موفقیت، موفقیت-فردی، موفقیت-مالی، موفقیت-شغلی

اعتماد به نفس چیست | 9 راهکار ساده افزایش اعتماد بنفس - راز موفقیت

تعداد امتیاز: 5

چکیده مقاله :

انتشار : 1396/10/29 1 نظر 125 بازدید

اعتماد به نفس واژه ای که گاها به اشتباه به جای عزت نفس بکار می رود. اگر اعتماد به نفس را نیز مثل عزت نفس یک مهارت بدانیم برای ایجاد و یا تقویت اعتماد بنفس کافی است در کنار استادی آگاه و با تجربه تمرین و تکرار را سرلوحه کارهایمان قرار دهیم.  در این مقاله تعریف اعتماد بنفس و 9 راهکار طلایی برای افزایش اعتماد به نفس ارایه می شود. شما کافی است این راه کارها را در زندگی خود بکار گرفته و آنقدر تکرار کنید تا عادت زندگی شما گردد. عزت نفس و اعتماد بنفس تفاوت هایی دارند که با خواندن این مقاله برایتان روشن خواهد شد. 

اعتماد به نفس چیست | 9 راهکار ساده افزایش اعتماد بنفس - راز موفقیت

 اعتماد به نفس چیست ؟  تقویت اعتماد به نفس : چگونه ؟ و چرا ؟

هنگامی که به خود باور داشته باشیم، می‌توانیم خطر کنیم، ماجراجویی کنیم، به ناشناخته‌ها سرک بکشیم، شعف خودانگیخته داشته باشیم و یا هرگونه احساسی که روح انسانی را جلا می‌بخشد، تجربه کنیم. این همان تعریف زیبای اعتماد به نفس است.

 • ای.ای کامینگز

تعریف اعتماد به نفس چیست؟

تعریف خود کارآمدی چیست ؟

تعاریف و تفاوت‌ها : خود-کارآمدی، اعتماد به نفس و عزت نفس

با وجود این‌که بسیاری از افراد گمان می‌کنند عزت نفس و اعتماد به نفس دو نام مشابه برای یک مفهوم هستند و به ندرت واژۀ خود کارآمدی را شنیده‌اند، اما در واقع این سه واژه برای روان‌شناسانی که بر روی آن‌ها سال هاست مطالعه می‌کنند، معانی بسیار متفاوتی دارد.

(دراکم و بیورک، 1994؛ اونی و اکسازوگلو گووان، 2015).

 

خود کارآمدی چیست ؟ آیا اعتماد بنفس همان خود کار آمدی است ؟

آلبرت بندورا شناخته شده‌ترین نویسنده در زمینۀ موضوع خود-کارآمدی می‌باشد، بنابراین استفاده از تعریف او برای این موضوع، کاری عاقلانه است.

 خود-کارآمدی عبارت است از  اعتقادات فرد در مورد ظرفیت خویش برای تأثیرگذاری بر حوادث زندگی.  (بندورا، 1977، 1994).

این مسئله به شکل بسیار مهمی با عزت نفس تفاوت دارد: معنای عزت نفس به ارزش فرد وابسته است، درحالی‌که خود‌-کارآمدی ریشه در اعتقاد فرد در رابطه با توانایی‌ او برای مواجهه با موقعیت‌های آینده دارد. از این لحاظ، عزت نفس باوری است که بر زمان حال متمرکز است درحالی‌که خود-کارآمدی بیشتر به زمان آینده مربوط می‌باشد.

آما خود کار آمدی را می توان از این منظر هم ردیف اعتماد بنفس معنی کرد. 

 

اعتماد به نفس چیست ؟

دو عنصر اصلی دیگر که به اعتماد به نفس کمک می‌کنند: خود-کارآمدی و عزت نفس.

ما زمانی احساس خود-کارآمدی می‌کنیم که در خود (و دیگرانی که شبیه به ما هستند) پیشرفت در مهارت‌ها و دست‌یابی به هدف‌هایی را می‌بینیم که در آن حوزه‌های مهارتی از اهمیت برخوردار می‌باشند. ما اگر اعتماد به نفس را یاد بگیریم و در حوزه‌های خاصی تلاش کنیم، موفق خواهیم شد؛ همچنین اعتماد به نفس به ما کمک می‌کند تا چالش‌ها را بپذیریم و به هنگام بروز دشواری‌ها سرسخت باشیم.

این مسئله با ایدۀ عزت نفس همپوشانی دارد. عزت نفس یک حس کلی‌تر می‌باشد که به‌وسیلۀ آن می‌توانیم با آن‌چه که در زندگی‌مان می‌گذرد، کنار آییم و این‌که حق داریم خوشحال باشیم. بخشی از این احساس ناشی از تائید اطرافیان ماست که ممکن است چندان تحت کنترل ما نباشد. با این وجود می‌تواند ناشی از این حس باشد که ما پرهیزکارانه رفتار می‌کنیم، در کاری که انجام می‌دهیم کفایت داریم و این‌که اگر بخواهیم می‌توانیم به شکل موفقی رقابت کنیم.

برخی افراد بر این باورند که اعتماد به نفس را می‌توان به وسیلۀ تائید و تفکر مثبت ایجاد کرد. در Mind Tools ما باور داریم که این قضیه تا حدودی حقیقت دارد، اما جنبه‌های دیگری نظیر تعیین و دستیابی به اهداف نیز وجود دارد که موجب ایجاد حس کفایت می‌گردد. بدون وجود کفایت، شما اعتماد به نفس نخواهید داشت: شما اعتماد به نفس کاذبی خواهید داشت که در صورت بروز شکست و ناراحتی برایتان مشکل ساز خواهد شد.

تقویت-اعتماد-به-نفس، اعتماد-به-نفس، اعتماد-بنفس، افزایش-اعتماد-بنفس یکی از شناخته‌شده‌ترین منابع علمی در مورد اعتماد به نفس، آن را به‌عنوان باور به خود تعریف می‌نماید (بینابو و تیرول، 2002).

تقویت-اعتماد-به-نفس، اعتماد-به-نفس، اعتماد-بنفس، افزایش-اعتماد-بنفس یکی دیگر از مقالات محبوب، اعتماد به نفس را به‌عنوان انتظارات فرد از عملکرد و خود-ارزیابی از توانایی‌ها و عملکرد قبلی خویش تعریف می‌نماید (لنی، 1997).

تقویت-اعتماد-به-نفس، اعتماد-به-نفس، اعتماد-بنفس، افزایش-اعتماد-بنفس در نهایت، دیکشنری آنلاین روان‌شناسی (منبع معتبر برای روانشناسان)، اعتماد به نفس را به‌عنوان اعتماد فرد به توانایی‌ها، ظرفیت‌ها و قضاوت‌های خویش یا این اعتقاد که فرد می‌تواند به شکل موفقیت‌آمیزی با چالش‌ها و خواسته‌های روزمره مواجه شود، تعریف می‌کند.

