5 تکنیک طلایی تقویت عزت نفس که هرگز به ما نگفتند - راز موفقیت

تعداد امتیاز: 2

چکیده مقاله :

انتشار : 1395/11/25 23 نظر 4,048 بازدید

عزت نفس همه احساس زندگی است. امروز ما می دانیم که کمبود عزت نفس درد خاموش مشکل عمومی مردم سراسر جهان است. در تحقیقات دانشگاه هاروارد ثابت شده که یکی از ویژگیهای اصلی افراد موفق، داشتن عزت نفس و یا همان حرمت نفس است. مهم نیست که در کودکی عزت نفس همه ما صدمه دیده. مهم اینکه امروز متوجه شدی و مهم اینکه راهکارهای طلایی وجود دارد که می توانید عزت نفس خود را به عرش اعلی بکشانید. . عزت نفس، خودباوری تو از خودت و ویژگیهای مرتبط با توست. عزت نفس مهمترین و با ارزش ترین دارایی توست. چقدر در حفظ و افزایش این دارایی جاودانه می کوشی؟ احساس می­کنید لایق شادی هستید؟ می­توانید به مردم نه بگویید؟ عزت نفس در واقع ارزیابی است که از خودمان داریم. این مقاله کمک می کند بفهمید چطور عزت نفس خودتان را افزایش دهید.

5 تکنیک طلایی تقویت عزت نفس که هرگز به ما نگفتند - راز موفقیت

زندگی صاحبی دارد و صاحب آن عزت نفس است.

احساس می­کنید لایق شادی هستید؟ می­توانید به مردم نه بگویید؟ عزت نفس در واقع ارزیابی است که از خودمان داریم. این مقاله کمک می کند بفهمید چطور عزت نفس خودتان را افزایش دهید.

عزت نفس یا self esteem اصطلاحی است ما همیشه از آن استفاده می­کنیم. اما واقعا این به چه معناست؟

واژه esteem از واژه ای لاتین "به معنای برآورد کردن" می آید . بنابراین عزت نفس "برآوردی" است که از خودتان دارید، اعتبار و احترامی است که برای خودتان قائل هستید.

اگر می­خواهید ببینید آیا سطح عزت نفس شما سالم است، از خودتان این سوالات را بپرسید.

 • آیا خودم را دوست دارم؟
 • آیا فکر می کنم که انسان خوبی هستم؟
 • آیا مستحق عشق هستم؟
 • آیا مستحق شادی هستم؟
 • آیا احساس می کنم که انسان نرمال و مناسبی هستم؟

کسانی که عزت نفس پایینی دارند جوابشان به همه یا بیشتر این سوالات مثبت نیست. ممکن است شما یکی از آنها باشید. اگر این طور است، چکاری می­توانید انجام دهید؟

 • عزت نفس بالا موقعیت های شغلی و شرایط زندگی خارق العاده ای برای فرد ایجاد می کند.
 • عزت نفس بالا یعنی من آدم لایقی هستم و من لیاقتم بسیار بالاست.
 • عزت نفس تلقین خشک و خالی نیست، عزت نفس تفکر مثبت اندیشانه عوام فریبانه نیست، عزت نفس غرق در مشکلات، بخود قبولاندن عبارت "همه چیز خوب است" نیست.
 • عزت نفس یعنی اوضاع شاید زیاد خوب نیست ولی دارم تلاش خودمو می کنم تا اوضاع رو تغییر بدم.
 • عزت نفس یعنی من خودپنداره مثبت و قدرتمندی از خودم در ذهنم دارم.
 • عزت نفس یعنی من میدونم در زندگی ممکنه چالشهایی با برچسب شکست و موفقیت پیش روم باشه. یاد میگیرم این چالشهارو مدیریت کنم.
 • عزت نفس یعنی من نه از دیگران پایینترم و نه دیگران برتر. من با دیگرام برابرم. مساوی و برابر.

 

افزایش-عزت-نفس، عزت نفس

 

به یاد داشته باشید- شما منحصر به فرد هستید! 

یه راه خوب برای شروع بهبود عزت نفستان این است که بپذیرید شما منحصر بفرد هستید چون هیچ کس دیگری کاملا شبیه شما نیست.

نه فقط اثر انگشت یا DNA ما منحصر بفرد است ( حتی اگر دو قلوی یکسان باشید) بلکه ذهن و شیوه­ای  که فکر  و عمل می­کنید کاملا منحصر به شماست.

این به این معنی است که در بیش از 7 میلیارد نفر در دنیا تنها یک نسخه از شما وجود دارد. بنابراین اگر طبیعت خود را به زحمت انداخته تا شما را منحصر به فرد بیافریند، باید این احساس را داشته باشید که مهم هستید و به اندازه هر کس دیگری در این سیاره حق دارید؟

شما حقوق دیگری نیز دارید. یکی از آنها حق اشتباه کردن است فراموش نکنید که انسان ممکن الخطاست و بسیاری از ما کاری را اشتباه انجام می­دهیم قبل از آنکه یاد بگیریم آن را درست انجام دهیم.

به علاوه، ما این حق را داریم که به خودمان احترام بگذاریم و مورد احترام واقع شویم. و شاید مهم تر از همه برای خودم بله یا نه بگوییم.

در این جا قصد داریم در مورد عزت نفس صحبت کنیم و با انجام پنج روش متفاوت و عملی در مورد راه کارهایی که برای افزایش سطح عزت نفس هست را توضیح دهیم.

اما شاید همین ابتدا بپرسید که چرا اینقدر تاکید و اینقدر راجب به عزت نفس صحبت میشود.

مگر عزت نفس چه اهمیتی دارد. عزت نفس اهمیت زیادی دارد زیرا به ما میگوید ما خود را چطور می بینیم.

و چطور قضاوت می کنیم. گذشته خودمان را چطور دیدیم. خودمان، ماهیت خودمان را چطور می بینیم.

در مورد اشتباه کاری خودمان، در مورد فامیل، افراد فامیل، در مورد خانواده، در مورد اسم خودمان، در مورد زیبایی خودمان چه نظری داریم.

ترکیب نگرش ما نسبت به این موضوعات در درون ما ضریب شناختی را بوجود می آورد که ما به آن عزت نفس می گوییم.

افزایش-عزت-نفس، عزت نفس

در واقع با عزت نفس پایین فرد یک آدم بسته، خسته و تنیده ای هست که انگار در درون یک جعبه قرار گرفته. عزت نفس پایین می تونه عامل بروز قطعی افسردگی باشه حتی از اون فراتر رفته .

