Login

Register

Login

Register

هوش مالی یا هوش اقتصادی | الگوی ذهنی افراد پولدار چیست?(قسمت اول)-راز موفقیت

0 799

زمان لازم برای مطالعه این مقاله ارزشمند 9 دقیقه است.


 

هوش مالی یا هوش اقتصادی چیست؟

اگر در یک جریان مالی، مفهوم سرمایه، بدهی، درآمد و هزینه را به درستی درک کنید، شانس شما برای ثروتمند شدن به شدت افزایش می یابد. “رابرت کیوساکی”

در روانشناسی نوین، هوش انسان را به چند بخش تقسیم کردند. یکی از هوش های انسان که اخیرا هم اساتید زیادی در سرتاسر جهان اهمیت و کاربری آن را بسیار پر رنگ کرده اند، هوش مالی است.

بهترین تعریف هوش مالی را آقای رابرت کیوساکی، ارایه کرده اند. ایشان می گویند: هوش مالی ( هوش مالی به انگلیسی : Financial-Intelligence ) یا هوش اقتصادی یا به زبان خودمان شم اقتصادی، عبارت است از مجموعه تشخیص، تصمیم و اقداماتی که یک فرد در جهت مدیریت مالی زندگی خود و کسب و کارش بکار می گیرد. کیفیت شرایط مالی امروز شما بستگی مستقیم به کیفیت رشد و پرورش هوش مالی شما از کودکی تا کنون دارد. جالب است بدانید هوش مالی کودک، کپی هوش مالی والدین و نزدیکان است. بعد ها هوش مالی و سرمایه گذاری فرد در واکنش به تجربیات پیش رو دست خوش تغییر و تحول مثبت و یا منفی میشود که نهایتا در بزرگسالی شکل و فرم شخصی و خاصی به خود می گیرد. یعنی هرکدام از ما در هر سنی شخصیت مشخص مالی در خود داریم و بر اساس نظام باورهای مالی خود عمل می کنیم.

موفقیت مالی، قانون جذب ثروت، هوش مالی، هوش اقتصادی، ذهن ثروت ساز، محمود جولایی

 

هوش مالی یعنی چه و چرا اینقدر اهمیت دارد؟

تعریف بالا هوش مالی رابرت کیوساکی بود. اما ببینیم به زبان خودمانی و درواقع هوش مالی در ایران چه مفهومی دارد؟

هوش مالی یعنی اینکه شما از گذشته تا کنون دو مقوله مالی-حسابداری “درآمد” و “هزینه” را چگونه مدیریت می کنید. نگرش و کیفیت رفتار مالی شما در این دو بحث، شرایط مالی امروز و آینده شما را خواهد ساخت. به زبان ساده تر با پول چقدر آشنایی؟ چقدر حسابداری بلدی؟ چقدر تعاریف اصلی بحث های مالی برای شما درست جا افتاده؟ چقدر زندگی مالی دیگران را الگو سازی میکنی؟ چقدر در جهت تقویت هوش مالی خود مطالعه و آموزش می بینید؟

خوشبختانه مثل بسیاری از بخش های دیگر هوش آدمی، هوش مالی نیز قابل ارزیابی و تغییر و تحول است. کاری که باید بکنید خیلی ساده است. شرایط و کیفیت هوش مالی اکنون خود را شناسایی کرده و بر اساس الگوهای مناسب و ایده آل تغییرات لازمه را در ذهن و ضمیر خود ایجاد کنید. در این برنامه شنبه ها با وایت برد موفقیت ما شرایط اکنون افراد مختلف را توضیح می دهیم و کافی است شما خود را وارسی کنید و ببینید جزو کدام دسته از افراد هستید. در برنامه هفته آینده الگوهای ذهنی و رفتارهای مالی افراد با ضریب هوش مالی افراد ثروتمند را خدمت شما توضیح خواهیم داد.

هوش مالی از نگاه محمود جولایی

دوستان سال ها پیش در دوره نگارش کتاب “راز ها و نیازهای موفقیت ایرانی” به دنبال پاسخ به یک پرسش اساسی بودم: چرا همه مردم علیرقم میل باطنی ها پولدار نمی شوند؟ این پرسش سوالت جدیدی برایم بوجود آورد:

  • چرا ثروتمندان روز به روز پولدارتر و فقرا فقیرتر می شوند؟
  • چرا حتی زمانی که پولی وارد زندگی فقیر می شود، بعد از مدت کوتاهی شرایط زندگیش به حالت قبل باز می گردد؟
  • آیا واقعا پولدارها مادرزاد، ژنتیکی و ارثی هوش مالی بالایی دارند؟