اعتماد به نفس باعث خوشحالی بیشتر نیز می‌شود. به‌طور معمول، هنگامی که به توانایی‌های خود اعتماد دارید، به خاطر موفقیت‌های خویش خوشحال‌تر خواهید بود. همچنین، هنگامی که احساس خوبی نسبت به توانایی‌های خود دارید، انگیزه و انرژی بیشتری برای انجام کارهای لازم و دستیابی به اهداف خود خواهید داشت. این ها مهمترین ویژگی های افراد با اعتماد بنفس محسوب می شود. 

بنابراین، اعتماد به نفس از این جهت به خود-کارآمدی شباهت دارد که بر عملکرد آیندۀ فرد متمرکز می‌باشد؛ با این وجود، به نظر می‌رسد بر اساس عملکرد قبلی باشد، یعنی به نحوی بر گذشته متمرکز است.

بسیاری از روان‌شناسان هنگامی به خود-کارآمدی اشاره می‌کنند که بحث اعتقاد فرد در مورد توانایی‌های خویش در رابطه با وظایف یا مجموعه‌ای از وظایف پیش می‌آید، درحالی‌که اعتماد به نفس یک ویژگی باثبات‌تر و گسترده‌تر است که به ادراک فرد از توانایی‌های کلی خویش باز می‌گردد.

 

عزت نفس چیست؟

شناخته‌شده‌ترین چهره‌ها در حوزۀ تحقیقات عزت نفس، موریس روزنبرگ و ناتانیل برندن می‌باشند.

روزنبرگ در سال 1965 در کتاب خود با عنوان جامعه و خودپندارۀ نوجوانی، عزت نفس را به بحث می‌گذارد و این مفهوم را در مقیاسی ارائه می‌دهد که به شکل گسترده پذیرفته می‌شود.

یک فایل PDF رایگان از اثر روزنبرگ در مورد عزت نفس را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

تعریف او از عزت نفس تصورات فرد بر اعتقاد باثبات در مورد ارزش کلی شخص می‌باشد.

به زبان ساده تر، روزنبرگ عزت نفس را باور و تصویر فرد نسبت به میزان ارزشمندی خود می داند.

این یک تعریف گسترده از عزت نفس می‌باشد که آن را به‌عنوان یک ویژگی تعریف می‌کند که تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی می‌باشد و تغییر آن نسبتاً دشوار است.

 

بر خلاف آو، برندن معتقد است که عزت نفس از دو مولفۀ مجزا تشکیل شده است :

1- خود-کارآمدی یا اعتماد به توانایی خویش برای مواجهه با چالش‌های زندگی.

2- احترام به خود یا باور به این‌که فرد مستحق خوشحالی، عشق و موفقیت می‌باشد (1969).

در واقع اگر در روح هر دو تعریف توجه کنید، متوجه خواهید شد که روزنبرگ خود ارزیابی را اصل می داند و برندن بیشتر به جنبه اعتماد بنفس و حرمت به نفس توجه دارد. 

به نظر بنده تعاریف مشابه هستند، اما این موضوع که تعریف روزنبرگ بر باورهای مربوط به ارزش خویش وابسته است، کمی تشخیص را دشوار می کند. این باور می‌تواند معنای مختلفی برای افراد داشته باشد، درحالی‌که برندن به شکل مشخص‌تری به باورهای مربوط به عزت نفس اشاره می‌کند.

 

ارتباط یا تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

اعتماد به نفس و عزت نفس دو پدیدۀ روان‌شناختی می‌باشند که تقریباً به یکدیگر مرتبط هستند، هر دو بر اساس تجارب گذشته می‌باشد و هر دو عملکرد فرد در گذشته را در نظر می‌گیرند. هردو تاثیر مستقیمی بر همه جوانب زندگی فرد دارند.

نکته : در ادامۀ بحث برای جلوگیری از افزایش سردرگمی، استثناء در این مقاله و برای اهداف آموزی مفاهیم اعتماد به نفس و عزت نفس را یک مفهوم یکسان در نظر می‌گیریم.

 

نظریه‌های محبوب اعتماد به نفس

حال که تعریف‌ها را می‌دانیم، می‌توانیم نگاه عمیق‌تری به عقاید رایج و نظریه‌های محبوب در باب اعتماد به نفس و عزت نفس بیندازیم.

همان‌گونه که قبلاً هم مطرح شد، نظریۀ برندن در مورد اعتماد به نفس به شکل گسترده‌ای پذیرفته و فهمیده شده، اما نظریه‌ها و چارچوب‌های دیگری نیز برای درک عزت نفس در ادبیات روان‌شناسی وجود دارد.

 

سلسله‌ مراتب نیازهای مازلو  

سلسله‌ مراتب نیازهای مازلو، یک چارچوب شناخته‌شده اما قدیمی در روان‌شناسی می‌باشد که به نیازهای متعدد انسان اشاره دارد. این نیازها باید برطرف شوند. به‌طور کلی، برای این‌که نیازهای پیچیده رفع گردند، ابتدا باید نیازهای ابتدایی و پایه ارضا شوند (1943).

در هرم او، عزت نفس در دومین سطح از بالا، یعنی دقیقاً زیر خودشکوفایی قرار دارد.

عزت-نفس، افزایش-عزت-نفس، تقویت-عزت-نفس

طبق نظر مازلو، باید نیازهای ثباتِ روان‌شناختی، امنیت، عشق و تعلق خاطر انسان برطرف شوند تا شخص بتواند عزت نفس سالمی رشد دهد. او همچنین خاطر نشان کرد که دو نوع عزت نفس وجود دارد، عزت نفس «بالاتر» و «پایین‌تر». عزت نفس پایین‌تر از احترام دیگران نشات می‌گیرد و عزت نفس بالاتر از درون خود انسان بر می‌خیزد.

پس از گذشت چندین سال، مازلو نظریۀ خود را اصلاح کرد تا با افراد خودشکوفایی که بی‌خانمان بودند و یا افرادی که در مناطق خطرناک جنگی زندگی می‌کردند اما از عزت نفس بالایی برخوردار بودند، مطابقت یابد.

امروزه این سلسله مراتب دیگر به‌عنوان یک نظریۀ بی‌جهت برای رشد در نظر گرفته نمی‌شود،  بلکه آن را توضیحی برای رفع نیازهای اساسی انسان می‌دانند که به افراد اجازه می‌دهد  به توانایی و آزادی لازم برای احقاق نیازهای پیچیده‌تر دست یابند.

 

نظریۀ مدیریت وحشت (Terror Management Theory)

یک نظریۀ تاریک‌تر که برای توضیح اعتماد به نفس به اعماق تجربه انسانی می‌رود، نظریۀ مدیریت وحشت می‌باشد.

