانند تجربه‌های آموزنده در نظر بگیرید، می‌توانید آن‌ها را (تقریباً) به شکل مثبتی ببینید.

هرچه باشد، در مورد جملۀ «آن‌چه که تو را نکشد، تو را قوی‌تر می‌کند» حرف‌های بسیاری می‌توان زد.

گام سوم : سرعت خود را به سمت موفقیت افزایش دهید

 

اعتماد به نفس - اعتماد به نفس چیست - افزایش اعتماد به نفس

در این مرحله، احساس خواهید کرد که اعتماد به نفس شما در حال شکل‌گیری است. برخی از فعالیت‌هایی که در گام دوم آغاز نموده‌اید را کامل کرده‌اید و کلی موفقیت دارید که می‌توانید به خاطر آن‌ها جشن بگیرید! حال به خود فشار بیاورید. اهداف را اندکی بزرگ‌تر کنید و چالش‌ها را مقداری سخت‌تر نمایید. میزان تعهد خویش را افزایش دهید. مهارت‌هایی که اثبات کرده‌اید را به سایر حوزه‌های مرتبط و نزدیک گسترش دهید.

توصیۀ اول: خود را پایبند کنید ؛  این‌جا است که افراد بیش از حد مطمئن می‌شوند و به خود فشار می‌آورند. مطمئن شوید که از ذکاوت به خاطر خود ذکاوت لذت نمی‌برید…

توصیۀ دوم: اگر هنوز پرسشنامۀ «چقدر با اعتماد به نفس هستید؟» ما را نگاه نکرده‌اید، الان زمان مناسبی است. پرسشنامه را حل کنید تا دریابید که چقدر اعتماد به خود دارید و استراتژی‌هایی را برای ایجاد و تقویت آن شناسایی کنید.

زمانی که به اندازۀ مناسب به خود فشار آورید، می‌بینید که اعتماد به نفستان رو به رشد است. شما اعتماد به نفس کسب کرده‌اید؛ زیرا خود را به چالش کشیده‌اید و آن را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید! تعیین هدف، مهم‌ترین مهارتی است که شما می‌توانید برای افزایش اعتماد به خود یاد بگیرید. اگر هنوز مقالۀ تعیین هدف ما را نخوانده‌اید و به کار نگرفته‌اید، الان زمان مناسبی است.

نکات کلیدی

 

اعتماد به نفس تقریباً در تمامی جنبه‌های زندگی ما، به شدت مهم است و افرادی که آن را کم دارند، دشوار بتوانند موفق شوند. دو مسئله که به افزایش شدید آن کمک می‌کند، خودکارآمدی و عزت نفس هستند. با این سه گام می‌توانید آن را رشد دهید: خود را برای سفر آماده کنید ( عازم سفر شوید ) سرعت خود را به سمت موفقیت افزایش دهید. احتمالاً تعیین هدف مهم‌ترین فعالیتی است که برای داشتن اعتماد به نفس بالا یاد خواهید گرفت.

چگونه اعتماد بنفس خود را افزایش دهیم ؟ یا چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم ؟

 

کافیست خود را برای موفقیت آماده کنید! مطابق نظر روانشناس معروفی که ما توصیۀ او را جدی می‌گیریم، اعتماد به نفس کاریزماتیک در یک سخنران، خصوصیتی است که همه می‌ستایند. پس اعتماد و اتقاد به توانایی های خود، تقریباً در تمام جوانب زندگی ما به شدت مهم است، اما همچنان بسیاری از افراد در تلاش برای یافتن آن هستند.

متاسفانه، این می‌تواند یک چرخۀ منحوس باشد: افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، دقیقا در نقطه مقابل افراد با اعتماد به نفس بالا دشوار بتوانند موفق شوند. هر چه باشد، اکثر افراد تمایلی ندارند پیرو پروژه‌ای باشند که توسط یک فرد مضطرب، نامطمئن و به شدت متزلزل رهبری می‌شود. از سوی دیگر، ممکن است شما توسط فردی قانع شوید که واضح سخن می‌گوید، کسی سرش را بالا نگه می‌دارد، کسی که با اطمینان جواب سؤال‌ها را می‌دهد و کسی که وقتی چیزی را نمی‌داند بدون تردید اعتراف می‌کند. افراد با باور و اعتماد به خود، باعث می‌شوند دیگران نیز الهام بگیرند و اعتماد بیشتری به دست آورند: مخاطبان، همکاران، رؤسا، مشتریان و دوستان آن‌ها. کسب اعتماد دیگران یکی از راه‌های کلیدی است که افراد با اعتماد به نفس به‌وسیلۀ آن موفقیت به دست می‌آورند.

