تعریف عزت نفس | چهار ویژگی عزت نفس از نگاه دکتر کلمس

2

برای دانلود فیلم کلیک کنید

تعریف عزت نفس و 4 ویژگی اصلی عزت نفس از نظر دکتر هریس کلمس

عزت نفس یا حرمت نفس چیست؟

عزت نفس یا حرمت نفس یا همان حرمت به نفس را گفتیم عبارت است از مفهوم ارزش و اعتباری که هر فرد برای خود قائل است. این همان باوری است که از خودتان دارید. “

چقدر خودتان را ارزشمند و لایق و شایسته داشتن خوشبختی و زندگی عالی میدانید. ثابت شده به همان میزان هم عزت نفس دارید. پس هرچه داریم باید برای تقویت عزت نفس سرمایه گذاری کنیم.

عزت نفس و چهار خصوصیت اصلی تعریف عزت نفس از دید دکتر هریس کلمس

هریس کلمس بعنوان روانشناس و محقق حوزه نوجوان و جوان و صاحب نظر موضوع عزت نفس کودک و نوجوان می شناسیم. کتاب های این روانشناس برجسته نشان می دهد عزت نفس در کودکی شکل میگیرد و بعدها تاثیرات محیطی و تجربی تاثیرات خیلی زیادی بر کیفیت ان ندارد. لذا باید در کودکان خود از همان تولد نهال عزت نفس قدرتمند بکاریم. بعدها اگر فرد آگاهانه برای تقویت عزت نفس نکوشد احتمال آسیب های بعدی در زمینه های مختلف اجتماعی و فردی بیشتر می شود.

دکترهریس کلمس معتقد است که بذرهای عزت نفس در دوران کودکی کاشته می شوند. ایشان چهار عامل مهم پیوندی و منحصر به فرد را معرفی میکند و باورش این است که اگر این چهار زمینه را در کودک خود به رشد و بالندگی کافی برسانیم، کار تمام است.

ایشان حتی برای بزرگسالان نیز نسخه واحدی دارند و تاکید می کنند همه ما باید همیشه در حال تقویت این چهار ستون باشیم و باید عزت نفس یا حرمت نفس در یک رشد تدریجی باشد تا عزت نفس به تدریج به سطح مقبول برسد.

به نظر کلمس همه این چهار خصوصیت باید در کودک و بزرگسال وجود داشته باشد و اگر نبود ایجاد گردد و مرتب تغذیه شود تا عزت نفس سطح بالا در اشخاص تضمین شود.

خصوصیات چهار گانه فوق به شکل زیرتعریف شده اند:

 •  احساس رضایت از داشتن رابطه با دیگران. (افزایش عزت نفس در ارتباطات)
 •  منحصر به فردی، احساس اینکه شخص دارای کیفیت هایی است که از او انسانی خاص و منحصر به فرد می سازد و اینکه این کیفیت ها مورد تایید دیگران و نیز خود باشد. (تقویت عزت نفس فردی)
 •  قدرت مدیریت شرایط زندگی،این احساس که شخص می تواند از منابع درونی و توانمندی های خود برای تاثیر گذاشتن بر شرایط زندگی اش استفاده نماید. (افزایش عزت نفس در چالش های روزمره زندگی)
 • الگوها و طرح واره های ذهنی، فرایندی ارشادی که با توجه به آنهاشخص در زندگیش راهنما می شود. (کپی عزت نفس دیگران)

افرادی که این ویژگی ها را ندارند و به نوعی عزت نفس آسیب خورده ای دارند، عموما این علایم را دارند:

 • اغلب خود را ناتوان ارزیابی میکنند.
 • از ابراز احساسات خود محروم هستند.
 • به سرعت حالت تدافعی می گیرند و دیگران را مسئول و مسبب نقطه ضعف های خود معرفی می کنند.
 • زندگی را محل درد و سختی میپندارند و عموما از زندگی خود راضی نیستند.
 • دیگران مرا دوست ندارند چون من ارزشی برای آنان ندارم.
 • به سادگی تحت تاثیر دیگران قرار می گیرند.

کسانی که از عزت نفس فراوان برخوردارند، استقلال بیشتری دارند، مسئولیت پذیر هستند،احساسات خود را ابراز و به موفقیت های خود افتخار می کنند و ناراحتی ها را بهتر تحمل می نمایند. از آنجایی که عزت نفس زیاد در شخصیت های مقاوم نقش مهمی ایفا می کند برای افزایش عزت نفس در اشخاص در هر سن وسالی که باشند تاکید زیادی به عمل می آیند.

برای مطالعه مقاله در مورد عزت نفس و درک تفوت ان با آعتماد بنفس به مقالا زیر مراجعه کنید :

2 نظرات
 1. محسن محمودی نظرات کاربران

  عالی بود استاد.

 2. محبوبه نظرات کاربران

  سلام استاد صدا و قدرت بیانتونو دوست دارم. خیلی خوب حرف میزنید ادم سیر نمیشه.
  خدا قوت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما پس از بررسی منتشر می شود

پشتیبانی سایت توسط : پشتیبان وردپرس