نظریه مدیریت وحشت (TMT) بر اساس این ایده است که تمامی انسان‌ها پتانسیل زیادی برای پاسخ وحشت‌زده به آگاهی از فانی بودن خویش دارند، و آن دسته از جهان‌بینی‌ها که بر اهمیت اعتقادات افراد تأکید می‌کنند، انسان‌ها را از این وحشت در امان نگه می‌دارند (گرینبرگ و آرنت، 2011).

TMT اصل را بر این قرار می‌دهد که عزت نفس راهی برای محافظت در برابر اضطراب می‌باشد و متعاقباً مردم تشنۀ اعتماد به نفس هستند و نسبت به هرکس یا هر چیزی که اعتقادات و جهان‌بینی آرامش‌بخش آنان را به خطر بیندازند، واکنش منفی نشان می‌دهند.

 

نظریۀ جامعه سنجی (Sociometer Theory)

مارک لیری یک روان‌شناسی اجتماعی می‌باشد که بر روی عزت نفس در بافتار روان‌شناسی تکاملی تحقیق می‌کند. وی نظریه‌ای در مورد عزت نفس به ادبیات روان‌شناسی وارد کرده است.

نظریۀ جامعه‌سنجی می‌گوید که عزت نفس یک معیار درونی است که فرد طبق آن درجۀ پیوند خود با دیگران یا جدا افتادگی خود از دیگران را تعیین می‌کند

(لیری، 2006).

این نظریه، عزت نفس را به‌عنوان ادراک درونی فرد از پذیرش یا طرد اجتماعی قلمداد می‌کند.شواهد محکمی دال بر دقت و کارایی این نظریه وجود دارد. برای مثال، تحقیقات نشان داده که تأثیر رخدادها بر عزت نفس افراد با تصور آنان از این‌که این موضوعات چگونه باعث خواهند شد دیگران آن‌ها را بپذیرند یا طرد کنند، همخوانی دارد

(لیری، تمبور، تردال و داونز، 1995).

علاوه بر این، لیری و همکارانش دریافتند که امتیازات مربوط به احساس آزمودنی‌ها با امتیازات مربوط به عزت نفس آنان موازی بود. در نهایت، شواهد نشان می‌دهند که جدا افتادگی اجتماعی به دلیل ویژگی‌های شخصیتی، باعث کاهش عزت نفس می‌شود.

(لیری و همکاران، 1995).

 

اهمیت اعتماد به نفس

به خویشتن اعتماد بنمای: تمام قلب‌ها برای آن سیم آهنین می‌لرزند.  - رالف والدو امرسون

صرف نظر این‌که شما کدام یک از این نظریه‌ها را بپسندید، محققین معمولاً در مورد خروجی‌های اعتماد به نفس بالا توافق دارند.

یک بررسی گسترده از همبستگی‌های عزت نفس و اعتماد به نفس نشان داد که عزت نفس و همچنین اعتماد به نفس بالا با سلامتی، زندگی اجتماعی بهتر، مصونیت در برابر بیماری‌های روانی و مشکلات اجتماعی، زندگی موفقیت آمیز و سلامت روانی ارتباط دارد. (مان، هوسمن، اسکالما و دِ وریس، 2004).

کودکانی که اعتماد به نفس بالاتری دارند، در مدرسه بهتر عمل می‌کنند و بعدها در زندگی شغل‌های بهتری خواهند داشت و در دوران میان‌سالی از رضایت بیشتری برخوردار خواهند بود. عزت نفس به‌شدت به خوشحالی مربوط است، هرچه میزان عزت نفس بیشتر باشد، میزان خوشحالی نیز بیشتر خواهد بود. تحقیقات نشان داده که اعتماد به نفس بالا، شانس زنده ماندن پس از یک عمل جراحی خطرناک را بیشتر می‌کند. (مان و همکاران، 2004)!

 

اعتماد به نفس و موفقیت

همان گونه که قبلاً هم ذکر شد، هزاران مقاله در رابطه با اعتماد به نفس و عزت نفس منتشر شده است و بسیاری از این مقالات، اعتماد به نفس و موفقیت در زندگی را به هم مرتبط می‌دانند.

برخی تحقیقات رابطه بسیار قدرتمندی میان اعتماد به نفس و دستیابی به اهداف یا سلامت روانی نشان‌ داده‌اند:

منابع : (آترتون و همکاران، 2016؛ کلارک و گاکورو، 2014؛ گلوپن، دیوید-فردون و بِیتس، 2010؛ اسکندریس، 2015؛ استنکف، 2013؛ استنکف و لی، 2014).

 

موفقیت افرادی که عزت نفس بالایی دارند، در 6 خصیصه نهفته است :

 • احساس ارزشمند بودن
 • لذت بیشتر از زندگی و فعالیت‌ها
 • رهایی از شک کردن به خود
 • رهایی از ترس و اضطراب، رهایی از اضطراب اجتماعی و استرس کمتر
 • انرژی و انگیزۀ بیشتر برای عمل کردن
 • لذت بردن از معاشرت با سایر افراد در مراودات اجتماعی

هنگامی که شما در آرامش باشید و اعتماد به نفس داشته باشید، اطرافیان شما نیز احساس راحتی خواهند کرد. اما خبر دیگری که چندان خوشحال کننده نیست، این می‌باشد که تحقیقات نشان داده افزایش اعتماد به نفس همیشه به تقویت خروجی‌های مثبت نمی‌انجامد (برینکم، تیچلار، ون اگتمیل، دِ ورایز و ریچیر، 2016؛ فورسیت، لارنس، برونت و بامیستر، 2007).

روزنامه‌نگاران در رسانه‌های پر رونق اشاره کرده‌اند که همبستگی‌های منفی نیز برای اعتماد به نفس وجود دارد. برای مثال، اعتماد به نفس به شکل ثابتی در طی 50 سال گذشته افزایش یافته است و همراه با آن، نارسیسم و توقعات غیر واقع‌گرایانه نیز افزایش یافته است (کریمر، 2013).

 

تمرین شجاعت و ایجاد اعتماد به نفس (مزایای ترس)

ترس برای این وجود دارد تا ما را از خطر فیزیکی حفظ نماید. غریزه‌ای است که برای حفاظت از ما در برابر خورده شدن توسط شکارچی وجود دارد. اما با وجود این‌که در خانه‌های مدرن خویش در امنیت به سر می‌بریم، این ترس برای مواجه با استرس روزمرۀ مدرن فعال می‌شود که باعث تحریک احساسات منفی مانند شرم، ناراحتی و ترس می‌گردد.

این تجربه‌ها در پس زمینۀ روان ما اجرا می‌شوند و فضای ذهنی زیادی را اشغال می‌کنند. درست همانند اپلیکیشن‌های موبایل که در پس زمینه اجرا می‌شوند و حافظه و باطری گوشی را مصرف می‌نمایند.

