نشانه‌های عزت نفس پایین و نشانه های عزت نفس بالا -راز موفقیت

16

زمان لازم برای مطالعه این مقاله ارزشمند 5 دقیقه است.

نشانه‌های عزت نفس بالا (High-Self-Esteem) و عزت نفس پایین (Low-Self-Esteem)

همۀ ما می‌دانیم که گاهی عزت نفس یا حرمت نفس به عنوان ارزشِ نفس یا احترام به نفس و یا حرمت به نفس نیز مورد اشاره قرار می‌گیرد. عزت نفس می‌تواند بخش مهمی از موفقیت باشد. عزت نفس پایین (low-self-esteem) باعث می‌شود افراد احساس ناکامی و افسردگی داشته باشند. همچنین می‌تواند باعث شود که افراد تصمیم‌های بدی بگیرند، وارد روابط مخرب شوند، یا اینکه نتوانند از تمام ظرفیت‌های خویش در زندگی بهره جویند. عزت نفس بالا (high-self-esteem) نیز که در افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته دیده می‌شود، قطعاً می‌تواند دیگران را فراری داده و حتی به روابط شخصی آسیب برساند. سطح عزت نفس در بالاترین یا پایین‌ترین حالت طیف می‌تواند آسیب‌رسان باشد، بنابراین به طور ایده‌آل، بهترین حالت این است که میزان عزت نفس در حالات تعادل و وسط طیف قرار بگیرد. دیدگاهی واقع‌گرایانه و در عین حال مثبت از خویشتن، به طور کلی به عنوان ایده‌آل مد نظر گرفته می‌شود. اما عزت نفس دقیقاً چیست؟ دقیقاً از کجا می‌آید و چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

عزت نفس چیست؟

علایم عزت نفس پایین

در روان‌شناسی، واژۀ عزت نفس برای توصیف حس کلی فرد از ارزش خود و ارج شخصیتی خویشتنِ خویش به کار می‌رود. به عبارت دیگر، اینکه چقدر خود را می‌پسندید و دوست دارید، جنبه اصلی عزت نفس محسوب می شود. عزت نفس معمولاً به عنوان یک خصیصۀ شخصیتی دیده می‌شود، یعنی با آدم به دنیا می آید و رشد و تغییر می کند و با ثبات و ماندگار است.

عزت نفس می‌تواند حاوی مجموعه‌ای از باورها و ارزیابی های (آگاه یا ناخودآگاه) در مورد خودتان شود، مانند ارزیابی ظاهر خویش، اعتقادات، عواطف و رفتارها.

چرا عزت نفس بالا مهم است و نباید عزت نفس پایین داشت؟

عزت نفس می‌تواند نقشی مهمی در انگیزه و موفقیت شما در طول زندگی ایفا کند. عزت نفس پایین در دانش آموزان ممکن است فرزندان شما را از موفقیت در مدرسه یا کار بازدارد، زیرا باور دارند که قادر به موفقیت نیستند. بر خلاف آن، دارا بودن عزت نفس سالم می‌تواند به افراد کمک کند تا دستاوردهای خوبی کسب کنند، زیرا زندگی را با رویکردی مثبت و سازنده کنکاش می‌کنند و باور دارند که می‌توانند به اهداف خود دست یابند.
نیاز به عزت نفس، نقش مهمی در “هرم سلسله مراتب نیازهای آبراهام مازلو” بازی می‌کند. این هرم، عزت نفس را به عنوان یکی از عوامل بنیادین برای انگیزش انسان به تصویر می‌کشد.
آبراهام مازلو عقیده دارد که افراد هم به احترام از سوی دیگران نیاز دارند و هم به احترام از سوی خود [احترام به خویشتن]. هر دوی این نیازها باید محقق شود تا فرد بتواند به عنوان یک شخص موفق و سالم به خودشکوفایی برسد. لازم به ذکر است که عزت نفس مفهومی مجزا از خود-کارآمدی است، مفهوم دوم بدین معناست که شما تا چه اندازه به توانایی خود برای مواجهه با اقدامات یا علمکرد در آینده باور دارید.

