موفقیت، موفقیت-فردی، موفقیت-مالی، موفقیت-شغلی

5 تکنیک طلایی تقویت عزت نفس که هرگز به ما نگفتند - راز موفقیت

تعداد امتیاز: 6

چکیده مقاله :

انتشار : 1395/11/25 26 نظر 6,491 بازدید

عزت نفس یا حرمت به نفس همه احساس زندگی است. امروز ما می دانیم که کمبود عزت نفس درد خاموش مشکل عمومی مردم سراسر جهان است. در تحقیقات دانشگاه هاروارد ثابت شده که یکی از ویژگیهای اصلی افراد موفق، داشتن عزت نفس و یا همان حرمت نفس است. مهم نیست که در کودکی عزت نفس همه ما صدمه دیده است. مهم اینکه امروز متوجه شدید و راهکارهای طلایی وجود دارد که می توانید عزت نفس خود را به عرش اعلی بکشانید. . عزت نفس، خودباوری شما از خودتان و ویژگیهای مرتبط با شماست. عزت نفس مهمترین و با ارزش ترین دارایی شماست. چقدر در حفظ و افزایش این دارایی جاودانه می کوشید؟  احساس می­کنید لایق شادی هستید؟ میتوانید به مردم نه بگویید؟ عزت نفس در واقع ارزیابی است که از خودمان داریم.  این مقاله کمک می کند بفهمید چطور عزت نفس خودتان را افزایش دهید.

5 تکنیک طلایی تقویت عزت نفس که هرگز به ما نگفتند - راز موفقیت

عزت نفس چیست و چگونه باید عزت نفس را افزایش داد ؟

جنبش عزت نفس و مسابقه تقویت عزت نفس یا حرمت نفس در طی 50 سال گذشته در فرهنگ غرب تجلی درخشانی یافته است.

ما امروز متوجه شده ایم که تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس  کودکان باعث بهبود عملکرد آنان و در بزرگسالان به‌طور کلی موفقیت در زندگی می‌شود (باسکین، 2011).

هر چه باشد، تمام افراد موفق اول عزت نفس و بعد اعتماد به نفس بسیار بالایی دارند، این‌طور نیست؟

این جنبش با انتشار کتابی در سال 1969 آغاز شد که در آن روان‌شناسی به نام ناتانیل برندن اظهار داشت که بیشترین مشکلات روانی یا احساسی افراد را می‌توان در عزت نفس پایین آنان ردیابی کرد. برندن با بیان این‌که بهبود عزت نفس فرد نه‌تنها باعث بهبود عملکرد بلکه موجب درمان بیماری‌ها نیز می‌شود، جنبش عزت نفس را پایه‌گذاری نمود.

کتاب عزت نفس آقای ناتانیل برندن با عنوان " 6 ستون عزت نفس " چاپ شد و تا به امروز در سرتاسر جهان همچنان یکی از مراجع خوب برای شناخت و بعد تقویت عزت نفس به شمار می رود.

از آن پس، هزاران مقاله و پژوهش در مورد ارتباط میان موفقیت و عزت نفس انجام گرفت. این ایده نه‌تنها در حوزۀ روان‌شناسی بلکه در ادبیات عامه نیز بسیار محبوب است. قبل از این‌که به بررسی‌ پیچیدگی‌های عزت نفس بپردازیم، لازم است که تفاوت‌های میان مفاهیم خود-کارآمدی، اعتماد به نفس و عزت نفس را مشخص کنیم.

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس احساس می کنید لایق شادی هستید؟

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس آیا قادرید به مردم نه بگویید ؟

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس عزت نفس در واقع ارزیابی خودمان است.

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس این مقاله عزت نفس ، به شما کمک می کند بفهمید چطور عزت نفس خودتان را افزایش دهید.

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس عزت نفس ( عزت نفس به انگلیسی -Self-Esteem  ) اصطلاحی است  که همه ما این روزها از آن استفاده می ­کنیم.

 

چرا عزت نفس مهم است؟

اگر چه نمی‌توان به عزت نفس به‌عنوان اکسیر معجزه گر برای رفع همه‌ مشکلات نگاه کرد، اما واقعیت این است که اگر کمی دقیق‌تر و عمیق‌تر بررسی کنیم، در بسیاری از مشکلات، اختلالات و چالش‌های زندگی شخصی و شغلی خود، می‌توانیم ردپای عزت نفس را به‌عنوان یکی از عوامل اصلی و ریشه‌ای معیوب ببینیم.

عزت نفس یعنی تصویر تمام عیاری که شما از خود دارید. ترازوی اندازه گیری عزت نفس به شما می‌گوید، چه میزان خود را خوب و ارزشمند میدانی؟

دوست من آیا شما بر اساس قضاوت و ارزشی که برای دیگران متصور هستید، نوع واکنش، تعامل و ارتباط شما با آن‌ها تفاوت نمی‌کند. امروزه می‌بینیم که ما در همان نگاه اول در مورد فرد قضاوت و ارزش‌گذاری می‌کنیم و عموماً و متأسفانه با توجه به میزان دارایی‌های مادی‌اش بر او برچسب ارزشمندی می‌زنیم، لذا در مورد خودتان نیز با توجه به میزان ارزشمندی(عزت نفس) نوع واکنش و تعامل شما نسبت به خود و با خود متفاوت خواهد بود و از اینجاست که اهمیت عزت نفس مشخص می‌شود.

 

تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس؟

هرچند ما در تئوری برای عزت نفس و اعتماد بنفس تعاریف کاملاً متفاوتی داریم ولی واقعیت آن است که در روانشناسی بالینی تفاوت کاملا مشخص و دقیقی بین این دو وجود ندارد. دلیل اصلی آن هم به خاطر این بوده که عزت نفس و اعتماد بنفس آن‌چنان در هم تنیده و لابه‌لای هم هستند که مثل یک قاشق مخلوط نمک و شکر، هرچند دو عنصر کاملاً متفاوت و مشخصی هستند، اما جدا کردن آن‌ها در زمان کار بر روان و کارکرد ذهن بسیار سخت می‌نماید.

جالب اینجاست که کسانی که صفحه Self-Confidence‌ در ویکی‌پدیا را هم تنظیم کرده‌اند، نهایتاً به درک درستی از این مفهوم به‌ظاهر ساده نرسیده‌اند و کمابیش آن را با عزت نفس (Self-Esteem) اشتباه گرفته‌اند. که حتماً در آینده در این مورد کمکی به این سایت خوب خواهم رساند.

 

 اما واقعا عزت نفس یا عزت به نفس یا همان حزمت نفس به چه معناست؟

واژه esteem از واژه ای لاتین "به معنای برآورد کردن" می آید . بنابراین عزت نفس "برآوردی" است که از خودتان دارید، اعتبار و احترامی است که برای خودتان قائل هستید.

اگر می­خواهید ببینید آیا سطح عزت نفس شما سالم است، از خودتان این سوالات را بپرسید.