هنگامی که در نقطۀ امن خویش به سر می‌بریم و با فعالیت‌های روزمره از این تجارب ناخوشایند در امان هستیم، بدون آگاهی از توانایی خویش برای رشد و پیشرفت مهارت‌هایمان زندگی می‌کنیم. هرچقدر کمتر فرصت‌هایی برای اشتباه و شکست داشته باشیم، خروج از نقطۀ امن هراس‌انگیزتر خواهد بود.

اما هنگامی که از آن خارج می‌شویم، حتی اگر به توانایی‌مان اعتماد نداشته باشیم، شجاعت ما را فرا می‌گیرد. در قلمرو شناخته‌ها، اعتماد به نفس بدون هیچ‌گونه مشکلی کار خودش را انجام می‌دهد، اما در قلمرو ترس از ناشناخته‌ها، شجاعت کنترل را به دست می‌گیرد. شجاعت خصیصه‌ای است که به نسبت اعتماد به نفس، نیکوتر می‌باشد زیرا نیازمند توان بیشتری است و معمولاً یک شخص شجاع هیچ‌گونه محدودیتی برای رشد و موفقیت نمی‌شناسد.

ما می‌توانیم به خاطر ترس شکرگزار باشیم. می‌توانیم یاد بگیریم مشتاقانه آن را بپذیریم، منشأ آن را درک کنیم و به‌عنوان نشانه‌ای برای آن‌چه که نیاز است مورد رسیدگی قرار گیرد، از آن استفاده ببریم. ترس ابزاری قدرتمند برای مرتب‌سازی کمد ذهن می‌باشد. دقیقاً همانند مرتب کردن کمد، می‌توانیم چیزهایی که می‌خواهیم برای مدت بیشتری نگه داریم را دسته‌بندی کنیم. هنگامی که مرتب‌سازی انجام گیرد، احساس تازگی و پر انرژی بودن خواهیم کرد.

اما همیشه نمی‌توان با خم کردن انگشتان بر روی هم و امیدوار بودن بر ترس غلبه کرد.

ما انسان‌ها موجودات عجیبی هستیم، انتظار داریم ترسمان در یک لحظه ناپدید شود. ما نباید انتظار داشته باشیم که ویولن را برداریم و فوراً قطعۀ Vivaldi را بنوازیم.


9 راهکار برای افزایش اعتماد به نفس

می دانید که من نیز مثل بسیاری وانشناسان نوین بر این باورم که اعتماد به نفس نیز چون عزت نفس یک مهارت است و برای کسب هر مهارتی باید تمرین و تکرار کرد. 

برای ایجاد اعتماد به نفس، باید اعتماد به نفس را تمرین کنید.

مارتین سلیگمن به ما یادآوری می‌کند که خودپندارۀ مثبت به تنهایی هیچ چیزی تولید نمی‌کند. حس امنیت در فرد از رفتار مثبت و سازنده بر می‌خیزد (سلیگمن، 1996).

اما این بدان معنا نیست که احساس امنیت و اطمینان به خویشتن برای سلامتی مهم نمی‌باشد. اعتماد به نفس و خودکارآمدی بالا با بسیاری از جنبه‌های سلامت روانی و جسمانی در ارتباط می‌باشد (پاجارس، 1996).

بسیاری از ما می‌خواهیم اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم اما درگیر غلبه بر تزلزل، ترس و افکار منفی هستیم.  

با اندکی تفکر، تلاش زیاد و شاید تغییری در ادراک خود بتوانیم به سمت اعتقادی قدرتمند و باثبات دربارۀ خویش پیش برویم.

سلامتی نمی‌تواند فقط در ذهن ما وجود داشته باشد. سلامتی ترکیبی است از معنا، روابط خوب و دستاوردها

- مارتین سلیگمن

1. در حالتی مطمئن بنشینید یا بایستید

روان‌شناس دانشگاه هاروارد، اِمی کادی و سایرین، بر روی تاثیرات حالت‌های مطمئن بدن بر هورمون‌های ما تحقیق کرده‌اند.

به دنبال احساسات اطمینان و اعتماد به نفس در بدن خود بگردید و آن‌ها را بیشتر تمرین کنید. پاهای خود بر روی زمین را حس کنید، بدن خود را باز و راحت نگه دارید. شکوهمند فکر کنید.

سخنرانی اِمی کادی در TED دربارۀ اثرات حالت‌های بدن بر اعتماد به نفس را ببینید:

پیام اصلی او در ویدئو این است که حالات بدن فرد، تنها سطح اعتماد به نفس یا تزلزل او را منعکس نمی‌کند.  حالت بدن پیام‌هایی به مغز می‌فرستد که به شما می‌گوید دقیقاً چه حسی دارید. با توجه به این مسئله، اگر می‌خواهید احساس اعتماد به نفس داشته باشید، باید کاری کنید که بدنتان آن پیام‌ها را به مغز ارسال کند. استوار بایستید، صاف بنشینید و لبخند به لب داشته باشید.

 

2. حضور را تمرین کنید

این تکنیک که شبیه به مفهوم ذهن-آگاهی می‌باشد، مزایای زیادی برای سلامت جسمانی و روانی شما دارد. شما می‌توانید در هر زمانی و هرجایی ذهن-آگاهی را تمرین کنید. می‌توانید همین الان با دنبال کردن مراحل زیر، آن را امتحان کنید:  

از آگاهی خود آگاه شوید؛ یعنی خودتان و محیط اطرافتان را مشاهده کنید. با احساسات بدنی خویش شروع کنید، پاهای خود، شکم و سینه، بازوها و گردن و سر خود را حس کنید.

دقت کنید که نفستان وارد و خارج می‌شود. دقت کنید که احساسات فراوانی را تجربه می‌نمایید. به آن‌چه که در دامنۀ بینایی شما قرار دارد، دقت کنید. به آن‌چه که می‌شنوید نیز دقت کنید. شاید احساسات طعم و بو نیز وارد آگاهی شما بشوند. سپس فراتر از این احساسات بروید تا انرژی، سکوت یا سر و صدای اطراف خود را حس کنید. حضور خود را حس کنید.

 

3. برای انرژی در خود ظرفیت ایجاد کنید

این یعنی چه؟ مقدار کمی استرس می‌تواند به ما کمک کند که هشیارتر باشیم و انرژی بیشتری برای عملکرد داشته باشیم. سعی کنید ترس و اضطراب عصبی خود را با هیجان جایگزین نمایید! اگر یاد بگیرید چگونه با این احساسات در بدن خود برخورد کنید، حضور شما به جای اینکه محدود گردد، گسترش می‌یابد.