نشانه های عزت نفس بالا

نشانه‌های عزت نفس پایین

نشانه‌های زیر بیانگر عزت نفس پایین در افراد هستند. اگر هرکدام از آن‌ها را در خود می‌بینید، برای افزایش و بهبود عزت نفس ؛ بهتر است نحوۀ ادراکی که از خویشتن دارید را اصلاح کنید:
دیدگاه منفی نگرانه – کمبود اعتماد به نفس – ناتوانی در بیان نیازها – تمرکز بر نقاط ضعف – احساس شرم و خجالت، افسردگی و استرس و اضطراب – باور بر اینکه دیگران از شما بهتر هستند – مشکل در پذیرش بازخورد – ترس از شکست

به طور معمول افراد با عزت نفس پایین :

 • بسیار انتقادگرایانه نسبت به خود فکر و عمل میکنند.
 • خصوصیات مثبت خود را همواره نادیده میگیرند.
 • افراد با عزت نفس پایین خود را به گونه ای قضاوت میکنند که گویی از دیگران همیشه در مرحله ای پایین تر قرار دارند.
 • از کلمات منفی مانند احمق ، چاق ، زشت و…. برای توصیف خود استفاده میکنند.
 • افراد با عزت نفس پایین همیشه در حال سرزنش خود هستند، حتی برای چیزهایی مانند رفتار دیگران که کنترلی بر آن ندارند.
 • همه چیز برای افراد با عزت نفس پایین بستگی به شانس دارد، از این رو خود را فرد بدشانسی میدانند.
 • حرف افرادی که از آنها تعریف میکنند را باور نمیکنند.

دلایل ایجاد عزت نفس پایین ؟

 • کودکی غمگینی داشته اند، مثلا والدین یا معلمانی به شدت انتقادکننده داشته اند.
 • در مدرسه یا دانشگاه عملکرد ضعیفی داشته اند.
 • تجربه های پر استرسی مانند ناکامی در روابط عاشقانه ،طلاق، مشکلات شدید مالی، از دست دادن شغل ….
 • برخورد نامناسب از سمت اطرافیان مانند پدر و مادر، همسر، شریک شغلی و… مثلا در روابط عاشقانه خود مورد سوئ استفاده قرار گرفته اند.
 • مشکلات پزشکی و ناتوانی های جسمی
 • بیمار های روانی مانند اختلا اضطراب و افسردگی

عزت نفس پایین کیفیت زندگی شما را چگونه تحت تاثیر قرار میدهد ؟

 • انتقاد مداوم از خود، منجر به احساس مداوم افسردگی، اضطراب، عصبانیت و شرم میشود
 • افراد با عزت نفس پایین در روابطشان دچار مشکل میشوند چراکه رفتارهای غیرمنطقی شریکشان را تحمل میکنند خجولی میکنند و مشکلات را به زبان نمی آورند.  تنها به این دلیل که معتقدند نیاز دارند با این کار عشق، محبت و دوستی کسب کنند.
 • افراد با عزت نفس پایین از تلاش کردن میترسند چرا که به توانایی های خود شک دارند پس از چالش ها فرار میکنند به همین دلیل است که این گونه افراد فرصت های زیادی را از دست میدهند.
 • از آنجا که افرد با عزت نفس پایین به دنبال کمالگرایی هستند یا کاری را شروع نمیکنند یا در صورت شروع برای به انجام رساندن آن، خود را به شدت تحت فشار قرار میدهند.
 • افراد با عزت نفس پایین چون از قضاوت منفی دیگران میترسند، در نتیجه در فعالیت های گروهی مانند ورزش یا رویداد های اجتماعی دوری میکنند . چراکه وقتی در جمع قرار میگیرند دچار استرس میشند و دنبال علائمی مبنی بر دوست داشتنی نبودن از سمت دیگران میگردند
 • از آنجاکه افراد افراد با عزت نفس پایین حتی قبل از شروع ناامید هستند در نتیجه انعطاف پذیری کمی نسبت به مسائل دارند و در مقابله با یک رویداد چالش برانگیز زندگی، ضعیف عمل میکنند.
 • این افراد از خود مراقبت نمیکنند، یا از خود غافل اند یا برعکس به خود آسیب میرسانند مثل مصرف بیرویه الکل
 • در افراد افراد با عزت نفس پایین ،اختلال در غذا خوردن،اعتیاد و حتی خودکشی دیده میشود.

