موفقیت، موفقیت-فردی، موفقیت-مالی، موفقیت-شغلی

بهترین و موثرترین روش‌های افزایش عزت نفس یا حرمت نفس کدام است؟

تعداد امتیاز: 3

چکیده مقاله :

انتشار : 1394/08/01 9 نظر 1,847 بازدید

چرا این روزها همه جا و در هر کتابی صحبت از عزت نفس و یا همان حرمت نفس است؟ روانشناسان روز به روز بیشتر به این باور میرسند که اگر انسان را به کوچکترین عنصر ساختار روانی خرد کنیم، به "عزت نفس" می رسیم. همه افکار و احساسات و عملکرد انسان در کنترل عزت نفس قرار دارد. شما کاری خارج از محدوده اجازه داده شده توسط عزت نفس تان، نمی توانید انجام دهید. در این مقاله شما با جدیدترین روشهای موثر برای افزایش عزت نفس آشنا خواهید شد. هدف این مقاله آشتی شما با خود و باور "من خوب صمیمی و دوست داشتنی هستم" می باشد.

بهترین و موثرترین روش‌های افزایش عزت نفس  یا حرمت نفس کدام است؟

در این مقاله میخواهیم بدانیم بهترین و موثرترین روش‌های افزایش عزت نفس کدام است؟

پیشنهاد می شود این مقاله (عزت نفس چیست؟ تفاوت آن با اعتماد بنفس کدام است؟) را نیز مطالعه کنید.

در مقالات دیگر سایت گفتیم "عزت نفس" عبارت است از ارزیابی مداوم شخص نسبت به ارزش‌های خویش.

نکته مهم، لطفا دقت کنید: بر اساس تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است، هرگاه تفاوت و فاصله "خود ادراک شده" و "خود ایده‌آل" زیاد باشد، عزت نفس فرد پایین می‌آید و از طرف دیگر تفاوت و فاصله‌ کم بین این دو عموما به توقیت عزت نفس و "عزت نفس بالا" می انجامد.

عزت-نفس، اعتماد-بنفس، چگونه-عزت-نفس-خود-را-افزایش، عزت-نفس-بالا، عزت-نفس-چیست-؟،

از دیدگاه روانشناسی نوین در ارزیابی عزت نفس و کلا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیت سالم، مهارت شناخت ارزش خویش و خودآگاهی است.

در آموزه‌های دینی نیز بسیار بر اهمیت شناخت ارزش خویش تاکید شده است. بطوریکه حضرت علی (ع) می‌فرمایند: هلک امرء لم یعرف قدره.

(کسی که ارزش خویش را نشناخت نابود شد).

ریشه تمام معضلات و اضطراب‌ها و افسردگی‌ها و گرایش‌های بشر امروز عدم شناخت صحیح خویش است. "روانشناس آلمانی - خانم هورنای"

پس برای داشتن عزت نفس و یا بهتر بگوییم برای "افزایش سطح عزت نفس" مجبوریم ابتدا شناخت صحیح و واقع‌ بینانه‌ای از خود داشته باشیم.

یعنی در سفر تغییر باید ابتدا بدانیم کجاییم و بعد موضوع مهم آن است که به کجا قصد سفر داریم.

بحث خودشناسی را در مقاله ای جداگانه بطور مفصل خواهیم آورد، اما برای رسیدن به سرزمینی رویایی که در آنجا به واسطه عزت نفس سالم :

1- آرامش بیشتر در زندگی خواهی داشت،

2- خود و دیگران را همانگونه که هستند پذیرفته‌ای،

3- ارزیابی واقعگرایانه و نه آرمانگرایانه از خود داری،

4- متوجه دیگران هستی و احساس راحتی در اجتماعات میکنی،

5- بر خود اتکا داری، خلاقی و دیگر وابسته عقاید و تصمیم دیگری نیستی،

6- خود دوستی، محبت و خدمت شعار ارتباطی تو با دیگران است،

7- بخود میبالی و از دیدن موفقیت‌های دیگران خشنودی،

8- اشتباهات خود را می‌پذیری و هر مسئولیتی را قبول میکنی،

9- امید، عشق و علاقه بیشتری برای زندگی داری،

10- خودت را جدای از دیگران و خوب، ارزشمند، صمیمی و دوست داشتنی می‌دانی.

