عزت نفس پایین خانم ها در ارتباطات چه مشکلاتی ایجاد میکند؟ | بهبود عزت نفس در یک رابطه

تعداد امتیاز: 2

چکیده مقاله :

انتشار : 1396/06/27 6 نظر 691 بازدید

عزت نفس حلقه ارتباطی یک رابطه است. نمیشود عزت نفس را از طرفین یک رابطه گرفت و انتظار ماندگاری رابطه را داشت. اگر هم یکی از طرفین در یک رابطه عزت نفس کمتری داشته باشد، حتما آسیب بیشتری خواهد دید. در واقع میتوانیم حدس بزنیم چرا در ارتباطات دختران و پسران، تا 95% این خانم ها هستند که بیشترین آسیب را مخصوصا در زمان قطع رابطه متمحل میشوند!!! بله، چون عموما خانم ها از عزت نفس ضعیفتری برخوردارند. روانشناس آمریکایی "جانت وی تیت" 14 توصیه موجز،برای کاهش استرس در روابط و بهبود عزت نفس پایین در هر رابطه ای ارائه می­دهد.

عزت نفس پایین خانم ها در ارتباطات چه مشکلاتی ایجاد میکند؟ | بهبود عزت نفس در یک رابطه

عزت نفس و اهمیت آن در یک رابطه عاطفی - احساسی

این مقاله به موضوع "کیفیت عزت نفس" و تاثیر آن بر "کیفیت یک رابطه"، مخصوصا ارتباط اولیه آشنایی دختر خانم ها و آقا پسرها می پردازد.

من زمانی که پرسش های دوستان در کانال "راز موفقیت" را بررسی میکردم، متوجه موضع عجیبی شده. بیش از 55% سوالات دوستان مربوط به مشکل و آسیب ناشی از یک رابطه عاطفی و احساسی اخیر آنها میباشد. آمار واقعا برای من اعجاب آور بود و بیدرنگ به دنبال ریشه یابی موضوع و ارایه راه کار گشتم.

برگرداندن-دوست-پسرم

شرح حال همه این دوستان یکسان بود. همه انها میگفتند که من در رابطه ای بودم و الان که رابطه قطع شده حالم خیلی بده و احساس میکنم بدون آن فرد زندگیم به بن بست و نابودی رسیده. من در این مقاله برخلاف این دوستان که همیشه فرد مقابل را مقصر میدانند، نگاه و توجهم به شمایی هست که احتمالا با همین مشکل در اینترنت سرچ کردین و به این سایت رسیدین. من به دنبال این هستم که شما را قدرتمندتر و آگاه تر آماده رابطه بعدی کنم، تا در آینده آسیب کمتری ببینید.

 

دوستان علت همه این مشکلات این هست که شما به احتمال خیلی زیادی در یک رابطه نابرابر از لحاظ سطح عزت نفس وارد شده اید.

عزت نفس پایین، شما را از ساختن روابطه و شغل سالم بازمی­دارد و همچنین باعث اختلال روانی و وابستگی شدید به فرد مقابل میگرداند.

 

از آنجایی که مطالعه کنندگان این مقاله میتوانند کسانی غیر از زوجین و دختران و پسران باشند و کلا افرادی باشند که به دنبال تکنیکهایی برای ایجاد و حفظ یک رابطه برابر و سالم باشند؛ که اگر روزی این ارتباط قطع شد کمترین آسیب ناشی از فقدان فرد یا افراد مقابل و احساس وابستگی به فرد یا افراد مقابل را متحمل شوند.

لذا مقاله نگاه کلی تری به خود گرفت و موضوع و اهمیت عزت نفس را در هر رابطه ای مورد تحلیلی قرار داده و راهکارهای عملی برای افزایش عزت نفس افراد ارایه میکند.

 

 

راهکارهای عملی یک آسیب شناس و روانشناس ارتباطات

(مدیریت رابطه از طریق افزایش و تقویت عزت نفس)

روان درمانگر آمریکایی "جانت وی تیت" در آخرین تحقیقات خود،راهنماییهای عملی رو برای کاهش استرس در روابط و بهبود عزت نفس پایین در یک رابطه ارائه می­دهد.