 

بسیاری از روانشناسان بر این باورند که عامل اصلی و ویروس بوجود آورنده بسیاری از بیماری های روان تنی و روان پریشی عزت نفس است.

 

"مادر بیماری های روانی، عزت نفس آسیب دیده است."

مثالی که من می توانم در مورد تشریح عزت نفس بزنم اینکه فرض کنید که شما زیباترین، بزرگترین و گران قیمت ترین الماس دنیا رو داشته باشید.

اگر شما عزت نفس پایینی داشته باشید. یک وقتی از شما بپرسند شما چه چیز گران قیمتی در درون خود دارید یا اصلا اون الماس رو اسم نمی برید و یا به عنوان شماره یک از اون یاد نمی کنید. دوم اینکه هرگز دنبال این نیستین که اون الماس درون خودتون رو بروز بدین یا به دیگران نشون بدین یا ازش استفاده ای بکنین.

 

عزت نفس شاید مهمترین مسایل روی میز روانشناسان عصر جدید هست.

شاید روانشناسان امروزی متوجه شدند که اون مشکل عمومی که سال ها در بیماران خودشون به دنبالش هستند عزت نفس پایین است.

و اگر بتوانند این مشکل بزرگ بشر امروز رو حل بکنند، به طبع بسیاری از بیماری های پیچیده ی بعدی که در گرو عزت نفس بوده کاهش یا از بین خواهند رفت.

عزت نفس یا همان حرمت نفس تمام جوانب زندگی من و شما رو تحت شعاع قرار میدهد:" سلامتی، ارتباطات، برخوردی که با خودت و پدیده های پیرامون خودت داری".

حتی دلیل اینکه برخی از افراد به مواد مخدر گرایش پیدا میکنند اینکه تصور شخصی در ذهن خودشون از خودشون دارن بسیار ضعیف ناکافی و ناتوانه با این توضیحات می رسیم سر وقت بحث اصلی خودمون کارهایی که برای بهبود وضعیت عزت نفس می خواهیم ارائه دهیم.

توجه کنید که همه ما در هر سن، شرایط و وضعیتی می توانیم از این راه کارها برای بهبود وضعیت عزت نفس مان استفاده بکنیم.

 

به شرح حال بزرگ زن بزرگی است که بعدها مدرس دوره های افزایش عزت نفس شد. دکتر فیلد زندگی خود را اینگونه تعریف میکند:

من اگر بخوام در مورد گذشته خودم بگم در دوران کودکی عزت نفس بسیار بسیار پاییینی داشتم.

یکی از چیزهایی که قبلا هم گفتم من تا سن هفت سالگی هرگز چیزی به اسم محبت و عشق رو تجربه نکرده بودم من تا سن 16 ، 17 سالگی کلا مادرم رو دو بار دیده بودم.

من فرزند پدر و مادری هستم که وقتی من رو حامله شدن خیلی سن کمی داشتند. مادرم 16 سالش بود وقتی من در شکمش بودم. از زندگی چیز زیادی نمی فهمید و کار و شغل و درآمد خوبی نداشتن.

کلا در موقعیت و صلاحیتی نبودن که از من مراقبت و حفاظت کنند. مادر من شرایط بدتری داشت. چون از کس دیگه ای فرزندی با خودش آورده بود. و بعد از به دنیا آمدنم با پدرم، بزرگ شدم.

اگر از من بپرسین که مادرم کی، چی و چجوری بود هیچی یادم نیست. چون هرگز مادرم را ندیدم. طبیعی که خانواده مادرم و پدرم و از خود پدرم و مادرم هرگز و هیچ وقت چیز خوب و مثبتی نشنیدم.

و کلا راجب مادرم حرفی نمی زدند. و در نتیجه من چیزی راجب به مادرم نمی دونم. بچه های عمو مدام در همون سنین کم به من طعنه میزدن که من بچه ی ناخلفی هستم.

و مادرم منو اصلا دوست نداره. و از اون جایی که عموما دختر دوست داره که با مادر باشه . ولی خوب زندگی به شکلی بود که باید با پدر، بزرگ می شدم.

در نتیجه من از چارچوب تربیتی یک دختر خارج شدم.

به تدریج حرف های دیگران در مورد اینکه مادرم منو دوست نداره به یک باور تبدیل شد. ولی خوب الان می دونم اون در وضعیتی نبوده که بتونه از من مراقبت کنه و این اصلا ربطی به دوست داشتنش نداره.

در واقع دلیلی که من با پدرم هستم این هست که ایشون در شرایط بهتری بود. و در نتیجه من با پدر هستم و این افکار و این درگیری های ذهنی مدام در ذهن من در جریان بود.

 

عزت نفس، افزایش عزت نفس

به رفتارتان واقع بینانه  نگاه کنید

متاسفانه بسیاری از افراد با عزت نفس ضعیف وقتی اشتباهی می­کنند یا قضاوت نادرستی می­کنند خیلی خودشان را سرزنش می­کنند.

احساس می­کنند که خوب نیستند چون در امتحان قبول نشده­اند، شغلشان را از دست داده­اند یا سرزنش و تخریب شده­اند.

اما این اتفاقات احساسی که در مورد آن­ها داریم و اینکه چطور با آنها کنار می­آییم فقط بخش کوچکی از ما است و خیلی مهم است که این را یادمان باشد.

 افراد با عزت نفس سالم خودشان را با شکست های مقطعی تعریف نمی­کنند. آنها خودشان را در تصویر بزرگتری می بینند.

اگر عمیقا از برخی جنبه­های خودتان رنج می­برید، تلاش کنید که به خودتان بگویید این فقط قسمت کوچکی از چندین لایه و جز از شماست که شما را واقعی می­سازد و زمانی که اشتباهی انجام می دهید یا کاری می­کنید که چندان باعث افتخار نیست سعی کنید که تمام موجودیت خود را محکوم نکنید. 

 

چگونه افکار مخرب و منفی را متوقف کنم؟

بسیاری افراد با عزت نفس ضعیف فکر می­کنند که چندان مهم نیستند و نظرات آنها تاثیر و ارزشی ندارد. آیا شما هم این طور فکر می­کنید؟

اگر این طور است تلاش کنید که این افکار مخرب را متوقف کنید چون اگر آنها را باور کنید دیگران هم تشویق می شوند که تا آنها را باور کنند.