 

4. به‌طور منظم ورزش کنید

ورزش تأثیر قدرتمندی بر اعتماد به نفس دارد. ورزش منظم باعث ترشح اندورفین می‌گردد که با گیرنده‌های آرام‌کنندۀ مغز تعامل می‌کند. تعامل اندورفین با این گیرنده‌ها باعث می‌شود حالتی لذت بخش برای مغز پیش آید و در نتیجۀ آن شما خود را با نور مثبت‌تری خواهید دید. اگر شما به‌طور منظم این کار را انجام دهید، نه‌تنها سلامت جسمانی شما افزایش می‌یابد بلکه انگیزۀ بیشتری می‌یابید تا به نحوی عمل کنید که اعتماد به نفس شما تقویت گردد.

 

5. تجسم: اعتماد به نفس را تصور کنید

چشمانتان را ببندید و بدن خود را کاملاً ریلکس کنید. عمیقاً بااحساس آرامش در ارتباط بمانید و در ذهنتان خود را ببینید که با دوربین حرف می‌زنید و یا فعالیتی را انجام می‌دهید که نیازمند اعتماد به نفس بیشتری است. اجازه دهید که احساساتِ حضورِ راحت بر ذهن و بدن شما غالب شود.

 

6. به خود اجازه دهید در فرآیند قرار گیرید، خطر کنید و اشتباه نمایید

همیشه از بیرون با خود فکر می‌کنیم که « وای، همه خوشحال‌، خوشگل، خلاق، موفق، فعال و غیره هستند، به‌جز من. من به‌اندازۀ کافی خوب نیستم تا مثل آنان باشم». مسئله‌ای که نمی‌خواهیم مد نظر داشته‌ باشیم این است که شکست بخشی از موفقیت می‌باشد و به‌وسیلۀ شکست‌هاست که ما اهداف خود را دنبال می‌کنیم، سخت تلاش می‌نماییم و با ضعف‌های خود روبرو می‌شویم تا آن‌ها را برطرف کنیم. حتی کسانی که در برخی جنبه‌های زندگی استثنا به‌حساب می‌آیند، احتمالاً در دیگر جنبه‌ها دچار دشواری هستند. به خود اجازه دهید که یادگیرنده باشید، نوآموز باشید. بی‌نقص نبودن اشکالی ندارد؛ در واقع، همین وضعیت شما باعث می‌شود که در سایر موقعیت‌ها به دیگران الهام‌بخشی کنید.

هنگامی که از نقطۀ امن خویش خارج می‌شوید و چیز جدیدی را امتحان می‌کنید، در واقع محدودیت‌های خویش را گسترش می‌دهید و هنگامی که کاری را با موفقیت به پایان می‌رسانید که خارج از نقطۀ امن شماست، در خود اعتماد به نفس ایجاد می‌کنید.

 

7.اهداف خود را مشخص کنید

پیشرفت به‌سوی اهدافی که برای ما معنای شخصی دارند، باعث می‌شود که چارچوب اعتماد به نفس سالم در ما پایه‌گذاری گردد. سلیگمن در کتاب شکوفایی پیشنهاد می‌دهد که PERMA را به کار گیریم، یک چارچوب که از 5 فاکتور برای سلامتی تشکیل شده که در آن حرف «A» به معنای دستاورد می‌باشد.

سیستم اهداف S.M.A.R.T دستورکاری پیشنهاد می‌دهد که به وسیلۀ آن می‌توان اهداف مشخص، قابل‌ اندازه‌گیری، دست‌یافتنی، مرتبط و زمان‌بندی شده تعیین کرد. این سیستم بر اساس تحقیقی می‌باشد که عنوان می‌کند این اهداف منجر به موفقیت‌های بزرگ‌تر و با دوام‌تر می‌شوند (لاک، 1967).

هنگام فکر کردن در مورد اینکه چه اهدافی برای خود تعیین کنیم، تفکر دربارۀ ارزش‌های مرکزی و اهداف بلند‌مدت نیز می‌تواند مفید باشد. سپس می‌توانید مراحل قابل انجامی برای رسیدن به اهداف خود تعیین کنید. نوشتن یک اظهاریۀ شخصی می‌تواند راه بسیار خوبی برای جهت‌دهی به خود باشد.

«خوشحالی چیزی نیست که خود به خود برای ما اتفاق بیفتد، بلکه خودمان باید آن را ایجاد کنیم. خوشحالی زمانی به وجود می‌آید که بهترین عملکرد خود را داشته باشیم».

- میهالی سیکزنت‌

 

8. با خود به نیکی سخن بگویید

دریافت بازخورد خوب از دیگران همیشه لذت‌بخش است. اما اگر همیشه به دنبال تائید خارجی باشیم، به تله خواهیم افتاد.

«خود را تائید کنید، کسی باشید که شما را تشویق می‌کند و در گوشتان حرف‌های انگیزه‌بخش می‌زند»

بامحبت، مهربانی و تشویق با خود سخن بگویید. هر چه باشد مهم‌ترین رابطه‌ای که در زندگی دارید، رابطه با خودتان است - پس سعی کنید رابطۀ خوبی داشته باشید!

 

9. تقاضای کمک کنید و به دیگران پیشنهاد کمک دهید

بسیاری از ما از ترس اینکه طرد شویم یا بی‌کفایت به نظر آییم، در تقاضای کمک مشکل داریم. در فرهنگ غربی، ارزش فروانی که اتکا به نفس دارد باعث شده ما را از رسیدن به دیگران محروم سازد، درحالی‌که دیگران بخش مهمی از تلاش ما برای رسیدن به اهداف خویش می‌باشند. با این وجود، یکی از خصیصه‌های مرکزی اعتماد به نفس، ارزشمند جلوه کردن در نظر دیگران می‌باشد. احساس تعلق به نظام اجتماعی برای سلامت شخصی ضروری می‌باشد (بومیستر و لیری، 1995).

در بررسی های اخیر از منابع روان‌شناسی معاصر، استفن پست، سرپرست دانشکدۀ پزشکی کیس وسترن رزرو، متوجۀ ارتباط عمیقی میان بخشش، نوع‌دوستی و خوشحالی شد . هنگامی که در خانواده‌ها، دوستان یا اجتماعات خود نقش مثبتی ایفا می‌نماییم، به شدت نسبت به خود احساس مثبتی پیدا می‌کنیم. احساس می‌کنیم که هدف بزرگ‌تر و بامعناتری در زندگی خویش را احقاق می‌نماییم.

پژوهش انجام شده توسط فرانک فلین، استاد رفتار سازمانی در استنفورد، نشان داد که افراد به‌طور فاحشی تمایل به دریافت کمک از سوی دیگران را دست‌کم می‌گیرند (2008).

 فلین می‌گوید:« پژوهش ما باید افراد را تشویق کند تا تقاضای کمک نمایند و تصور نکنند که دیگران تمایلی به کمک کردن ندارند».