 • آیا خودم را دوست دارم؟
 • آیا فکر می کنم که انسان خوبی هستم؟
 • آیا مستحق عشق هستم؟
 • آیا مستحق شادی هستم؟
 • آیا احساس میکنم که انسان نرمال و مناسبی هستم؟
زندگی صاحبی دارد و صاحب آن عزت نفس است - محمود جولایی

کسانی که عزت نفس پایینی دارند جوابشان به همه یا بیشتر این سوالات مثبت نیست. ممکن است شما یکی از آنها باشید. اگر این طور است، چه کاری می ­توانید انجام دهید؟

 • عزت نفس بالا موقعیت های شغلی و شرایط زندگی خارقالعادهای برای فرد ایجاد می کند.
 • عزت نفس بالا یعنی من آدم لایقی هستم و من لیاقتم بسیار بالاست.
 • عزت نفس تلقین خشک و خالی نیست، عزت نفس تفکر مثبت اندیشانه عوام فریبانه نیست، عزت نفس غرق در مشکلات، و به خود قبولاندن عبارت "همه چیز خوب است" نیست.
 • عزت نفس یعنی اوضاع شاید زیاد خوب نیست ولی دارم تلاش خودم را می کنم تا اوضاع را تغییر بدهم.
 • عزت نفس یعنی من خودپنداره مثبت و قدرتمندی از خود در ذهن دارم.
 • عزت نفس یعنی من می دانم در زندگی ممکن است چالش هایی با برچسب شکست و موفقیت پیش روی خود داشته باشم. یاد می گیرم این چالش ها را مدیریت کنم.
 • عزت نفس یعنی من نه از دیگران پایینتر هستم و نه دیگران برتر از من هستند. من با دیگران برابر هستم. مساوی و برابر.

 

افزایش-عزت-نفس، عزت نفس، تقویت-عزت-نفس، محمود-جولایی

عواقب آموزش تقویت و افزایش عزت نفس

شاید هنگامی که سعی می‌کنیم عزت نفس کودکان خود را بسازیم، بیش از حد به آن‌ها خوبی می‌دهیم.

عزت نفس و اعتماد به نفس در 25 سال گذشته در فرهنگ غرب مورد ستایش قرار گرفته است. باور بر این است که داشتن یک خود-پندارۀ مثبت، کلید دستیابی به یک زندگی شاد و موفقیت‌آمیز می‌باشد. بنابراین عصر آموزش عزت نفس متولد شد. کودکان این نسل در مدرسه یاد می‌گیرند که خود را استثنایی بپندارند و فقط بر روی خصوصیات مثبت خویش تمرکز کنند و به خاطر دستاوردهای بسیار کوچک مورد ستایش قرار گیرند.

تحقیقات جدید نشان داده است که این آموزش‌ها و اعتقادات، به جای این‌که افراد را از افسردگی در امان نگه دارد، ممکن است باعث کاهش انگیزش و رفتارهای هدف-محور شود (دووِک، 2007).

اگر تقویت اعتماد به نفس باعث می‌شود نارسیسم و بلندپروازی بیشتر از موفقیت تقویت گردد، پس چرا باید این کار را انجام دهیم؟

آیا باید ایدۀ ارتقای اعتماد به نفس را نادیده بگیریم؟

عزت-نفس، افزایش-عزت-نفس، تقویت-عزت-نفس، عزت-به-نفس، محمود-جولایی بومیستر و همکاران پاسخی دارند. بافتارهایی وجود دارد که در آن‌ها افزایش اعتماد به نفس باعث بهبود کارایی می‌شود و این فرصت‌ها را نباید نادیده گرفت.

عزت-نفس، افزایش-عزت-نفس، تقویت-عزت-نفس، عزت-به-نفس، محمود-جولایی آن‌ها توصیه می‌کنند که اعتماد به نفس همچنان تقویت شود، اما با دقت و احتیاط بیشتری این کار انجام گردد (بومیستر و همکاران، 2003).

آن‌ها والدین و معلمین را تشویق می‌کنند که کودکان را ستایش نمایند تا اعتماد به نفس آنان افزایش یابد، اما این کار باید فقط به‌عنوان پاداشی برای رفتارهای مطلوب اجتماعی انجام گیرد. این روش تضمین می‌کند که کودکان توجه مثبت دریافت نمایند و فرصتی برای رشد عزت نفس سالم به دست آورند، اما این خطر را ندارد که کودکان متقاعد شوند به‌شدت از دیگران کارآمدتر هستند و نیازی نیست سخت تلاش کنند.

عزت-نفس، افزایش-عزت-نفس، تقویت-عزت-نفس، عزت-به-نفس، محمود-جولایی استیو بسکین به یک حرکت مثبت دیگر اشاره می‌کند که والدین می‌توانند انجام دهند: اجازه دهند کودکانشان شکست بخورند.

اخیراً والدین به خوبی از کودکان خود در برابر درد و مشکلات محافظت کرده‌اند و یک حباب حفاظتی از عشق و عزت نفس در اطراف آنان شکل داده‌اند. این کار نه‌تنها برای محافظت از کودکان در برابر دشواری‌ها، بلکه در رابطه با رشد نیز عواقب ناخواسته‌ای دارد.

عزت-نفس، افزایش-عزت-نفس، تقویت-عزت-نفس، عزت-به-نفس، محمود-جولایی بسکین پیشنهاد می‌دهد که والدین یک قدم به عقب بردارند و اجازه دهند کودکان یاد بگیرند چگونه با نا امیدی و درد کنار آیند. چنین سازشی باعث رشد آنان و کسب مهارت‌های جدید می‌گردد.

اگر می‌خواهیم کودکان را تشویق کنیم تا علاوه بر این‌که احساس خوبی نسبت به خویش داشته باشند، بهترین عملکرد را نیز داشته باشند، به نظر می‌رسد مواردی که ذکر شد راه‌حل‌های خوبی باشند.

عزت-نفس، افزایش-عزت-نفس، تقویت-عزت-نفس، عزت-به-نفس، محمود-جولایی دکتر ایوان جوزف، مربی اسبق فوتبال، در سخنرانی TED خود از اهمیت ایجاد اعتماد به نفس و تأثیر آن بر موفقیت ورزشی سخن گفت و تماشاچیان را تشویق کرد تا از توصیه‌های او برای ایجاد یک اعتماد به نفس سالم در کودکان خویش پیروی کنند.

 

به یاد داشته باشید- شما منحصر به فرد هستید! 

یه راه خوب برای شروع بهبود عزت نفستان این است که بپذیرید شما منحصر بفرد هستید چون هیچ کس دیگری کاملا شبیه شما نیست.

نه فقط اثر انگشت یا DNA ما منحصر بفرد است، بلکه ذهن و شیوه­ای فکرو عمل شما نیز کاملا منحصر به شماست.

این به این معنی است که در بیش از 7 میلیارد نفر در دنیا تنها یک نسخه از شما وجود دارد. بنابراین اگر طبیعت خود را به زحمت انداخته تا شما را منحصر به فرد بیافریند،

باید این احساس را داشته باشید که مهم هستید و به اندازه هر کس دیگری در این سیاره حق دارید؟

شما حقوق دیگری نیز دارید. یکی از آنها حق اشتباه کردن است فراموش نکنید که انسان ممکن الخطاست و بسیاری از ما کاری را اشتباه انجام می­ دهیم قبل از آنکه یاد بگیریم آن را درست انجام دهیم.

به علاوه، ما این حق را داریم که به خودمان احترام بگذاریم و مورد احترام واقع شویم. و شاید مهمتر از همه برای خودم بله یا نه بگوییم.

در این جا قصد داریم در مورد عزت نفس صحبت کنیم و با انجام پنج روش متفاوت و عملی در مورد راه کارهایی که برای افزایش سطح عزت نفس هست را توضیح دهیم.

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس اما شاید همین ابتدا بپرسید که چرا اینقدر تاکید و اینقدر راجع به عزت نفس صحبت می شود.

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس مگر عزت نفس چه اهمیتی دارد.

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس عزت نفس اهمیت زیادی دارد زیرا به ما میگوید ما خود را چطور می بینیم.

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس و چطور قضاوت می کنیم.

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس گذشته خودمان را چطور دیدیم.

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس خودمان، ماهیت خودمان را چطور می بینیم.

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس در مورد اشتباه کاری خودمان، فامیل، افراد فامیل، خانواده، اسم خودمان، زیبایی خودمان چه نظری داریم.