به جای آن، خودتان را انسانی ببینید که حقوق، نظرات و عقایدی دارد که به اندازه دیگران ارزشمند هستند. این به شما کمک می­کند که عزت نفستان را افزایش دهید.

 

تکنیک اول تقویت عزت نفس: نوشتن سرگذشت زندگیتان از کودکی تا کنون

به عنوان اولین تکنیکی که برای بهبود عزت نفس می خوام خدمتتون عرض کنم. اینکه باید یک شجره نامه و در واقع سرگذشت زندگیتان را از دوران کودکی خودتون شروع کنید.

مثال بالا مثالی واقعی است از شرح کودکی یکی از افراد مشهور دنیا که ما بدون ذکر نام در این مقاله آورده ایم.

اگر نقاط ابهامی در زندگی شما هست این نقاط ابهام رو بپرسید، تحقیق کنید، بررسی کنید و برای خودتون کاملا شفاف سازی کنید.

شما در این تکنیک می توانید هر شب ده دقیقه وقت بگذارید. و هر چیزی که از گذشته در یاد دارید را روی کاغذ بیارید. همین طور در حین نوشتن تاریخچه زندگی خودتون نقاط مثبت رو پررنگ تر کنید بیشتر راجب به اون بنویسید. چه اتفاق های مثبتی در کودکی افتاده. چه کارهای خوبی که کردین حتی شیطنت هایی که بهتون حس خوبی میده. چطور درس خوندین و چه نمرات خوبی گرفتین. بیشتر یعنی توجه و تمرکز روی نقاط مثبت باشه. در مرحله بعد شما باید شبی پنج مورد که از خودتون شناختین و بهش افتخار می کنید رو یادداشت کنید. یعنی از دل اون سرگذشتی که نوشتین و آن نقاط مثبتی را که اشاره کردید. یا هر شب 5 مورد که بهش افتخار می کنید و در خودتون مثبت، خوب و بارز می دانید و یادداشت کنید.

هر شب 5 مورد، قیافم اینجوری بوده، قدم اینجور بوده، فلان مدرک رو گرفتم. فلان دوره رو گذروندم. فلان مقطع تحصیلی رو با این رتبه قبول شدم. پدرم این خوبی رو داره. مادرم..... یه چیزی رو پیدا کنید و روی آن متمرکز بشوید. هر شب 5 مورد یاداشت کنید. می توانید به خیلی چیزها اشاره کنید. ارتباطات تون، افرادی که باهاشون دوستین، توانایی های خاصی که دارین، استعدادهای که دارین، مثلا موردی که من دیشب توی این یادداشت های پنج گانه شبانم نوشتم. یهو یادم افتاد که بعد از مدت ها دیگه کم کم دیسکم خیلی خالی شده. نمی تونم پیدا کنم. یه لحظه به همون روز خودم نگاه کردم. و یادم افتاد که من امروز با فرزند خودم به گونه ای خاص صحبت کردم.

این شیوه گفتگو رو خیلی دوست دارم در صورتیکه اصلا بهش تا حالا توجه نکرده بودم. و اینو به عنوان اولین آیتم اون لیست پنج گانه نوشتم. منظورم اینکه شاید در دفعات اولی که می خواهید این لیست رو پر کنید. چیزی به ذهنتون نرسه یا ندونید. این کاملا طبیعی بخاطر اینکه چیزهای مثبت زیادی رو در خودتون نمی بینید. چون عزت نفس پایین اصلا تعریفش همینه. اما به تدریج یاد می گیرید که نقاط قوت و مثبت خودتون رو بزرگ تر و بزرگ تر بکنید و با شروع عدد اول عددهای بعدی رو حتما توی لیست بگذارید.

 

تکنیک دوم تقویت عزت نفس: دیدن نقاط مثبت در دیگران

تکنیک و روش دومی که در افزایش سطح عزت نفس می خواهم خدمتتون بگم دیدن چیزهای خوب در دیگران است. ما عموما در دیگران نقاط منفی رو خیلی بارز می بینیم. و مخصوصا هر چقدر عزت نفستون پایین باشه. شما افراد دیگه رو ضعیف تر و منفی تر از خودتون خواهید دید. اما اینجا می خواهیم دقیقا برعکس عمل کنیم. ببینید قضاوت نباید در مورد دیگران بکنیم. فقط می خواهیم یه مقایسه مثبت بکنیم. نقاط مثبتی که در خودتون می بینید رو بگردید و در اطرافیان ببینید. و یا نقاط مثبتی رو که در دیگران می بینید رو در دیگران جستجو کنید. اینجا هم باز ممکنه در یافتن نقاط مثبت در دیگران با مشکل مواجه شویم و نتونیم پیدا کنیم. این باز طبیعی ولی به تدریج و با فکر کردن بر روی این موضوعات می توانیم نقاط بسیار مثبتی رو در اطرافیان خودتون پیدا کنید. که در شما هم هست و یا در شما هست و در دیگران هم هست.

بیشتر ما در دیگران فقط به دنبال مسائل و جوانب منفی آنها هستیم و فقط آن نکات منفی رو می بینیم. مثلا با دوستی سالها ست ارتباط داریم و سال هاست داریم قضاوتش می کنیم و همیشه در ذهنمون به گفتگو با این فرد مشغولیم.

که چرا این فرد این کارو کرد و یا چرا این کارو نکرد.

چرا اینجوری یا چرا اون جوری لباس پوشید.

چرا به من اینجوری سلام داد.

چرا اونجوری رفتار نکرد یا کرد.

کمی به این افکار توجه کنیم تمام عمرمون رو داریم این کارها رو، این گفتمان رو در درون خودمون تکرار می کنیم.

و ما فرض می کنیم که نمی خواهیم از این به بعد این کار رو بکنیم و بر عکس می خواهیم فقط و فقط نقاط قوت و مثبت دیگران رو ببینیم. و آن را به زبون بیاریم در واقع ما می خواهیم از اختلاف هامون به پذیرش تفاوت هامون برسیم منتها زیاد به نقاط ضعف هم کاری نداشته باشیم بیشتر جنبه های مثبت رو ببینیم و با این جنبه های مثبت طبعا ارتباط خوبی بین ما برقرار خواهد شد تا اینکه جنبه های منفی رو ببینیم و حالا در ارتباط صد در صد با مسائل و مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

دوستان در اینجا هدف من این نیست که کتمان بکنم مشکلات خودم و دیگران رو اصلا بحث عزت نفس این نیست. برای همینم اینجا نمی خواهیم این بحث رو باز کنیم. که با جوانب منفی خودمون این کار رو بکنیم یا با جوانب منفی دیگران این کار رو بکنیم و یا در جوانب منفی خودم. طبیعیه که در خودم وقتی این جوانب منفی رو بشناسم احتمالا که بتوانم تغییر بدهم و در دیگران هم یا می پذیرم و یا کمکش می کنم تغییر بده و یا اینکه با همون شرایط باهاش مواجه می شویم.