در ادامه به 14 توصیه کلیدی یک روانشناس معروف برای افزایش عزت نفس در هر ارتباط بین فردی توجه کنید و سعی کنید در هر ارتباطی این موارد را بکار گیرید:

 

افزایش عزت نفسریال عزت نفس

1- چقدر علایق خودتو میشناسی؟:

تنها راه درک این­که چه کسی هستی، فهمیدن این هست که چه چیزی برای شما مناسبه؟

خودتان را بشناسید. علایق خود را لیست کنید. واقعا شما میدانید در هر زمینه چه چیزی مناسب شماست؟ شما باید این سوال مهم را پاسخ گویید، واگرنه دیگران در ارتباط با شما بر اساس شناخت خود این سوال ذهنی را پاسخ خواهند داد.

 

2- واضح و روشن درخواست کنید:

به نیازهای خود توجه کنید. آنها را بیان کنید و از طرف مقابل بخواهید. گاهی این تنها کاری است که شما باید انجام دهید تا طرف مقابل از نیاز شما اگاه شده و آن را براورد کند. افراد با عزت نفس پایین همیشه گله میکنند که چرا دیگران نیازهای انها را متوجه نمیشوند؟ مثلا، خانمی میگفت خودش باید بفهمه! چرا من باید به شوهرم بگم که گل دوست دارم؟

دوست من او متوجه نیست. نمیداند. یا اصلا نمیخواهد اینکار را بکند. شما لطفا بگو.

 

3-برای گفتگو وقت بگذارید:

به خودی خود بحث در مورد مسائل و مشکلات در یک رابطه، ترس از ترک شدن رو کاهش میده. این یک قانون است. تنها در گفتگو هست که بسیاری از تصورات و سوء برداشتها برطرف میشود.

در گفتگو حرف خودت را بزن. لازم شد دفاع کن. با آرامش و با حوصله گفتگو را به نتیجه برسایند. افراد با عزت نفس پایین، هرگز از خود و حقوق خود دفاع نمیکنند. آنها به سختی حاضر به گفتگو هستند، یا حداقل کمتر آغازگر یک گفتگو هستند.

 

4- لطفاً نرمال باشید. این کفایت میکند:

شما مرتبا تلاش می­کنید تا کسی غیر از خودتان باشید. نمیدانید که مردم افراد نرمال و معمولی را بیشتر دوست دارند. پس خودتان باشید. در هر ارتباطی راحت باشید.

برای افرادی که عزت نفس پایینی دارن مهمه که بدونن و بفهمن که مفهوم نرمال بودن چه هست! تا همیشه بعدش تلاش مضاعف کنند که کمتر از آن نباشند.

 

5- از خودتان سوال کنید:

خیلی موثرتر خواهد بود اگه شما بتونید از خودتون بپرسید: برای شما در این ارتباط خاص چی مهمه؟ چی برای طرف مقابل مهمه؟ وظیفه شما این نیست که حدس بزنین از نگاه فرد مقابل چی برای شما مهم هست، بلکه وظیفه شما این هست که بفهمید بهترین برای شما و طرف مقابل چه هست. افراد عزتمند عموما براحتی تشخیص میدهند که در این لحظه بهترین برای خودشان و فرد مقابل چیست. شاید بهترین خودشان را بیشتر ملاک قرار دهند، اما از بیرون نفع فرد مقابل بیشتر به نظر میرسد. این هنر مدیریت یک رابطه سالم است که با تکرار و تمرین عادت میشود.

 

6- اولین گام همیشه آگاهی است:

برای غلبه بر هر عادت بد بهترین کار آگاهی است. سعی کنید به جای این­که در محکوم ساختن نخودتون و انتقاد از رفتارتان همکاری کنید. به خود نگاه کنین، سعی کنید خودتون رو بهتر بشناسین، رفتارهای خودتون رو تجزیه و تحلیل کنید. همیشه بر خود آگاه باشید. بعد بیاموزید تا آگاهیتان بیشتر شود. این راز روش‌های رفع مشکل عزت نفس و اعتماد بنفس من (جولایی) بود که با شما گفتم.

وقتی کسی صادقانه شروع به نگاه کردن به خودش می­کنه بدون قضاوت، می­تونه خودش رو از رفتارش جدا کنه، و قادر به تغییر، تکامل و رشد بشه.

 

7- احساسات نمی­تونن غلط یا درست باشن:

اون­ها فقط هستن. اگر فکر می­کنی که احساس اشتباهی داری، احساس گناه هم به اون احساس اضافه می­شه، و این اوضاع رو بدتر می­کنه. اگر احساس عصبانیت می­کنین این حس واقعی است. اگر تصمیم بگیرید که احساس عصبانیت اشتباهه و تلاش کنید که اون رو با دلسوزی تغییر بدین، این کار کمکی به شما نمی­کنه. سخت ترین مشکل افراد عزت نفس پایین دقیقا در مواجه با این احساس بد و نا خواسته است.