ترکیب نگرش ما نسبت به این موضوعات مختلف از جمله موارد بالا در درون ما ضریب شناختی را بوجود می آورد که ما به آن عزت نفس می گوییم.

افزایش-عزت-نفس، عزت نفس، تقویت-عزت-نفس

در واقع با عزت نفس پایین، فرد یک آدم بسته، خسته و تنیده ای هست که انگار در درون یک جعبه قرار گرفته است. عزت نفس پایین می تواند عامل بروز قطعی افسردگی باشد حتی از آن هم فراتر برود .

بسیاری از روانشناسان بر این باورند که عامل اصلی و ویروس بوجود آورنده بسیاری از بیماری های روان تنی و روان پریشی عزت نفس است.

"مادر بیماری های روانی، عزت نفس آسیب دیده است." - محمود جولایی

مثالی که من می توانم در مورد تشریح عزت نفس بزنم اینکه فرض کنید که شما زیباترین، بزرگترین و گران قیمت ترین الماس دنیا رو داشته باشید.

اگر شما عزت نفس پایینی داشته باشید. یک وقتی از شما بپرسند شما چه چیز گران قیمتی در درون خود دارید یا اصلا اون الماس رو اسم نمی برید و یا به عنوان شماره یک از اون یاد نمی کنید.

دوم اینکه هرگز دنبال این نیستید که اون الماس درون خودتون رو بروز بدهید یا به دیگران نشان بدهید یا ازش استفادهای بکنید.

 

عزت نفس شاید یکی ازمهمترین موضوعات روی میز روانشناسان عصر جدید باشد.

شاید روانشناسان امروزی متوجه شده اند که آن مشکل عمومی که سالها در بیماران خودشون به دنبالش هستند عزت نفس پایین است.

و اگر بتوانند این مشکل بزرگ بشر امروز رو حل بکنند، به طبع بسیاری از بیماریهای پیچیده ی بعدی که در گرو عزت نفس بوده کاهش یا از بین خواهند رفت.

عزت نفس یا همان حرمت نفس تمام جوانب زندگی من و شما رو تحت شعاع قرار می دهد:" سلامتی، ارتباطات، برخوردی که با خودمان و پدیده های پیرامون خودمان داریم".

حتی دلیل اینکه برخی از افراد به مواد مخدر گرایش پیدا می کنند این است که تصور شخصی در ذهن خودشان از خودشان دارند بسیار ضعیف ناکافی و ناتوان هست با این توضیحات می رسیم سر وقت بحث اصلی خودمان کارهایی که برای بهبود وضعیت عزت نفس می خواهیم ارائه دهیم.

توجه کنید که همه ما در هر سن، شرایط و وضعیتی می توانیم از این راه تکنیک ها برای بهبود وضعیت عزت نفس مان استفاده بکنیم.

 

به شرح حال بزرگ زنی  که بعدها مدرس دوره های افزایش عزت نفس شد در ادامه توجه کنید: ( این یک داستان واقعی است. داستان شما چیست؟ )

دکتر فیلد زندگی خود را اینگونه تعریف می کند:

من اگر بخواهم در مورد گذشته خودم بگم در دوران کودکی عزت نفس بسیار بسیار پاییینی داشتم.

یکی از چیزهایی که قبلا هم گفتم من تا سن هفت سالگی هرگز چیزی به اسم محبت و عشق رو تجربه نکرده بودم من تا سن 16 ، 17 سالگی کلا مادرم رو دو بار دیده بودم.

من فرزند پدر و مادری هستم که وقتی من رو حامله شدند خیلی سن کمی داشتند. مادرم 16 سالش بود وقتی من در شکمش بودم. از زندگی چیز زیادی نمی فهمید و کار و شغل و درآمد خوبی نداشتند.

کلا در موقعیت و صلاحیتی نبودن که از من مراقبت و حفاظت کنند. مادر من شرایط بدتری داشت. چون از کس دیگه ای فرزندی با خودش آورده بود. و بعد از به دنیا آمدنم با پدرم، بزرگ شدم.

اگر از من بپرسید که مادرم کی، چی و چجوری بود هیچی یادم نیست. چون هرگز مادرم را ندیده ام. طبیعی که خانواده مادرم و پدرم و از خود پدرم و مادرم هرگز و هیچ وقت چیز خوب و مثبتی نشنیده ام.

و کلا راجب مادرم حرفی نمی زدند. و در نتیجه من چیزی راجب به مادرم نمی دانم. بچه های عموی من مدام در همان سنین کم به من طعنه میزدن که من بچه ی ناخلفی هستم.

و مادرم منو اصلا دوست ندارد. و از اون جایی که عموما دختر دوست دارد که با مادر باشد . ولی خوب زندگی به شکلی بود که باید با پدر، بزرگ می شدم.

در نتیجه من از چارچوب تربیتی یک دختر خارج شدم.

به تدریج حرف های دیگران در مورد اینکه مادرم منو دوست ندارد به یک باور تبدیل شد. ولی خوب الان می دانم اون در وضعیتی نبود که بتواند از من مراقبت کند و این اصلا ربطی به دوست داشتنش ندارد.

در واقع دلیلی که من با پدرم هستم این هست که ایشون در شرایط بهتری بود. و در نتیجه من با پدر هستم و این افکار و این درگیری های ذهنی مدام در ذهن من در جریان بود.

عزت نفس، افزایش عزت نفس، تقویت عزت نفس

به رفتارتان واقع بینانه  نگاه کنید

متاسفانه بسیاری از افراد با عزت نفس ضعیف وقتی اشتباهی می­ کنند یا قضاوت نادرستی می کنند خیلی خودشان را سرزنش می­ کنند.

احساس می ­کنند که خوب نیستند چون در امتحان قبول نشده­ اند، شغلشان را از دست داده ­اند یا سرزنش و تخریب شده ­اند.

اما این اتفاقات احساسی که در مورد آن­ها داریم و اینکه چطور با آنها کنار می­ آییم فقط بخش کوچکی از ما است و خیلی مهم است که این را یادمان باشد.

 افراد با عزت نفس سالم خودشان را با شکست های مقطعی تعریف نمی ­کنند. آنها خودشان را در تصویر بزرگتری می بینند.

اگر عمیقا از برخی جنبه­ های خودتان رنج می­ برید، تلاش کنید که به خودتان بگویید این فقط قسمت کوچکی از چندین لایه و جزء از شماست که شما را واقعی می­ سازد و زمانی که اشتباهی انجام می دهید یا کاری می­ کنید که چندان باعث افتخار نیست سعی کنید که تمام موجودیت خود را محکوم نکنید. 

 

چگونه افکار مخرب و منفی را متوقف کنم؟

بسیاری افراد با عزت نفس ضعیف فکر می­ کنند که چندان مهم نیستند و نظرات آنها تاثیر و ارزشی ندارد. آیا شما هم این طور فکر می­ کنید؟

اگر این طور است تلاش کنید که این افکار مخرب را متوقف کنید چون اگر آنها را باور کنید دیگران هم تشویق می شوند که تا آنها را باور کنند.

به جای آن، خودتان را انسانی ببینید که حقوق، نظرات و عقایدی دارد که به اندازه دیگران ارزشمند هستند. این به شما کمک می­ کند که عزت نفس تان را افزایش دهید.

 

5 تکنیک طلایی افزایش عزت نفس بزرگسالان و کودکان

 

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس تکنیک اول تقویت عزت نفس: نوشتن سرگذشت زندگیتان از کودکی تا کنون

به عنوان اولین تکنیکی که برای بهبود عزت نفس می خواهم خدمتتون عرض کنم. اینکه باید یک شجره نامه و در واقع سرگذشت زندگیتان را از دوران کودکی خودتون شروع کنید.