 

افزایش-عزت-نفس، عزت نفس، تقویت عزت نفس

 

تکنیک سوم تقویت عزت نفس: به وجود آوردن حس خوب در دیگران

تکنیک سوم اینکه حالا ما باید ببینیم که چطور می توانیم در دیگران حس خوب بوجود بیاریم. چطور به دیگران می توانیم کمک بکنیم مثلا دیروز یکی از همکارای من ناراحت بود از شرایطش از وضعیتش و برای آینده به شدت غصه می خورد و نگران بود من اینجا گفتم خوب ببینم میتوانم از این تکنیک استفاده بکنم. اومدم کلی صحبت های مثبت باهاش کردم. امید به آینده بهش دادم و تازه بهش گفتم. تو اینجا ، توی این شرکت توانایی های داری که همه ی ما غبطه این توانایی ها رو می خوریم. پس تو آدم خوب و متفاوتی هستی، پدر خوبی هستی تو همکار خوبی هستی.

در کل خیلی حس خوبی نسبت به حرف های من پیدا کرد. باورتون نمی شه که او بعد از این گفتگوی خیلی کوتاه ما فرداش بهم زنگ زد و با یه حالتی که خیلی احساساتی شده بود ازم بابت این گفتگوی خیلی خوبی که بینمون رد و بدل شده بود خیلی تشکر کرد و گفت که خیلی موثر بوده. و در مسیر تصمیماتی که برای آینده اش گرفته خیلی اثر گذار بوده.

خوب اینجا ما این کار رو آنالیز بکنیم. من با یه گفتگو با اشاره به نقاط قوت دوستم در اون حس خوبی ایجاد کردم. اما این چه سودی برای من داره، سودش برای من این بود که احساس بسیار بهتری در من ایجاد شد. با واکنش ایشون نسبت به این گفتگو و من متوجه شدم که یک آدم خوبی هستم. و دوم یک سری توانایی های خاص دارم و سوم دیگران نسبت به من حس خوبی دارن و در نهایت در واقع به این ایمان می رسم که یک: من خوبم، دو :دیگران خوبن، و سه :ارتباط من با دیگران خوب می باشد.

 

عزت نفس، افزایش عزت نفس، تقویت عزت نفس

 

تکنیک چهارم تقویت عزت نفس: تمیز و مرتب بودن

و تکنیک دیگه ای که خیلی موثر می دونم اینکه خوش لباس باشید و به سر و وضع خودتون برسید. از عطر و ادکلن خوب و مناسبی استفاده کنید. و کلا ظاهرتون رو حفظ کنید.

لازم نیست که منتظر یک شرایط ، وضعیت و روز خاصی باشید. تا خوشکل لباس بپوشید، تا موهاتون رو آرایش کنید، موهاتون رو مرتب کنید یا خانم ها آرایش کنید.

برای خودت یک بار این کار رو بکن، برو جلوی آینه و با یک حس خوب به سر و وضع خودت برس. از لباسی که می پوشی لذت ببر ، از کفش نویی که خریدی، در واقع از ظاهر خودت بیشترین لذت رو ببر.

اینجا اشاره می کنم که شاید بسیاری از مردم با پوشیدن لباس نو حس خوبی ندارن. این دقیقا بخاطر اینکه وقتی من خوب نیستم چیزهای خوب هم نباید داشته باشم.

یه نگاه تلخی که ته ضمیر این افراد نشسته.

اما افراد با عزت نفس بالا همه ی چیزهای خوب رو متعلق و مال خود می خواهند بکنند و می دونند.
من توی این مورد نظرم این نیست که باید گرون قیمت ترین لباس ها رو بپوشیم تا عزت نفسمون بالا بره. خوب و مناسب پوشیدن، مرتب بودن، شلخته نبودن، این که وقتی می خواهی بری بیرون جلوی آینه به خودت نگاهی می اندازی و دستی به سر و گوش خودت می کشی. این منظورمه بیشتر، نه اینکه حالا حتما برند خاصی رو باید بپوشی تا احساس خوبی داشته باشی. یادمون باشه همون قدر که شلخته بودن ما رو می بره توی فاز اختلال شخصیتی، خیلی مرتب بودن یا خیلی گرون پوشیدن ، خیلی خرید کردن هم می تونه ما رو دچار مشکلات دیگه ای بکنه. این مورد و حفظ ظاهر مخصوصا برای خانم ها می توانه خیلی خیلی حیاتی و موثر باشه. می توانه در اون ها اثر گذاریش بیشتر باشه.

این جا متذکر میشم در حفظ ظاهر چه جوری ایستادن،چه جوری راه رفتن ، چه جوری نشستن، حالت های اندام خیلی خیلی مهمه. ما از ظاهر افراد خیلی وقت ها قضاوتشان می کنیم. و می دانیم آدمی با کتف افتاده ، سر شونه های افتاده، شل که با دست های کاملا بی حال راه میره. آروم راه میره، خوب این آدم، آدم عزت نفس پایینی است. سرش پایینه به کسی نگاه نمی کنه. ولی بر عکس شما تصور کنید آدمی که سر بالا، سینه جلو ، دست ها رو آروم و محکم در کنار شونه هاش تکان میده. خیلی محکم راه میره. تند راه میره، تماس چشمی با دیگران داره، ظاهر آروم و شاید تبسمی هم داره. خوب طبعا ، این آدم احتمالا لباس مرتبی هم داره و عرض شود که به خودش و کاری که اون لحظه داره انجام می دهد و جایی که داره میره ، ایمان ، اعتقاد و باور داره، منظور از خوش پوشی بیشتر احساس خوبی از ظاهر خود است و این حفظ ظاهر در قضیه کیفیت عزت نفس خیلی خیلی موثره.