شما نمی تونید احساست واقعی اکنون خودتون رو با هیچ احساس دیگه­ای عوض کنین.

 

8- جلوی احساس تنهایی رو نگیرید، چون نمیتونید:

احساس میوه فکر شماست. شما نمیتوانید جلوی فکر رو بگیرید.

غلبه کامل بر احساس تنهایی ممکن نیست، اما راه­هایی برای کاهش اون وجود داره.

اول از همه، شما نیاز دارید که راه رو برای دیگران باز بگذارید. بهترین راه برای بدست آوردن آنچه که نیاز دارید این هست که خودتون اون کار رو انجام بدین. افراد با عزت نفس پایین عموما کاری در رابطه با بهبود ارتباط میانفردی انجام نمیدهند. انها فقط همیشه گله میکنند. برای مثال، اگر عشق می­خوایید، اول باید به دیگران عشق بورزید. این خطر وجود داره که مورد بد فهمی قرار بگیرید. اما، اگر ریسک نکنید، شما خودتون رو در عذاب تنهایی فرو می­برید. اگر تصمیم بگیرید که ریسک کنید، فرصت تغییر خواهید داشت.

یک بار یا حتی چند بار تلاش کردن کافی نیست. به خودتون قول بدین که رفته رفته وارد ارتباط با دیگران می­شین.

رابطه بهتر با افزایش عزت نفس، عزت نفی، تقویت عزت نفس

 

9- انتقاد اکیدا ممنوع:

یک تمرین گروهی خوب هست که نشون می­ده خود انتقادی همیشه خیلی ذهنی هست. شرکت کنندگان در یک دایره می­نشینند و وظیفشون این هست که خودشون رو رها کنن از خصوصیتی که دیگه نمی­خوان داشته باشن. اگر کسی این خصوصیت رو دوست داشت، می تونه اون رو برداره.

برای مثال، یک نفر می­گه، "می­خوام از گناه خلاص بشم" و بعد این جواب رو دریافت می­کنه که " من به بخشی از گناه­هان تو نیاز دارم! من خیلی خود محورم!" و این خصوصیت فرصت پیدا نمی­کنه که به مرکز دایره برسه برای اینکه کس دیگه­ای می­گه که اون رو می­خواد. این تمرین نشان می­ده که رفتارهای ما باید مطالعه بشه که تا چه حد برای ما مفید هستند و تا چه حد مخل و بازدارنده؟

وقتی تصمیم بگیرین که خودتان باشین، تازه فرصت های بیشتری بدست می­آورید.

 

10- واکنش حاد در موارد جزئی:

برای مثال، قرار ملاقات با دوستان در آخرین لحظه کنسل می­شه! حالتون بشدت بد میشه. علت واکنش تند شما معمولا مربوط به گذشته است. مورد مشابهی قبلا اتفاق افتاده، یک یا چند بار، معمولا در بچگی و یا شما واکنش تند والدین را دیدید.

اولین چیزی که باید انجام بدین، این هست که به روشنی مواردی رو که باعث می­شه عکس العمل ارتجاعی داشته باشین رو مشخص کنین. ما در افراد با عزت نفس پایین میبینیم که مانند تیری در چله، هر لحظه اماده شلیک هستند و با کوچکترین نشانه های عامل تحریک، واکنش نشان میدهند.

چقدر واکنش­های شما مناسب شرایط هست؟ یا آیا شرایط اینقدر بد هست که عکس العمل شدیدی داشته باشین؟ اگر این سوالات می تونه یا اصلا باید شما رو به شدت تحریک یا عصبانی کنه، اون وقت شما واقعا جایز هست که عکس العمل تندی در ان شرایط داشته باشید.

اولین گام برای غلبه بر چنین واکنش­هایی، نیاز به درک ماهیت اون­ها و فهم این موضوع هست که گذشته موجب بروز این شرایط شده است.