خبر خوب این است که اعتماد به نفس مهارتی است که می‌توان آموخت و ایجاد کرد. اگر شما بر روی کسب این مهارت در خود کار می‌کنید و یا سعی می‌کنید آن را در اطرافیان خود ایجاد کنید، این تلاشتان بسیار ارزشمند است!
حتما بخوانید: 25 راه برای بالا بردن اعتماد به نفس

چقدر به نظر دیگران با اعتماد به نفس می‌آیید ؟

 

اعتماد به نفس چیست - راههای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

سطح اعتماد شما به خودتان می‌تواند به طُرُق مختلفی نمود پیدا کند: رفتار شما، زبان بدن شما، نحوۀ صحبت کردن، آن‌چه که می‌گویید و غیره. آیا از نظر دیگران فرد کم رویی هستید یا با اعتماد به نفس به مقایسۀ رفتار مطمئن و رفتار بی اعتماد نفس که در ادامه آمده است، نگاه کنید. چه افکار یا اعمالی را در خود یا اطرافیانتان تشخیص می‌دهید؟

 رفتار مطمئن (با اعتماد به نفس عالی)

 •  انجام آن‌چه که معتقد هستید، درست می‌باشد. حتی اگر دیگران شما را مسخره یا نقد کنند.
 •  میل به خطرپذیری و تلاش بیشتری برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر
 •  اعتراف به اشتبا‌هات و درس گرفتن از آن‌ها
 •  انتظار برای این‌که دیگران دستاوردهایتان را به شما تبریک بگویند.
 • پذیرش گرم تحسین‌های دیگران، متشکرم، برای آن آگهی خیلی تلاش کردم. خوشحالم که متوجۀ تلاش‌های من شده‌اید.

 رفتارهای مربوط به اعتماد به نفس پایین

 • مدیریت رفتار خود بر اساس آن‌چه که دیگران فکر می‌کنند.
 •  باقی ماندن در نقطۀ امن، ترس از شکست و بنابراین پرهیز از خطر
 •  تلاش برای پوشاندن اشتباهات و امید به این‌که قبل از خبردار شدن دیگران، مشکل را حل کنید
 •  تا آن‌جا که می‌توانید به افراد مختلف صفات نیک را توضیح می‌دهید و در بیان آن‌ها اغراق می‌کنید
 •  نادیده گرفتن هول هولکی تحسین دیگران. آن چیز خاصی نبود، هر کسی می‌توانست انجامش دهد.

همان‌گونه که در این مثال‌ها می‌بینید، اعتماد به نفس پایین می‌تواند خود-تخریب‌گرانه باشد و معمولاً به شکل یک نوع نگرش خاص، نمود پیدا می‌کند. به‌طور کلی افراد با اعتماد به نفس، مثبت‌تر هستند؛ آن‌ها به خود و توانایی‌هایشان باور دارند و همچنین باور دارند که باید به بهترین شکل زندگی کرد.

جملات اعتماد به نفس دهنده

 

عبارات تاکیدی تاثیر بسیار زیادی در افزایش اعتماد به نفس دارند. شاید یک راز که افراد با اعتماد به نفس بالا هیچ گاه به شما نگویند این است که روزانه از جملات اعتماد به نفس دهنده بسیاری استفاده میکنند تا اعتماد به نفس بالا کسب کنند. پیشنهاد میکنم جملات تاکیدی و جملات اعتماد به نفس دهنده خودتان (آن دسته از جملات که به شما حس خوبی میدهند ) را پیدا کرده و روزانه با خود تکرار کنید تا اعتماد به نفس بالا داشته باشید در ادامه ما نیز تعدادی جملات اعتماد به نفس دهنده برای شما آماده کرده ایم و برای تمرین از شما میخواهیم که عبارت تاکیدی خود را ساخته و پایین همین پست برای ما کامنت کنید.

1-ری کراک مک دونالد:شاد بودن به این معنا نیست که همه چیز خوب است،شاد بودن به این معناست که شما تصمیم گرفتید فراتر از هرآنچه کامل نیست را ببینید

2-با تمام توان بذو مهم نیست شیر باشی یا آهو مهم این است!

3-سخته منتظر چیزی باشی که میدونی هیچوقت اتفاق نمی افتهو سخت تر از آن وقتیه که دربرابر چیزی که تمام آن چیزی است که می خواستی, بخوای تسلیم بشی.