خود به خود یه اثر متقابل هم از دیگران می گیره، این فرد همین که مورد توجه قرار می گیره، همین که دیگران از لباسش، تیپش، راه رفتنش، عطر و ادکلنش ، کفشش، ظاهرش، حتی شیوه نشستنش بهش میگن یا حتی با نگاهشون یه حس خوبی بهش انتقال میدن. این دقیقا اثر بسیار بسیار قدرتمندی در درون خود فرد ایجاد می کنه که دیگران تاییدش می کنند.

در واقع ما به این تاییدها نیاز داریم چون خیلی وقت ها ما به تایید دیگران احتیاج داریم تا مطمئن شیم تائید خودمون تایید درستی بوده.

موقعی هم که تعریف میشه لطفا به سبک ایرانی اصلا منکر آن تعریف، یا اصلا اینجور نیست که شما می گویید. و این لباس نو نیست لباس کهنه فلانی، و این اصلا مارک معروفی نیست. من این را توی حراجی گرفتم، چیز مهمی نیست.

تصادفا اینجوری راه میرم. نه اینجوری نه، اتفاقا برعکس باید تشکر بکنیم از اینکه شما رو اینجور می بینند. که از شما تعریف می کنند یا از مسایل مرتبط با شما تعریف می کنند. هرگز رد نکنید قدر دانی ها و تشکرها رو وبه تعارف نکشونید. نه اتفاقا ازشون تشکر بکنید.

و یک جمله ای که یکی از روانشناسان در یک سمینار در این مورد می گفت این بود که بگویید من سپاس گزار لطفتون هستم.

 

تقویت-عزت-نفس، افزایش-عزت-نفس، عزت-نفس

 

تکنیک پنجم تقویت عزت نفس: بخشنده بودن

و آخرین تکنیک اینکه بخشنده باشید. من از بزرگی شنیدم که می گفت بخشش دیگران ، انعکاسش در ما بخشش خودمون میشه. ما خیلی وقت ها باید خودمون رو ببخشیم.

اما کاری که می کنیم اینکه بلاهایی که سر خودمون میاریم اگر سر دیگری بیاریم. صد در صد از ما شکایت می کنه یا هر کاری ازش برمیاد سر ما انجام میده.

ما احتیاج به بخشش خودمون داریم و برای اینکه خودمون رو ببخشیم با این تکنیک ما با بخشش دیگران در واقع این رو به خودمون انتقال می دیم.

من دوباره در مورد خودم بخوام بگم. سالیان سال خشم کوبنده ای از جانب مادرم داشتم. و این خشم در درون من به یک آتش کوره ای تبدیل شده بود که در و پیکرش بسته است و اون تو محبوس شده، همیشه آماده بودم که باهاش بحث کنم.

دعوا کنم که چطور یه مادر بچه ای خودش رو رها می کنه و میره. اونم یه دختر بچه ی کوچیک. چطور یه مادر اجازه میده فرزندش رو یه مرد بزرگ کنه. بعد کم کم این نگاه رو عوض کردم.

 

من همون قدری که فرزند مادرم هستم. فرزند پدرم هم هستم.
پدرم از من نگه داری کرده، این قضیه رو بعدها خیلی در خودم تغییر دادم. گفتم خوب اگر من بخوام از دل این اتفاق یه چیز خوب برداشت کنم و به خودم بدهم چی هست. خوب متوجه شدم که اینیکه من پیش پدرم بزرگ شدم در واقع یک موهبت بود . چون ایشون خیلی خوب از من مراقبت کردن و شاید نبود مادرم باعث شد که من با پدرم اینجوری بزرگ بشم. و تربیت پدر رو بگیرم در واقع براساس همین تکنیک آخر، من بعد از سالیان سال جنگ ونبرد ذهنی با مادرم، اومدم شکر گزاری کردم و تشکر کردم بخاطر نعمتی به نام پدر که از من اینگونه مراقبت و نگه داری کرد. در واقع تنفر در درون من به عشق تبدیل شد . حتی در مورد مادرم هم ازش ممنونم و سپاس گزارش هستم. در واقع مادرم من را به دنیا آورد و اگر او نبود خوب من نمی تونستم این دنیا رو تجربه کنم و از ایشون هم سپاس گزارم من مادرم رو به گونه ای بخشیدم و شکر گزار شرایط کودکی ام هستم.

وقتی نگاه رو اینجوری تغییر می دید فکر نکنید فقط در همین زمینه مثلا در مورد من در زمینه نگاهم نسبت به پدر و مادر تغییر کوچکی ایجاد شد . نه اینگونه نگرش ها ی جزئی، انعکاس پیدا می کنند در نگرش های عمومی و کلی تر و به تدریج نگاهت نسبت به زندگی و مفهوم زندگی رو عوض می کنه. این جاست که تاثیر عزت نفس درانسان به یک صورت قشنگی مشخص میشه.

با بخشش دیگران ما به راحتی می تونیم بسیاری از خشم های درون مون رو فروکش کنیم. می توانیم خیلی از تنفرها را ضعیف تر یا از بین ببریم. می توانیم یه آرامش درونی در خودمون بوجود بیاریم.

این پنج روش و تکنیک بود که من برای بهبود وضعیت عزت نفس امروز می خواستم برای شما بیان کنم.

این پنج روش کاربردی را همیشه در زندگی خود بکار بگیرید. ایمان دارم که زندگیتان را رویایی خواهید کرد.

 

 

در ادامه دو تکنیک عملی قدرتمند دیگر برای تقویت عزت نفس بیان می کنم

1- نکات مثبت را برجسته کنید.

اغلب ما احساس نارضایتی می­کنیم چون بارها و بارها به اشتباهاتی فکر می­کنیم که انجام داده­ایم. اما می­توانیم عزت نفسمان را بهبود ببخشیم اگر نگاهی دوباره به موضوعاتی کنیم که باور داریم اشتباه یا بد انجام داده­ایم.

برای مثال، یکی از شاگردان من سخنرانی کاری داشت. عادت داشت که خیلی انتقادی به ارائه سخنرانی­اش فکر کند و برای کوچکترین اشتباه شب خواب نمی­رفت.

اما الان یک گزارش از هر کدام از سخنرانی­هایش می نویسد و فقط در مورد نکات خوب و مثبت آن سخنرانی می نویسد.  

نیازی ندارد که در مورد موارد منفی بنویسد آنها به ذهنش چسبیده­ا­ند و خیلی تلاش می­کند که آنها را تکرار نکند- اما نکات خوب و مثبت را فراموش می­کند مگر آنکه آنها را بنویسد.

