موفقیت | چگونه سریع تغییر کنم؟ | راز بزرگ تغییر – راز موفقیت

19

زمان لازم برای مطالعه این مقاله ارزشمند 9 دقیقه است.


موفقیت از طریق تغییر باورها
چگونه می توان باورهای نامناسب و منفی را قابل تغییر کرد؟

فرآیند تغییر باورها که از نظر روانشناسی حوزه تغییر باور بسیار هم ساده به نظر می­ رسد به قرار زیر است:

 • یافتن،
 • تردید کردن،
 • و سپس آزمودن.

اگر می خواهید باورهایتان را تغییر دهید باید آنها را شناسایی کنید و باورهای خوب و بد را تشخیص دهید و با استفاده از راه کارهای مفید، باورهایتان را تغییر دهید . هدف این مقاله تحقیقاتی پاسخ به موضوعات زیر است:

 • پاسخ به این پرسش اساسی انسان که “واقعا چرا من تغییر نمی ­کنم؟”
 • چگونه باورهایم را تغییر دهم؟
 • ارائه روش‌های عملی و موثر برای پذیرش تغییر باورها.
 • شناسایی باورها و تشخیص خوب یا بد بودن یک باور.
 • آموزش روش­های شکار باورها در خود.
 • آشنایی با شیوه تضعیف یک باور.
 • تکنیک بسیار موثر در شکستن باورهایی که در اعماق وجود ما ریشه دوانده و به یک “اعتقاد” تبدل شده است.

چگونه-باورهایم-را-تغییر-دهم

شاید سوالات زیر در ذهن شما نیز رفت و آمد کرده باشد:

 آیا هیچ وقت به وجود یک الگوی مشخص فکری – عملی در خود توجه کرده ای؟ چقدر عملکردهای مثبت یا منفی در شما وجود دارد؟ چرا فردی در مقابل تغییر مقاومت نشان می‌دهد و دیگری نیز به هیچ وجه زیر بار نمی‌رود؟ چه عاملی باعث میشود که فردی تمام منابع و توانایی‌های خودش را متوجه یک هدف خاص کند؟ چه چیزی باعث می­شود یکی شاد و دیگری افسرده باشد؟ پاسخ تمام این پرسش‌ها “باور” هست

چگونه باید یک باور را شناسایی و حتی تغییر دهم؟

من در دوران تحقیقات و مطالعه خودم بسیاری روش­های سخت را برای بهبود ساختار نظام باورهای ذهنی خودم امتحان کردم. بیشتر آنها اثری نداشتند، بعضی از آن‌ها اتلاف وقتی بیش نبودند!!! اما در طول همه زمانی که درگیر این روش‌ها بودم و با توجه به کم نتیجه بودن بکارگیری آن­ روش ها، روش خاصی را برای ایجاد تغییر، موثر یافتم و با تغییرات و ترکیب با چند روش دیگر، روش ابداعی جالب و موثری را طراحی کردم.

بعنوان یک قانون همیشگی: تغییر یک باور کار ساده‌ای نیست !!!

علی رغم تمام حرفهایی که برخی نویسندگان و سخنرانان به شما میگویند، باورهایی که در تارو پود ذهن ما نفوذ کرده اند و ده، بیست و یا سی سال در شما و با شما بوده اند؛ با یک روش یا تکنیک خاص جادویی غیب نمی ­شوند. اما اگر موفقیت و شادی برای شما اهمیت داشته باشد، می­توان این کار را انجام داد. باورها را شکار کنید، این خیلی هیجان انگیز است! قبل از هر چیز باید بدانید چطور باورهایی (شکارهایی) را که باید تغییر کنند پیدا (جستجو) کنید؟ بیشتر باورهای شما، خیلی محکم در ساختار روانی شما رخنه کرده، طوری که حتی متوجه آن‌ها و انتخابشان نشده اید. می­دانید چرا!!! وقتی روی صندلی می­ نشینید، ایمان دارید که احتمال ندارد به زمین سقوط کنید؟ این “باور قوی” شماست که به شما این اطمینان رو می­دهد که صندلی تعادل لازم را دارد، نگران نباش. یکی از بهترین ابزارهای موثر برای رشد فردی، این هست که به نظام باورهای شخص توجه کرده و پایه‌های لرزان آن را جایگزین کنید.