اگر این مطلب را میخوانید و نگران خود یا عزیزانتان هستید همین حالا با ما تماس بگیریید چراکه حضور شما در این سایت اتفاقی نیست .
شما خواستید که در جهت تقویت اعتماد به نفس خود قدمی بردارید و حالا دراینجا هستید ؛ در راز موفقیت ، سایتی که فقط و فقط برای شما طراحی شده تا سطح زندگی کنونی خود را ارتقا بخشید.
مهم نیست درگذشته چه اتفاقاتی برای شما افتاده یا شرایط اخیر شما چگونه بوده است، ما اینجا در کنار شما هستیم و برای کمک به شما از روشی فروگذار نکرده ایم.
شما از مقالات، کتاب ها و دوره های حضوری و غیرحضوری راز موفقیت میتوانید نهایت استفاده را داشته باشید.
در این میان دوره پرواز گامی بلند و موثر در جهت ارتقای عزت نفس و اعتماد به نفس شما خواهد بود.
دوره ای که استاد محمود جولایی، کتاب ها، ویس های دوره، مشاوره حضوری و در نهایت تیم راز موفقیت را در این مسیر برای 2 ماه شگفت انگیز کنار خود خواهید داشت.
از آنجایی که به تعویق انداختن کارها از ویژگی های افراد با عزت نفس پایین است، همین حالا با ثبت نام در دوره پرواز اولین قدم را در جهت پیشبرد خود به سوی بهترین ها بردارید .

فاکتورهایی که می‌توانند بر بالا رفتن عزت نفس پایین تاثیر بگذارند

همان‌گونه که ممکن است خود تصور کرده باشید، فاکتورهای مختلفی وجود دارد که بر افزایش و یا کاهش عزت نفس اثر می‌گذارند. فاکتورهای ژنتیکی که در شکل‌گیری شخصیت اثر دارند نیز می‌توانند نقشی ایفا کنند، اما اغلب تجربۀ ماست که زیربنای عزت نفس را تشکیل می‌دهد. آن‌هایی که به طور مرتب از مراقبین خویش، اعضای خانواده و دوستان، ارزیابی‌های منفی و انتقادی دریافت می‌نمایند، احتمال خیلی زیاد در زمینۀ کیفیت عزت نفس خویش مشکلاتی خواهند داشت.
افزون بر این، نحوۀ تفکر، سن، هرگونه بیماری سخت و طولانی، ناتوانی یا محدودیت‌های فیزیکی و حتی شغل شما نیز می‌توانند بر عزت نفس شما اثر بگذارند.
عزت نفس به شدت به نحوه مشاهده و عکس العمل شما نسبت به آنچه در گذشته برای شما اتفاق افتاده، دارد.

ما برای اینکه عزت نفس بالا داشته باشید به شما پیشنهاداتی داریم :

 • برای از بین بردن عزت نفس پایین با خودتان به گونه ای مثبت صحبت کنید،مانند یک دوست، یک حامی. با خود مهربان باشید و به خودتان سخت نگیرید . خودتان را وقتی اشتباهی میکنید، ببخشید و ویژگی های مثبتتان را نادیده نگیرید.
 • هرگاه با خود به صورت انتقادگرایانه صحبت میکنید یک لحظه مکث کرده و تمام ویژگی های خوبتان را به خود یادآور شوید. میتوانید از نظر دوستانتان را در مورد خودتان بپرسید. مطمئن باشید حرفهایی مثبت تر از آنچه فکرش را میکنید خواهید شنید.
 • برای از بین بردن عزت نفس پایین دست از مقایسه خود با دیگران بردارید. بپذیرید هرکس زندگی خود را دارد و به تنهایی ارزشمند است . خودتان را همانگونه که هستید بپذیرید.
 • برای از بین بردن عزت نفس پایین نگرانی در مورد آینده نداشته باشید چراکه هیچکس کنترلی بر آن ندارد. بر اکنون تمرکزکنید.
 • ورزش کنید . این میتواند اولین قدم به نشانه اینکه شما خودتان را دوست دارید باشد.
 • قاطع باشید – نیازها ، خواسته ها ، احساسات ، اعتقادات و عقاید خود را با روشی مستقیم و صادقانه به دیگران بگویید.
  تمام این فعالیت ها را روزانه انجام دهید و به خودتان فرصت دهید تا به عادت روزانه شما تبدیل شود