همکاری میان افراد باعث به وجود آمدن قدرتمندترین نتایج می‌شود. هنگامی که از سوی دیگران کمک دریافت می‌کنیم، می‌بینیم که تلاش‌های ما چنان نتیجه‌ای داده که هرگز به‌تنهایی نمی‌توانستیم به آن دست یابیم.

« مهربانی بیش از هر عملی دیگری که ما آزموده‌ایم، افزایش سلامتی را تضمین می‌کند».

- مارتین سلیگمن       

 

چگونه فوری اعتماد بنفس داشته باشیم ؟

با کمی شناخت از کار سیستم روان به راحتی میتوان نتیجه گیری کرد که، اعتماد به نفس را نمی‌توان یک شبه به دست آورد و باقی عمر را استراحت کرد. اگر شما یک والد، معلم یا شخصی هستید که مرتباً با کودکان در تعامل است، دست از تلاش برای ایجاد عزت نفس در آن‌ها به‌وسیلۀ حفاظت و ستایش بردارید.

در نظر داشته باشید که کودکان را تشویق می‌‌کنید تا چیزی از اعمالشان یاد بگیرند، برای آن‌ها فرصت کافی فراهم آورید تا از شکست‌ها با امنیت عبور کنند و به آن‌ها فضا دهید تا شجاعت خود را بسازند و خودکارآمدی خویش را بیان کنند.

اهمیتی ندارد که چقدر با اعتماد به نفس به نظر می‌رسند، دیر یا زود با موقعیتی مواجه می‌شوند که عزت نفس، انعطاف‌پذیری و قدرت حل مسئلۀ آن‌ها را دچار چالش می‌کند.

اعتماد به نفس فرازها و نشیب‌ها دارد و ایجاد، رشد و نگهداری از آن تلاش زیادی می‌طلبد. همۀ ما لحظاتی را تجربه می‌کنیم که اعتماد به نفس مان به چالش کشیده می‌شود، اما با این وجود، هنگامی که منبع اعتماد به نفس سالم را پیدا می‌نماییم، می‌توانیم بر روی خود کار کنیم.

نظر شما در مورد چالش‌های ایجاد اعتماد به نفس چیست؟ دربارۀ ایجاد اعتماد به نفس در امر آموزش چه احساسی دارید؟ قوی‌ترین تشدیدکننده و تضعیف‌کنندۀ اعتماد به نفس شما چیست؟ جواب‌های خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طبیعت و کارکرد عزت نفس: نظریۀ جامعه‌سنجی.

پس چگونه باید این حس متعادل از اعتماد به نفس، که بر اساس درکی صحیح از واقعیت می‌باشد را ایجاد کرد؟

خبر بد این است که هیچ راه‌حل فوری یا راه‌حل پنج دقیقه‌ای وجود ندارد.

خبر خوب این است که افزایش اعتماد به نفس امکان‌پذیر می‌باشد. کافی است شما تمرکز کنید و مصمم شوید که کارهای لازم را انجام دهید. چه چیزی بهتر از این‌که همان کارهایی که برای افزایش اعتماد به نفس انجام می‌دهید، موفقیت را نیز برایتان به ارمغان می‌آورد؟ هر چه باشد، اعتماد به نفس شما از دستاوردهای واقعی به دست می‌آید. هیچ‌کس نمی‌تواند آن را از شما بگیرد!

 

سه گاه نهایی برای ایجاد و یا افزایش تدریجی اعتماد به نفس

در اینجا به بررسی سه گام تدریجی جهت رسیدن به اعتماد به نفس مطلوب می‌پردازیم که برای آن از استعارۀ سفر استفاده می‌کنیم :

تقویت-اعتماد-به-نفس، اعتماد-به-نفس، اعتماد-بنفس، افزایش-اعتماد-بنفس  آماده شدن برای سفر؛

تقویت-اعتماد-به-نفس، اعتماد-به-نفس، اعتماد-بنفس، افزایش-اعتماد-بنفس  عازم شدن؛

تقویت-اعتماد-به-نفس، اعتماد-به-نفس، اعتماد-بنفس، افزایش-اعتماد-بنفس  سرعت گرفتن به‌سوی موفقیت.

 

گام اول : آماده شدن برای سفر

گام اول این است که خود را برای سفر به اعتماد به نفس آماده کنید. شما باید جایگاه فعلی خود را مشاهده کنید و آن‌چه که لازم است را بردارید، در مورد جایی که می‌خواهید بروید فکر کنید، ذهنیت خود را برای سفر آماده کنید و برای شروع و انجام آن متعهد شوید.

در آماده شدن برای سفر، این پنج کار را انجام دهید:

 • به دستاوردهای فعلی خود نگاه کنید

به وضعیت زندگی خود فکر کنید و لیستی از ده دستاورد خود تهیه نمایید. شاید رتبۀ اول یک آزمون مهم شده‌اید، شاید نقشی مهم در یک تیم ایفا کرده‌اید، بیشترین فروش را در یک دوره داشته‌اید، کاری انجام‌ داده‌اید که در زندگی کسی تغییری اساسی داده است و یا پروژه‌ای را تحویل داده‌اید که برای کسب و کار شما از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است.

 • این‌ها را با یک قالب‌بندی مناسب ثبت کنید تا بتوانید بعداً آن را نگاه نمایید. سپس هر هفته چند دقیقه‌ای را صرف لذت بردن از موفقیت‌های فعلی خویش کنید.
 • در مورد توانایی‌های خویش فکر کنید
 • به لیست دستاوردها نگاه کنید، به زندگی موخر خود فکر کنید، در مورد آن‌چه که از نظر دوستانتان نقاط قوت و ضعف شما می‌باشد فکر کنید. با توجه به این‌ها، به فرصت‌ها و خطراتی که متوجه شماست فکر کنید.
 • مطمئن شوید که چند دقیقه‌ای از تفکر دربارۀ نقاط قوت خویش لذت می‌برید!
 • در مورد آن‌چه که برایتان مهم است و جایی که می‌خواهید بروید فکر کنید. سپس در مورد‌ چیزهایی که واقعاً برایتان مهم است و آن‌چه که می‌خواهید در زندگی به دست آورید، فکر کنید.

تعیین و دستیابی به اهداف، بخش مهمی از این موضوع می‌باشد و اعتماد به نفس واقعی نیز از همین حاصل می‌گردد. تعیین هدف به فرآیندی گفته می‌شود که شما مقاصد خود را تعیین کرده و موفقیت خود را بر اساس دستیابی به آن‌ها اندازه‌گیری می‌کنید. 