در ادامه موارد بسیار موثر برای داشتن و به عبارت دیگر "افزایش عزت نفس" را با هم مرور می‌کنیم. این موارد همه کاربردی، بنیادی و بصورت تجربی بوده و بعد از آگاهی بخشی در ذهن شما تاثیرات مثبت خود را خواهد گذاشت.

تنها کاری که باید انجام دهید آن است که چند بار مطلب را خوانده و مفاهیم را درک کنید. بعد وضعیت و شرایط خود را مقایسه کنید. طبیعی است که راه حلهای عملی برایتان اشکار خواهد شد. کافی است بر یافته‌های تحلیلی خود که در واقع بصورت واقعیت منطقی در ذهن شما نشسته اقدام و عمل کنید.

این روش خاص بوده و بنده بر همین اساس به بسیاری از دوستان کمک رسانده‌ام.

می دانم تو هم میتوانی. فقط یادت باشد اگر ایده، راه حل و روش درمان به ذهنت نرسید، چاره آن است مجددا متن را با دقت بیشتری بخوانی و خود و گذشته خود را قیاس کنی.

در نهایت هم، اگر پرسشی در ذهنت باقی ماند، در قسمت کامنتها پاسخ خواهیم داد.

چگونه عزت نفس یا حرمت نفس داشته باشیم؟

بررسی چگونگی و میزان عزت نفس یا حرمت نفس در هر فرد با ارزیابی شرایط و موارد متعددی مشخص می‌شود که در ادامه مهم‌ترین مواردی رو که داشتن یا نداشتن حرمت نفس به آنها بستگی دارد را بررسی می‌کنیم.

ناگفته پیداست که برای افزایش عزت نفس یا حرمت نفس کافیست عواملی که ذکر می‌شود را در خودتان ارزیابی و بازیابی کنید:

عامل اول در شکل گیری عزت نفس، که مهمترین و اساسی ترین عامل در عزت نفس بشمار می‌رود، داشتن پوست روانی شخصی است:

داشتن پوست روانی شخصی یعنی پذیرش و باور کلی این موضوع که من منم و تو تویی. من و تو کاملا جدا، متفاوت و هر کدام منحصربفرد هستیم. پوست روانی من یعنی، پذیرش مالکیت هر آنچه که "من" را تشکیل داده و به طبع پذیرش تمام مسئولیت‌های مربوط به آن.

این به این معنا هست که تا زمانی که من و شما نپذیریم که تو یک وجود دیگر و متفاوت و جدا و بیرون از من هستی که حس و احساس، باور و اعتقاد، تخیل و دانش، جهان بینی، گذشته و ویژگی‌های متفاوت با من داری در همینجا گرفتاری روانی ما شروع می‌شود و حرمت نفس پایینی خواهیم داشت. این موضوع همان مشکل بزرگ تربیت روانی در کشورهایی مثل کشور و فرهنگ ما بشمار میرود چون من و شما باور نداریم من منم و تو تویی.

متاسفانه در فرهنگ ما، من کسی هستم در ارتباط با تو و بخودم اجازه میدهم براحتی وارد حریم تو بشوم و تو هم براحتی وارد حریم من می‌شوی. همه در هم و همه در من و همه در تو هستیم و منو تو در همه هستیم.

بدتر از آن اینکه من منکر وجود "تو" بعنوان "تویی" مستقل و منحصر به فرد میشوم و تو منکر بودن "من" بعنوان "من" می‌شوی. چراکه اون تو رو جزیی از خود و حتی مال خود میداند و تو او را به همین شکل. پس وقتی ما افرادی باشیم که کلا حرمت نفس نداریم یا ضعف داریم، آدمهایی خواهیم بود که چون پوست روانی نداریم یا پوست بسیار نازکی داریم، از نظر ارتباط روانی در هم می‌لولیم و مخلوط و قاطی زندگی می‌کنیم.

زیاد با همیم. از همه چی هم باید خبر دار باشیم. در همه کار هم نظر داریم. همه موضوعات عمومی میشود. در همه مراسم خانواده و جمع دوستان من هم باید باشم. در صدر مجلس باید بنشینم، در کنارش باید باشم، در واقع چون در کنارم باید باشد.