نشانه‌های عزت نفس بالا

اگر نشانه‌های زیر را از خود نشان دهید، احتمالاً درک مناسبی از هویت خویش دارید. (در این مقاله، سایت راز موفقیت نشانه های اصلی و مهم را مورد ارزیابی قرار داده است):
اعتماد به نفس عالی – توانایی نه گفتن – دیدگاه مثبت نگرانه – قابلیت دیدن توانایی‌ها و ضعف‌ها و پذیرش آن‌ها – عدم اثرگذاری تجربه‌های منفی بر دیدگاه کلی – توانایی درخواست و بیان نیازهای خویش

عزت نفس پایین

 

16 نظرات
 1. فرزانه نظرات کاربران

  بسیار عالی بود و بسیار کاربردی

 2. زهرا نظرات کاربران

  خدا خیرتون بده استاد جولایی همیشه دقدقه هدر رفتن وقت داشتم همیشه دعاگوی شما هستم ممنون????????

 3. مرضیه فاخری نظرات کاربران

  ممنوممنون از استاد جولایی عزیز عالی و پرکاربرد بود.

 4. مریم نظرات کاربران

  ممنون از مطالب خوبتون

 5. محمد مسعودیان نظرات کاربران

  امیدوارم اشخاصی که مطالب رو میخونن، مطالب رو حتی “یک تکنیک” رو انجام بدن. فقط یکی شو…

 6. شیرین ثناگو نظرات کاربران

  با سلام
  مثل همیشه عالی بود

 7. رقیه دده جانی نظرات کاربران

  با سلام خدمت استاد جولایی عزیز و تیم موفق سایت راز موفقیت.
  من کتاب عزت نفس روی میز شام استاد جولایی رو تهیه و مطالعه کردم و این مقاله نیز ضمیمه مطالعات تکمیلی من در مورد مسآله عزت نفس شد. با اینکه علت اصلی پیدا کردن سایت شما در گوگل برای من از اینجا اغاز شد که دنبال راهی برای بالا بردن عزت نفسم بودم و الحق و الانصاف که بسیار خوش شانس بودم که چشمم به سایت بینظیر شما خورد و شد آنچه باید میشد. تلاش من بالا بردن عزت نفس خودم و دخترم هست و در این مقاله آگاه شدم که راز بالا بردن عزت نفس فرزندم با عزت نفس بودن خودم هست. ایمان دارم که با مطالعه و به کارگیری مطالب ارزشمند این مقاله و به خصوص کتاب عزت نفس به خواسته قلبی و همیشگیم دارم نزدیک و نزدیکتر میشم و از استاد ارجمندم جناب جولایی سپاسگذارم و توفیقات روز افزون را از خدای رحمان برای این عزیز دارم.

 8. شیرین ثناگو نظرات کاربران

  سلام
  خیلی عالی بود
  عزت نفس خیلی خیلی در جذب مهم هست و این رو در دوره های نخبگان قانون جذب یاد گرفته ایم ..این را متوجه شدیم که تا عژت نفس نداشته باشیم نمی تونیم رویاهای بزرگ تصور کنیم و اونها رو طلب کنیم چون خودمون رو در اون سطح نمی دونیم …ممنون استاد جولایی عزیز ممنون ممنون

 9. الهه قربانی نظرات کاربران

  خیلی آموزنده بود تشکر میکنم از استاد جولایی عزیز

 10. طباطبایی نظرات کاربران

  سلام مثل همیشه بسیار عالی و آموزنده بود.متاسفانه از بچه گی فقط احترام گذاشتن به دیگران بهمون آموزش دادن .من کتاب عزت نفس روی میز شام را سفارش دادم و بی صبرانه منتظرم به دستم برسه.