 • اهدافی تعیین کنید که توانایی‌های شما را به کار می‌گیرد، ضعف‌های شما را به حداقل می‌رساند، فرصت‌ها را شناسایی می‌کند و خطراتی که با آن مواجه می‌شوید را کنترل می‌نماید.
 • پس از این‌که اهداف اصلی زندگی خود را تعیین نمودید، اولین گام هرکدام را شناسایی نمایید. مطمئن شوید که گام بسیار کوچکی است، شاید تکمیل آن بیشتر از یک ساعت زمان نبرد!
 • مدیریت ذهن خویش را آغاز کنید

در این مرحله، شما باید مدیریت ذهن خویش را آغاز کنید. گفتگوی درونی (self-talk) منفی‌ای که اعتماد به نفس شما را نابود می‌کنند، شکست دهید.

برای این‌که دریابید چگونه این کار را انجام دهید، لطفا مقاله مر بوط به تغییر گفتگوی درونی را مطالعه کنید.

خواندن مقالۀ ما در مورد تصویرسازی خلاقانه نیز می‌تواند مفید باشد – این به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید چگونه تصاویر ذهنیِ مثبتیِ از احساساتی بسازید که در مواجهه با دستاوردها و تجارب آتی خود به دست می‌آورید – انجام این کار باعث می‌شود که حتی اهداف اساسی نیز قابل دستیابی به نظر آیند!

 • و سپس خود را متعهد به موفقیت کنید!
بخش نهاییِ آماده‌سازی برای سفر، این است که به خود قولی مشخص و صریح بدهید که کاملاً به سفر خود متعهد هستید و تمام توان خویش را به کار خواهید گرفت.

اگر دچار شک شدید، آن‌ها را بنویسید و با آرامش و به صورت منطقی آن‌ها را به چالش بکشید. اگر تحت فشار محو می‌شوند، عالی است. اما اگر بر اساس خطرات اصیل هستند، مطمئن شوید که اهداف جانبی تعیین می‌کنید تا این موارد را به شکل مناسبی مدیریت نمایید. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مدیریت خطراتی که در انتظار شما هستند، مقالۀ آنالیز خطر و مدیریت ما را بخوانید.

 • در هر صورت، به خود قول دهید!

توصیه‌ها : اعتماد به نفس سلامتی روان در میزان و اعتدال و میانه روی است. از یک سو افرادی هستند که اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند. از سوی دیگر نیز افرادی هستند که بیش از حد به خود اعتماد دارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد افراد با عزت نفس بیش از حد، به مقاله عزت نفس کاذب مراجعه کنید.

 • اگر شما اعتماد به نفس پایینی دارید، از خطرپذیری پرهیز می‌کنید و خود را تحت فشار نمی‌گذارید؛ و ممکن است اصلاً تلاش نکنید. اگر بیش از حد اعتماد به نفس دارید، بیش از حد خطر می‌کنید و خود را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهید که فراتر از توانایی‌های شماست. احتمالاً شکست‌های سنگینی خواهید خورد. شاید هم خوش‌بین باشید اما به اندازۀ کافی تلاش نمی‌کنید تا حقیقتاً موفق شوید.

برای اعتدال داشتن، لازم است به اندازۀ کافی و بر مبنای واقعیت، اعتماد به نفس داشته باشیم. اعتمادی که ریشه در توانایی‌های ما دارد. با مقدار مناسبی از اعتماد به نفس، به صورت آگاهانه خطر خواهید کرد، به خود فشار می‌آورید (اما از توانایی‌های خود فراتر نمی‌روید) و سخت تلاش خواهید نمود.

با این حساب، شما چقدر اعتماد به نفس دارید؟ میزان اعتماد به نفس خود را دریابید و سپس استراتژی‌های خاصی که برای ارتقای سطح اعتماد به نفس را مورد بررسی قرار دهید.

 

گام دوم :  عزیمت

این‌جاست که شما به آهستگی حرکت به سوی هدف خویش را آغاز می‌کنید. با انجام کارهای درست و برداشتن قدم‌های مناسب، خود را در مسیر موفقیت قرار می‌دهید و اعتماد به نفس ناشی از آن را به دست خواهید آورد.

دانشی که برای موفقیت لازم دارید را به دست آورید

با بررسی اهداف خویش، توانایی‌هایی که برای احقاق آن‌ها نیاز دارید را شناسایی کنید. سپس ببینید چگونه می‌توانید این‌ مهارت‌ها را با اطمینان خاطر به دست آورید. راه‌حل‌های مقطعی و صرفاً قابل قبول را نپذیرید – به دنبال راه‌حل، برنامه یا راهکاری باشید که شما را برای احقاق اهدافتان کاملاً تجهیز می‌کند و در حالت ایده‌آل، به شما صلاحیتی بدهد که بتوانید به آن افتخار کنید.

 • بر اصول پایه تمرکز کنید

هنگامی که تازه شروع کرده‌اید، سعی نکنید کاری هوشمندانه یا پیچیده انجام دهید. به دنبال کمال نباشید – از کارهای ساده‌ای که با موفقیت و به درستی انجام می‌دهید، لذت ببرید.

 • اهداف کوچک تعیین کنید و به آن‌ها دست یابید

با تعیین اهداف کوچکی که در گام اول شناسایی شدند، شروع کنید. خود را عادت دهید که آن‌ها را تعیین نموده، به دست آورید و دستیابی به آن ها را جشن بگیرید. در این مرحله، از تعیین اهداف چالش برانگیز پرهیز کنید، فعلاً عادت دستیابی و جشن گرفتن را در خود پرورش دهید. سپس موفقیت‌های شما اندک‌ اندک به روی هم انباشته می‌شوند!

 • به مدیریت ذهن خود ادامه دهید
 • مثبت فکر کنید، جشن بگیرید و از موفقیت‌های خویش لذت ببرید. تصویر ذهنی مثبت خویش را حفظ کنید. می‌توانید از تکنیک‌های ساده‌ای مثل نقشۀ گنج[2] نیز استفاده نمایید تا تصویرسازی شما قوی‌تر شود.

در عین حال، یاد بگیرید که با شکست کنار آیید. اشتباهاتی که به هنگام امتحان یک کار جدید رخ می‌دهند را بپذیرید. در واقع اگر خود را عادت دهید که اشتباهات را همانند تجربه‌های آموزنده در نظر بگیرید، می‌توانید آن‌ها را (تقریباً) به شکل مثبتی ببینید. هرچه باشد، در مورد جملۀ «آن‌چه که تو را نکشد، تو را قوی‌تر می‌کند» حرف‌های بسیاری می‌توان زد.

 

گام سوم : سرعت خود را به سمت موفقیت افزایش دهید

در این مرحله، احساس خواهید کرد که اعتماد به نفس شما در حال شکل‌گیری است. برخی از فعالیت‌هایی که در گام دوم آغاز نموده‌اید را کامل کرده‌اید و کلی موفقیت دارید که می‌توانید به خاطر آن‌ها جشن بگیرید!