این پرسش ها مدت ها در ذهن من بود. از این کتاب به آن کتاب به دنبال پاسخی بودم که ذهن کنجکاو من را قانع کند. اما چیزی نیافتم تا اینکه یک روز در زمانی که با دختر خوبم غزاله داشتیم بازی محبوب خانوادگی خود ماریو-قارچ خور را بازی می کردیم. ناگهان پاسخ را یافتم. دوستان دقت کنید. در بازی ماریو شما زمان محدودی داشتید و باید در این زمان محدود با استراتژی خوب خود تعداد زیادی قارچ و سکه کسب میکردید تا اول، زنده می ماندید و دوم، جان بیشتری می گرفتید تا به مراحل بالاتر میر سیدید.
دوستان ما هر روز صبح از خواب بیدار می شویم و بیرون میزنیم و با استراتزی مالی شخصی خود به دنبال قارچ و سکه بیشتر تلاش می کنیم.
افراد مختلف، بازی های متفاوتی از خود ارایه می کنند. هر کسی سبک بازی خاص خود را دارد. کیفیت بازی من و شما را بخشی از ذهن ما مدیریت می کند که ما به آن هوش مالی یا هوش اقتصادی و یا شم اقتصادی می گیم.
این تعریف ساده من از هوش مالی است و در این برنامه و برنامه بعدی وایت برد موفقیت قصد دارم اخرین یافته های بشر در رابطه با چرایی و چگونگی کار هوش مالی در افراد موفق مالی را برایتان توضیح دهم.

رفتاری مالی افراد چند مدل است؟

من در کتاب راز ها و نیاز های موفقیت ایرانی (در فصل پول و ثروت – صفحه 217-249) این موضع را کامل توضیح دادم لطفا برای درک کامل تعریف پول و الگوهای ذهنی افراد پولدار حتما به این کتاب ارزنده مراجعه کنید. همه مطالب این برنامه و برنامه بعدی از این کتاب اقتباس شده است.

ما افراد را بر اساس دیدگاهی که به مقوله ثروت و سرمایه گذاری دارند به گروه زیر تقسیم میکنیم:
1- افراد ثروت ستیز. (ذهن فقیر)
2- افراد ثروت جو. (ذهن کارمندی)
3- افراد ثروت ساز. (ذهن پول دار)

دوستان این تعریف شخصی بنده است و در هیچ جای دیگر آن را نمی بینید. پس با دقت به تعاریف و مفاهیم توضیح داده شده در مورد کیفیت ترس ها و باور ها، مرکز تمرکز ذهنی و تلاش این افراد در فیلم توجه کنید تا با روشن شدن لامپ هایی در ذهن شما و انتخاب ویژگی های برتر زندگی مالی شما نیز چون من دگرگون شود.

1- افراد ثروت ستیز

این افراد که بیشترین اقشار جامعه را به خود اختصاص داده اند، عموما ویژگی ها و الگوهای ذهنی مالی (هوش مالی) زیر را با خود دارند:

موفقیت مالی، قانون جذب ثروت، هوش مالی، هوش اقتصادی، ذهن ثروت ساز، محمود جولایی

– ترس ها:

همیشه از بی پولی و مرگ ناشی از فقر نگرانی مخفی یا آشکار دارند. همیشه از این جهان و زندگی طلبکار و ناراضی هستند.
-باورهای ذهنی: برای پولدار شدن باید شانس داشت. باید شرایط پیش بیاد باید عوامل بیرونی جور بشه بعد. پدرم اگر فلانی بود… سرمایه اگر داشتم… خدا اگر منو دوست داشت… تحصیلات داشتم… فلام حرفه و مهارت را اگر داشتم…

– میزان تلاش :

تلاش چندانی نیست. چون انگیزش و دلیلی برای تلاش ندارند با توجه به باورهای ذهنی. اگر هم تلاشی باشد محدود به اهرم رنج و لذت است که ترس از بی پولی وادارش میکند تلاشی بکنید که چون به شدت نگران است تلاش هایش چندان در جهت مثبت نیست و یا گاهی ممکن است بخواهد از راه خلاف به پول زیاد و سریع دست یابد تا از ترس ها برای همیشه رهایی یابد.

– مرکز توجه و تمرکز:
مرکز توجه ذهن او روی بدهی، بی پولی، سختی پول درآوردن، محدود بودن ثروت در جهان، بی نتیجه بودن تلاش او و … متمرکز است.
او یا حسرت نداشته ها را می خورد و یا حرست داشته های دیگران را به رنجی عمیق بدل کرده ایت. ذهن او پذیرفته محکوم به این سرنوشت است و کاری نمی شود کرد.