 11. آلین نظرات کاربران

  ممنون استاد جولایی عزیز ،واقعا تمام مقاله ها عالی هستن ،از وقتی با شما و قانون جذب آشنا شدم واقعا کمکی بهم شد تا بر ترس از اجتماع ،هراس از اجتماع غلبه کنم و راه تر با جامعه و افراد ارتباط بر قرار کنم.این و مدیون شما هستم.سپاس????

 12. الللناز نظرات کاربران

  رود بر استاد جولایی عزیز و بزرگوار.واقعا مقاله فوق العاده ای بود.ممنون و سپاسگزارم بابت این مقاله عالی و کتاب خوبتون که مطالبش بی نهایت برام لذت بخشه و خوشبختانه تونسته ام با مطالعه کتاب عزت نفس روی میز شام و انجام تمرینات ذهنی و فیزیکی و با تکرار عبارات تاکیدی و تجسم خلاق اعتماد بنفسم رو در هر کاری و مهارتی که دوست دارم افزایش بدم و بهبود ببخشم…

 13. داریوش مغرربی نظرات کاربران

  مطلب مفیذی بود و نگرش خوبی به من داد

 14. سارا امیدی نظرات کاربران

  درود بر شما اقا رامین عزیز

  دوست عزیز تبریک میگم که اولا این ارزیابی عزت نفس را انجام دادید.

  تبریک دوم بابت اینکه شهامت اعلام نتایج ان را داشتید.

  تبریک سوم بخاطر اینکه تجربه خودتونو در این بخش با ما به اشتراک گذاشتید.

  اما چه باید کرد. اول شما تنها نیستید و 99.99% افراد میدانند اختلال عزت نفس دارند ولی هرگز کاری برای آن انجام نمیدهند. پس شما تنها نیستید که نا امید شدید.

  توصیه میکنم حالا که تصور میکنید هیچ راهی برای افزایش عزت نفس و تقویت قدرتمندانه حرمت نفس پیش روی خود نمیبیند این چند کار را هم انجام دهید. واقعا زندگی با عزت و کرامت انقدر ارزش دارد که این سه کار را هم انجام دهید و اگر جواب نگرفتید بروید و نا امید شوید:

  1- شرکت در سمینارهای رایگان بنده (محمود جولایی) در تهران و یا دریافت فیلم این سمینارها در صورتی که امکان حضور ندارید. (اطلاع رسانی در کانال و اینستاگرام و سایت)

  2- سفارش کتاب عزت نفس و کتاب روانشاسی موفقیت بنده.

  3- شرکت در کارگاه سه ماهه تضمینی پرواز. (چگونه از عزت نفس به اعتماد به نفس برسیم.) (اگر نتیجه نگرفتید هزینه شما عودت داده میشود…)

  حالا تصمیم شما چیست؟؟؟

  به نظر شما دوستانی که افکاری مثل این دوست عزیزمان دارید که می گوید:

  با سلام تمام نشانه های عزت نفس پایین در من وجود داره و اتفاقا خیلی هم قوی هستن و عزت نفسم خییلیی پاییه و در کل میتونم بگم امیدی به تغییر و اصلاح ندارم…

  این سه گام را برمیدارد؟

  بله با شما هستم حاضری با من بر فراز زندگی زیبای خود با عزت و قدرتمند پروازی نو آغاز کنی؟؟؟؟؟

  موفقیت و تغییر هرگز اتفاقی نیست. جهت مشاوره تهیه دوره تضمینی تقویت عزت نفس و افزایش اعتماد به نفس از طریق شماره 09121752854 در تلگرام و واتساپ و یا تماس تلفنی و یا شماره دفتر 02122633880 همین الان اقدام کنید.

 15. رامین کیمیا نظرات کاربران

  با سلام تمام نشانه های عزت نفس پایین در من وجود داره و اتفاقا خیلی هم قوی هستن و عزت نفسم خییلیی پاییه و در کل میتونم بگم امیدی به تغییر و اصلاح ندارم

 16. بختیار بختیاری نظرات کاربران

  عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما پس از بررسی منتشر می شود

پشتیبانی سایت توسط : پشتیبان وردپرس