مثال بالا مثالی واقعی است از شرح کودکی یکی از افراد مشهور دنیا که در این مقاله آورده ایم.

اگر نقاط ابهامی در زندگی شما هست این نقاط ابهام رو بپرسید، تحقیق کنید، بررسی کنید و برای خودتون کاملا شفاف سازی کنید.

شما در این تکنیک می توانید هر شب ده دقیقه وقت بگذارید. و هر چیزی که از گذشته در یاد دارید را روی کاغذ بیاورید. همین طور در حین نوشتن تاریخچه زندگی خودتان نقاط مثبت رو پررنگ تر کنید بیشتر راجع به آن بنویسید.

چه اتفاق های مثبتی در کودکی افتاده است. چه کارهای خوبی کردهاید حتی شیطنت هایی که بهتون حس خوبی می دهد.

چطور درس خوانده اید و چه نمرات خوبی گرفتید.

یعنی بیشتر توجه و تمرکز روی نقاط مثبت باشد. در مرحله بعد شما باید شبی پنج مورد که از خودتان شناختید و بهش افتخار می کنید رو یادداشت کنید.

یعنی از دل اون سرگذشتی که نوشتید و آن نقاط مثبتی را که اشاره کرده اید. یا هر شب 5 مورد که بهش افتخار میکنید و در خودتان مثبت، خوب و بارز می دانید را یادداشت کنید.

 

هر شب 5 مورد:

 • قیافم اینجوری بود. 
 • قدم اینجور بود.
 • فلان مدرک رو گرفتم.
 • فلان دوره رو گذروندم.
 • فلان مقطع تحصیلی رو با این رتبه قبول شدم.
 • پدرم این خوبی رو دارد.
 • مادرم..... یه چیزی رو پیدا کنید و روی آن متمرکز بشوید

. هر شب 5 مورد یاداشت کنید. می توانید به خیلی چیزها اشاره کنید. ارتباطاتتان، افرادی که باهاشون دوست هستید، توانایی های خاصی که دارید، استعدادهای که دارید،

مثلا موردی که من دیشب توی این یادداشت های پنج گانه شبانه ام نوشتم. یهو یادم افتاد که بعد از مدتها دیگه کم کم لیستم خالی شده است. نمی توانم پیدا کنم.

یه لحظه به همون روز خودم نگاه کردم. و یادم افتاد که من امروز با فرزندم به گونه ای خاص صحبت کردم.

این شیوه گفتگو رو خیلی دوست دارم در صورتیکه اصلا بهش تا حالا توجه نکرده بودم. و اینو به عنوان اولین آیتم اون لیست پنج گانه نوشتم. منظورم اینکه شاید در دفعات اولی که میخواهید این لیست رو پر کنید.

چیزی به ذهنتان نرسد یا ندانید.

این کاملا طبیعی بخاطر اینکه چیزهای مثبت زیادی رو در خودتان نمی بینید. چون عزت نفس پایین اصلا تعریفش همین هست.

اما به تدریج یاد می گیرید که نقاط قوت و مثبت خودتان را بزرگ تر و بزرگ تر بکنید و با شروع عدد اول عددهای بعدی رو حتما توی لیست بگذارید.

 

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس تکنیک دوم تقویت عزت نفس: دیدن نقاط مثبت در دیگران

تکنیک و روش دومی که در افزایش سطح عزت نفس میخواهم خدمتتون بگویم دیدن چیزهای خوب در دیگران است. ما عموما در دیگران نقاط منفی رو خیلی بارز می بینیم.

مخصوصا هر چقدر عزت نفستان پایینتر باشد. شما افراد دیگر را ضعیف تر و منفی تر از خودتان خواهید دید. اما اینجا می خواهیم دقیقا برعکس عمل کنیم.

ببینید قضاوت نباید در مورد دیگران بکنیم. فقط می خواهیم یه مقایسه مثبت بکنیم. نقاط مثبتی که در خودتان می بینید را بگردید و در اطرافیان ببینید. و یا نقاط مثبتی را که در دیگران میب ینید را در دیگری جستجو کنید. اینجا هم باز ممکن است در یافتن نقاط مثبت در دیگران با مشکل مواجه شویم و نتوانیم پیدا کنیم. این باز طبیعی ولی به تدریج و با فکر کردن بر روی این موضوعات می توانیم نقاط بسیار مثبتی را در اطرافیان خودتان پیدا کنید.

که در شما هم هست و یا در شما هست و در دیگران هم هست.

بیشتر ما در دیگران فقط به دنبال مسائل و جوانب منفی آنها هستیم و فقط آن نکات منفی رو می بینیم. مثلا با دوستی سالها ست ارتباط داریم و سال هاست داریم قضاوتش می کنیم و همیشه در ذهنمون به گفتگو با این فرد مشغولیم.

 • که چرا این فرد این کارو کرد و یا چرا این کارو نکرد.
 • چرا اینجوری یا چرا اون جوری لباس پوشید.
 • چرا به من اینجوری سلام داد.
 • چرا اونجوری رفتار نکرد یا کرد.

کمی به این افکار توجه کنیم تمام عمرمون را داریم این کارها را، این گفتمان رو در درون خودمان تکرار می کنیم.

و ما فرض میکنیم که نمی خواهیم از این به بعد این کار رو بکنیم و بر عکس می خواهیم فقط و فقط نقاط قوت و مثبت دیگران رو ببینیم.

و آن را به زبان بیاریم در واقع ما می خواهیم از اختلاف هایمان به پذیرش تفاوت هایمان برسیم منتها زیاد به نقاط ضعف هم کاری نداشته باشیم بیشتر جنبه های مثبت رو ببینیم و با این جنبه های مثبت طبعا ارتباط خوبی بین ما برقرار خواهد شد،

تا اینکه جنبه های منفی رو ببینیم و حالا در ارتباط صد در صد با مسائل و مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

دوستان در اینجا هدف من این نیست که کتمان بکنم مشکلات خودم و دیگران رو اصلا بحث عزت نفس این نیست. برای همین هم اینجا نمی خواهیم این بحث رو باز کنیم.

که با جوانب منفی خودمان این کار را بکنیم یا با جوانب منفی دیگران این کار را بکنیم و یا در جوانب منفی خودم. طبیعی که در خودم وقتی این جوانب منفی رو بشناسم احتمالا که بتوانم تغییر بدهم و در دیگران هم یا می پذیرم و یا کمکش می کنم تغییر بدهد و یا اینکه با همان شرایط باهاش مواجه می شویم.

 

افزایش-عزت-نفس، عزت نفس، تقویت عزت نفس، عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس

 

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفستکنیک سوم تقویت عزت نفس: به وجود آوردن حس خوب در دیگران

تکنیک سوم اینکه حالا ما باید ببینیم که چطور می توانیم در دیگران حس خوب بوجود بیاریم. چطور به دیگران می توانیم کمک بکنیم مثلا دیروز یکی از همکارهای من ناراحت بود از شرایطش از وضعیتش و برای آینده به شدت غصه می خورد و نگران بود من اینجا گفتم خوب ببینم می توانم از این تکنیک استفاده بکنم. 

آمدم کلی صحبت های مثبت باهاش کردم. امید به آینده بهش دادم و تازه بهش گفتم. تو اینجا ، توی این شرکت توانایی های داری که همه ی ما غبطه این تواناییها را می خوریم. پس تو آدم خوب و متفاوتی هستی، پدر خوبی هستی تو همکار خوبی هستی.

در کل خیلی حس خوبی نسبت به حرف های من پیدا کرد. باورتون نمی شود که او بعد از این گفتگوی خیلی کوتاه ما فرداش بهم زنگ زد و با یه حالتی که خیلی احساساتی شده بود ازم بابت این گفتگوی خیلی خوبی که بینمان رد و بدل شده بود خیلی تشکر کرد و گفت که خیلی موثر بوده. و در مسیر تصمیماتی که برای آینده اش گرفته خیلی اثر گذار بوده است.