چگونه-باورهایم-را-تغییر-دهم

روش های یافتن باورهای منفی

روش­های زیادی برای یافتن باورهای محدود کننده وجود دارد. به نظر خود من بهترین روش تغییر یک باور خاص، خواندن و یا گوش کردن مطالبی از افراد موفق در همان موضوع خاص و البته با تکرار زیاد هست. حتی روش بهتر از آن این است که با افرادی که آن باور خاص مورد نظر شما را دارند ایجاد ارتباط کنید و الگو برداری کنید. شاید پیدا کردن فرد بخصوص که در زمینه مورد نظر شما موفق باشد، خیلی سخت به نظر برسد، ولی اگر این کار را بتوانید انجام دهید، ناخودآگاه و به تدریج ساختار باورهای او در شما جریان پیدا می ­کند. روش مورد علاقه من در پیدا کردن باورها “جستجوی ذهنی” است. این تکنیک بسیار ساده بوده و برای همه قابل استفاده است. با دقت و تمرکز از خودم می­ پرسم که “اگر این باور اشتباه بود چه می ­شود؟”

دوستان ایجاد تردید در یافتن و متمرکز شدن بر یک باور معجزه می کند

پرسش تردیدی باعث شکسته شدن یک باور قوی منفی و محدود کننده نیز می شود. پس تردید، یک شاه کلید برای تشخیص و تضعیف یک باور غلط نیز هست. مثال:

حرف نمیزنم، چون باور دارم حرف هام بدرد کسی نمی خوره! اگه من در اشتباه باشم اونوقت چی میشه؟ یا اگه دیگران دوست داشته باشن چیزی رو که من قراره بگم بشنون؟

برای باوری که در من میگه : تو کاری رو درست نمی تونی انجام بدی! مگه چه اتفاقی می­ افته اگه من این کار رو به ضعیف‌ترین شکل ممکنه انجام بدهم؟

من همیشه این پرسش‌ها را برای اینکه بتوانم به استحکام پایه‌های باورهای شخصی خودم پی ببرم از ذهنم می‌گذرانم. در اغلب موارد ترس مانع یافتن باورهای منفی در شما می­شود. اگر شما باورتان این باشد که در یک ارتباط خاص، بی ارزش هستید، رهایی از این باور محدود کننده شاید کار بسیار دشواری باشد. چرا؟ چون زمانی که این باور را به عنوان یک باور غلط و محدود کننده می­ پذیرید، بلافاصله این نتیجه گیریهای ذهنی به نظام باورهای شما خطور می­کند:

« بخاطر این باور احمقانه چقدر فرصت‌های طلایی در ارتباطات رو از دست دادم؟!»

«اگر من این را بپذیرم، باید مسئولیت کوتاهی خودمو از این به بعد قبول کنم.»

«با قبول این باور من باید کارهای سختی انجام بدم که دوست ندارم و یا حوصلشو ندارم.»

«چطور می‌تونم این رو بپذیرم که من خودم مقصرم که این باورها رو پذیرفتم!»

«اگه بپذیرم، پس با ترس‌هام چیکار کنم؟»

خوب حالا بیایید شروع کنیم.

تغییر باور

گذشته را هر چه بوده فراموش کن و اکنون را دریاب! اقدام کن. تکرار کن و مقاومت کن. تغییر را در خود ایجاد کن و باز انگیزه در خودت ایجاد کن و تکرار کن تا عادت خوب بودن در تو به یک باور قدرتمند و سازنده بدل شود.