بنابراین وقتی روز بدی داشته­اید یا چیزی در رابطه یا محل کارتان خوب پیش نمی­رود برای خودتان گزارشی بنویسید که در این اتفاق چه چیز خوب پیش رفته است.

نتیجه این کار شما را شگفت زده می­کند و تصویر شما از خودتان را بهبود می­بخشد.

50 چیز که در مورد خودتان دوست دارید را فهرست وار بنویسید.

اگر کمبود عزت نفس جدی داشته باشید، احتمالا برایتان سخت خواهد بود در مورد خودتان مثبت فکر کنید.

بنابراین این تمرین را انجام دهید: 50 مورد را که در خودتان دوست دارید و خودتان را بخاطر آن تحسین می کنید بنویسید. این کار ممکن است هفته ها طول بکشد اما استقامت داشته باشید.

می توانید در مورد ویژگی های شخصیتیتان بنویسید.

می تواند چیزهای در مورد ظاهرتان باشد.

حتی می تواند در مورد کارهایی باشد که انجام می­دهید. برای مثال، ممکن است با وجود اینکه پول کمی دارید کتاب بخرید و بخوانید یا ممکن است زمانی که خودتان موقع خرید از سوپر مارکت عجله دارید جایتان را به فرد سالمندی بدهید.  

وقتی به عدد 50 رسید آنها را دوباره روی فلش کارت های بنویسید که بتوانید همیشه همراه خود داشته باشید.

احتمالا ممکن است روی هر کارت 5 نکته بنویسید بنابراین ده کارت همراه خود خواهید داشت.

سپس دو بار در روز کارت ها زیر و رو کنید با این کار می­توانید آنها را به ترتیب جدیدی مرور کنید.

اگر این کار را هر روز انجام دهید کم کم شروع به پذیرش خودتان به عنوان انسانی خوب و ارزشمند می­کنید.

اگر کار سختی پیش رو دارید مثلا قرار ملاقات یا مصاحبه­ای شغلی در زمان اضافی قبل از آن این کارت­ها را بخوانید این کار به شما کمک می­کند تا آرام تر و خوشبین تر باشید.

 

تقویت-عزت-نفس-نقاط-مثبت

 

2- هرگز از خودت انتقاد نکن

یکی از زمینه های که افراد با اعتماد بنفس پایین بسیار در آن مشکل دارند انتقاد کردن و پذیرش انتقاد است. که هر دو می تواند به شدت سخت باشد.

چطور با انتقادها برخورد کنیم.

اغلب وقتی که مورد انتقاد قرار می­گیرید. آنقدر ناراحت می­شویم شروع به تبرئه کردن خود می­کنید و بدون اینکه واقعا گوش کنیم که چه گفته می­شود آن را رد می­کنیم.

این کار کمکی به ما نمی­کند در این قسمت نکاتی در ارتباط با برخورد با انتقاد ها وجود دارد.  

بدون اینکه انتقادها را قطع کنید به آنها گوش دهید.

سپس اگر نکاتی در این انتقادها وجود دارد که با ارزش هستند با ابراز موافقت با آنها شروع کنید.

اگر بخش­های از آن واضح نیستند بخواهید تا برایتان توضیح بدهند.

اگر متوجه شده­اید که اشتباه کرده­اید بپذیرید و عذرخواهی کنید.

اگر انتقادها نادرست و غیر منصفانه است، لبخند بزنید و بگویید " ببخشید ولی باهات موافق نیستم".

 

چطور انتقاد کنیم ؟!

افراد با عزت نفس ضعیف انتقاد کردن برایشان به اندازه پذیرش انتقاد سخت است. در حقیقت بسیاری از این افراد از پیشرفت خودشان جلوگیری می­کنند چون نمی­توانند با این موضوع که قدرت و اختیاری داشته باشند و بتوانند از دیگران انتقاد کنند روبرو شوند. 

چطور می توانید یاد بگیرید که انتقاد کنید در زمانی که لازم است؟

آرامش خود را حفظ کنید

در زمان مناسب انتقاد کنید. انقدر منتظر نمانید تا از آن فرد متنفر و به شدت عصبانی شوید. اگر اینطور شود معمولا نمی توانید درست انتقاد کنید.

از تکنیکی به عنوان ساندویچ انتقاد استفاده کنید که به این معنا است ابتدا چیزی خوب بگویید و از طرف مقابلتان تعریف کنید و سپس انتقاد خود را مطرح کنید و در انتها دوباره نکته مثبتی بگویید.

از کلمه "من" به جای "تو" استفاده کنید.

شاید دقت کرده باشید افرادی که در انتقاد کردن از دیگران منصف هستند تمایل دارند که بیشتر از کلمه من به جای تو استفاده کنند. چون کلمه من نشان می دهد که کنترل دست خودتان است و بنابراین در مورد آنچه که می­گویید فکر می­کنید.

ممکن است بگویید " فکر نمی کردم امروز خوب برخورد کنید." یا " نگرانم که موضوع را کاملا برایتان روشن نکرده باشم چون فکر نمی­کنم شما در این موضوع با من همراه باشید" یا " فکر می­کنم این کار با استانداردی که همیشه در کار شما است فرق دارد"

اغلب ما در ابتدا  یعنی زمانی که باید با مشکل مواجه شویم چیزی نمی­گوییم، در عوض صبر می کنیم تا زمانی که منفجر شویم. سپس از کلماتی مانند تو، شما ، تقصیر توست به فراوانی استفاده می­کنیم.

مثلا می گوییم " تو بی لیاقتی" ، " تو احمقی"، "کارت چنگی به دل نمی زنه" یا حتی: "تو منو مریض کردی" این حرف ها وقتی خیلی عصبانی هستیم زده می­شود. همچنین نشان می­دهد که کنترلمان را از دست داده­ایم و بعد از انجام این کارها عموما احساس بدی نسبت به خودمان داریم و عزت نفسمان کاهش می­یابد.

 

نکته پایانی

عزت نفس ضعیف حقیقتا می تواند زندگی و کار و ارتباطات ما را بسیار مشکل تر از آنچه واقعا هست کند. بنابراین، اگر عزت نفس پایینی دارید، امیدوارم که این مقاله به شما کمک کند تا عزت نفستان را بهبود ببخشید. چون از زمانی که دید مثبت تری نسبت به خودتان داشته باشید، می­فهمید که همه چیز در زندگی به مراتب راحت­تر از حال حاضرتان پیش می­رود.  