روش دیگه، این هست که به صورت خودآگاه می­تونید عادت­های خودتون رو تغییر بدین. از خودتون بپرسید که چقدر به برنامه­های معمولتون وابسته و متصل هستین؟ می­تونید از مسیر دیگه­ای به خونتون برید؟ یا همین الان به خرید برید و نه طبق معمول پنج شنبه­ها؟ می تونید برنامه­هاتون رو عوض کنین بدون اینکه اون­ها رو به هم بزنید؟ این فرصت شماست تا انعطاف پذیرتر بشید.

انعطاف پذیری در یک حوزه به شما فرصت بهبود انعطاف پذیری در حوزه های دیگه رو هم می­ده.

 

11- بده بستون رابطه شما چطور است؟

بررسی کنین که چه جور افرادی در زندگی شما هستن، و طبیعت رابطه شما با اون­ها چه هست. آیا شما به همان میزانی که می­دهید، دریافت هم می­کنین؟ یا ارتباط شما با اطرافیان بر اساس قوی و ضعیف فرم گرفته؟ شاید، اگر شما به صورت موثر محیطی که در اون هستید رو بررسی کنین، متوجه می­شین که بیشتر از دیگران، شما دهنده هستین.

اون وقت باید دایره دوستانتون رو تغییر بدین و رابطه­ تون رو فقط با افرادی حفظ کنین که توانایی رابطه مشابه با شما رو داشته باشن. شاید به این خاطر باشه که شما به دیگران اجازه نمی­دین که کاری برای شما انجام بدن. شاید شما خودتون رو اینقدر قوی فرض می­کنین که از اون­ها مراقبت کنین، اما باید به دیگران اجازه بدین که در زندگی شما مشارکت کنن.

 

12- تحلیل ارتباط را یاد بگیرید:

اگر کسی هر روز به شما میگوید:"چرا من با این آدم موندم؟ دیگه نمیتونم باهات باشم، دیگه خسته شدم! چرا تو رو انتخاب کردم؟ یا این جملات در ذهن شما رفت و آمد میکند. در این صورت نیاز هست که ارتباطتون رو تحلیل کنید. کسانی که سزاوار وفاداری ما نیستن اغلب بسیار انتقادی با ما رفتار می کنن. اغلب در این مورد صحبت می­کنن که در این رابطه چیزی اشتباه هست. اغلب دیگران مقصر مشکلات هستند. افراد با عزت نفس پایین هم اینها را بخود میگرند. بدتر آنکه خودشان هم اینگونه پرسشهارو از خود میپرسن.

 

13- حواستون به گفتگوی درون باشه:

افراد با عزت نفس ضعیف عموما منفی ترین گفتگوهارو با خودشون دارند. من اشتباه کردم. اون از من سره. در هر حال من نباید اون حرفو میزدم.

وقتی همچین چیزهایی می­شنوید، دقت کنید. آیا چنین مسایلی واقعیه؟

درد، ناراحتی و عصبانیت فقط متعلق به فردی هست که اون رو تولید و تجربه می­کنه. این احساسات نباید از خود شما (فرد با عزت نفس پایین ) مجددا به شما منتقل بشه. شما اینهارا به رابطه خود تزریق خواهید کرد. شما ممکنه به رابطه­ای ناسالم کشیده بشین، و با احساس گناه ادامه بدین. اگر به آسانی بر اساس این احساسات عمل می­کنید. شروع می­کنید به این فکر که من مدیون هستم.

برای مثال، " اون با من خوب بود. از من مراقبت می­کرد." ممکنه با این گفتگوی ساده درونی احساس گناه کنید و یا فکر کنین که به این دلایل باید متعهد باشین. این اشتباهه. شما مدیون کسی نیستید. آنهم فقط به این دلیل که از شما حمایت شده. شما خودتان با ارزشید.

اگر در این مورد احساس گناه کنید، شما تمام طول شبانه روز در درون جمله ای مثل"من لایق هیچ چیز نیستم" به خودتون می­گین. ما در افراد با عزت نفس پایین یک احساس گناه و دین همیشگی را شاهدیم.

 

14- وظیفه شناس باشید:

اعتماد به نفس رو در خودتون بدست میارید، اگر بتونید اهدافی رو که اون­ها برای شما تعیین کردن انجام بدین. افزایش اعتماد بنفس همیشه باعث عزتمندی میشه. وظایف می­تونن ساده یا پیچیده باشن، اما باید مطمئن باشید که قابل دست­یابی هستن و همیشه به سادگی انجام نمی­شن، اما اگر اتفاق افتادن، خیلی عالی میشه و هیچ تصادفی وجود نداره شما مستحق موفقیت هستین. به خودتون جایزه بدین و همیشه چیزهایی رو که می­تونید خوب انجام بدین، یادتون باشه. از اون­ها چشم پوشی نکنید. و از اون ها به عنوان پایه و فنداسیون برای تبدیل شدن به فردی کامل استفاده کنید.