ظاهرا خیلی خوبیم، چون خیلی با همیم. این تصور ایجاد می‌شود که ما ایرانی‌ها چون خیلی با همیم پس خیلی با هم خوبیم و این خیلی فرهنگ و خصلت خوبه. اما خارجی‌ها خیلی بد هستند، چون زیاد با هم نیستند، یا در واقع در هم نیستند...

... و این همان مشکل عمومی مردم ماست که همه از هم (زن ، مرد، فرزند، والدین، همسایه، معلم و ...) انتظار داریم و حتما می‌خواهیم. چراکه در همیم! خوب معلومه وقتی یکی در درونت باشد و تو در درون او، درد او درد منه، درد من هم درد او میشه. من ناراحتم چون او نارحته و خوشحالم تنها چون او خوشحاله.

همه با همیم، هیچ کس تنها نیست. اما نه بخاطر با هم بودن، بلکه چون هیچ کس "خود" نیست و "خود تنها" موجود نیست و هرچه هست آمیزه‌ای از یکسری من و توی نیازمند است و درهم و درون هم...

امیدوارم اشتباه برداشت نشود! فردا نگین، یکی بنام جولایی این طرف مملکت حرف‌های عجیبی می‌زند؟ (نکته مهم)

  • دقت کنید، زمانی که ما از درد کسی آگاه شدیم، اگر کاری از دستمان بر بیاد، باید حتما کمک کنیم.

  • ولی وقتی متوجه می‌شویم کسی دردی دارد، دردمندتر از او نمی‌شویم. نمیرویم سرمان را به دیوار بکوبیم تا با او هم درد بشیم.

  • خبر می‌گیریم و اگر توانستیم کمک می‌کنیم و اگر نمی‌توانیم برمی‌گردیم به زندگی خودمان و راهمان را ادامه می‌دهیم.

من در دوره های مختلفی در داخل و خارج از ایران آموزش‌های پیشرفته بقاء و نجات شرکت کرده‌ام. در همه این آموزشها مدرس سعی می‌کرد به افراد تفهیم کند، در هر شرایط بحرانی باید ارزیابی کنید که آیا کمک به دیگران برای شما خطر مرگ به دنبال دارد یا نه؟ اگر خطری بود به هیچ وجه نباید اقدام کنید!

این به این معنی نیست که آتش نشانان نباید کمک رسانی کنند. نه. این عزیزان در عملیات نجات گاه در جریان اقداماتی که در ارزیابی اولیه خطر جانی 100 درصد نبوده دچار صدمه و حتی شهادت می‌شوند. این بزرگواران در دوره‌های آموزش در واقع یاد می‌گیرند چگونه خطر و ریسک را اول برای خود کم کنند. هیچ سربازی برای مردن به جنگ نمیرود، بلکه برای دفاع اول از خود بعد از هم رزمان و در نهایت میهن و مردم و آرمانهایش می‌جنگد.

ببینید در خیابان یک حادثه رخ داده، صدها نفر از اول تا آخر ماجرا می‌مانند، دخالت در کار مامورین می‌کنند، نظرهای کارشناسانه هم می‌دهند، انتقاد از عملکردهای مسئولین هم می‌کنند و حتی اختلال در کار کمک رسانی هم ایجاد می‌کنند.

شما چند بار بعلت تصادف در ترافیک سنگین جاده گیر افتاده‌ای و بعد متوجه شدی صحنه تصادف بسیار دلخراش می‌باشد و اما علت ترافیک، کاهش سرعت و حتی توقف بسیاری از رانندگان در عبور از محل وقوع حادثه بوده تا آقایان و خانم‌ها بتوانند همه چیز را ببینند و بپرسند و اخیرا هم که با موبایل خود عکس و فیلم تهیه کنند. عزیزان در اروپا همین اتفاق می‌افتد و من شاهد بودم که مردم وقتی حضور مامورین را متوجه می‌شوند، حتی نگاه به صحنه نمی‌کنند و سریعتر از محل دور می‌شوند تا مشکلی برای کمک رسانی و وظایف مامورین ایجاد نکنند!!!