قانون تردید

قانون باور

تردید در یک باور، مخرب­ترین ابزار برای تضعیف و حتی شکستن ساختار یک باور هست. در مراحل بازسازی و تغییر یک باور، همیشه اولین گام ایجاد تردید هست. به یاد داشته باشید اگر شما تردید نکنید، نمی ­توانید آن باور را ببینید. به احتمال زیاد در شما نیز مثل اکثر افراد جامعه، باورهای محدود کننده و منفی بسیاری وجود دارد، که حتی متوجه وجود آن­ها در نظام باورهایتان نیستید، چراکه هرگز در مورد این باورها تردیدی بخود راه نداده اید! برای مثال، شما هرگز باور به جاذبه زمین را یک باور نمی‌دانید، اما آن را به عنوان یک حقیقت پذیرفته شده می‌دانید. دلیل این مسئله بسیار ساده است برای این­که هرگز نسبت به باور جاذبه زمین تردید نکرده اید. اگر روزی تردید کنید که نکند باوری که شما به جاذبه زمین دارید، درست نباشد، در آن صورت متوجه می‌شوید که این باور در شما هست. پس بهترین روش برای اینکه به وجود باور در خود پی ببریم این است که در ماهیت و نتایج یک واقعیت در خود شک ایجاد کنیم، در این صورت هست که خود باور ظاهر می­شود. بعد کافی است به تشخیص خوب یا بد بودن آن بپردازید. در مثال باور به وجود جاذبه، شما به قدری به حقیقی بودن این مسئله ایمان دارید که ضمیر ناخودآگاه شما هرگز از ضمیر خودآگاهتان پرسشی در رابطه با راستی آزمایی این باور نمی ­کند. اگر شما واقعا به دنبال رهایی از چنگال یک باور منفی هستید، در آن صورت بطور خودآگاه یا ناخودآگاه در واقع تردیدی کم و بیش در ذهن شما نسبت به آن باور بوجود آمده است. اما ببینیم بعد از ایجاد تردید، چه کاری باید انجام بدهید.

گام بعدی در مراحل چندگانه تغییر باور، تقویت تردید است تا حدی که باور مورد نظر مضحک و کودکانه بنظر برسد

با این کار در واقع تردید را به یک باور تبدیل می­سازید. در طول مراحل تغییر باور، ساخت تردید و تقویت بیشتر و بیشتر آن تا مرحله ضعف کامل و رسیدن به مرحله عدم باور ساده­ ترین مرحله است. مثال، فرض کنید باور شما این است که به‌ هیچ وجه جذاب نیستید. شما باید تردید بسازید. برای این کار می­ توانید در گذشته خود جستجو کنید و تمام لحظاتی که درست نبودن این باور را تایید می­ کند یادداشت کنید. تمام مواردی را که دیگران به هر نوعی بصورت تعریف و تمجید یا هر شکل دیگری خلاف این باور را منعکس کرده اند را بیابید. به این «روش تردید سازی»، در اصطلاح روانشناسی «روش یافتن سابقه مخالف باور» می گویند. اگر این کار درست و به اندازه کافی ادامه پیدا کند، بطور اتوماتیک باور شما به ضعیف ترین حد خودش می­رسد و با تکرار این کار از نظام باورهای شما حذف می­شود.

روش دومی که من برای ساخت تردید بکار می ­برم، کار منطقی با موضوع باور هست.

مثال: تصور کنید باور شما این است که شروع یک کسب و کار بسیار پر ریسک­تر از داشتن یک شغل ثابت است. اگر کمی واقع بین باشیم این باور می ­تواند درست یا غلط باشد. هر دوی این حالت­ها خودش یک باور است. باور تایید کننده میگوید، بله راه‌اندازی کسب و کار خطرناکتر از داشتن یک شغل دائمی هست. باور تکذیب کننده میگوید، راه اندازی یک کسب و کار خطرناک تر از داشتن یک شغل دائمی نیست. شما می­ توانید از منطق استفاده کنید برای ساخت تردید، با این استدلال که اگر علاقه و اشتیاق واقعی من در راه اندازی کسب و کار پنهان شده باشد، در این صورت خطر یک شغل، حتی اگر از نظر درآمد هم خوب به نظر برسد بیشتر هست. این روش خطا زدایی باورها همیشه می­ تواند بکار گرفته شود، ولی این کار باید با دقت زیادی انجام بشود. تاثیر قدرت تردید سازی این روش بسیار بالاست.