خوب اینجا ما این کار رو آنالیز بکنیم. من با یه گفتگو، با اشاره به نقاط قوت همکارم در ایشون حس خوبی ایجاد کردم. 

ما این چه سودی برای من داشت، سودش برای من این بود که احساس بسیار بهتری در من ایجاد شد. با واکنش ایشون نسبت به این گفتگو من متوجه شدم که یک آدم خوبی هستم. و دوم یک سری توانایی های خاص دارم و سوم دیگران نسبت به من حس خوبی دارند و در نهایت در واقع به این ایمان می رسم.

 یک: من خوب هستم،

دو :دیگران خوب هستند،

  سه :ارتباط من با دیگران خوب می باشد.

 

عزت نفس، افزایش عزت نفس، تقویت عزت نفس، عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس

 

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس تکنیک چهارم تقویت عزت نفس: تمیز و مرتب بودن

و تکنیک دیگری که خیلی موثر می دانم اینکه خوش لباس باشید و به سر و وضع خودتان برسید. از عطر و ادکلن خوب و مناسبی استفاده کنید. و کلا ظاهرتان را حفظ کنید.

لازم نیست که منتظر یک شرایط ، وضعیت و روز خاصی باشید. تا خوشکل لباس بپوشید، موهایتان را مرتب کنید یا خانم ها آرایش کنند.

برای خودت یکبار این کار رو بکنید، بروید جلوی آینه و با یک حس خوب به سر و وضع خودتلن برسید. از لباسی که می پوشید لذت ببرید ، از کفش نویی که خریدید، در واقع از ظاهر خودتان بیشترین لذت رو ببرید.

اینجا اشاره میکنم که شاید بسیاری از مردم با پوشیدن لباس نو حس خوبی ندارند. این دقیقا بخاطر اینکه وقتی من خوب نیستم چیزهای خوب هم نباید داشته باشم.

یه نگاه تلخی که ته ضمیر این افراد نشسته است.

اما افراد با عزت نفس بالا همه ی چیزهای خوب رو متعلق و برای خود می خواهند بکنند و می دانند.

من در این مورد نظرم این نیست که باید گران قیمت ترین لباس ها را بپوشیم تا عزت نفس مان بالا برود. خوب و مناسب پوشیدن، مرتب بودن، شلخته نبودن، این که وقتی میخواهید بروید بیرون جلوی آینه به خودت نگاهی میاندازی و دستی به سر و گوش خودت میکشی. بیشتر این منظورم هست، نه اینکه حالا حتما برند خاصی رو باید بپوشید تا احساس خوبی داشته باشید. یادمان باشد همان قدر که شلخته بودن ما رو می رد توی فاز اختلال شخصیتی، خیلی مرتب بودن یا خیلی گران پوشیدن ، خیلی خرید کردن هم می تواند ما رو دچار مشکلات دیگهای بکند. این مورد و حفظ ظاهر مخصوصا برای خانم ها می تواند خیلی خیلی حیاتی و موثر باشد. می تواند در آنها اثر گذاریش بیشتر باشد.

این جا متذکر می شوم در حفظ ظاهر چطوری ایستادن، راه رفتن، نشستن، حالت های اندام خیلی خیلی مهم هستند. ما از ظاهر افراد خیلی وقت ها قضاوتشان میک نیم. و می دانیم آدمی با کتف افتاده ، سر شانه های افتاده، شل که با دست های کاملا بی حال راه می رود. آرام راه می رود، خوب مسلما این آدم، آدم عزت نفس پایینی دارد. سرش پایین به کسی نگاه نمی کند. ولی بر عکس شما تصور کنید آدمی که سر بالا، سینه جلو ، دست ها رو آرام و محکم در کنار شانه هاش تکان می دهد. خیلی محکم راه می رود. تند راه می رود، تماس چشمی با دیگران دارد، ظاهر آرام و شاید تبسمی هم دارد. خوب طبعا ، این آدم احتمالا لباس مرتبی هم دارد و عرض شود که به خودش و کاری که آن لحظه دارد انجام می دهد و جایی که دارد می رود، ایمان ، اعتقاد و باور دارد، منظور از خوش پوشی بیشتر احساس خوبی از ظاهر خود است و این حفظ ظاهر در قضیه کیفیت عزت نفس خیلی خیلی موثراست.

خود به خود یه اثر متقابل هم از دیگران می گیرد، این فرد همین که مورد توجه قرار می گیرد، همین که دیگران از لباسش، تیپش، راه رفتنش، عطر و ادکلنش ، کفشش، ظاهرش، حتی شیوه نشستنش بهش می گویند یا حتی با نگاهشان یه حس خوبی بهش انتقال می دهند. این دقیقا اثر بسیار بسیار قدرتمندی در درون خود فرد ایجاد می کند که دیگران تاییدش می کنند.

در واقع ما به این تاییدها نیاز داریم چون خیلی وقتها ما به تایید دیگران احتیاج داریم تا مطمئن شویم تائید خودمان تایید درستی بوده است.

موقعی هم که تعریف می شود لطفا به سبک ایرانی اصلا منکر آن تعریف، یا اصلا اینجور نیست که شما می گویید. و این لباس نو نیست لباس کهنه فلانی، و این اصلا مارک معروفی نیست. من این را توی حراجی گرفتم، چیز مهمی نیست.

تصادفا اینجوری راه میرم. نه اینجوری نه، اتفاقا برعکس باید تشکر بکنیم از اینکه شما رو اینجور می بینند. که از شما تعریف می کنند یا از مسایل مرتبط با شما تعریف می کنند. هرگز رد نکنید قدر دانیها و تشکرها را به تعارف نکشانید. نه اتفاقا ازشون تشکر بکنید.

و یک جمله ای که یکی از روانشناسان در یک سمینار در این مورد می گفت این بود که بگویید من سپاس گزار لطفتون هستم.

 

تقویت-عزت-نفس، افزایش-عزت-نفس، عزت-نفس، عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس تکنیک پنجم تقویت عزت نفس: بخشنده بودن

آخرین تکنیک اینکه بخشنده باشید. من از بزرگی شنیدم که می گفت بخشش دیگران ، انعکاسش در ما بخشش خودمان می شود. ما خیلی وقتها باید خودمان را ببخشیم.

اما کاری که میکنیم اینکه بلاهایی که سر خودمان می آوریم اگر سر دیگری بیاوریم. صد در صد از ما شکایت می کنند یا هر کاری ازش برمیاد سر ما انجام می دهد.

ما احتیاج به بخشش خودمان داریم و برای اینکه خودمان را ببخشیم با این تکنیک با بخشش دیگران در واقع این را به خودمان انتقال می دهیم.

من دوباره در مورد خودم بخواهم بگویم. سالیان سال خشم کوبنده ای از جانب مادرم داشتم. و این خشم در درون من به یک آتش کوره ای تبدیل شده بود که در و پیکرش بسته است و در درون تو محبوس شده است، همیشه آماده بودم که باهاش بحث کنم.

دعوا کنم که چطور یه مادر بچه ای خودش رو رها می کند و می رود. آنهم یه دختر بچه ی کوچیک. چطور یه مادر اجازه می دهد فرزندش رو یه مرد بزرگ کند. بعد کم کم این نگاه رو عوض کردم.

 

من همون قدری که فرزند مادرم هستم. فرزند پدرم هم هستم.