در این موارد حتی ایستادن غیر ضروری هیچ کمکی نمی‌کند و در بعضی شرایط کار را پیچیده‌تر هم می‌کند. می‌دانم تحلیل منطقی این نگرش کمی برایتان سخت است. بارها دیدم بیشتر افراد در پذیرش این بحث مقاومت نشان می‌دهند و خیلی‌ها هرگز نمی‌پذیرند یا از مثال‌هایم ایراد می‌گیرند.

دلیلش هم این است که ما یک عمر اینطور زندگی کردیم و ابراز هم دردی با دیگران فرهنگ شایسته و مقبول جامعه ما بوده و متاسفانه حالا حالاها هم خواهد بود ولی تصور میکنم این از ایرادات رایج فرهنگی ماست که در دراز مدت و با کمک مروجین فرهنگی "روان آشنا" کم کم باید تغییر کند.

با خبر دهی و خبر گیری‌های 24 ساعته از یکدیگر که در ایران باب است و بدتر از آن غمخوار و هم درد دیگران بودن نه تنها کمکی به هم نمی‌کنیم بلکه خودمان را هم به دردسر می‌اندازیم. باور کنید با این روش همه صدمه می‌بینیم. همانطور که صدها سال است نتایج آماری این را ثابت میکنند.

دوستان متوجه شدین افراد جامعه ما بیشتر ایام غمگین و دردمند هستند؛ چراکه بلاخره یک نفر از اطرافیان هست که غم و دردی داشته باشه و چون پوست روانی نداریم همه همیشه دردمند و غمگین اوییم و این قصه تلخ غمناک قرن‌هاست که ادامه دارد.

دردمند و غمگین کسی بودن یعنی من هم بایستی همان زهر و سم غم تو رو عینا حس و لمس کنم. ما در ایران هم درد و غمخوار هم میشیم ولی در فرهنگ‌های غنی‌تر به مردم می‌آموزند که دوا و دکتر هم باشند و نه غمخوار هم. غمخوار یعنی بده منم کمی از غم تو رو نوش جان کنم، چون منم هزاران غم دارم و تو هم باید از غم‌های من بخوری. پس بخور تا بخوریم.

اما دوا و دکتر غم دیگران بودن. یعنی درک می‌کنم، میفهمم خیلی سخته، من نمیتونم جای تو باشم، متاسف هم هستم که تخصصی در این رابطه ندارم ولی میدونم و اطمینان دارم که بهترین کار در این موارد این هست که باید پیش مشاور و روانشناس کاردان رفت و برای کاهش و رفع مشکل کمک تخصصی گرفت. اگه خواستی بگو من برات پرس و جو می‌کنم. ببخشید حالا باید برم چون با همسر و فرزندم باید جایی بریم. خدا نگه دارت باشه. اینقدر هم خودتو اذیت نکن برای هر کسی ممکن بود پیش بیاد. بدرود. کار داشتی خبرم کن.

در فرهنگ قدیم پدر سالاری ما، این موضوع و تیپ شخصیتی ستایش میشد که من به عنوان "پدر"، با پسرم و یا دخترم حس و احساس یکسانی داشتم و من جای او انتخاب می‌کردم و اگر غیر از این بود این فرزند با حرمت نفس بالا، ناخلف تصور می‌شد و نفرین پدر و مادر نثارش می‌شد.

چگونه-عزت-نفسم-را-بالا-ببرم، عزت نفس یا حرمت نفس

پدر و مادر و گاه پدر بزرگ و مادر بزرگ بجای فرزندانشان عروس یا داماد انتخاب می‌کردند. ما به فرزندمان موقع خرید لباس اجازه اظهار نظر نمی‌دادیم چون من، من نیستم و او، او نیست.

بیایید استقلال و جدایی "من" و "تو" و "او" را بپذیریم و تمرین کنیم تا به عادت فرهنگی بدل شود.

(بخاطر اهمیت موضوع در مجالی دیگر این بحث را بیشتر باز خواهم کرد.)

عامل دوم در شکل گیری عزت نفس، پذیرش این موضوع مهم است که "انسان قداست و کرامت" دارد:

خوب فکر کنید مگر می‌شود انسانی که خداوند بعد از آفرینش تمام فرشته‌ها خلق کرد، او را اشرف مخلوقات نامید و به آفریده خود نگریست و فتبارک الله گفت، بعد در گوشش نجوا کرد: من از رگ گردن به تو نزدیک‌ترم، در نهایت هم حق آفرینش را تمام کرد و از روح مقدس خود در اون دمید و با مهربانی گفت هر کاری کردی و هر چقدر گناهکار بودی کافی است مرا بخوانی، درهای بخشش درگاه الهی همیشه به روی تو باز خواهد بود.