حال به خود فشار بیاورید. اهداف را اندکی بزرگ‌تر کنید و چالش‌ها را مقداری سخت‌تر نمایید. میزان تعهد خویش را افزایش دهید. مهارت‌هایی که اثبات کرده‌اید را به سایر حوزه‌های مرتبط و نزدیک گسترش دهید.

توصیۀ اول: خود را پایبند کنید – این‌جا است که افراد بیش از حد مطمئن می‌شوند و به خود فشار می‌آورند. مطمئن شوید که از ذکاوت به خاطر خود ذکاوت لذت نمی‌برید...

توصیۀ دوم: اگر هنوز پرسشنامۀ «چقدر با اعتماد به نفس هستید؟» ما را نگاه نکرده‌اید، الان زمان مناسبی است. پرسشنامه را حل کنید تا دریابید که چقدر اعتماد به نفس دارید و استراتژی‌هایی را برای ایجاد اعتماد به نفس شناسایی کنید.

تا زمانی که به اندازۀ مناسب به خود فشار آورید، می‌بینید که اعتماد به نفس شما رو به رشد است. شما اعتماد به نفس کسب کرده‌اید – زیرا خود را به چالش کشیده‌اید و آن را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید!

تعیین هدف، مهم‌ترین مهارتی است که شما می‌توانید برای افزایش اعتماد به نفس خود یاد بگیرید. اگر هنوز مقالۀ تعیین هدف ما را نخوانده‌اید و به کار نگرفته‌اید، الان زمان مناسبی است.

نکات کلیدی

اعتماد به نفس تقریباً در تمامی جنبه‌های زندگی ما، به شدت مهم است و افرادی که آن را کم دارند، دشوار بتوانند موفق شوند.

دو مسئله که به اعتماد به نفس کمک می‌کنند، خود-کارآمدی و عزت نفس می‌باشند. با این سه گام می‌توانید آن را رشد دهید: خود را برای سفر آماده کنید – عازم سفر شوید – سرعت خود را به سمت موفقیت افزایش دهید.

احتمالاً تعیین هدف مهم‌ترین فعالیتی است که برای ارتقای اعتماد به نفس خود یاد خواهید گرفت.

 

چگونه اعتماد بنفس خود را افزایش دهیم ؟

خود را برای موفقیت آماده کنید!

مطابق نظر روانشناس معروفی که ما توصیۀ او را جدی می‌گیریم، اعتماد به نفس کاریزماتیک در یک سخنران، خصوصیتی است که همه می‌ستایند.

اعتماد به نفس تقریباً در تمام جوانب زندگی ما به شدت مهم است، اما همچنان بسیاری از افراد در تلاش برای یافتن آن هستند. متاسفانه، این می‌تواند یک چرخۀ منحوس باشد: افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، دشوار بتوانند موفق شوند.

هر چه باشد، اکثر افراد تمایلی ندارند پیرو پروژه‌ای باشند که توسط یک فرد مضطرب، نامطمئن و به شدت متزلزل رهبری می‌شود.

از سوی دیگر، ممکن است شما توسط فردی قانع شوید که واضح سخن می‌گوید، کسی سرش را بالا نگه می‌دارد، کسی که با اطمینان جواب سؤال‌ها را می‌دهد و کسی که وقتی چیزی را نمی‌داند بدون تردید اعتراف می‌کند.

افراد با اعتماد به نفس باعث می‌شوند دیگران نیز الهام بگیرند و اعتماد به نفس به دست آورند: مخاطبان، همکاران، رؤسا، مشتریان و دوستان آن‌ها. کسب اعتماد دیگران یکی از راه‌های کلیدی است که افراد با اعتماد به نفس به‌وسیلۀ آن موفقیت به دست می‌آورند.

خبر خوب این است که اعتماد به نفس مهارتی است که می‌توان آموخت و ایجاد کرد. اگر شما بر روی اعتماد به نفس خود کار می‌کنید و یا سعی می‌کنید آن را در اطرافیان خود ایجاد کنید، کاملاً ارزش تلاشتان را دارد!

 

به نظر دیگران چقدر با اعتماد به نفس می‌آیید ؟

سطح اعتماد به نفس شما می‌تواند به طُرُق مختلفی نمود پیدا کند: رفتار شما، زبان بدن شما، نحوۀ صحبت کردن، آن‌چه که می‌گویید و غیره. به مقایسۀ رفتار مطمئن و رفتار بی اعتماد نفس که در ادامه آمده است، نگاه کنید. چه افکار یا اعمالی را در خود یا اطرافیانتان تشخیص می‌دهید؟

 رفتار مطمئن (با اعتماد به نفس عالی)

 رفتارهای مربوط به اعتماد به نفس پایین

 انجام آن‌چه که معتقد هستید، درست می‌باشد. حتی اگر دیگران شما را مسخره یا نقد کنند.

 مدیریت رفتار خود بر اساس آن‌چه که دیگران فکر می‌کنند.

 میل به خطرپذیری و تلاش بیشتری برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر

 باقی ماندن در نقطۀ امن، ترس از شکست و بنابراین پرهیز از خطر

 اعتراف به اشتبا‌هات و درس گرفتن از آن‌ها

 تلاش برای پوشاندن اشتباهات و امید به این‌که قبل از خبردار شدن دیگران، مشکل را حل کنید

 انتظار برای این‌که دیگران دستاوردهایتان را به شما تبریک بگویند.

 تا آن‌جا که می‌توانید به افراد مختلف صفات نیک را توضیح می‌دهید و در بیان آن‌ها اغراق می‌کنید

 پذیرش گرم تحسین‌های دیگران، متشکرم، برای آن آگهی خیلی تلاش کردم. خوشحالم که متوجۀ تلاش‌های من شده‌اید.

 نادیده گرفتن هول هولکی تحسین دیگران. آن چیز خاصی نبود، هر کسی می‌توانست انجامش دهد.

همان‌گونه که در این مثال‌ها می‌بینید، اعتماد به نفس پایین می‌تواند خود-تخریب‌گرانه باشد و معمولاً به شکل یک نوع نگرش خاص نمود پیدا می‌کند. به‌طور کلی افراد با اعتماد به نفس، مثبت‌تر هستند – آن‌ها به خود و توانایی‌هایشان باور دارند و همچنین باور دارند که باید به بهترین شکل زندگی کرد.

 

با انگیزه و عالی بمانید.

عزت-نفس، افزایش-عزت-نفس، تقویت-عزت-نفس لطفا، همچنان با ما باشید

سایت راز موفقیت - محمود جولایی

کانال راز موفقیت

 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

نظرات سایر دوستان

در تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام بابت این مقاله مفید و عالی از استاد جولایی تشکر میکنم

نرم افزار موبایل “ راز موفقیت ”

اپلیکیشن موبایل (آندروید) برای راحتی کاربران سایت و سوپر گروه استاد جولایی را از اینجا دانلود کنید.