پدرم از من نگهداری کرده است، این قضیه رو بعدها خیلی در خودم تغییر دادم. گفتم خوب اگر من بخواهم از دل این اتفاق یه چیز خوب برداشت کنم و به خودم بدهم چی هست. خوب متوجه شدم که اینی که من پیش پدرم بزرگ شدم در واقع یک موهبت بود . چون ایشون خیلی خوب از من مراقبت کردند و شاید نبود مادرم باعث شد که من با پدرم اینجوری بزرگ بشوم. و تربیت پدر رو بگیرم در واقع براساس همین تکنیک آخر، من بعد از سالیان سال جنگ ونبرد ذهنی با مادرم، آمدم شکر گزاری کردم و تشکر کردم بخاطر نعمتی به نام پدر که از من اینگونه مراقبت و نگهداری کرد. در واقع تنفر در درون من به عشق تبدیل شد . حتی در مورد مادرم هم ازش ممنونم و سپاس گزارش هستم. در واقع مادرم من را به دنیا آورد و اگر او نبود خوب من نمی توانستم این دنیا رو تجربه کنم و از ایشون هم سپاس گزارم من مادرم رو به گونه ای بخشیدم و شکر گزار شرایط کودکی ام هستم.

وقتی نگاه رو اینجوری تغییر می دهید فکر نکنید فقط در همین زمینه مثلا در مورد من در زمینه نگاهم نسبت به پدر و مادر تغییر کوچکی ایجاد شد . نه اینگونه نگرش ها ی جزئی، انعکاس پیدا می کنند در نگرش های عمومی و کلی تر و به تدریج نگاهت نسبت به زندگی و مفهوم زندگی رو عوض می کند. این جاست که تاثیر عزت نفس درانسان به یک صورت قشنگی مشخص می شود.

با بخشش دیگران ما به راحتی می توانیم بسیاری از خشم های درون مان را فروکش کنیم. م یتوانیم خیلی از تنفرها را ضعیف تر یا از بین ببریم. می توانیم یه آرامش درونی در خودمان بوجود بیاوریم.

این پنج روش و تکنیک بود که من برای بهبود وضعیت عزت نفس امروز می خواستم برای شما بیان کنم.

این پنج روش کاربردی را همیشه در زندگی خود بکار بگیرید. ایمان دارم که زندگیتان را رویایی خواهید کرد.

 

 

در ادامه دو تکنیک عملی قدرتمند دیگر برای تقویت عزت نفس بیان می کنم

1- نکات مثبت را برجسته کنید .

اغلب ما احساس نارضایتی می ­کنیم چون بارها و بارها به اشتباهاتی فکر می­ کنیم که انجام داده ­ایم. اما می­توانیم عزت نفس مان را بهبود ببخشیم اگر نگاهی دوباره به موضوعاتی کنیم که باور داریم اشتباه یا بد انجام داده ­ایم.

برای مثال، یکی از شاگردان من سخنرانی کاری داشت. عادت داشت که خیلی انتقادی به ارائه سخنرانی­اش فکر کند و برای کوچکترین اشتباه شب خواب نمی­ رفت.

اما الان یک گزارش از هر کدام از سخنرانی­هایش می نویسد و فقط در مورد نکات خوب و مثبت آن سخنرانی می نویسد.  

نیازی ندارد که در مورد موارد منفی بنویسد آنها به ذهنش چسبیده ­ا­ند و خیلی تلاش می کند که آنها را تکرار نکند- اما نکات خوب و مثبت را فراموش می­ کند مگر آنکه آنها را بنویسد.

بنابراین وقتی روز بدی داشته­اید یا چیزی در رابطه یا محل کارتان خوب پیش نمی­ رود برای خودتان گزارشی بنویسید که در این اتفاق چه چیزی خوب پیش رفته است.

نتیجه این کار شما را شگفت زده می­ کند و تصویر شما از خودتان را بهبود می ­بخشد.

50 چیز که در مورد خودتان دوست دارید را فهرست وار بنویسید.

اگر کمبود عزت نفس جدی داشته باشید، احتمالا برایتان سخت خواهد بود در مورد خودتان مثبت فکر کنید.

بنابراین این تمرین را انجام دهید: 50 مورد را که در خودتان دوست دارید و خودتان را بخاطر آن تحسین می کنید بنویسید. این کار ممکن است هفته ها طول بکشد اما استقامت داشته باشید.

میتوانید در مورد ویژگی های شخصیتی تان بنویسید.

می تواند چیزهایی در مورد ظاهرتان باشد.

حتی می تواند در مورد کارهایی باشد که انجام می ­دهید. برای مثال، ممکن است با وجود اینکه پول کمی دارید کتاب بخرید و بخوانید یا ممکن است زمانی که خودتان موقع خرید از سوپر مارکت عجله دارید جایتان را به فرد سالمندی بدهید.  

وقتی به عدد 50 رسید آنها را دوباره روی فلش کارتهایی بنویسید که بتوانید همیشه همراه خود داشته باشید.

احتمالا ممکن است روی هر کارت 5 نکته بنویسید بنابراین ده کارت همراه خود خواهید داشت.

سپس دو بار در روز کارتها زیرورو کنید با این کار می­ توانید آنها را به ترتیب جدیدی مرور کنید.

اگر این کار را هر روز انجام دهید کم کم شروع به پذیرش خودتان به عنوان انسانی خوب و ارزشمند می­ کنید.

اگر کار سختی پیش رو دارید مثلا قرار ملاقات یا مصاحبه­ای شغلی در زمان اضافی قبل از آن این کارت­ها را بخوانید این کار به شما کمک می­ کند تا آرام تر و خوشبین تر باشید.

 

تقویت-عزت-نفس-نقاط-مثبت، عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس

 

2- هرگز از خودتان انتقاد نکنید

یکی از زمینه های که افراد با اعتماد بنفس پایین بسیار در آن مشکل دارند انتقاد کردن و پذیرش انتقاد است. که هر دو می تواند به شدت سخت باشد.

چطور با انتقادها برخورد کنیم.

اغلب وقتی که مورد انتقاد قرار می­گیرید. آنقدر ناراحت می ­شویم شروع به تبرئه کردن خود می­ کنید و بدون اینکه واقعا گوش کنیم که چه گفته می ­شود آن را رد می­ کنیم.

این کار کمکی به ما نمی­ کند در این قسمت نکاتی در ارتباط با برخورد با انتقاد ها وجود دارد.  

بدون اینکه انتقادها را قطع کنید به آنها گوش دهید.

سپس اگر نکاتی در این انتقادها وجود دارد که با ارزش هستند با ابراز موافقت با آنها شروع کنید.

اگر بخش­های از آن واضح نیستند بخواهید تا برایتان توضیح بدهند.

اگر متوجه شده ­اید که اشتباه کرده ­اید بپذیرید و عذرخواهی کنید.

اگر انتقادها نادرست و غیر منصفانه است، لبخند بزنید و بگویید " ببخشید ولی باهات موافق نیستم".

 

چطور انتقاد کنیم ؟! (انتقاد کشنده عزت نفس یا حرمت نفس )

افراد با عزت نفس ضعیف انتقاد کردن برایشان به اندازه پذیرش انتقاد سخت است. در حقیقت بسیاری از این افراد از پیشرفت خودشان جلوگیری می­ کنند چون نمی­ توانند با این موضوع که قدرت و اختیاری داشته باشند و بتوانند از دیگران انتقاد کنند روبرو شوند. 

چطور می توانید یاد بگیرید که انتقاد کنید در زمانی که لازم است؟

آرامش خود را حفظ کنید،

در زمان مناسب انتقاد کنید.

آنقدر منتظر نمانید تا از آن فرد متنفر و به شدت عصبانی شوید. اگر اینطور شود معمولا نمی توانید درست انتقاد کنید.