مگر می‌شود مخلوقی که خدا او را اینچنین عاشقانه آفرید و با ارزش‌ترین نعمت عالم یعنی خرد و اختیار را تنها به اون داد و از تمام فرشته ها خواست در مقابل این همه عظمت و کرامت تعظیم کنند، به یکباره "مقدس" نباشد.

باید پذیرفت که انسان صرفا و تنها بخاطر انسان بودنش حرمت دارد و همچنان همان مخلوق مقدس خداست که در آفرینش محور خلقت نامیده شده است.

فردی که خود را "بد و گناهکار و شیطانی" می داند، چطور می‌تواند عزت، کرامت و حرمت برای خود قایل باشد.

ما در عین پذیرش قداست آدمی، واقعبینانه میپذیریم که انسان ممکن الخطاست.

یعنی ممکن است بدی و دزدی و قتل و خطا هم بکند که در کمال احترام به مقام والای انسانی او را از خطا باز میداریم و طبق قوانین برخورد می‌کنیم تا نظم و امنیت و آرامش جامعه خدشه دار نشود. امروزه ثابت شده یکی از عوامل تفاوت میزان حرمت نفس در جوامع مختلف، تفاوت در نگاه به مسئله حرمت انسانی است.

نگرش و باور شما به موضوع کرامت و قداست انسان چگونه است؟

سومین عامل در شکل گیری عزت نفس، پذیرش برابری من و توست:

برابری و حتی در مواردی یکسان دانستن افراد جامعه باعث افزایش حرمت نفس عمومی میشود. من با تو برابرم. نه کمترم و نه بیشتر. برابرم. من همان‌قدر انسانم که تو انسانی. پذیرش برابری عدالت و انصاف را در پی دارد. من همانی را برای تو می‌خواهم که برای خودم می‌خواهم.

حرمت و عزت انسان زمانی از بین می‌رود که من خودم رو از تو کمتر و پایینتر بدانم. حالا در نظر بگیرید که در جامعه ای که همه می‌خواهند خودشان را کمتر و پایین‌تر جلوه بدهند چطور می‌توان حرمت نفس عمومی جامعه را بالا برد. شاید باورتان نشود ولی در هیچ جای دنیا اینقدر واژه های کاهنده عزت نفس وجود نداره.

من خاک پاتم، من عبد و عبید و نوکر و چاکر و مخلص تو هستم. من غلام و ...

من هرگز نتوانستم مترادف این کلمات رو در فرهنگهای دیگه پیدا کنم. ما حتی پا را فراتر میگذاریم و وجود خودماون رو منکر میشویم. چون می‌خواهیم از طرف مقابل مقبولیت و تایید خوب بودنماون را بگیریم.

من تقریبا در مسافرت‌های خود همه گیتی را سفر کردم، با اکثر ملل دنیا زندگی کردم ولی در هیچ فرهنگی این همه تعارفات واژه‌های فحش و ناسزا و فرهنگ لغات خود کوچک و حقیر کنی ندیدم.

این نقص فرهنگی هیچ ربطی به دین و مذهب هم ندارد، چون ملل مختلف مسلمان را نیز دیدم که در مقابل آن‌ها نیز مشهود بود که حرمت نفس عمومی ما پایین‌تر است. عامل را در شجره و عقبه نظام تربیتی قدما خود باید جستجو کرد.

شما چقدر باور دارین که با دیگران همیشه و در همه جا برابرین نه کمترید و نه بیشتر؟؟ لطفا نظرات خودتون رو با ما درمیان بگذارین.

دوستانی که از این مقاله لذت بردند مقاله های زیر را نیز مطالعه کردند.

عزت نفس چیست؟ تفاوت آن با اعتماد بنفس کدام است؟

روش‌های افزایش عزت نفس کدام است؟

عامل چهارم در شکل گیری عزت نفس، پذیرش این موضوع است که من همان‌قدر مهم هستم که تو هستی:

  • من با ارزشم، تو هم همینطور!