4-یک اراده قوی بر هر سد و مانعی هر قدر هم قوی حتی بر زمان نیز غلبه می‌کند…

برای دریافت مقاله اعتماد به نفس pdf کلیک کنید

اگر از خواندن مقاله اعتماد به نفس لذت بردید لطفا آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

18 نظرات
 1. رضایی نظرات کاربران

  سلام بابت این مقاله مفید و عالی از استاد جولایی تشکر میکنم

 2. شیرالی نظرات کاربران

  با سلام
  مقاله جذاب و ارزشمندی بود ارزش بارها خوندن رو داره چقدر از این جمله در متن مقاله از استاد جولایی عزیز انگیزه گرفتم:خود را همیشه مجبور به موفقیت بدانید نیروی شگرفی در درون شما خوابیده است که از آن بی خبرید. کافی ست مهارت به کارگیری آن را کسب کنید.
  ????????????????????????

 3. رویا شیرالی نظرات کاربران

  با سلام
  مقاله جذاب و تاثیر گذاری بود ارزش بارها خوندن رو داره
  از این جمله استاد جولایی در متن مقاله خیلی انگیزه گرفتم :خود را همیشه مجبور به موفقیت بدانید زیرا قدرتی شگرف در درون شما خوابیده ست که از آن بی خبرید، کافیست مهارت بکارگیری آن را کسب نمایید.
  سپاسگزارم????????????????????????

 4. سارا همتی نظرات کاربران

  سلام استاد،روزتون بخیر،سارا هستم،عضو گروه نخبگان جذب،????من مقاله رو‌خوندم،تکلیف خوبی بود که دیشب تو‌سمینار دادین،خیلی خوب‌بود،یه برنامه طبقه بندی شده برا ذهنم‌دارم،به موتردی اشاره شده که گاهی ادم‌فکر می کنه فقط من اونجوریم مثل داشتن گفتار درونی که من و‌ازار می داد ولی از وقتی به گروه نخبگان اومدم اجازه نمی دم خودمو‌اژتر بدم،تغییر گفتار درونی رو‌حتما می خونم،فقط باید بدونم چقدر اعتماد به نفس دارم,باید تو‌ازمون شرکت کنم،ولی تصورم‌اینه که اوضام خوبه????????????،ممنون ،عالی باشید
  استاد این من ربات نیستم سایت خیلی باحاله،سرگرمی خوبیه????????

 5. سارا امیدی نظرات کاربران

  درود بر شما خانم الناز عزیز

  من فقط میتونم جمله زیبای شما را تکرار کنم :

  …. این مقاله بسیار زیباتون یاد گرفتم دست از افکار منفی که گاها به خاطر اشتباهات خودم بوده دست بردارم واز این به بعد این ندای درونیم فقط توصیه ها و پیشنهادات مثبت برام داشته باشه و اگر تشخیص بدهم که به خاطر یک مسئله در مورد خودم ناراحت هستم که می توانم آن را تغییر دهم از همین امروز شروع می کنم واگر هم قادر به تغییر آن نبودم خودم را همانطور که هستم قبول کرده و دوست می دارم…..

  لطفا همچنان با ما باشید

 6. سارا امیدی نظرات کاربران

  سلام

  کتاب عزت نفس روی میز شام.

  موفق باشید

 7. الناز مهرارا نظرات کاربران

  با سلام خدمت استاد جولایی بزرگوار و گرانقدر.ممنون و سپاسگزارم از مقاله بسیار زیبا و پرمحتواتون بسیار عالی بود.استاد من قبلا به خاطر اشتباهاتی که از خودم سر می زد ناراحت می شدم و ماهها خودم رو به خاطر اون اشتباهاتم سرزنش می کردم ولی امروز باخوندن این مقاله بسیار زیباتون یاد گرفتم دست از افکار منفی که گاها به خاطر اشتباهات خودم بوده دست بردارم واز این به بعد این ندای درونیم فقط توصیه ها و پیشنهادات مثبت برام داشته باشه و اگر تشخیص بدهم که به خاطر یک مسئله در مورد خودم ناراحت هستم که می توانم آن را تغییر دهم از همین امروز شروع می کنم واگر هم قادر به تغییر آن نبودم خودم را همانطور که هستم قبول کرده و دوست می دارم.
  بازم بسیار بسیار ممنون بابت این مقاله پرمحتواتون.

 8. بختیار بختیاری نظرات کاربران

  دورود و سپاس بر استاد ارجمند مقاله خیلی عالی بود هرچند بیش از 30دقیقه زمان برد راهکار های که درایت مقاله گفته شده برای من که یک کاری را تازه شروع کردم بسیار مفید می باشد مخصوصا تعیین اهداف وبا اهداف کوچک تعیین کنیم وبعد از تحقق جشن بگیریم وبه خودمان تبریک بگیم……

 9. زینب نظرات کاربران

  سلام
  منابعتون چیه؟

 10. امیر افشار نظرات کاربران

  یکی از بهترین مقالاتی که درباره اعتماد به نفس خوندم بی شک این بود میخواستم یک کتابی در رابطه با تقویت اعتماد به نفس معرفی کنید… سپاس

 11. سارا امیدی نظرات کاربران

  سلام

  تعریف عزت نفس میزان احساس ارزشمندی شماست و تعریف اعتماد به نفس میره سراغ باور شما از عملگرایی و توانمندی.