از تکنیکی به عنوان ساندویچ انتقاد استفاده کنید که به این معنا است ابتدا چیزهای خوب بگویید و از طرف مقابلتان تعریف کنید و سپس انتقاد خود را مطرح کنید و در انتها دوباره نکته مثبتی بگویید.

از کلمه "من" به جای "تو" استفاده کنید.

شاید دقت کرده باشید افرادی که در انتقاد کردن از دیگران منصف هستند تمایل دارند که بیشتر از کلمه من به جای تو استفاده کنند. چون کلمه من نشان می دهد که کنترل دست خودتان است و بنابراین در مورد آنچه که می­ گویید فکر می­ کنید.

ممکن است بگویید " فکر نمی کردم امروز خوب برخورد کنید." یا " نگرانم که موضوع را کاملا برایتان روشن نکرده باشم چون فکر نمی­ کنم شما در این موضوع با من همراه باشید" یا " فکر می ­کنم این کار با استانداردی که همیشه در کار شما است فرق دارد".

اغلب ما در ابتدا  یعنی زمانی که باید با مشکل مواجه شویم چیزی نمی­ گوییم، در عوض صبر می کنیم تا زمانی که منفجر شویم. سپس از کلماتی مانند تو، شما ، تقصیر توست به فراوانی استفاده می­ کنیم.

مثلا می گوییم " تو بی لیاقتی" ، " تو احمقی"، "کارت چنگی به دل نمی زند" یا حتی: "تو منو مریض کردی" این حرف ها وقتی خیلی عصبانی هستیم زده می ­شود. همچنین نشان می­ دهد که کنترلمان را از دست داده ­ایم و بعد از انجام این کارها عموما احساس بدی نسبت به خودمان داریم و عزت نفس مان کاهش می­ یابد.

 

نکته پایانی

عزت نفس ضعیف حقیقتا می تواند زندگی، کار و ارتباطات ما را بسیار مشکل تر از آنچه واقعا هست کند. بنابراین، اگر عزت نفس پایینی دارید، امیدوارم که این مقاله به شما کمک کند تا عزت نفس تان را بهبود ببخشید.

چون از زمانی که دید مثبت تری نسبت به خودتان داشته باشید، می ­فهمید که همه چیز در زندگی به مراتب راحت­ تر از حال حاضرتان پیش می­ رود.  

و در پایان می خواستم بگم مهم نیست کجا هستیم، در چه شرایط روانی هستیم. مهم اینکه اگه بخواهیم از وضعیت کنونی که طبعا دوسش نداریم. به وضعیتی برویم که رضایتمندی شما را جلب بکند همیشه راه هست.

فقط باید بخواهیم و تصمیم بگیریم و از تکنیک ها و روش هایی که دیگران آزمایش کردهاند و جواب گرفته اند شما هم استفاده بکنید.

 

مطالب مرتبط : (حتما مطالعه کنید)

عزت نفس چیست؟ تفاوت آن با اعتماد بنفس کدام است؟

روش‌های افزایش عزت نفس کدام است؟

 

جهت دانلود فایل مقاله >>> مقاله عزت نفس <<< کلیک کنید.

با انگیزه و عالی بمانید.

عزت-نفس، نقویت-عزت-نفس، کتاب-عزت-نفس، محمود-جولایی، افزایش-عزت-نفس لطفا، همچنان با ما باشید

سایت راز موفقیت - محمود جولایی

کانال راز موفقیت

 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

نظرات سایر دوستان

در تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۰۸ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

من هم ارزو دارم عزت نفس پیدا کنم

نسیم سلام در تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۰۸ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

بسیار عالی بود و هر فردی لازمه یعنی باید معنی واقعی عزت نفس رو بدونه و خودشو تو این زمینه تقویت کنه تا با تقویت و افزایش آن به موفقیت هایش دست پیدا کنه که تمام آن در این مقاله گفته شده
از زحماتتان متشکرم

Parastoo ghafari در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

بسیار عالی بود مرا عمیقا به فکر فرو برد

پروانه جمشیدی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

عالی بود استاد جولایی عزیز
بسیار جامع و قابل فهم بود..استاد عزیز کمال تشکر وقدر دانی رو ازتون دارم که به ملت شریف ایران کمک میکنین زندگی پر از عشق و اعتماد بنفس عالی رو داشته باشن..شما فرشته ی نجات من از سمت خداوند بودین :)

فاطمه کریمی پور
فاطمه کریمی پور در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

سلام استاد بزرگوار این عالیییییییییی بود قبلا خونده بودم ولی عمل نکرده بودم انجام دادم عالی بود .مممنونم استاد

رویا شیرالی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۴ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

مقاله عمیق و تاثیر گذاری هست برام جالب بود که با پنج راهکار ساده میشه عزت نفس رو بهبود بخشید استاد عزیز بی نهایت سپاسگزارم که روشنگر راهم هستی به دوستان عزیز توصیه میکنم حتما درسهای 21 جلسه سایت رو تهیه کنند و اتفاقات و معجزات زندگیشون رو شاهد باشند.

elnaz mehrara در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۲ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

با سلام و خسته نباشید خدمت استاد بزرگوار. استاد همواره این تکنیک های عزت نفس در من کاربرد بیشتری داشتن. که با خوندن این مقاله بسیار زیباتون. میتونم ب راحتی با بخشیدن خودم و دیگران احساس شادی و ارامش بیشتری کرده و اتفاقات و رویدادهای خوش ایندی را ب زندگیم دعوت بکنم. ممنون از مقاله بسیار خوبتون واقعا مطالب این مقاله بسیارکاربردی و تاثیرگذار بود.

zahra hesari
zahra hesari در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۰۲ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

استاد عزیزم بسیار مقاله ارزنده و عالی ای بود ممنونم

خدیجه آزادی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۲۷ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

باسلام و خدا قوت .واقعا در عجبم که چنین مطالب باارزشی به این راحتی در اختیار عموم قرار میگیرد .ان شاالله خداوند خیر دنیا و آخرت را بشما بدهد .سپاسگزارم

mahdi madadkon در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

عالی.خیلی خوبه.ممنونم از گروه استاد جولایی عزیز.

Maryam Sorami در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۹ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام استاد عزیزم واقعا عالی بود البته بگم من این مقاله تون و همون روز که تو سوپر گروه گذاشتین اومدم سایت همون زمان بلافاصله مطالعه کردم ولی یادم رفت نظر بزارم ببخشید الان ک دوباره خوندم نکات جدیدی دستگیزم شد من خوبخود دو مورد از تکنیک های عزت نفس و انجام میدادم ولی خب نمی دونستم از تکنیک های عزت نفس هست یکیش همون آراسته بودن هست که من هیچوقت یادم نمیاد جایی رفته باشم حتی توی خونه ی مهمون معمولی هم داشته باشیم سرو وضعم و مرتب بودنم خیلی واسم اهمیت داره و اگر ی بار حتی اینکار وو انجام ندادم احساس میکنم اعتماد ب نفسم میاد پایین و خیلی مرتب بودنم به من آرامش میده تکنیک بعدی ک استفاده کردم همیشه بخشتده بودن هست من شده کسی منو تا سر حد جنون و مرگ رسونده و زندگی شاید برام به اخر رسیده ی زمانایی ولی همون شخص و بخشیدم همون زمان و حتی براش طلب عفو کردم و عاقیت بخیری و خوشبختی
به هر حال استاد عزیز واقعا عالی بود این مقاله تون کلی بهره بردم .

ziba mojiri در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام استاد عزیزوگرامی
عالی بود

ندا در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۰۲ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

من برای اینکه هم اکنون به تمام رویاهایم بدون زحمت و ب راحتی رسیدم شاکر و سماسگزارم.من برنده رویاهایم هستم.من جادویی ام.من برکت و فراوانی ام.