و در پایان می خواستم بگم مهم نیست کجا هستیم، در چه شرایط روانی هستیم. مهم اینکه اگه بخواییم از وضعیت کنونی که طبعا دوسش نداریم. به وضعیتی بریم که رضایت مندی شما رو جلب بکنه همیشه راه هست. فقط باید بخواهیم و تصمیم بگیریم و از تکنیک ها و روش هایی که دیگران آزمایش کردن و جواب گرفتن شما هم استفاده بکنید.

 

مطالب مرتبط : (حتما مطالعه کنید)

عزت نفس چیست؟ تفاوت آن با اعتماد بنفس کدام است؟

روش‌های افزایش عزت نفس کدام است؟

 

جهت دانلود فایل مقاله >>>اینجا<<< کلیک کنید.

با انگیزه و عالی بمانید.

ucj-ktst ucj kts لطفا، همچنان با ما باشید

سایت راز موفقیت - محمود جولایی

کانال راز موفقیت

 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان

پروانه جمشیدی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

عالی بود استاد جولایی عزیز
بسیار جامع و قابل فهم بود..استاد عزیز کمال تشکر وقدر دانی رو ازتون دارم که به ملت شریف ایران کمک میکنین زندگی پر از عشق و اعتماد بنفس عالی رو داشته باشن..شما فرشته ی نجات من از سمت خداوند بودین :)

فاطمه کریمی پور
فاطمه کریمی پور در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام استاد بزرگوار این عالیییییییییی بود قبلا خونده بودم ولی عمل نکرده بودم انجام دادم عالی بود .مممنونم استاد

رویا شیرالی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۴ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

مقاله عمیق و تاثیر گذاری هست برام جالب بود که با پنج راهکار ساده میشه عزت نفس رو بهبود بخشید استاد عزیز بی نهایت سپاسگزارم که روشنگر راهم هستی به دوستان عزیز توصیه میکنم حتما درسهای 21 جلسه سایت رو تهیه کنند و اتفاقات و معجزات زندگیشون رو شاهد باشند.

elnaz mehrara در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۲۲ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

با سلام و خسته نباشید خدمت استاد بزرگوار. استاد همواره این تکنیک های عزت نفس در من کاربرد بیشتری داشتن. که با خوندن این مقاله بسیار زیباتون. میتونم ب راحتی با بخشیدن خودم و دیگران احساس شادی و ارامش بیشتری کرده و اتفاقات و رویدادهای خوش ایندی را ب زندگیم دعوت بکنم. ممنون از مقاله بسیار خوبتون واقعا مطالب این مقاله بسیارکاربردی و تاثیرگذار بود.

zahra hesari در تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۰۲ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

استاد عزیزم بسیار مقاله ارزنده و عالی ای بود ممنونم

خدیجه آزادی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۲۷ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

باسلام و خدا قوت .واقعا در عجبم که چنین مطالب باارزشی به این راحتی در اختیار عموم قرار میگیرد .ان شاالله خداوند خیر دنیا و آخرت را بشما بدهد .سپاسگزارم

mahdi madadkon در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

عالی.خیلی خوبه.ممنونم از گروه استاد جولایی عزیز.

Maryam Sorami در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۹ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام استاد عزیزم واقعا عالی بود البته بگم من این مقاله تون و همون روز که تو سوپر گروه گذاشتین اومدم سایت همون زمان بلافاصله مطالعه کردم ولی یادم رفت نظر بزارم ببخشید الان ک دوباره خوندم نکات جدیدی دستگیزم شد من خوبخود دو مورد از تکنیک های عزت نفس و انجام میدادم ولی خب نمی دونستم از تکنیک های عزت نفس هست یکیش همون آراسته بودن هست که من هیچوقت یادم نمیاد جایی رفته باشم حتی توی خونه ی مهمون معمولی هم داشته باشیم سرو وضعم و مرتب بودنم خیلی واسم اهمیت داره و اگر ی بار حتی اینکار وو انجام ندادم احساس میکنم اعتماد ب نفسم میاد پایین و خیلی مرتب بودنم به من آرامش میده تکنیک بعدی ک استفاده کردم همیشه بخشتده بودن هست من شده کسی منو تا سر حد جنون و مرگ رسونده و زندگی شاید برام به اخر رسیده ی زمانایی ولی همون شخص و بخشیدم همون زمان و حتی براش طلب عفو کردم و عاقیت بخیری و خوشبختی
به هر حال استاد عزیز واقعا عالی بود این مقاله تون کلی بهره بردم .

ziba mojiri در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام استاد عزیزوگرامی
عالی بود

ندا در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۰۲ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

من برای اینکه هم اکنون به تمام رویاهایم بدون زحمت و ب راحتی رسیدم شاکر و سماسگزارم.من برنده رویاهایم هستم.من جادویی ام.من برکت و فراوانی ام.

اعظم اعلمی دوست
اعظم اعلمی دوست در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۰۱ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

مقاله عالی بود
خوندن این مقاله میتونه در کنار گوش دادن فایل صوتی قدرتمند خود هیپنوتیزم افزایش سریع و 10 برابری عزت نفس اثرات خیلی خیلی موثرتر و بهتری داشته باشه
سپاسگذارم از لطفتون استاد

محمود جولایی
محمود جولایی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۰۲ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

در تایید فرمایش شما ، باید بگم هرکسی به دنبال موفقیتهای بزرگ در زندگی است، حتما باید اول روی عزتن نفس خود کار کند. هیچ موفقیت بزرگی بدون داشتن عزت نفس قدرتمند و عالی میسر نیست. فیال خود هیپنوتیزم تقویت عزت نفس، فرایند بهبود عزت نفس را تسریع کرده و خیلی سریع این مهم را برای شما ممکن میسازد.

جهت اطلاعات بیشتر، لطفا توضیحات محصول را از طریق لینک زیر بخوانید: http://razemovafaghiat.com/Self-hypnosis-audio-file-self-esteem

فاطمه گوهردهی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

بسیار تاثیر گزار بود
سپاس

محبوبه پورمند در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

عرض سلام.طبق قولی که دادم اولین مقاله رومطالعه کردم.عالی بود ممنون.حتما اجراوتمرین میکنم.