2- افراد ثروت جو

این افراد که اقشار متوسط جامعه را به خود اختصاص داده اند، عموما ویژگی ها و الگوهای ذهنی مالی (هوش مالی) زیر را با خود دارند:

موفقیت مالی، قانون جذب ثروت، هوش مالی، هوش اقتصادی، ذهن ثروت ساز، محمود جولایی

– ترس ها:

این گروه زیاد ترس فقر ندارند چون به قول خودشان یک آب باریکه ثابتی دارند. نیم نگاهی به رویاهاشون دارند و همیشه منتظرند تا اتفاقی بیافتد تا انها پولدار شوند. مثلا وام شان جور شود.

– باورهای ذهنی:

این افراد به شدت باور ذهنی دارند که می گه: این شرایط مالی سرنوشت من بوده و کاریش نمیشه کرد.. خدا منو دوست نداره … هر کسی باید پاشو اندازه گلیمش دراز کنه… امروز رو خوش باشیم… من مگه کیم.. باید خیلی کم بخوای تا بهش بتونی برسی…

– میزان تلاش :

اهرم رنج و لذت در این افراد روی بدهکاری و نرسیدن به همان ایده ال های کوچک شده نوسان دارد. در دیگران میبینند. انگیزش صورت میگیرد و تلاش هم به اندازه ترس خود بیشتر میشود. اما جنس تلاش فیزیکی است. در ذهن همه چیز آرام و با محتاط منجمد شده. شغل دوم و چه بسا سوم هم میگیرند. ولی چون هوش مالی انها دیکته کرده ساعت کار بیشتر درآمد بیشتر اخر هفته هم کار میکند. سه شیفت کار میکند. اما نتایج اینهمه تلاش زندگی و شرایط مالی او را چند برابر متحول نمیکند. تلاش در آنها نوسان دایمی دارد. متوسط دارامد و دارایی آنها نیز در دوره های مختلف تغیربا ثابت است.

– مرکز توجه و تمرکز:

تمرکز این افراد از مرحله ترس از فقر کمی بالاتر رفته و به مرحله ترس از بدهکاری رسیده. برای رفع ایت ترس خود هزینه را به شدت کنترل می کند. گاهی پس اندازی هم دارد ولی کمتر به سرمایه گذاری مطمئن منتج می شود. تمام تمرکز او روی بدهکار نبودن است. او از طلبکار وحشت دارد. او دور موتور ماشین هوش مالی خود را روی داشتن یک زندگی معمولی و بدور از هر ریسکی تنظیم کرده است.

– باورها:

هر کسی نمی تواند ثرتمند شود. هر کسی اندازه ای دارد. پا را به اندازه گلیم خود باید دراز کرد. سرنوشت ما هم این بوده، من که نمی توانم با سرنوشت بجنگم. فعلا امروز که بخیر گذشت. شکر که بدهی ندارم. ادم باید ارزوهاشو اندازه خودش کوچیک کنه. جایی که بیمه داره استخدام شو، عالیه.

3- افراد ثروت ساز:

این سبک زندگی مالی و الگوی ذهنی افراد گروه اول و دوم بود. گروه سوم و ادامه بحث هوش مالی را در هفته بعد ارزیابی می کنیم.
لطفا برنامه هفته بعد شنبه ها با وایت برد موفقیت را نیز ببینید. می خواهم راز هوش مالی افراد پولدار را فاش کنیم.
می خواهم تحقیق جالبی را برایتان بازگو کنم، که سالها قبل انجام دادم. میخواهیم ببینیم اگر مبلغ قابل توجهی پول وارد زندگی این سه گروه شود، چه رفتاری از انها بروز میکند؟!!!
اگر از کنجکاوی تا هفته بعد نمی توانید تحمل کنید و دوست دارید زودتر راز بزرگ هوش اقتصادی افراد ثروتمند را بدانید، توصیه می کنم کتاب راز های و نیازهای موفقیت ایرانی را از سایت راز موفقیت و یا شماره دفتر راز موفقیت تهیه کنید، تا با هزاران راز افراد موفق در جهان آشنا شوید.

لطفا نظرات و تجربیات خودتان را در رابطه با چیستی و اهمیت هوش مالی در زندگی خودتان و افرادی که شما می شناسید، در زیر این پست با ما به اشتراک بگذارید.

(برای تماشای ادامه کلیپ هوش مالی اینجا کلیک کنید)

همچنین شما میتوانید موضوعات مورد علاقه خود را جهت برنامه سازی در هفته های بعد را در زیر این بخش مطرح کنید. طبعا موضوعاتی که بیشتری لایک را خورده باشد، موضوع برنامه های بعدی برای شما خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیام شما پس از بررسی منتشر می شود

پشتیبانی سایت توسط : پشتیبان وردپرس