  • اگر وقت تو مهمه پس وقت منم مهمه!

  • اگر من احترام می‌گذارم حتما تو هم باید احترام بگذاری!

  • کار تو مهم‌تر از کار من نیست!

  • ارزش شغلی تو بالاتر از ارزش شغلی من نیست! ((هر پست و هر شغلی))

نتیجه گیری از مطالب بالا در یک جمله کوتاه خلاصه میشود که در ذهن و ضمیر خود محکم باور داشته باشیم که من با تو برابر و شاید یکسانم و نه کمترم و نه بیشترم اما "تفاوت‌ها" را هم می‌فهمم و هم قبول دارم.

پس افراد متولد ماه های مختلف، فقط تفاوت سنی دارند و بس. توانایی‌ها و استعدادهای متفاوت، تربیت، فرهنگ، نژاد، محل تولد، خانواده و جامعه متفاوت تنها عملکردهای متفاوت را به دنبال دارد. و به حرمت، عزت و کرامت والای انسانی هیچ ارتباطی نداشته و تنها "عملکردهای متفاوتی" را به دنبال می‌آورد.

مورد آخر اینکه برای بالا بردن عزت نفس یا حرمت نفس یک جامعه باید در نظام باورهای جامعه این فرهنگ را به مهم‌ترین عقیده و باور تبدیل کنیم که من شایسته و خوبم همانطور که تو شایسته و خوبی:

من با تو و تو با دیگران برابری. بودن من و تو موضوع اصلی ماست و اینکه تو خود را نه خوب بدانی و نه بد، نه بالاتر و نه پایینتر از من و یا دیگران . پس در ارتباط با دیگران منی که برابر با دیگران هستم حتما مورد علاقه دیگران خواهم بود چون نه برترم و نه بهتر و نه بدتر.

در واقع به نظر من، پایه و اساس حرمت نفس بر خوب بودن من و تو و ارتباط بین من و تو استوار است.

من ممکنه کار بد هم بکنم، ولی خیلی کم و بیشتر اشتباه می‌کنم ولی حتی در زمان اشتباه‌کاری همچنان خوبم.

چهارچوب حرمت نفس هم در پذیرش این موضوع شکل و قوام میگیرد که در ارتباطات انسان‌ها من و تو هر دو خوب و دوست داشتنی هستیم. پس در شرایط تعریف شده ما تمایل به ارتباط با دیگران داریم و از آن لذت می‌بریم، نه صدمه می‌زنیم و نه صدمه می‌بینیم.

حرمت-نفس-یا-عزت-نفس، موفقیت، چگونه-عزت-نفس-بالایی، افزایش-عزت-نفس، عزت-نفس-کودکان، تفائت-عزت-نفس-و-اعتماد-بنفس

امید است که توجه به موارد پنجگانه بالا در شما نیز باور من خوب و صمیمی و دوست داشتنی هستم، همانطور که تو خوب و صمیمی هستی و ارتباط خوب است و لازم، قوت گرفته باشد و دست در دست هم برای پایه ریزی عزت نفس عمومی ایران اسلامی عزیزمان گامهای مستحکم‌تری برداریم.

با انگیزه و عالی بمانید.

چگونه-رویاهایم-را سریعتر-جذب-کنم لطفا، همچنان با ما باشید

سایت راز موفقیت - محمود جولایی

کانال راز موفقیت

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان

فرشته شبان
فرشته شبان در تاریخ ۱۳۹۶/۰۹/۱۱ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

با سلام خدمت شا استاد گرامی و بزرگوار. بسیار بسیار عالی و زیبا و جداب بود . سپاسگزارم

فاطمه کریمی پور
فاطمه کریمی پور در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۲۷ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

سلام استاد خیلیییییییییی عالی بود لذت بردم واقعا انسان باید برا خودش ارزش قایل شود چون اشرف مخلوقات است چه خوب گفتین ک ماها فقط خدا و کاینات را داریم و این ازهمه چیز ارزش مند تر است برای انسان .خوشحالممممم خوشحالمممممم ک هر روز فرصتی پیدا میشود ک یک مقاله بخوانم .خدایا شکرت ممنون کائنات عزیز