طلیعه نقدی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

واقعا عالی بود مثل همیشه.... خوشحالم که ندونسته بیشتر این کارها رو انجام میدم و خداروشکر میکنم که از وقتی که توصیه های استاد رو انجام میدم واقعا حالم عالیه و از زندگی لذت میبرم ... ازتون بینهایت سپاسگذارم

مریم خدادادی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

ضمن عرض سلام
این مقاله خیلی خوبه و اثرش روی من خوب بوده ولی وقتی سرگذشتم رو از کودکی نوشتم و بعد خوندمش دلم به حال خودم خیلی سوخت و نکات مثبت کمی رو برای شکرگزاری پیدا میکردم و وقتی میخوام روزانه پنج مورد مثبت برای خودم پیدا کنم چیزی به ذهنم نمیرسه ولی هنوز در ابتدای راهم و امید زیادی به آینده دارم
از نشر و گسترش علم و تجربیاتتون نهایت تشکر را دارم

معصومه کامل در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام استاد
بینهایت از شما بابت این مقاله زیبا و کاربردی سپاسگذارم . واقعا تکنیک های عالی رو مطرح کردین که هرکسی باید اونهارو سرلوحه زندگیش قرار بده و من به کار بردن این تکنیک هارو در زندگیم الزامی میدونم تا اون حس خوب ارزشمندی و عزت نفس بالا رو با آخرین درجه بدست بیارم.
واینکه ما ایرانیا چرا انقدر از تعارفات استفاده میکنیم و چرا دایم میخوایم خودمونو کم نشون بدیم آیا به نظر شما میتونه دلیلش تواضع باشه ؟

محمود جولایی
محمود جولایی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

سلام. خیلی خوشحالم که مقالات سایت مورد توجه همه دوستان قرار گرفته است. عزت نفس پایین ریشه تمام مسایل و مشکلات فردی و شخصیتی است. من در راه کمک به این دوستان برنامه ها و کارهای بسیار زیادی در پیش دارم. لطفا منتظر خبر های خوب باشید.

fariba Mozaffari در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام استاد عالی بود سپاسگزارم با خوندن مطالب شما ادم کلی انرژی میگیره .ب قول دوستمون منم تا اخر مقاله تو خلسه بودم همراه با نوشته های شما ب گذشته برگشتم میخام بنویسم از بچگی تا الان رو.

محمود جولایی
محمود جولایی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

خیلی عالیه که اینقدر مقالات سایت تونسته با مخاطبین خوب خود ارتباط برقرار کنه. این عالیه که شما تصمیم گرفتید بنویسید. این تکنیک معجزه میکنه. دقیق و با حوصله بنویسید. نوشتن همیشه معجزه میکنه.

منیر عرب صفری در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام به استاد گرامی انقدر الان خوشحالم که نمیدونم چی کار کنم با خوندن ابن مقاله عهمبدم چی کار
باید کنم چه جوری خودمو تغییر بدم واقعا ممنونم استاد خدا رو شکر که من با شما اشنا شدم
همیشه سلامت باشید در پناه حق

مرجان شمس عالم در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

استاد عالی بود خیلی لذت بردم مخصوصا تکنیک اول برای من خیلی مهیجه و دوس دارم سریعا انجامش بدم.مثل همیشه کلامتون شیوا و اثر گذار بود و پر از نکته و درس .سپاسگزارم

محمود جولایی
محمود جولایی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

تکنیک اول بهترین توصیه انجمن روانشناسی امریکا بوده و همیشه بهترین نتایج رو میده. لطفا با ما باشید.

دلارام منجزی بختیاری در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

استاد مثل همیشه عالی بود و انرژی فوق العاده ای داشت چون دقیقا چیزی بود که مدت ها دنبالش بودم.واقعا ممنون و سپاسگزارم که به این زیبایی و بی نظیری توی این مدت مسیر درست هدایت ذهن احساس و در نهایت زندگی رو به ما نشون دادید.حتما این تکنیک هارو هم مثل بقیه ی فرمایشاتتون به کار میگیرم و بهترین نتیجه رو میگیرم.

فاطمه غلامی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۱ ۰

سلام استاد گرامی
سپاس گزارم از این همه لطف و محبت که در حق ما دارید منظورم همین مقاله های عالی درسهای عالی و کتاب عالیتر تون استاد در حقیقت من با خوندن این مقاله به حقیقتی پی بردم اینکه من عزت نفسم رو بکلی از دست داده بودم آدم افسرده و گوشه گیری بودم ولی شکر خدا مدتی بود که داشتم تلاش میکردم از این وضعیت نجات پیدا کنم که با گروه عالی شما آشنا شدم و الان چند ماهی هست که تغییرات چشمگیری در خودم و زندگیم میبینم نمیدونم چطور بگم تمام این پنج تکنیک رو من نا خواسته در این مدت داشتم بکار میبردم و نتیجه خیلی خوبی گرفتم همش از اثرات درسها و کتاب سمینارهای آنلاین شما میبینم به خدا شما رو معجزه خداوند برای خودم و زندگیم میبینم
خدای شکرت خدایا سپاس گذارم امیدوارم استاد هر چه از خداوند طلب کنید درنهایت عزت و سرافرازی بهش برسید

مهری نوری در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

استاد تا متن تموم شد من انگار تو حالت خلسه بودم خیلی موثر و کاربردی بود شما همیشه حس خوبی به ما میدین با وجود شما من بیشتر خودم رو شناختم از لطفتون ممنونم استاد عزیز

Nahid Heidary در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام استاد عزیز واقعا یه دنیا سپاسگزارم,,من به دونستن راجب عزت نفس خیلی علاقمندم,چندتا کتاب هم خوندم ولی حس میکنم این مقاله با چند تکنیکش همون چیزیه که من دنبالش بودم در واقع همون کتابیه که دنبالش بودم,,حس میکنم این مقاله رو جذب کردم چون منتظرش بودم,و حتما این تکنیک هارو تو زندگیم پیاده میکنم تا اعتماد بنفس کافی برای به اغوش کشیدن رویاهام در,من ایجاد شه,,,یک دنیا ازتون سپاسگزارم

نرم افزار موبایل “ راز موفقیت ”

اپلیکیشن موبایل (آندروید) برای راحتی کاربران سایت و سوپر گروه استاد جولایی را از اینجا دانلود کنید.

***یک پیشنهاد ویژه (دانلود رایگان)***
   ***یک  پیشنهاد  ویژه  (دانلود رایگان)***

مدیتیشن و آرام کردن تن و روان به روش خوزه سیلوا دانلود رایگان کتابچه "آموزش گام به گام خود هیپنوتیزم"

دریافت بصورت رایگان
google-site-verification: google8c33fceebbf75d7d.html