اعظم اعلمی دوست
اعظم اعلمی دوست در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۰۱ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

مقاله عالی بود
خوندن این مقاله میتونه در کنار گوش دادن فایل صوتی قدرتمند خود هیپنوتیزم افزایش سریع و 10 برابری عزت نفس اثرات خیلی خیلی موثرتر و بهتری داشته باشه
سپاسگذارم از لطفتون استاد

محمود جولایی
محمود جولایی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۰۲ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

در تایید فرمایش شما ، باید بگم هرکسی به دنبال موفقیتهای بزرگ در زندگی است، حتما باید اول روی عزتن نفس خود کار کند. هیچ موفقیت بزرگی بدون داشتن عزت نفس قدرتمند و عالی میسر نیست. فیال خود هیپنوتیزم تقویت عزت نفس، فرایند بهبود عزت نفس را تسریع کرده و خیلی سریع این مهم را برای شما ممکن میسازد.

جهت اطلاعات بیشتر، لطفا توضیحات محصول را از طریق لینک زیر بخوانید: http://razemovafaghiat.com/Self-hypnosis-audio-file-self-esteem

فاطمه گوهردهی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

بسیار تاثیر گزار بود
سپاس

محبوبه پورمند در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

عرض سلام.طبق قولی که دادم اولین مقاله رومطالعه کردم.عالی بود ممنون.حتما اجراوتمرین میکنم.

طلیعه نقدی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

واقعا عالی بود مثل همیشه.... خوشحالم که ندونسته بیشتر این کارها رو انجام میدم و خداروشکر میکنم که از وقتی که توصیه های استاد رو انجام میدم واقعا حالم عالیه و از زندگی لذت میبرم ... ازتون بینهایت سپاسگذارم

مریم خدادادی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

ضمن عرض سلام
این مقاله خیلی خوبه و اثرش روی من خوب بوده ولی وقتی سرگذشتم رو از کودکی نوشتم و بعد خوندمش دلم به حال خودم خیلی سوخت و نکات مثبت کمی رو برای شکرگزاری پیدا میکردم و وقتی میخوام روزانه پنج مورد مثبت برای خودم پیدا کنم چیزی به ذهنم نمیرسه ولی هنوز در ابتدای راهم و امید زیادی به آینده دارم
از نشر و گسترش علم و تجربیاتتون نهایت تشکر را دارم

معصومه کامل در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام استاد
بینهایت از شما بابت این مقاله زیبا و کاربردی سپاسگذارم . واقعا تکنیک های عالی رو مطرح کردین که هرکسی باید اونهارو سرلوحه زندگیش قرار بده و من به کار بردن این تکنیک هارو در زندگیم الزامی میدونم تا اون حس خوب ارزشمندی و عزت نفس بالا رو با آخرین درجه بدست بیارم.
واینکه ما ایرانیا چرا انقدر از تعارفات استفاده میکنیم و چرا دایم میخوایم خودمونو کم نشون بدیم آیا به نظر شما میتونه دلیلش تواضع باشه ؟

محمود جولایی
محمود جولایی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

سلام. خیلی خوشحالم که مقالات سایت مورد توجه همه دوستان قرار گرفته است. عزت نفس پایین ریشه تمام مسایل و مشکلات فردی و شخصیتی است. من در راه کمک به این دوستان برنامه ها و کارهای بسیار زیادی در پیش دارم. لطفا منتظر خبر های خوب باشید.

fariba Mozaffari در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام استاد عالی بود سپاسگزارم با خوندن مطالب شما ادم کلی انرژی میگیره .ب قول دوستمون منم تا اخر مقاله تو خلسه بودم همراه با نوشته های شما ب گذشته برگشتم میخام بنویسم از بچگی تا الان رو.

محمود جولایی
محمود جولایی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

خیلی عالیه که اینقدر مقالات سایت تونسته با مخاطبین خوب خود ارتباط برقرار کنه. این عالیه که شما تصمیم گرفتید بنویسید. این تکنیک معجزه میکنه. دقیق و با حوصله بنویسید. نوشتن همیشه معجزه میکنه.

منیر عرب صفری در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام به استاد گرامی انقدر الان خوشحالم که نمیدونم چی کار کنم با خوندن ابن مقاله عهمبدم چی کار
باید کنم چه جوری خودمو تغییر بدم واقعا ممنونم استاد خدا رو شکر که من با شما اشنا شدم
همیشه سلامت باشید در پناه حق

مرجان شمس عالم در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

استاد عالی بود خیلی لذت بردم مخصوصا تکنیک اول برای من خیلی مهیجه و دوس دارم سریعا انجامش بدم.مثل همیشه کلامتون شیوا و اثر گذار بود و پر از نکته و درس .سپاسگزارم

محمود جولایی
محمود جولایی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

تکنیک اول بهترین توصیه انجمن روانشناسی امریکا بوده و همیشه بهترین نتایج رو میده. لطفا با ما باشید.

دلارام منجزی بختیاری در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

استاد مثل همیشه عالی بود و انرژی فوق العاده ای داشت چون دقیقا چیزی بود که مدت ها دنبالش بودم.واقعا ممنون و سپاسگزارم که به این زیبایی و بی نظیری توی این مدت مسیر درست هدایت ذهن احساس و در نهایت زندگی رو به ما نشون دادید.حتما این تکنیک هارو هم مثل بقیه ی فرمایشاتتون به کار میگیرم و بهترین نتیجه رو میگیرم.

فاطمه غلامی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۱ ۰

سلام استاد گرامی
سپاس گزارم از این همه لطف و محبت که در حق ما دارید منظورم همین مقاله های عالی درسهای عالی و کتاب عالیتر تون استاد در حقیقت من با خوندن این مقاله به حقیقتی پی بردم اینکه من عزت نفسم رو بکلی از دست داده بودم آدم افسرده و گوشه گیری بودم ولی شکر خدا مدتی بود که داشتم تلاش میکردم از این وضعیت نجات پیدا کنم که با گروه عالی شما آشنا شدم و الان چند ماهی هست که تغییرات چشمگیری در خودم و زندگیم میبینم نمیدونم چطور بگم تمام این پنج تکنیک رو من نا خواسته در این مدت داشتم بکار میبردم و نتیجه خیلی خوبی گرفتم همش از اثرات درسها و کتاب سمینارهای آنلاین شما میبینم به خدا شما رو معجزه خداوند برای خودم و زندگیم میبینم
خدای شکرت خدایا سپاس گذارم امیدوارم استاد هر چه از خداوند طلب کنید درنهایت عزت و سرافرازی بهش برسید

مهری نوری در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

استاد تا متن تموم شد من انگار تو حالت خلسه بودم خیلی موثر و کاربردی بود شما همیشه حس خوبی به ما میدین با وجود شما من بیشتر خودم رو شناختم از لطفتون ممنونم استاد عزیز

Nahid Heidary در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام استاد عزیز واقعا یه دنیا سپاسگزارم,,من به دونستن راجب عزت نفس خیلی علاقمندم,چندتا کتاب هم خوندم ولی حس میکنم این مقاله با چند تکنیکش همون چیزیه که من دنبالش بودم در واقع همون کتابیه که دنبالش بودم,,حس میکنم این مقاله رو جذب کردم چون منتظرش بودم,و حتما این تکنیک هارو تو زندگیم پیاده میکنم تا اعتماد بنفس کافی برای به اغوش کشیدن رویاهام در,من ایجاد شه,,,یک دنیا ازتون سپاسگزارم

نرم افزار موبایل “ راز موفقیت ”

اپلیکیشن موبایل (آندروید) برای راحتی کاربران سایت و سوپر گروه استاد جولایی را از اینجا دانلود کنید.