حال با ترکیب این روش با روش یافتن سابقه مخالف باور، شما قادر خواهید بود به قدرتی دست یابید که ذهن شما خیلی راحت و سریع غلط بودن یا بعید بودن یک باور را تشخیص داده و بپذیرد. هرگز کار تردید سازی را نباید به مرحله بعد موکول کنید. این کار زیاد وقت شما را نمی­ گیرد. برخی باورها خیلی زود مسخره و غیرواقعی بنظر می­رسند و باقی باورها ممکن است وقتی تلاش ما را برای جدا کردن ببینند، محکم خودشان را به ذهنمان بچسبانند. اگر در مرحله تردید سازی با دشواری مواجه شدید، بهتر است به مرحله بعدی که مرحله باور آزمایی است بروید.

باور آزمایی: (test it!)

ممکن است شما باوری داشته باشید که هر چند ایمان دارید اشتباه هست، اما همچنان در اعمال شما اثرات خودش را می­ گذارد. این اتفاق زمانی می­ افتد که شما به اندازه کافی تردید در ضمیر خودآگاه خودتان ایجاد کرده اید ولی ضمیر ناخودآگاه شما همچنان طرفدار باور قدیمی است. در این لحظه جنگی بین دو ضمیر شروع می­شود که تقریبا همیشه برنده این نبرد ضمیر ناخودآگاه شماست و در نتیجه در رفتارهای شما همچنان وجود آن باور متجلی می­شود.  این باور تا پایان عمر در شما می­ماند مگر اینکه عزم راسخ برای ریشه کن کردن باور غلط داشته باشید. برای این کار لازم است که ضمیر ناخودآگاه خودتان را متقاعد کنید که این باور غلط است. ضمیر ناخوداگاه همیشه در مقابل تغییر مقاومت نشان می­دهد. این ویژگی ضمیر ناخوداگاه در ماهیت بد نیست، این سیستم دفاعی ذهن برای مقاومت در پذیرش هر باوری هست که پیشنهاد میشود تصور کنید اگر این سیستم دفاعی نبود، زمانی که شما تبلیغات تلویزیونی را می دیدید هرچه را که تبلیغ می­ کردند را باید می­ پذیرفتید و خریداری می­ کردید.

چگونه-باورهایم-را-تغییر-دهم

مثال، شما می ­دانید اضافه وزن دارید، یک برنامه تلویزیونی می­گوید باید فلان قرص را مصرف کنید تا در عرض یک هفته 10 کیلو وزن کم کنید! ضمیر ناخودآگاه بی­ درنگ لذت کاهش وزن را می بیند و به راحتی و سرعت جوابدهی این روش را می­ بیند و بلافاصله این را باور می ­کند. فردا تبلیغ دیگری میگوید فلان ژل را به ناحیه چاق بدن بمالید تا چربیهای موضعی را از بین ببرد و شما این کار را می­ کنید و روز دیگر تن به عمل جراحی می­دهید و روز بعد … اما می­ دانیم که هرچند ضمیر ناخودآگاه ما روزانه در معرض بمباران تبلیغات برای فروش محصولاتی که بیشتر موارد هم ممکن است چیزهایی که روی آنها تاکید می­ کنند واقعی نباشد، قرار دارد ولی به ندرت این باورها را می­ پذیرد و دستور خرید صادر می­ کند. پس مدیران تبیلغات برای متقاعد کردن ضمیر ناخودآگاه از قانون تکرار بهره می ­برند. بر اساس قانون تکرار هر چقدر یک باور را بیشتر و بیشتر به ضمیر ناخوداگاه پیشنهاد بدهید، در هر دفعه تکرار، ضمیر، مقاومت کمتری بروز می­دهد. یعنی که اینقدر اصرار می کند که خود وارد فاز باورشکنی میشود و کم کم تردید می­ کند که نکند من دارم اشتباه می ­کنم و این باور برخلاف باوری که من دارم خیلی هم به ضررم نباشد و در نتیجه تبلیغات طولانی مدت مقاومت ضمیر ناخودآگاه بسیاری از افراد را شکسته و باور می کنند که با مالیدن یک ژل بخصوص می­ توانند ناحیه چاق بدن رو لاغر کنند. در مراحل اولی که شما سعی می­ کنید ضمیر ناخودآگاه خودتان رو متقاعد سازید، احساس ترس و نگرانی در شما بوجود می آید هر جنگ و نبردی این احساس را ایجاد می­ کند. پیروزی در این جنگ احتیاج به انگیزه و صبر فراوان دارد.