  ذهن ما خودپنداره ای از ما ساخته که متاسفانه در بیشتر موارد بدتر و ضعیفتر و ناتوان تر از خود واقعی ماست.

  توصیه میکنم حتما دوره رایگان مینی پرواز رو دانلود کنید و ببینید: دانلود دوره مینی پرواز

 12. مهدیه نظرات کاربران

  اعتماد به نفس با عزت نفس تفاوت داره؟
  من تازه متوجه شدم که عزت نفس حس ارزشمندیه
  تعریف اعتماد به نفس شما کاملا با جاهای دیگه فرق داره و جالب بود . با اجازتون کپی میکنم

 13. سارا امیدی نظرات کاربران

  درود بر شما بله دقیقا تمرین و تمرین برای حذف افگار منفی

  پشتگار و همت ایمان و باور گه من میتوانم

 14. پارسا صادقی نظرات کاربران

  ممنونم از شما، مطلب زیبا و بجایی بود، میتونه درمانگر خیل عظیمی از افکار منفی که به هر علتی از گذشته برای فرد بجا مونده، باشه..اما در وهله نخست آدم خود هم باید بخواد و تصمیم و عزم راسخی بگیره.. کنترل افکار منفی، طرد آنها، دوست داشتن خود، مراقبت از خود، تمرین اعتماد به نفس، اتکا به خود واقعی و…

 15. حسین صداقت نظرات کاربران

  با تشکر از مقاله خوبتون
  بیکاری خیلی روم فشار اورده ,اعتماد به نفسم اونقد اومده پایین که اگه دو نفر با صدای بلند ازم چیزی بخوان ,که جوابشون رو بدم ,زبونم چند ثانیه میگیره….خیلی ریختم به هم ,امیدوارم ,مشکل همه جوونا بر طرف شه… استادجولایی ممنون بابت این مطلب… اعتماد به نفس من واقعا کم شده و امیدوارم با راهنمایی های شما بتونم عزت نفس و اعتماد به نفس رو در خودم تقویت کنم.

 16. هیچکدام نظرات کاربران

  امروزه واقعا یکی از اساسی ترین پایه های زندگی ما باید داشتن اعتماد به نفس و عزت نفس باشد از تیم راز موفقیت تشکر می کنم

 17. شبنم نظرات کاربران

  سلام وقتتون بخیر ممنونم از مجموعه بیشتر از یک بابت این دوره بسیار عالی و کاربردی.
  آدم با اعتماد به نفس میتونه به بالاترین قله های موفقیت برسه باید به این ایمان داشته باشیم که فردا همیشه از امروز بهتر خواهد بود در این صورت همیشه شادیم و اعتماد به نفسمون هر روز بیشتر میشه
  مرسی از استاد جولایی که این حس اعتماد به نفس رو در من زنده کردید تا اخر عمر مدیون خوبی هاتون هستم .

 18. فرهاد نظرات کاربران

  سلام وقت بخیر
  ممنونم خیلی نظرات و ایده های خوبی بود اما من در کنار این نکاتی که گفتید و قبلا زمانی که براثر اعتماد زیاد به دوستام از قله افتادم و اعتمادم به نفسم رو از دست دادم ،و این باعث شد باخودم بگم چرا بشینم چرا مثل قبل خودم نشم یکی از بزرگا و واینستم، این نکات رو کنار نکاتی که گفتین انجام دادم دائم هر روز صبح بیدار میشدم میگفتم من که موفق بودم دوباره هم میشم با تجربه ای که از گذشته بدست اوردم،رو اوردم به ورزش و مطالعه و افزایش تفکر ، با شروع کردن دوباره و ورزش و مطالعه سلامتیم رو هم برگردوندم و حالا که 2هفته هست شروع کردم .اما برنامه پیشرفتم رو نوشتم و قدم به قدم دوباره میشم اول ، پس ورزش و مطالعه و تفکر بیشتر روی ایده ها رو هم بذارید
  (اما قدم اول اینه که حتما شروع کنی و نگی فردا شروع میکنم)
  فقط با کمک های شما استاد عزیز به این نگرش رسیدم ممنون ازتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما پس از بررسی منتشر می شود

پشتیبانی سایت توسط : پشتیبان وردپرس