 

 

افزایش-عزت-نفس، ارتباطات و عزت نفس، عزت نفس

اگر نمی تونید کاری انجام بدین که از این وضعیت ارتباطی با عزت نفس پایین بیرون بیاید، اون وقت نیاز دارین که کاری جدید رو امتحان کنین. روش‌هایی که اینجا آموختین رو بکار بگیرین. روش‌های جدید دیگری رو هم امتحان کنید. به مقالات دیگر ما نیز سر بزنید. کار را ناتمام رها نکنید. انقدر آموختن رو ادامه بدین تا به استاد مدیریت ارتباط بدل بشید. اندر این کار و تمرین کنید تا عزت نفستان به حد اعلا برسه. یادتون باشه اگر من تونستم، شما حتماً بهتر میتونید.

امیدوارم که این مقاله برای شما مفید باشه و اگر تمایل دارین مطلبی اضافه کنین، لطفاً کامنت بگذارید.

 

توجه داشته باشید که هیچ رابطه ای خود به خود ایجاد نمیشه. در لحظه ای شما خود انتخاب میکنید. لطفا در انتخاب تامل کنید چون شما شایسته بهترینها هستند.

 

با انگیزه و عالی بمانید.

چگونه-رویاهایم-را سریعتر-جذب-کنم لطفا، همچنان با ما باشید

سایت راز موفقیت - محمود جولایی

کانال راز موفقیت

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان

سپیده م در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۸ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

مثل همیه ی مطالب و دروستون عالی و مفید بود کاپیتان.

محبوبه پورمند در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

بسیار عالی مفید برای من و برای دختران سرزمینم

shirin hoseinabadi در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۳۰ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

این مقاله عالی بود استاد خیلی بهم کمک کرد

نسیم سلام در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

با سلام
مقاله عالی بود و تمرینات بسیار خوبی داشت که حتما ازشون استفاده میکنم و بیصبرانه منتظر دوره عزت نفس هستم .با تشکر از شما بزرگوار

محمود جولایی
محمود جولایی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۰۵ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

درود بر شما خانم نسیم عزیز

خوشحالم این مقاله اینقدر تونسته مورد توجه دوستان قرار بگیره.

کارگاه غیر حضوری عزت نفس بزودی شروع خواهد شد و حتما از طریق سایت و کانال اعلام میشود.

لطفا همچنان با ما باشید.

fariba Mozaffari در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

سلام و درود ب استاد عزیز مقاله عالی بود
بیصبرانه منتظر دوره ی عزت نفس هستم

یوسف شرقی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۰۹ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

با سلام خدمت استاد عزیز و دوستان گرامی
مقاله ای عالی بود امیدوارم همه این تمرینات رو انجام بدیم و به عزت نفس بالایی دست پیدا کنیم
و این مساله بحرانی که به دلایل زیاد در ایران عزیز به یک مساله پیچیده و کلاف سر در گم تبدیل شده به راحتی حل شود
و امیدوارم که عزیزان برای بالا بردن عزت نفس خودشان وقت بگذارند و به خودشان احترام بگذارند متاسفانه افراد زیادی وجود دارند که به خاطر این کمبود عزت نفس در روابطشان همیشه با مشکلات عدیده ای سر و کار دارند و اکثر خانم های محترم مورد سو استفاده در روابط قرار میگیرند
لطفا به فکر باشید اگر نمی تونید کتاب و یا دوره شرکت کنید لا اقل از این مقالات ارزشمند استفاده نمایید
باز هم از استاد جولایی بزرگوار متشکرم

نرم افزار موبایل “ راز موفقیت ”

اپلیکیشن موبایل (آندروید) برای راحتی کاربران سایت و سوپر گروه استاد جولایی را از اینجا دانلود کنید.

***یک پیشنهاد ویژه (دانلود رایگان)***
     ***یک   پیشنهاد   ویژه   (دانلود رایگان)***

مدیتیشن و آرام کردن تن و روان به روش خوزه سیلوا دانلود رایگان کتابچه "آموزش گام به گام خود هیپنوتیزم"

دریافت بصورت رایگان
google-site-verification: google8c33fceebbf75d7d.html