بهترین روش رفع این مشکل، مبارزه خستگی ناپذیر و تکه تکه کردن باور و جنگ تن به تن با باورهای خرد شده است. شما هر چقدر باورهای بزرگ و قوی خود را به اجزا کوچتری تقسیم کنید، همانقدر کار باورشکنی راحت‌تر خواهد بود. این مراحل زمان بر هست، به همین دلیل کار تغییر باور هرگز سریع انجام نمی­ شود. ایجاد خودباوری و شجاعت و کاریزما می­ تواند خیلی طول بکشد، چون از بین بردن باورهای بازدارنده از این باورها و شکل دهی باورهای جدید بجای آن­ها کار بسیار زمان بری هست. با وارد کردن فشار مرتب بر ساختار باورهای خود، ضمیر ناخودآگاه را به تدریج مجبور به رد باور غلط خواهید کرد.

نتیجه گیری و جمع‌ بندی :

پس در این مقاله فوق‌العاده آموختیم برای تغییر و بهبود یک باور باید، ابتدا بتوانید باور را تشخیص داده و پیدا کنید، مرحله دوم ایجاد تردید نسبت به باور هست و مرحله سوم باور آزمایی هست. شاید این مراحل خیلی ساده یا ابتدایی به نظر بیاد اما مهم این است که جواب می دهد. شما اگر با نگاه تردید این مراحل را انجام بدهید قطعا جواب نمی­ گیرید. تقویت نظام باورها زیربنای زندگی شما را از درون تغییر می­ دهد و نیرو و انگیزه جذب بیشتر آرزوها رو در شما زنده می­ کند. زمان رو از دست ندهید و از همین حالا شروع کنید.

باور، تغییر باور، موفقیت، راز موفقیت، سایت راز موفقیت

19 نظرات
 1. سارا امیدی نظرات کاربران

  درود بر شما. این مقاله حاصل سالها تجربه در این موضعه. تغییر باور به نظر من اصلی ترین و مهمترین موضوع بشر امروزه. چراکه امروز ما در جریان گردابی بمباران باورهای متفاوت و متضاد دیگران قرار گرفتیم. این هم خوب است و هم ملال اور. اما اگر بخواهیم از جنبه مثبت بنگریم باید بدانیم چه باید کرد تا بادرهایمان را قدرتمندتر و زیباتر کنیم. لطفا همچنان با ما باشید.

 2. شیرین نظرات کاربران

  به جرات میتونم بگم که این یکی از بهترین مقاله هایی بود که در مورد تغییر در باورهامون خوندم و با مثال های ملموس که شما استفاده کردید، فهم این قضیه رو بسیار آسانتر کردید. با شما کاملا موافقم تغییر باورها کار ساده ای نیست ولی شدنی است. نیاز به تمرین و انعطاف پذیری دارد، طبق فرمایش خودتون. سپاس از استاد گرامی.

 3. فرزانه نظرات کاربران

  خیلی عالی ممنونم

 4. نسیم نظرات کاربران

  عاااااااااااااالی بیگ لایک

 5. فاطمه نظرات کاربران

  سلام استاد مقاله ها عالی هستن،،مرسی ک اینقدر ب فکر ما هستین،،کلاس های انلاین ک دیگه نگو عالیییییییه

 6. سارا امیدی نظرات کاربران

  مقاله ها در کنار هر درس به سایت افزوده میشوند. مقالات درسهای اضافی و مکمل دوره هستند. واقعا خوشحالم دوستان از این مقالات در کنار درها بهره کافی میبرند.