پروانه جمشیدی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

عالی ومفید بود...بهره لازمو از این مقاله ی ارزشمند بردم و متوجه ی اشتباهات رفتاری که داشتم شدم...
سپاس فراوان استاد جولایی عزیز

رعنا کلاهدوزی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۸ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

ممنونم واقعا خیلی عالی بود....
من خوب و دوست داشتنیم

مریم خدادادی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

ضمن عرض سلام خدمت استاد ارجمند
این مقاله عالی بود واقعا اگر این مقاله رو هر روز همه ملت ایران میخوندن و در خودشون نهادینه میکردن اینقدر روابط اجتماعی و فامیلی به سردی و تنها طلبی مردم منجر نمیشد
من خودم به واقع میخوام عین آموزه های این مقاله رو در خودم پیاده کنم و فکر میکنم وقتی موفق بشم خیلی لذت بخشه
سپاس استاد دانای روشنگر
هر روز یه گام در جهت کمال انسانی*****

محمود جولایی
محمود جولایی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

منم ارزوم اینه که همه ایرانیان عزیز این مقاله جنجالی و شگفت انگیز رو بخونند. عزت نفس موردیه که هرچقدر روش کار کنید کمه. لطفا همچنان با ما باشید.

منیر عرب صفری در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

استاد عالی بود خصوصا اون مورد پوست روانی که توضیح دادین نظرمو خیلی جلب کرد سپاسگذارم
استاد

Nahid Heidary در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام استاد سپاسگزارم این مقاله هم عالی بود,در واقع ما رو با حرمت نفس عمومی اشنا کرد,نتایج خوبی از این مقاله هم گرفتم که میخوام تو زندگی رعایتش کنم,من خوب و صمیمی و دوست داشتنی هستم همانطور که تو خوب و صمیمی و دوست داشتنی هستی...

فاطمه غلامی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۹ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام خیلی خوب بود ولی من در همون مو ر د اول پوست روانی مدتی هست که بر روی خودم کار کردم با فامیل درجه 2و افراد دیگر داره به خوبی جواب میده ولی برای درجه یک نه مثلا مگه میشه من مادرم رو در بعضی از گرفتاریها هم کمک نکنم اگه هم اینکار رو نکنم اون هم ازم توقع داره و خودم هم مسئول میدونم حتی اگه به حدی برسه که خودم رو در سختی زیاد بزارم یا از کار وزندگی خودم بزنم باید اون کار رو براش انجام بدم حالا شما میگید من چکار کنم

مدیر سایت جولایی
مدیر سایت جولایی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

اگر با فامیل درجه 2 داره جواب میده پس اول شما درست دارید عمل میکنید و دوم روش کار اموزش داده شده درست میباشد. اما در مورد کسانی که هر روز با انها سروکار داریم مثل والدین و یا همسر یک راه بیشتر وجود ندارد که معجزه میکند. زمانی که شما در خود تغییرات را نهادینه کنید ایمان داشته باشید همه چیز از جمله افراد نزدیک به شما نیز متاثر از تغییرات شما تغییر خواهند کرد. من خود در دوره ای از زندگی مشکل شما رو داشتم. این توضیح رو چند بار بخوانید، و اقدامی که به ذهنتان میرسد را همین الان شروع کنید.

زینب کاشکی در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۰۴ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

عالی بود مطالب در اوج سادگی کلی مهم واقعا ممنون

مدیر سایت
مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۰۶ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

درود بر شما خانم کاشکی. نداشتن عزت نفس و خودباوری متاسفانه عمده مشکل ما ایرانیان است که گاه مستقیم و گاه غیر مستقیم مشکلات دیگری را در ما بوجود میاورد. لطفا با ما باشید.

نرم افزار موبایل “ راز موفقیت ”

اپلیکیشن موبایل (آندروید) برای راحتی کاربران سایت و سوپر گروه استاد جولایی را از اینجا دانلود کنید.

دانلود رایگان 10 کتاب برتر و پر فروش حوزه موفقیت
دانلود رایگان 10 کتاب برتر و پر فروش حوزه موفقیت

این 10 کتاب را همه افراد موفق خوانده اند. آیا شما نمیخواهید این کتاب های سرنوشت ساز را بخوانید؟

دریافت بصورت رایگان
google-site-verification: google8c33fceebbf75d7d.html