مدیریت زمان دانش آموزان|7 روش مدیریت زمان که هر دانش آموز و دانشجویی باید بداند

0

زمان لازم برای مطالعه این مقاله ارزشمند 5 دقیقه است.

7 توصیه کاربردی در رابطه با مدیریت زمان برای دانش آموزان و دانشجویان

با نزدیک شدن به فصل امتحانات، شما به این فکر می افتید که چگونه زمان خود را بهتر مدیریت کنید و در زمان‌ باقیمانده، بین زندگی شخصی، کار و تحصیل خود تعادل برقرار کنید. شاید لازم باشد غذا بخورید…  نه!  منظور ما چیپس یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیست! شما با اولویت‌بندی درست می‌توانید بهترین شانس را برای مدیریت ایام امتحانات خود داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند تا استرس کمتری داشته باشید. نکاتی که می‌تواند تعیین کنندۀ موفقیت یا شکست شما در مدرسه یا دانشگاه  باشد. درک جذابیت ها و خاصیت های برنامه ریزی و مدیریت زمان برای نهادینه شدن این موضوع مهم برای دانش آموزان و دانشجویان بسیار ضروری است. به این 7 نکته توجه کنید تا بتوانید بهترین عملکرد را در زمان تحصیل داشته باشید. (شما باید مهارتهای مدیریت زمان را بیاموزید ):

مدیریت زمان و برنامه ریزی برای دانش آموزان

1) چه کاری باید انجام دهید؟

اولین راز موفقیت در مدیریت زمان این است که همۀ کارهایی که باید انجام دهید را لیست کنید. شاید بدیهی به نظر برسد، اما تجربه ثابت کرده که اکثر دانش‌آموزان فعالیت‌های کم اهمیت را تا آخرین لحظه انجام نمی‌دهند. این کار می‌تواند بر کیفیت تحصیل و نمرات آن‌ها اثر بگذارد. زمان تمام امتحانات خود را که از سوی مدرسه و دانشگاه تعیین شده را به لیست خود اضافه کنید و مشخص نمایید که هرکدام از اولویت‌ها چه مقداراز زمان شما را میگیرد.

2) یک جدول‌ زمانبندی برای زندگی خود درست کنید.

فرقی ندارد که آن را خودتان روی کاغذ بنویسید و به دیوار بزنید یا از تقویم گوشی استفاده کنید یا غیره… از یک روش برای لیست کردن اولویت‌‌های زندگی‌تان استفاده نمایید. اپلیکیشن‌های مدیریت زمان زیادی وجود دارند که می‌توانند مفید باشند.مشخص کنید چه مواقعی بیشتر از سایر زمان‌ها سرحال هستید. مهم‌ترین دوره‌های مطالعه را به آن زمان اختصاص دهید. زمانی برای معاشرت اجتماعی در نظر بگیرید، اما مطمئن شوید که خواب کافی دارید. اکثر افراد بین 7 تا 8 ساعت خواب نیاز دارند تا بتوانند در طی دوره‌های مطالعه سرحال و متمرکز باشند.

3) منعطف اما واقع‌گرا باشید.

به طور کلی، حدود 8 تا 10 ساعت از روز را برای کار، مطالعه، معاشرت و هر کار دیگری که لازم است، اختصاص دهید.. به عنوان یک دانشجوی تمام وقت، انتظار می‌رود 35 ساعت از زمان خود در هفته را به مطالعات دانشگاهی اختصاص دهید که شامل شرکت در سمینارها و سخنرانی‌ها نیز می‌شود. اگر فقط 15 از ساعت از روز را به یادگیری با معلم اختصاص دهید، باید 20 ساعت دیگر را برای مطالعۀ مستقل خویش بگذارید. همچنین باید به خاطر داشته باشید که کارها بیشتر از آن‌چه که انتظار می‌رود، زمان می‌برند. بنابراین اندکی زمان اضافی برای هر یک از تکالیف خویش در نظر بگیرید.

4) زمانی را به برنامه‌ریزی اختصاص دهید تا از تکرار جلوگیری شود.

زمان گذاشتن برای تحقیق، برنامه‌ریزی و تفکر دربارۀ کارتان برای مدیریت زمان ضروری است. به خودتان، زمان کافی برای پردازش اطلاعات جدید بدهید و اینکه قرار است چگونه از آن‌ها استفاده کنید، زیرا این کار به شما کمک می‌کند از تکرارمطالعه یا تحقیق پرهیز کنید. یک راه موثر برای برنامه‌ریزی قبل از تحقیق این است که لیستی از تمام آن‌چه که می‌خواهید، فراهم کنید تا در حین پیشبرد کار بتوانید زیر هریک از محتویات لیست یادداشت بنویسید.

مدیریت زمان و برنامه ریزی برای دانش آموزان

5) از به تعویق‌اندازی و حواس‌پرتی اجتناب کنید.

بهترین و درست ترین راه برای اجتناب از به تعویق‌اندازی این است که به مکان‌های مطالعۀ خویش فکر کنید – کجا بیشترین تمرکز را داشته اید؟ کجا خیلی حواستان پرت شد؟ آیا می‌توانید کاری انجام دهید تا مطالعه لذت‌بخش شود؟به خاطر داشته باشید روشی که برای یک نفر جواب می‌دهد، ضرورتاً برای شما نیز چنین نخواهد بود. برای برخی، مطالعه با دوستان نتیجۀ خوبی نخواهد داشت، اما برای عده‌ای دیگر مطالعۀ گروهی باعث افزایش انگیزه آن‌ها می‌شود و به تعویق‌اندازی را برطرف می‌کند.

6) تمرین کنید که در فاصلۀ بین جلساتِ مطالعه ذهن خود را خالی نمایید.

ممکن است باورتان نشود اما این تمرین همانند خواب می‌باشد. ذهن شما را متمرکز می‌کند، ذهنتان را خالی می‌نماید و قدرت ذهن شما را در فواصلِ بینِ جلساتِ مطالعه افزایش می‌دهد. اگر تا به حال این تمرین را انجام نداده‌اید، با ده دقیقه شروع کنید و سپس اندک اندک آن را افزایش دهید.

7) آیا نظم‌دهی شما موثر بوده است؟

بررسی و ارزیابی مستمر از برنامه خود، به شما کمک می‌کند تا تشخیص بدهید که آیا لازم است تغییراتی در آن ایجاد کنید یا خیر. آیا این برنامه شما را قادر می‌سازد که تکالیف درسی را کامل انجام دهید و همچنین به آرامش و وقت‌گذرانی با خانواده و دوستان برسید یا خیر. در نهایت اینکه، مدیریت زمان به فرد می آموزد که در تقسیم بندی اوقات خود در منزل و خارج از منزل باید تدابیری بیندیشد تا بتواند بر هر مشکل احتمالی غلبه کرده و مسیر درست را پیدا کند و خود شخص نیز با دیدن ثمرات مثبت مدیریت زمانش و داشتن بهترین عملکرد،احساس خوبی نسبت به مدیریت زمان خود خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما پس از بررسی منتشر می شود

پشتیبانی سایت توسط : پشتیبان وردپرس