 7. اعظم اعلمی دوست نظرات کاربران

  سلام استاد
  در قسمتی از مقاله اشاره کردین که روش های زیادی برای یافتن باورهای محدود کننده وجود داره .
  من این مقاله رو پرینت گرفتم و در کنار سایر دروس قرار دادم هر زمان نسبت به خواسته ها و رویاهام و قانون جذب دچار شک و تردید میشم متوجه میشم که یکی از اون باورای محدود کننده من داره مقاومت میکنه ، اونجاست که دوباره میام سراغ این مقاله و میخونمش و مشابه یک تلنگر محکم عمل میکنه که حتی خوندن مقاله خودش به تنهایی قانون تردید رو اجرا میکنه
  سپاسگذارم بابت این مقاله عالی

 8. ناهید حیدری نظرات کاربران

  سلام استاد عزیزم دارم حسرت میخورم که چرا این مقاله رو زودتر نخوندم,,من تو این دوره اودم تغییر کنم,,,شما راه اصلی تغییر رو برامون گذاشتین,تو درس سه هم گفتین,ولی اینجا اموختم که چطور با ترید باورهامو تغییر بدم و بهترین خودم باشم,من عاشق تغییرم,,,و میدونم این مقاله خیلی کمکم کرده,بینهایت سپاسگزارم

 9. مریم خددادی نظرات کاربران

  ضمن عرض سلام مقاله عالی و جامع بود اما یه سوال دارم
  چگونه تشخیص بدم فلان باور من غلط یا درسته؟
  معیار و الگوی سنجش چیه؟ ایا عقل و منطقه یا احساسه؟

 10. شیرین ثناگو نظرات کاربران

  عاالی بود،،،
  قانون تکرار و باز هم تکرار و تکرار…

 11. سارا امیدی نظرات کاربران

  درود بر شما. خوشحالم که دوستان چندباره به مقالات سر میزنند. پس از تغییر مدار مشکلترین کار تثبیت جایگاه در مدار جدید است. لطفا با ما باشید.

 12. فاطمه نظرات کاربران

  باز هم مقاله رو خوندم به نظر م باید همیشه تکرار کنیم که در مدار جدید بمونیم ممنون استاد

 13. مریم نظرات کاربران

  سلام باز هم مثله همیشه استاد جولایی عزیز بمن کمک کردند خیلی به این مطلب احتیاج داشتم استاد . استاد من با درسها و کتاب و مقالات شما زندگیمو متحول کردم این مطلب هم مثه بقیه بسیار واسه من معجزه بود در حقیقت شکار امروز من بود . از امروز میخام خیلی جدی تر روی تغییر باورهای خودم کار کنم خدایا سپاااس استاد جولایی قدرتمند سپاااس خانوم شاکری مهربونم سپاااس مرسی گروه راز موفقیت شما بی نظیر هستید و زندگی ما رو هم به لطف خدا و این درسای بی نظیرتون به معجزه تبدیل می کنین. مرررسی

 14. امیرحسین نظرات کاربران

  تغیر باورها ممکن است.من به دل جنگ تن به تن با باورهای غلطم میروم.تکرار تکرار تکرار مشکل مرا حل خواهد کرد.باورهای غلطم را از بین میبرم و به جای ان باورهای زیبا میکارم و انقدر تکرارش میکنم که در همه وجودم ریشه بدواند و جزئی از من شود.خدای بزرگم دوسسسستت دارم.
  استاد خوبم مرسی با بت مقاله خوبتون.

 15. نازی نظرات کاربران

  سلام من فکرمیکنم وحس میکنم میشه به سرعت چندثانیه باورتوتغییرالبته این حس ازباورمن شکل گرفته شده که همچین فکری میکنم راهی که شما گفتین بسته به باورمن درعرض چند ثانیه میشه باورموتغیربدم
  من مطمئنم تغیرباور زمان زیادی نمیخواد

 16. سارا امیدی نظرات کاربران

  درود بر شما آقا حسن عزیز

  تبریک میگم دقیقا طبق آموزش های این مقاله و مطالب سایت راز موفقیت عالی عمل کردین.

  سوالتون حالا اینه چطور این فرایند جایگزینی باور بد و منفی با باورهای مثبت و سازنده را سریع انجام بدم.

  واقعیت اینه که این نشدنیه. شما دارید راجع به انسان و ذهن انسان حرف میزنید. ذهن و ضمیر ناخودآگاه خیلی دیر می پذیره و پذیرفت دیر تغییرش میده.

  شما باید به همون مدت که طول کشیده یک باور رو بپذیرید وقت بذارید حالا باور جدید رو روی اون اعمال کنید. یادتون باشه اگر فایلهای صوتی داخل کانال رو گوش کنید توضیح دادم که باور قبلی حذف نمیشه بلکه کم رنگ میشه.

  بهترین و سریعترین روش سرعت بخشیدن به باور سازی، استفاده از فایلهای خود هیپنوتیزم هست.

  موفق باشید

 17. حسین راد منش نظرات کاربران

  سلام تمام وقت،انرژی خودرا صرف شناسایی باورهای مثبت واحساسات خوب(آنچه میخواهی)شک و تردید بر باورهای غلط و سوال ازخود(چگونه در کمترین زمان)باورهای صحیح را جایگزین نمایم(استفاده از قانون خلا)این تمام راز تغیر سریع باورهاست.

 18. سارا امیدی نظرات کاربران

  درود بر شما دوست عزیز

  من دوستی داشتم که بینی عقابی داشت. خیلی شکل بینیش عجیب بود. همه تو دانشگاه مسخرش می کردن. یبار من ازش سوالی کردم و گفتم این بینی اذیتت نمیکنه؟ گفت نه چرا من اتفاقا دوسش دارم چون تنها بینی این شکلیه و تازه موضوع سرگرمی و خنده دوستان هم هست و قیافمم تو ذهنشون می مونه! فعلا دوسش دارم. هر وقت ازش خسته شدم، تغییرش میدم.

  من خیلی تعجب کردم از این نگاهش فکر کردم داره شوخی میکنه.

  چند وقت بعدش گفت: محمود یادته یبار ازم راجب بینیم پرسیدی؟ گفتم اره . فکر کنم ناراحتت کردم؟

  گفت نه اصلا . فقط یک موردی به ذهنم رسید که فکر میکنم نکته جالبیه. انقدری که مردم و دوستان روی بینی من گیر کردن و بهش فکر میکنن، مورد توجه و تمرکز من نیست.

  البته چند سال بعد هم دیدم که جراحی کرده و خیلی هم بهش میاد.

  فکر میکنم این حرف دوست من کاملا سوال شما رو جواب داده باشه.

  حرف و نقطه توجه مردم که اصلا مهم نیست. اما سوال مهم اینه که توجه و نقطه تمرکز خود تو بیشتر روی چیه ؟

  موفق باشید

 19. گزین نظرات کاربران

  سلام ممنون از مطالب خوبتون!راستش من یه مشکل دارم اونم اینه که بینی خیلی بزرگی دارم.به جرأت میتونم بگم دو،سه برابر صورتمه! یعنی تا حالا بینی بزرگتر از بینی خودم ندیدم،طوریکه همیشه همه بینی ام رو عیب و مسخره می کنن.طوریکه حتی یه دونه عکس ندارم که داخلش،بینی ام حداقل متوسط افتاده باشه!خب من چطور میتونم تردید کنم وقتی هر دفعه چشمم به آینه می افته،بینی ام اولین چیزیه که به چشم میاد؟!خواهش می کنم جواب بدین دیگه واقعا هیچ عزت نفسی برام نمونده،دیگه امیدی ندارم!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما پس از بررسی منتشر می شود

پشتیبانی سایت توسط : پشتیبان وردپرس